Rusko

Rusko (celým názvom Ruská federácia) je najväčšia krajina na svete. Svojou rozlohou (viac ako 17 miliónov km2) zaberá viac ako 11% rozlohy pevniny na celej Zemi, resp. takmer jej osminu. Je však veľmi riedko osídlená a disponuje menším počtom obyvateľov (143 miliónov) než napríklad maličký Bangladéš. Navyše zhruba 20 miliónov jej obyvateľov žije v Moskve a jej okolí.

Dohovoriť sa v Rusku angličtinou je pomerne ťažké, mimo Moskvy a Petrohradu takmer nemožné, okrem hotelov. Našťastie vďaka príbuznosti ruštiny a slovenčiny (prípadne češtiny) sa tam dá aspoň na základných veciach (ako napríklad cena lístka či čas odjazdu) dohovoriť. Veľmi pomôže znalosť azbuky, pretože nápisy v latinke často chýbajú.

Aktuálne prebiehajúce sankcie majú na miestnu ekonomiku ten efekt, že ceny všetkých tovarov sa zvyšujú. Pre nás turistov je však tento nárast kompenzovaný poklesom kurzu rubľa voči svetovým menám, takže Rusko zostáva stále pomerne dostupnou destináciou, z hľadiska nákladov. Ceny ubytovania, jedla alebo dopravy sa pohybujú zhruba na rovnakej úrovni, ako u nás. Čo je naopak veľmi drahé je vstupné do rôznych pamiatok, najmä do tých najznámejších v Moskve a Petrohrade. Napriek tomu však treba počítať vo všetkých týchto pamiatkach s obrovskými davmi.

Je treba sa pripraviť na to, že v Rusku funguje všetko pomerne neefektívne. Zakúpenie lístku na medzimestský vlak býva zdĺhava záležitosť, prihlásenie sa do hotela môže s vyplnením všetkých papierov trvať aj pol hodiny a rady na vstupné do pamiatok bývajú dlhé aj niekoľko stoviek metrov, zatiaľčo samoobslužné automaty bývajú pokazené alebo neprijímajú platobné karty (obzvlášť poteší keď na to prídete, až keď si vystojíte hodinovú radu). Preto je dobré všade, kde to je možné, si zakúpiť lístky cez internet vopred.


Víza

Pre cestu do Ruskej federácie potrebujú občania SR i ČR víza, ktorých získanie nie je jednoduchou záležitosťou.

Pokiaľ sa rozhodnete získať víza na vlastnú päsť, je nutné si najprv zarezervovať a zaplatiť hotel (resp. hotely) na celú predpokladanú dobu pobytu. Hotel následne vydá (väčšinou za dodatočný poplatok) pozvanie. Toto pozvanie spolu s potvrdením o rezervácii a zaplatení hotela je potom treba dodať spolu s ostatnými dokumentmi (pas, fotografie, vyplnený formulár) na ambasádu a zaplatiť konzulárny poplatok. Bohužiaľ toto znamená, že musíte mať celý itinerár vopred naplánovaný a nebudete mať žiadnu flexibilitu. Ubytovanie totiž treba mať zaplatené dopredu a len samotná rezervácia nestačí. Nedá sa teda urobiť len to, že si rezervujete hotel a po získaní víz rezerváciu zrušíte.

Druhou a oveľa jednoduchšou možnosťou je využiť pre získanie víz služieb agentúry. V takom prípade nie je nutné rezervovať ubytovanie vopred, stačí jednoducho vyplniť formulár, dodať pas a fotografie a do niekoľkých dní sú víza pripravené. Táto možnosť samozrejme vyjde oveľa drahšie, než vybavenie víz na vlastnú päsť.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Rusko má veľa medzinárodných letísk, väčšina priamych letov z nám dostupných letísk však smeruje do Petrohradu a Moskvy.

Z Prahy lietajú do Moskvy ČSA, Transaero a Aeroflot. ČSA potom lietajú i do Petrohradu. Z Budapešte nízkonákladové aerolinky Wizzair prevádzkujú lety do Moskvy. Z Viedne zasa Aeroflot, Transaero, Niki a Austrian.

Vlakom

Rusko má pomerne dobré vlakové spojenia so strednou Európou, takže je možné sa priamym spojom dostať do Ruska z Česka i Slovenska. Vlaky z Česka však prechádzajú Bieloruskom, pre ktoré potrebujete ďalšie vízum, čo môže byť komplikácia.

Autobusom

Priame autobusové spojenia s Ruskom existujú z Varšavy, avšak je tu opäť problém s nutnosťou prejsť cez Bielorusko.


Ako tu cestovať?

Rusko je obrovská krajina a teda medzi vzdialenejšími mestami je najlepším dopravným prostriedkom lietadlo. Ruské aerolinky nemajú síce veľmi dobré renomé v oblasti bezpečnosti ani v oblasti kvality služieb, ale oboje sa v posledných rokoch značne zlepšilo. Bohužiaľ ceny leteckých spojení nie sú práve najnižšie.

