Ostrov Man

Ostrov Man (niekedy aj Mann) je ostrovná krajina ležiaca v Írskom mori medzi Írskom a Veľkou Britániou.

Ostrov Man je britským korunným závislým územím, takže formálne nie je súčasťou Spojeného kráľovstva ani EÚ.

Parlament ostrova Man je označovaný ako najstarší kontinutálne fungujúci parlament na svete, pochádza už z 10. storočia, takže je starší viac ako 1000 rokov.

Old House of Keys - Dolná komora parlamentu ostrova Man

Old House of Keys – Dolná komora parlamentu ostrova Man

Ostrov je dosť malý – na dĺžku má asi 50 kilometrov, na šírku asi 15. Na jeho precestovanie tak stačí doslova pár dní.

Hlavnými atrakciami ostrova Man sú stredoveké hrady a malebné mestečká. Najväčšou udalosťou roka potom bývajú vždy v júni motocyklistické preteky TT race, ktorých sa môže zúčastniť každý, kto sa kvalifikuje. Na ostrove mimo miest neexistuje rýchlostný limit, takže okrem konania spomínaných pretekov sa tu často nakrúcal obľúbený program Top Gear. Okrem toho sa tu koná i niekoľko automobilových pretekov a rallye.

Vnútro hradu v Peeli, vľavo ruiny Katedrály sv. Germana

Vnútro hradu v Peeli, vľavo ruiny Katedrály sv. Germana

Ostrov Man však taktiež oplýva veľkou prírodnou krásou a nájdete tu veľa malebných miest, ktoré vyzerajú ako z cestovateľského katalógu. Obzvlášť krásne je jeho pobrežie.

Obyvatelia ostrova sú veľmi priateľskí a slušní a všetko tu funguje bezproblémovo, takže ide o veľmi pohodovú turistickú destináciu.

Ostrovania sú veľmi hrdí na svoju nezávislosť a veľkí patrioti. Preto tu veľmi často uvidíte viať miestnu červenú vlajku, na ktorej sú vyobrazené tri biele nohy v kruhu.

Výhľad na Peel a marínu - v diaľke vidieť i vežu Katedrály sv. Germana

Výhľad na Peel a marínu – v diaľke vidieť i vežu Katedrály sv. Germana


História

Osídlenie ostrova začalo zhruba pred 9 tisícročiami zberačmi a rybármi. V mladšej dobe kamennej sa tu neskôr začalo rozvíjať farmárstvo a začali sa objavovať prvé známky organizovaných kultúr.

Neskôr ostrov osídlili Kelti, ktorí sa tak stali predchodcami dnešných obyvateľov ostrova a z ich jazyka vychádza dnešný manský jazyk. Kelti sem taktiež priniesli kresťanskú vieru.

V 8. storočí ostrov obsadili Vikingovia a ovládli ho na 450 rokov. Za svoje hlavné mesto si zvoili dnešný Peel a postavili tu i veľký hrad.

Vnútro hradu v Peeli a kruhová veža, ktorá bola kedysi súčasťou keltského kláštora

Vnútro hradu v Peeli a kruhová veža, ktorá bola kedysi súčasťou keltského kláštora

V 13. storočí sa ostrov dostal pod kontrolu Škótov a v 14. storočí ho získali do svojho impéria Angličania. Ostrov však naďalej mal svoj parlament a pýši sa najdlhšie nepretržite fungujúcim parlementom na svete (viac ako 1000 rokov), nazývaným aj Tynwald.

V 19. storočí sa ostrov Man stal samosprávou a získal tak veľkú mieru nezávislosti na Spojenom kráľovstve. Tento štatút má ostrov dodnes.


Víza

Ostrov Man nie je súčasťou Spojeného kráľovstva ani EÚ, takže nie je ani členom Schengenského priestoru. Pobyt tu sa však riadi rovnakými pravidlami, ako pobyt vo Veľkej Británii, takže pre cestu na ostrov Man stačí občanom SR a ČR občiansky preukaz.

Pri cestách z Veľkej Británie a Írska neprebieha žiadna pasová ani colná kontrola, pretože ostrov Man je súčasťou Common Travel Area.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Ostrov Man disponuje medzinárodným letiskom v Ronaldsway (IOM).

Priame lety na ostrov Man sú k dispozícii z z viacerých miest Veľkej Británie, Severného Írska (Belfast) a Írska (Dublin). Existuje priame letecké spojenie taktiež s ostrovom Jersey a Ženevou.

