Írsko

Írsko (Írska republika) je ostrovná krajina na severozápade Európy.

Na začiatku minulého storočia ešte stále súčasť Veľkej Británie, ktorá však potom prešla turbulentným obdobím občianskych vojen, na konci ktorého bol vznik samostatného Írska v roku 1922. Šesť okresov (resp. grófstiev) sa však rozhodlo zostať súčasťou Veľkej Británie. Toto územie je dnes označované ako Severné Írsko, jedna zo štyroch konštitučných častí tvoriacich Veľkú Britániu. V tomto článku je pod pojmom “Írsko” myslená samostatná Írska republika (aj keď ide v skutočnosti o názov celého ostrova), Severnému Írsku je venovaný samostatný článok.

Írsko je pre turistov predovšetkým destinácia, kam sa chodí za prírodou a horskou turistikou. Írsko nie je síce veľmi hornatá krajina, ale dá sa tu nájsť niekoľko národných parkov s krásnymi turistickými chodníkmi. Medzi tieto patria napríklad Connemara alebo Glenveagh.

Veľmi obľúbené je taktiež pobrežie – veľmi scénické sú najmä útesy na jeho západnej strane, obmývané Atlantickým oceánom. Najobľúbenejšími destináciami sú útesy Cliffs of Moher alebo najsevernejší výbežok krajiny Malin Head.

Najväčším mestom Írska je Dublin, v ktorom žije zhruba tretina populácie celej krajiny. Ide tak o pomerne veľké a veľmi živé mesto, známe hlavne svojím nočným životom, ale aj niekoľkými zaujímavými pamiatkami.

Ostatné mestá Írska sú tak oveľa menšie, než jeho metropola, ale stále zaujímavé – napríklad Kilkenny, Limerick alebo Galway.

Navyše je celá krajina posiata množstvom pamiatok, či už zachovalých alebo v stave ruín. Tými najčastejšími sú zrejme stredoveké hrady, ktoré majú v Írsku svoju typickú sivú farbu danú miestnym kameňom a charakteristický ostro hranatý tvar.

Medzi ďalšie pamiatky, na ktoré cestou môžete naraziť, sú kláštory a kostoly, ktoré často vyzerajú ako zmenšeniny spomínaných hradov. Veľa kláštorov je však už len ruinami. Zaujímavosťou miestnych stavieb sú kamenné strechy.

Jedným z najtajomnejších miest v krajine je údolie rieky Boyne, resp. Záhyb rieky Boyne (Bend of Boyne, Brú na Bóinne). Nachádza sa tu niekoľko stavieb (zrejme chrámov a pohrebísk), ktoré pochádzajú z obdobia neolitu, teda mladšej doby kamennej. Tieto stavby vznikli pred 5000 rokmi a sú tak možno najvýznamnejšou pamiatkou na celom ostrove.

Íri sú veľmi hrdí na svoj keltský pôvod, čoho dôkazom je i to, že írsky (keltský) jazyk je tu dodnes aktívne používaný. Kelti osídľovali Írsko už v praveku a tak je írsky jazyk príbuzný so škótskym a waleským.

Zároveň sú Íri veľmi priateľským národom a turisti sú tu vítaní – veľmi ochotne poradia a pomôžu, pokiaľ sa na nich obrátite s prosbou o radu.

Cintorín v kláštore v Glendalough - Vľavo Kostol sv. Kevina, vpravo Kruhová veža

Cintorín v kláštore v Glendalough – Vľavo Kostol sv. Kevina, vpravo Kruhová veža


História

Írsko bolo osídľované už od praveku a prvé stopy civilizácie pochádzajú už spred 10 tisíc rokov. Údolie rieky Boyne je unikátnym zdrojom informácií o pravekých obyvateľoch ostrova a ide o jedny z najstarších známych stavieb na svete – sú staršie ako Stonhenge alebo egyptské pyramídy.

