Macedónsko

Macedónsko je malá balkánska krajina obkolesená Albánskom, Kosovom, Srbskom, Bulharskom a Gréckom. Má zhruba 2 milióny obyvateľov, z toho asi štvrtinu tvoria etnickí Albánci.

Prakticky celá krajina sa rozprestiera v horách, ich výška je zhruba porovnateľná s našimi Tatrami. Mnohé z vrcholov macedónskych hôr neboli nikdy nikým navštívené.

Macedónsko je jedinou krajinou bývalej Juhoslávie, ktorá získala svoju nezávislosť hneď po jej rozpade a pritom sa úplne vyhla akejkoľvek občianskej vojne. Bohužiaľ sa však dostala na prah občianskej vojny kvôli svojej albánskej menšine, našťastie sa však celú záležitosť podarilo vyriešiť bez použitia násilia.

Názov krajiny je tŕňom v oku susedného Grécka, ktoré mu sa nepáči, že si krajina snaží privlastniť Alexandra Macedónskeho, gréckeho kráľa z provincie Makedónia v Grécku. Preto je oficiálnym názvom krajiny Bývalá juhoslávska republika Macedónsko (FYROM – Former Yugoslav Republic of Macedonia) a taktiež musela krajina zmeniť svoju vlajku, pretože tá pôvodná príliš pripomínala oficiálnu vlajku regiónu Makedónia v Grécku. Macedónskej diplomacii sa však podarilo presvedčiť už väčšinu krajín OSN, aby uznali názov Macedónska republika.

Obyvatelia Macedónska sú veľmi priateľskí a ochotne pomôžu turistom, pokiaľ môžu. Bohužiaľ často býva problémom jazyková bariéra, pretože nájsť anglicky hovoriaceho človeka býva pomerne problém – väčšinou sa to pošťastí len na hoteloch. Väčšia šanca je naraziť na niekoho, kto hovorí nemecky.

Výnimkou sú colníci, ktorí boli z našej skúsenosti veľmi nepríjemní, či už na vjazde alebo výjazde z krajiny. Macedónska hranica bola Balkáne jediná, kde sme mali nejaké problémy s prechodom (dokonca ani v Albánsku sme nemali problém žiadny).


Víza

Pre vstup do Macedónska stačí občanom EÚ platný občiansky preukaz.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Medzinárodné letisko sa nachádza v Skopje. Jediná priama linka z našej blízkosti existuje z Viedne, prevádzkovaná spoločnosťou Austrian Airlines.

Spoločnosť Adria môžete využiť pri lete z Prahy (prestup v Ľubľane).

S trochou šťastia sa dá nakombinovať lacné spojenie so spoločnosťou Wizzair cez Taliansko – existuje tu napríklad linka Miláno – Skopje.

Vlakom

Vlakové spojenie do Macedónska existuje len zo Srbska. Informácie o vlakových spojoch nájdete na stránkach Srbských železníc.

Môžete taktiež zvážiť možnosť zakúpenia preukazu Balkan Flexipass, ktorý vám umožní cestovať po celom Balkáne za výhodnú cenu.

Autobusom

Priame autobusové spojenie do Macedónska je k dispozícii z Viedne. Informácie o spojeniach je možné nájsť na stránke spoločnosti Eurobus.

Autom

Macedónsko je vcelku dobre dostupné od nás aj autom. Najjednoduchšie je ísť cez Maďarsko a Srbsko, takmer celá cesta je tak po diaľnici, ktoré sú i v Srbsku v relatívne dobrom stave.


Ako tu cestovať?

Najpohodlnejším spôsobom cestovania, ktorý vám umožní toho vidieť najviac, je samozrejme automobil. Myslite na to, že väčšina krajiny je v horách, takže napríklad pri našej ceste v polovici apríla sa nám veľmi vyplatili zimné pneumatiky – bez nich by to bolo veľmi nebezpečné. Cesty sú v akceptovateľnom stave, existuje aj pár kilometrov diaľnic, tie sú však spoplatnené (jednorazový poplatok za každý prejazd).

Vlaková doprava v Macedónsku existuje, je však veľmi pomalá a obmedzená – do Ohridu sa napríklad vlakom nedostanete.

Autobusovú dopravu v Macedónsku prevádzkuje viacero spoločností. Informácie o nich, ako aj integrované cestovné poriadky, môžete nájsť na stránkach Balkan Viator.


Kedy sem cestovať?

Macedónsko síce leží takmer v južnej Európe, jeho podnebie je však podobné tomu nášmu. To je spôsobené pomerne vysokou nadmorskou výškou, takže sa tu dá očakávať pomerne chladné počasie i na jar. Ideálnym obdobím pre návštevu je tak leto, aj keď jar a jeseň sú taktiež bez problémovým časom pre cestovanie v krajine.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Ohrid (blog) – mesto ležiace na brehu Ohridského jazera, veľmi pekné a kamenné budovy v kombinácii s priezračne čistou vodou mu dávajú akýsi jadranský ráz
  • Skopje (blog) – hlavné mesto Macedónska ležiace pomerne vysoko v horách má trochu sovietsky architektonický ráz, stojí však za návštevu

Príroda a aktivity

  • Ohridské jazero (blog) – “macedónske more”, jedno z najstarších jazier na svete (odhaduje sa, že má asi 4-5 miliónov rokov) s priezračne čistou vodou (hĺbka takmer až 300 metrov), je zapísané na zozname UNESCO

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Macedónsku je pomerne lacné, ceny sú trošku vyššie v oblasti Ohridského jazera, keďže sa jedná o turistickú oblasť, stále však nejde o nejak horibilné sumy.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Macedónskou menou je macedónsky denár (MKD). Zmenárne sú dostupné vo väčšine miest.

Bankomaty i platby kartami sú k dispozícii v mestách. Platby kartami v menších obchodoch sú problém, väčšinou sú akceptované len v hoteloch a drahších reštauráciách.

Macedónsko je pomerne lacná krajina, ubytovanie i jedlo je lacnejšie než u nás.

Obľúbeným suvenírom z oblasti Ohridského jazera sú miestne pestované perly a šperky z nich.

Najnovšie komentáre

Kategórie