Spoločnosti prevádzkujúce priame letecké spojenia sú: British Airways (z Londýna), Aer Lingus (z Dublinu), Citywing (z Belfastu, Blackpoolu, Glasgowa, Newcastlu, Gloucesteru a Jersey), FlyBe (z Birminghamu, Liverpoolu, Manchesteru a Ženevy) a EasyJet (z Liverpoolu, Manchesteru a Londýna).

Z miest v našom okolí, vrátane Prahy, Krakowa a Viedne, je tak možné sa dostať letecky na ostrov Man s prestupom v niektorom z vyššie uvedených miest.

Z letiska v Ronaldsway sa dá do Castletownu a Douglasu dostať autobusom a v letnej sezóne dokonca aj parným vlakom. Informácie o cenách a cestovných poriadkoch autobusov z letiska nájdete na týchto stránkach.

Loďou

Keďže Man je ostrovom, trajektová doprava je významnou alternatívou pri medzinárodnej preprave. Trajektové spojenia existujú s Veľkou Britániou (Liverpool – cca 3 hodiny; Heysam – cca 4 a pol hodiny), Severným Írskom (Belfast – cca 3 hodiny) a Írskom (Dublin – cca 3 hodiny).

Všetky trajektové spojenia vychádzajú a končia v hlavnom meste Douglas, terminál sa nachádza neďaleko centra mesta.

Trajektový terminál na ostrove Man

Trajektový terminál na ostrove Man

Jedinou spoločnosťou prevádzkujúcou trajektové spojenia z ostrova Man je miestny Steam Packet. Lístok sa pohybuje okolo 20 libier, podľa destinácie – Liverpool 18 GBP, Dublin 22 GBP, atď. (8/2016). Na trajektoch je s obmedzenou mierou dostupné Wi-Fi spojenie (zadarmo), jedáleň, cafetéria a duty-free obchod.

Z terminálu v Douglase sa dá dostať autobusmi alebo konskou železnicou. Do centra Douglasu sa dostanete bez problémov aj pešo.

Trajekt spoločnosti Steam Packet na ostrove Man

Trajekt spoločnosti Steam Packet na ostrove Man


Ako tu cestovať?

Autom

Vlastné (resp. prenajaté) auto je najlepším prostriedkom pre cestovanie po ostrove Man. Dostanete sa tak aj na miesta, kam verejná hromadná doprava nejazdí a dá vam dostatočnú flexibilitu pri plánovaní ako i pri výbere ubytovania. Môžete tak stihnúť toho vidieť oveľa viac, než keď sa budete spoliehať len na hromadnú dopravu.

Prenájom auta na ostrove Man nie je lacnou záležitosťou a treba počítať s nákladmi okolo 35-40 libier za deň za malé auto (8/2016).

Najnižšie ceny a najlepší prístup je možné nájsť v lokálnych požičovniach, napríklad Ocean Ford. Pokiaľ potrebujete auto vyzdvihnúť alebo vrátiť mimo otváracie hodiny, väčšinou vám vyjdu v ústrety a neúčtujú si za to špeciálne poplatky.

Šoférovanie je na ostrove Man bez problémové s naším vodičským preukazom, ten medzinárodný nie je potrebný.

Na ostrove Man sa (ako všade vo Veľkej Británii a jej ostrovoch) šoféruje vľavo.

Diaľnice na ostrove neexistujú, takže budete musieť jazdiť po okreskách, ktoré sú veľmi úzke a lemováne vysokými živými plotmi alebo v horšom prípade múrikmi, takže je treba jazdiť opatrne.

Ostrov Man je známy tým, že mimo miest je rýchlosť neobmedzená a preto tu často natáčajú obľúbený program Top Gear. Keďže cesty sú kopcovité a kľukaté, odporúčam veľmi túto voľnosť veľmi netestovať.

Našťastie miestni šoféri sú kľudní a ohľaduplní, takže šoférovanie v tejto krajine býva väčšinou bezproblémové.

Parkovanie je na celom ostrove Man zadarmo, ale na niektorých miestach je časovo obmedzené, väčšinou v centrách miest alebo pri pláži. Obmedzenie je väčšinou na 2 hodiny s tým, že sa po odjazde nesmiete vrátiť skôr ako po hodine. Čas parkovania sa označuje pomocou parkovacích diskov – ide papierové kolieska, na ktorých nastavíte čas svojho príjazdu a položíte ho na palubnú dosku pod predné sklo. Parkovacie disky sú väčšinou v autách z požičovní niekde položené, prípadne si ich môžete vyžiadať zadarmo v ktoromkoľvek obchode s papierom či trafike.

Parkovací disk

Parkovací disk

Väčšina požičovní požičiava autá s manuálnou prevodovkou, čo môže byť pri volante vpravo pre našinca nezvyk. Pokiaľ si na to netrúfate, budete si musieť priplatiť za automatickú prevodovku.