V staroveku bolo Írsko známe ako Malá Británia, zatiaľ čo susedný väčší ostrov samozrejme ako Veľká Británia. Rimania ostrov nazývali Hibernia (Zimná krajina), čo je názov, s ktorým sa v Írsku stále sem-tam stretnete.

V stredoveku existovalo na ostrove niekoľko kráľovstiev, ktoré súperili o vplyv, kým sa nakoniec celý ostrov zjednotil pod jedným kráľom (High King). Formálnym hlavným mestom tohto zjednoteného kráľovstva bol posvätný pahorok Tara.

Stabilitu kráľovstva však začali narušovať nájazdy Vikingov, až nakoniec celé kráľovstvo skolabovalo a zmietalo sa v malých domácich vojnách a sporoch.

Stabilitu priniesol až vpád Normanov, ktorí tu následne začali upevňovať svoju moc, ale postupne boli asimilovaní miestnym obyvateľstvom. Nasledovala invázia Angličanov, ktorá mala za následok podmanenie ostrova. Írsko sa tak na dlhé storočia dostalo pod kontrolu anglickej koruny.

Zmenu priniesol až začiatok 20. storočia, keď v roku 1916 vypuklo povstanie, ktoré však bolo Britmi ešte potlačené. Tlak však narastal a v roku 1922 vzniklo samostatné Írsko, ktoré získalo absolútnu suverenitu v roku 1937. Iba jeho severná časť (šesť okresov, resp. grófstiev) sa rozhodla zostať súčasťou Veľkej Británie a sformovať Severné Írsko.

V Severnom Írsku v druhej polovici 20. storočia ešte relatívne donedávna prebiehal konflikt prezývaný aj The Troubles (Problémy), z veľkej časti živený Írskou republikánskou armádou (IRA), ktorá požadovala zjednotenie s Írskou republikou.

Samostatné Írsko však šlo cestou relatívneho pokoja a blahobytu a jeho ekonomický rast a orientácia na znalostnú ekonomiku mu na konci 20. storočia vyslúžila prezývku “Keltský tiger“. V Írsku má sídlo množstvo IT spoločností, vrátane Googlu alebo Amazonu.

Ekonomická kríza v roku 2008 mala však na Írsko neblahý dopad a krajina sa dostala do veľkých problémov, z ktorých sa však na rozdiel od juhoeurópskych krajín dokázala veľmi rýchlo pozviechať a dnes jeho ekonomika opäť prekvitá.


Víza

Írsko je členom EÚ, nie je však členom Schengenského priestoru. Občania SR a ČR sa tu môžu zdržiavať neobmedzene a na cestu sem stačí len občiansky preukaz, je nutné však vždy prejsť pasovou kontrolou (okrem prípadu cesty z Veľkej Británie).


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Írsko je domovom nízkonákladových aerolínií Ryanair, takže Dublin je jeho základňou, na ktorú sa dá dostať z mnohých európskych miest priamymi letmi s touto spoločnosťou.

Priame lety do Dublinu sú s touto aerolinkou k dispozícii z Bratislavy aj Prahy.

Ďalším írskym leteckým prepravcom je Aer Lingus, ktorý prevádzkuje priame lety napríklad medzi Dublinom a Prahou.

Autobusom

Autobusom sa dá do Írska dostať samozrejme len zo Severného Írska a to vďaka národným prepravcom UlsterbusBus Éireann.

Vlakom

To isté platí pre dopravu vlakom, jediné medzinárodné spojenie existuje so Severným Írskom. Spojenia sú prevádzkované Írskymi železnicami a Severoírskymi železnicami.

Loďou

Keďže Írsko je ostrovom, trajektová doprava je významnou alternatívou pri medzinárodnej preprave. Írsko disponuje množstvom spojení s ostrovom Man, Veľkou Britániou a Francúzskom.

K dispozícii je niekoľko spoločností, ktoré prevádzkujú trajektové spojenia do a z Írska. Najväčšími sú Stena Line alebo Irish Ferries. Niektoré spojenia obsluhujú menšie spoločnosti, ako napríklad Brittany Ferries alebo Steam Packet.