Najpohodlnejším spôsobom ako cestovať v Rusku je zrejme železnica. Rusko je pokryté tisícmi a tisícmi kilometrov železníc  a vlakom sa dostanete do mnohých destinácií. Zároveň môžete absolvovať napríklad transsibírsku magistrálu, ktorou sa môžete dostať z Moskvy až do Vladivostoku, mongolského Ulabátaru alebo čínskeho Pekingu. Je treba sa však pripraviť na dlhú, niekoľkodňovú cestu.

Jediné vysokorýchlostné spojenie v Rusku existuje medzi Petrohradom a Moskvou. Rýchlovlak Sapsan dokáže prekonať vzdialenosť medzi nimi za 4 hodiny, počas ktorých poskytuje služby ako stravu či WiFi pripojenie (za príplatok, podľa druhu zakúpenej triedy). Zakúpiť lístok na Sapsan, ale i iné medzimestské vlaky, je pomerne pôrod. Vyžadované je neskutočné množstvo informácií, viac ako pri rezervácii letenky. Výhodou je, že sa letenky dajú zakúpiť na internetových stránkach ruských železníc. Tieto môžete využiť i pre vyhľadávanie spojení.

Cestovanie autobusmi je tiež alternatívou v miestach, kde neexistuje vlakové spojenie. Bohužiaľ vyhľadať informácie o autobusových spojoch je dosť ťažké a neexistuje centralizovaná databáza pre celú krajinu, preto je treba sa informovať na internete vždy o spojeniach v konkrétnej oblasti a i tieto nemusia zodpovedať realite. Najjednoduchšie je zakúpenie lístkov priamo na mieste, aj keď samozrejme hrozí, že nebudú k dispozícii na práve vám vyhovujúce časy. Preto je treba si pri cestovaní autobusmi v odľahlých oblastiach nejakú časovú rezervu.

Prenájom vlastného auta pre cestovanie po Rusku nie je veľmi výhodné. Prenájmy sú drahé a premávka v mestách je hrozná. Cesty sú značené málo, čo sa však dá vyriešit GPS navigáciou. Každopádne v mestách funguje dobre MHD a medzimestské spojenia spojenia dobre obsluhujú vlaky, takže nie je veľa dôvodov pre prenájom vlastného auta.


Kedy sem cestovať?

Rusko je obrovská krajina, takže sa nedá všeobecne určiť ideálny čas pre jeho návštevu. Väčšina krajiny je však pomerne studená, takže najlepšie obdobie pre cesty do Ruska väčšinou býva leto alebo jar.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Jaroslavľ – príjemné mesto na Volge, ktorého historické centrum je súčasťou dedičstva UNESCO a ktoré je súčasťou tzv. Zlatého kruhu (blog o Jaroslavli tu)
  • Kostroma – ďalšie z miest Zlatého kruhu, taktiež ležiace na najdlhšej rieke Európy
  • Moskva – obrovská metropola a hlavné mesto celej federácie s celkom príjemným centrom a veľkým množstvom parkov
  • Petergof – alebo aj Petrodvorec, letné sídlo cára a ďalšia položka zo zoznamu UNESCO
  • Petrohrad – známy aj ako Sankt Petersburg, kedysi hlavné mesto krajiny založené cárom Petrom Veľkým a kultúrne centrum krajiny
  • Puškin – mestečko, ktorého súčasťou je Carskoje Selo, jedno z ďalších cárskych sídiel a pamiatok UNESCO
  • Sergijev Posad – mestečko disponujúce jedným z najväčších kláštorov v Rusku (pamiatka UNESCO) a súčasť Zlatého kruhu (blog o Sergijev Posade tu)
  • Suzdaľ – ďalšie z miest Zlatého kruhu a súčasť svetového dedičstva UNESCO, veľmi malebné mestečko
  • Vladimir – spolu so Suzdaľom súčasť svetového dedičstva UNESCO a zároveň Zlatého kruhu, pomenované podľa cára, ktorý sa pričinil o príchod kresťanstva do Ruska

Kde sa ubytovať

Nájsť ubytovanie v Rusku väčšinou nie je problém, hotelov je dostatok a dajú sa zohnať za pomerne dobrú cenu. Toto platí i pre veľké mestá ako Moskva a Petrohrad. Nie je nutné bývať v centre, pokiaľ si nájdete ubytovanie blízko metra, dostanete sa kamkoľvek rýchlo a bez problémov.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Rusku sa platí rubľom.

Bánk a bankomatov je k dispozícii dostatok a to i v menších mestách. To isté platí pre zmenárne.

Platby kartami sú bežne rozšírené v hoteloch, reštauráciách i obchodoch. Je však dobré mať hotovosť pre situácie, keď karta nefunguje, čo sa bohužiaľ stáva pomerne často, najmä v samoobslužných termináloch pri kúpe lístkov.

Typickými suvenírmi sú samozrejme matriošky, ich ceny sú ale veľmi veľmi vysoké a pokiaľ nie ste znalci, je pomerne riskantné kupovať tento suvenír bez toho, aby ste vedeli, že ide o naozaj autentickú remeselnícku a umeleckú prácu. Okrem toho je všade možné kúpiť ďalšie suveníry ako baranice alebo sovietske odznaky či podobné položky.

Najnovšie komentáre

Kategórie