Benzín stojí o niečo viac ako u nás, liter sa pohybuje medzi 1.15 a 1.25 GBP (8/2016).

Autobusom

Autobusové spojenia na ostrove Man sú spoľahlivé a majú dobré pokrytie. Prevádzkuje ich štátom vlastnená spoločnosť Bus Vannin.

Spojenia je možné ľahko vyhľadávať na týchto stránkach.

Ceny lístkov sa pohybujú od 1.30 do 3.10 GBP, závisia od vzdialenosti. Celodenný lístok stojí 7 GBP (8/2016). K dispozícii sú i viacdenné lístky, aktuálne informácie môžete nájsť na týchto stránkach.

Vlakom

Na ostrove Man je k dispozícii niekoľko železničných liniek, elektrických i parných. Aj keď sa dá železnicou presúvať medzi niektorými mestami, má dnes železničná doprava na ostrove Man skôr turistický charakter. Dobrým zážitkom môže byť výlet na Snaefell, najvyšší kopec ostrova, kam vedie unikátna elektrifikovaná horská železnica ešte z 19. storočia.

Vagón horskej železnice na Snaefelli, najvyššom kopci ostrova Man

Vagón horskej železnice na Snaefelli, najvyššom kopci ostrova Man

Útroby vagóna horskej železnice

Útroby vagóna horskej železnice

Ceny železničnej dopravy závisia od destinácie, aktuálne informácie nájdete na týchto stránkach. Napríklad spiatočný lístok na cestu z Laxey na vrchol Snaefell elektrickou horskou železnicou stojí 12 libier (8/2016).

Vlak elektrickej železnice na ostrove Man

Vlak elektrickej železnice na ostrove Man

Konskou železnicou

V hlavnom meste Douglas je k dispozícii i konská železnica, ktorá je akousi historickou alternatívou električiek. Ide opäť skôr o turistickú atrakciu, je v prevádzke len od polovice jari do polovice jesene a len počas dňa od 9. hodiny ráno.

Lístky stoja od 3 libier, podľa počtu zastávok (8/2016).

Podrobné informácie o konskej železnici nájdete na týchto stránkach.

Z trajektového terminálu v Douglase sa dá dostať i konskou železnicou

Z trajektového terminálu v Douglase sa dá dostať i konskou železnicou


Kedy sem cestovať?

Hlavná turistická sezóna na ostrove Man prebieha v lete. To je zároveň z hľadiska počasia najlepším obdobím pre cestu sem. Na ostrove Man veľa prší a leto je obdobie, kedy je šanca na pár slnečných dní najvyššia.

Ostrov Man sa však dá navštíviť celoročne, pretože aj keď sú letá chladnejšie ako u nás, zimy sú naopak teplejšie a sneh či mráz sa tu vyskytujú len veľmi zriedkavo. V prípade návštevy v zime sa však treba pripraviť na daždivejšie počasie.


Ako sa tu dorozumieť?

Oficiálnym jazykom na ostrove Man je angličtina. Existuje i manský jazyk, ktorý vychádza zo starej írčiny, hovorí ním však len zlomok obyvateľov. Niektoré nápisy sú dvojjazyčné, okrem angličtiny aj práve v manskom jazyku.

Angličtina je však jednoznačne dominantným jazykom.


Čo sa tu dá robiť a navštíviť?

Mestá a regióny

  • Castletown – niekdajšie hlavné mesto ostrova z dôb anglickej nadvlády, dnes pokojné malé mestečko s veľmi dobre zachovaným stredovekým hradom. Neďaleko neho leží hlavné medzinárodné letisko ostrova.
  • Douglas – hlavné a najväčšie mesto krajiny umiestnené zhruba v strede jeho východného pobrežia. Nachádza sa tu taktiež hlavný trajektový terminál ostrova.
  • Laxey – malá dedinka s najväčším vodným kolom na svete a horskou železnicou k najvyššiemu vrchu ostrova Snaefellu.
  • Peel (blog) – vikingské hlavné mesto ostrova, dnes malé rezortné mestečko s piesočnou plážou a hradom, ktorý tu postavili práve Vikingovia. Peel je tiež sídlom biskupa pre celý ostrov.

    Hrad Peel

    Hrad Peel

  • Port Erin – ďalšie rezortné mestečko s plážou a krásnymi panorámami, najmä z neďalekej Milner’s Tower.
  • Ramsey – druhé najväčšie mesto ostrova, kedysi tiež rezortné mestečko, dnes prístav a mesto zamerané na nakupovanie.