Ako tu cestovať?

Autom

Vlastné (resp. prenajaté) auto je najlepším prostriedkom pre cestovanie po Írsku. Dostanete sa tak aj na miesta, kam verejná hromadná doprava nejazdí a dá vam dostatočnú flexibilitu pri plánovaní ako i pri výbere ubytovania. Môžete tak stihnúť toho vidieť oveľa viac, než keď sa budete spoliehať len na hromadnú dopravu.

Navyše prenájom auta môže byť v Írsku vcelku lacnou záležitosťou a náklady sa s trochou hľadania dajú stlačiť aj na 15 EUR za deň (8/2016). Je si však treba dať pozor na klasické triky požičovní a nenechať si nanútiť rôzne nezmyselné poistky. V takom prípade požičovne požadujú značne vysoký depozit na kreditnej karte (až do 5000 EUR), takže sa uistite, že máte na karte dostatočne vysoký limit.

Šoférovať je v Írsku možné bez problémov s naším vodičským preukazom, ten medzinárodný nie je potrebný.

Diaľnice (motorways) sú v Írsku zdarma, až na niekoľko mýtnych brán, ktoré sa nachádzajú na niektorých diaľniciach – preto je dobré pri plánovaní ciest použiť GPS navigáciu alebo Google Maps, ktoré vám ukážu, kde sa platí mýto. Väčšina mýtnych brán vyberá mýto priamo na diaľnici, kde sú lieviky pre vhadzovanie peňazí (takže sa dá platiť len mincami, je možné ale platiť i kartou). Tieto brány sú väčšinou automatické, takže tam nesedí žiadna obsluha.

Výnimkou je mýtna brána na okruhu M50 okolo Dublinu, ktorá je automatická a mýtne je potrebné zaplatiť online do večera nasledujúceho dňa. Väčšina požičovní mýtne v takomto prípade zaplatí za vás a následne vám ho pričíta k účtu (samozrejme s prirážkou).

Mýtne je nízke, väčšinou sa pohybuje medzi 1 až 3 EUR.

Bohužiaľ je v Írsku diaľnic len pár a väčšina z nich je v okolí Dublinu. Väčšinu času budete musieť jazdiť po okreskách, ktoré sú veľmi úzke a lemováne vysokými živými plotmi alebo v horšom prípade múrikmi. Navyše sú tieto cesty veľmi kľukáté a kopcovité, takže často nie je vidieť za zákrutu alebo za horizont, preto je potrebné jazdiť obzvlášť opatrne.

Našťastie Íri sú pomerne kľudní a ohľaduplní vodiči, takže šoférovanie v tejto krajine býva väčšinou bezproblémové.

Významnou položkou pri cestovaní autom po Írsku je parkovanie. V parkovacích domoch a obchodných centrách v mestách je nákladné, pohybuje sa medzi 2 a 3 EURami za hodinu (8/2016). Parkoviská pri niektorých pamiatkach účtujú cenu za počet osôb v aute a nie za auto, preto je výhodné všetkých pasažierov (samozrejme okrem šoféra) vysadiť pred parkoviskom.

Väčšina požičovní požičiava autá s manuálnou prevodovkou, čo môže byť pri volante vpravo pre našinca nezvyk. Pokiaľ si na to netrúfate, budete si musieť priplatiť za automatickú prevodovku.

Benzín stojí o niečo viac ako u nás, liter sa pohybuje medzi 1.20 a 1.30 EUR (8/2016).

Autobusom

Írsko má veľmi dobré pokrytie autobusovou dopravou. Najväčšiu sieť prevádzkuje spoločnosť Bus Éireann, vďaka ktorej sa dostanete do všetkých írskych miest a k väčšine hlavných turistických atrakcií. Informácie o spojeniach a cenách môžete nájsť na ich domovských stránkach.

