Portugalsko

Portugalsko je najzápadnejšou krajinou kontinentálnej Európy. Aj keď ide o pomerne malú krajinu, porovnateľnú počtom obyvateľov a trochu i rozlohou s Českou Republikou, ešte relatívne nedávno patrilo medzi svetové kolonálne veľmoci. Portugalské koloniálne impérium bolo najdlhšie trvajúcim na svete v histórii.

Dnes patrí Portugalsko medzi obľúbené turistické destinácie, aj keď u nás nejde o jednu z najpreferovanejších volieb pre dovolenku. Preto človek môže byť prekvapený tým, čo všetko dokáže táto krajina ponúknuť a aká je krásna.

Okrem prírody je to aj bohatá história – nájdu sa tu zachovalé stavby ešte z čias Rímskej ríše. Z kultúrneho dedičstva netreba zabudnúť na fado – hudobný štýl, ktorý je dnes dokonca zapísaný na zoznam nehmotného dedičstva UNESCO.

Portugalci nie sú veľmi dobrí v učení sa angličtiny (ostatne ako všetky juhoeurópsky národy) a preto môže byť občas problém dohovoriť sa, najmä pokiaľ vyrazíte do menej turisticky exponovaných lokalít. Pokiaľ viete po španielsky, veľmi sa netešte. Portugalčina sa na ňu síce podobá, ale pre niekoho, komu nie je španielčina rodným jazykom, nebude zrozumiteľná. Čo môže zachrániť situáciu je francúzština, ktorou niektorí Portugalci z mne neznámeho dôvodu hovoria.

Portugalsko bolo prvou krajinou na svete, ktorá dekrimininalizovala užívanie úplne všetkých drog. To síce neznamená, že ich užívanie je legálne, ale postihy za takéto konanie sú oveľa miernejšie.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

V Portugalsku sú dve veľké medzinárodné letisko – jedno v Lisabone a druhé v Porte. Do Lisabonu sa priamo dá letieť zo mnohých dostupných letísk priamo, vrátane Prahy, Budapešte a z viacerých poľských letísk. Do Porta budete musieť letieť zrejme z iného letiska alebo s prestupom (napr. v Lisabone).

Autom

Portugalsko je dosiahnuteľné i autom, ale rozhodne sa nejedná o krátku a ani lacnú cestu (nielen benzín, ale i diaľničné poplatky vo Francúzsku). Kvalita ciest je však po celú vzdialenosť dobrá.

Vlakom

Vysokorýchlostné vlakové spojenia existujú zo Španielska a dokonca i do Francúzska (ale len tesne za hranicami so Španielskom). Viac informácií nájdete na stránkach Portugalských železníc.

Pokiaľ ste teda milovníkmi vlakov, môžete teoreticky od nás cestovať až do Lisabonu vlakom (samozrejme s viacerými prestupmi).

Autobusom

Do Portugalska sa dá autobusom dostať zo Španielska či Francúzska. Jednou zo spoločností prevádzkujúcich diaľkové spoje je Anibal.


Ako tu cestovať?

Národný prepravca TAP obsluhuje lokálne lety medzi Lisabonom a Portom, ale napríklad i na portugalské ostrovy, napr. Azory. Na Azory potom lieta ešte azorská spoločnosť SATA. Lacnejšou alternatívou sú nízkonákladovky ako Ryanair, ktoré poskytujú rovnaké spojenia za výrazne nižšie ceny.

Portugalsko má vcelku dobrú železničnú sieť a medzi veľkými mestami existujú i vysokorýchlostné diaľkové spojenia. Ceny lístkov na týchto spojoch nie sú najnižšie, ale kvalita služieb a pohodlie sú na veľmi dobrej úrovni.

Lacnejšou (ale zároveň pomalšou) alternatívou sú autobusy, ktoré vás dopravia aj na miesta, kam železnica nevedie. Najväčším autobusovým prepravcom v krajine je Rede Expressos.

Cestovanie autom v Portugalsku má svoje pre a proti. Ako všade, pokiaľ máte obmedzený čas, auto vám dá dostatočnú flexibilitu, aby ste toho videli čo najviac. Na druhú stranu Portugalsko je známe tým, že aj keď sú cesty v relatívne dobrej kvalite, nebezpečný štýl jazdy je v niektorých oblastiach pomerne rozšírený.

V každom prípade je i cestovanie bez auta v Portugalsku bez problémov a hromadná doprava ponúka dostatočne kvalitnú alternatívu.


Kedy sem cestovať?

Portugalsko má teplé subtropické podnebie a je najteplejšou krajinou Európy. V zime tu nezvykne mrznúť, v Lisabone teploty padajú tak max. k 10 stupňom Celzia.

Dá sa teda pohodlne navštíviť celoročne, aj keď pre plážové aktivity je zrejme vhodnejšie voliť letné obdobie.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Coimbra – starobylé mesto rímskeho pôvodu, dnes sídlo najstaršej portugalskej univerzity (blog o Coimbre tu)
  • Évora – mesto múzeí, ďalšie z pôvodne rímskych miest, známe najmú vďaka svojmu ossuáriu (kostnici)
  • Guimarães – malé mestečko na severe, považované za kolísku portugalského národa
  • Lisabon – obrovské hlavné mesto na brehu Atlantiku, veľmi príjemné a zaujímave
  • Porto – druhé najväčšie mesto Portugalska, “neporaziteľné” mesto a rodisko portského vína
  • Sintra – mestečko západne od Lisabonu, kde sa nachádza hneď niekoľko zaujímavých pamiatok, vrátane Maurského hradu a Paláca Pena (blog o Sintre tu)

Príroda


Kde sa ubytovať

Portugalsko ma dostatočne rozvinutú turistickú infraštruktúru, ubytovacích zariadení všetkých kategórií je dostatok.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Portugalsku sa platí Eurom.

Bankomatov je v Portugalsku dostatok a platby kartami bežné vo väčšine zariadení. Platba kartou býva občas videná s neľubosťou a čašníci a obchodníci sa občas skúsia tváriť, že karty neakceptujú, ale pokiaľ sú nálepky s platobnými kartami na dverách reštaurácie či obchodu, stačí si trvať na svojom.

Typickými suvenírmi sú CD-čka s fadom a výrobky z korku. Nájdete tu z neho vyrobené všetko možné, vrátane pohľadníc.

Obľúbenou je i miestna móda a módne doplnky.

Najobľúbenejším suvenírom je samozrejme portugalské víno, obzvlášť portské víno.

Najnovšie komentáre

Kategórie