Prírodné oblasti

  • Milner’s Tower – veža stojaca na kopci neďaleko Port Erin, jedno z najkrajších miest ostrova s fascinujúcimi výhľadmi na jeho pobrežie a mestečko Port Erin.
  • Point of Ayre – najsevernejší bod ostrova, veľmi fotogenické miesto s malým majákom.
  • Snaefell – najvyšší vrchol ostrova (621 metrov), z ktorého je za dobrého počasia vidieť 6 starých kráľovstiev (Man, Škótsko, Írsko, Anglicko, Wales a Heaven).

Aktivity

  • TT race – motocyklistické preteky TT race sa konajú vždy v júni a sú hlavnou udalosťou roka na ostrove Man.

Kde sa ubytovať?

Ubytovanie na ostrove Man je nedostatkovým tovarom a z toho vyplýva, že jeho ceny odkroja veľkú časť rozpočtu.

Ceny sa však veľmi líšia podľa ročných období. Najdrahším obdobím je samozrejme letná sezóna.

Lokalita ubytovania nie je veľmi dôležitá, pretože ostrov je malý a nie je problém sa z jeho jedného konca na druhý dostať za menej ako hodinu. V prípade, že budete mať vlastné auto, nemusíte lokalitu ubytovania riešiť vôbec.

Ceny ubytovania v hoteloch na ostrove Man začínajú na 90 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (8/2016).

Ubytovaním cez AirBnB môžete niečo ušetriť, izba pre dvoch vyjde v sezóne na 70 EUR za noc (8/2016). Pokiaľ sa zaregistrujete cez tento odkaz, získate AirBnB kredit 22 EUR.

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Kuchyňa na ostove Man je prakticky zhodná s tou britskou a z toho vyplýva, že miestne jedlo často nepredstavuje gurmánsky zážitok. Navyše jedlo tu nepatrí k najlacnejším položkám.

Typickým jedlom je fish’n’chips, teda smažená ryba s hranolkami. Našťastie sú reštaurácie často na požiadanie ochotné rybu pripraviť na grile, takže vďaka množstvu rýb, ktoré sú k dispozícii v okolitom mori (a na miestnych trhoch), sa v miestnych reštauráciach s trochou snahy dá jesť veľmi zdravo.

Reštaurácie a krčmy na ostrove Man majú typický britský dizajn

Reštaurácie a krčmy na ostrove Man majú typický britský dizajn

Cena jedla vo fast foodoch sa pohybuje okolo 6-8 libier za fish’n’chips, za lepšie jedlo v reštaurácii dáte 15-20 libier (8/2016).

Pokiaľ si budete chcieť variť sami, nie je to žiadny problém – na ostrove je k dispozícii dostatok dobre zásobených hypermarketov i supermarketov.

Okell\'s - najobľúbenejšia lokálna značka piva na ostrove Man

Okell’s – najobľúbenejšia lokálna značka piva na ostrove Man


Ako a čo tu nakupovať?

Oficiálnou menou ostrova Man je manská libra (Manx Pound), ktorá je viazaná na britskú libru v pomere 1:1. Britská libra je tu akceptovaná ako bežné platidlo.

Manské libry majú vlastné mince aj bankovky, ale vždy sú veľmi podobné tým britským – zhodujú sa s nimi farebne i štylisticky, ale vyobrazujú vždy motív, ktorý súvisí s ostrovom Man. Britské a manské libry sú používané zameniteľne ako bežné platidlo, ale manskými librami nezaplatíte nikde inde (ani vo Veľkej Británii), preto je dobré sa ich zbaviť ešte pred odchodom z ostrova.

Mince manskej libry - dvojlibrovka vyobrazuje preteky veteránskych áut

Mince manskej libry – dvojlibrovka vyobrazuje preteky veteránskych áut

Bankomaty aj platby kartami sú veľmi bežné, kartou zaplatíte aj vstupné do pamiatok alebo lístok na horskú železnicu.

Na ostrove je k dispozícii dostatok obchodov a supermarketov, takže so zásobovaním problém nie je.

Na ostrove Man sa toho veľa nevyrába a suveníry tu taktiež nenájdete na každom rohu. Väčšina z nich tématicky súvisí s pretekmi TT race, ale inak výrobky špecifické pre ostrov veľmi k dispozícii nie sú.


Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?

Ostrov Man je veľmi bezpečným miestom, kde ľudia často nechávajú odomknuté domy aj autá. Násilná kriminalita je veľmi nízka a keď sa už vyskytne, tak je takmer vždy spojená s nadmernou konzumáciou alkoholu. Takéto udalosti sú však extrémne zriedkavé.

Obyvatelia ostrova sú veľmi priateľskí, obzvlášť voči turistom.


Mapa zaujímavých a dôležitých miest

Najnovšie komentáre

Kategórie