Existuje pár menších spoločností prevádzkujúcich lokálne autobusové spojenia, ako napríklad St. Kevin’s Bus Services do Glendalough.

Vlakom

Írske železnice boli v posledných rokoch výrazne zmodernizované a pre cestovanie medzi niektorými mestami môže ísť o dobrú alternatívu. Drvivá väčšina spojov vychádza z Dublinu a k dispozícii sú i rýchlovlaky.

Železničnú prepravu v Írsku zabezpečujú Írske železnice. Na ich stránkach je možné nájsť informácie o cestovných poriadkoch, ale taktiež zakúpiť si lístky.


Kedy sem cestovať?

Hlavná turistická sezóna v Írsku prebieha v lete. To je zároveň z hľadiska počasia najlepším obdobím pre cestu sem. V Írsku veľa prší a leto je obdobie, kedy je šanca na pár slnečných dní najvyššia.

Írsko sa však dá navštíviť celoročne, pretože aj keď sú letá chladnejšie ako u nás, zimy sú naopak teplejšie a sneh či mráz sa tu vyskytujú len veľmi zriedkavo. V prípade návštevy v zime sa však treba pripraviť na daždivejšie počasie.


Ako sa tu dorozumieť?

Oficiálnym jazykom Írska je írčina, čo je keltský jazyk. Miestne nápisy a názvy sú často dvojjazyčné, takže sa s írčinou stretnete pomerne často a nejde len o formálnu konvenciu. Faktom však je, že írčinu ovláda len o niečo viac než polovica obyvateľov krajiny.

Dá sa preto objektívne povedať, že hlavným jazykom v Írsku je angličtina, ktorú ovláda každý. Aj keď je írsky akcent dosť výrazný a iný než ten britský, dá sa írskej angličtine veľmi dobre rozumieť.


Čo sa tu dá robiť a navštíviť?

Mestá a regióny

  • Brú na Bóinne – alebo aj Bend of Boyne, Záhyb rieky Boyne, je bezpochyby hlavnou turistickou atrakciou krajiny. Hlavným lákadlom sú 5000 rokov staré chrámy a hrobky pochádzajúce ešte z mladšej doby kamennej – Newgrange, Knowth a Dowth. Tieto praveké stavby sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
  • Donegal – malé mestečko na severe krajiny, nie veľmi zaujímavé, ale dobrá základňa pre výlety na okolité ostrovy, plavby za tuleňmi a návštevu národného parku Glenveagh.
  • Dublin – hlavné a najväčšie mesto krajiny, moderná a živá metropola pulzujúca aktívnym nočným životom, domov pivovaru Guinness ale i niekoľkých historických pamiatok a katedrál.
  • Galway – piate najväčšie mesto Írska, považované niekedy aj za kultúrne centrum krajiny. Dobrá základňa pre výlet do národného parku Connemara.
  • Glendalough (blog) – údolie s dvomi jazerami, obľúbené pre pešiu turistiku, ale najmä vďaka pozostatkom kláštora starého viac ako tisícročie, jedna z najfrekventovanejších pamiatok v Írsku.

    Kruhová veža kláštora v Glendalough

    Kruhová veža kláštora v Glendalough

  • Grianan of Aileach – pozostatky malej, ale významnej kamennej pevnosti na severe krajiny.
  • Kilkenny – historické mestečko prešpikované turistickými atrakciami, najmä krásnymi katedrálami a kostolmi a veľkým stredovekým hradom.
  • Limerick – malé stredoveké mestečko s hradom a pár atrakciami, základňa pre výlety k útesom Cliffs of Moher.
  • Meath – okrem Brú na Bóinne sa v tomto írskom regióne nachádza posvätný pahorok Tara, sídlo kráľov Írska a ruiny kláštorov Mellifont a Bective. Mestečká Monasterboice a Kells sú známe svojimi prastarými kamennými krížmi, zatiaľ čo Slane a Trim sú pyšné najmä na svoje hrady. Celá oblasť je tak plná historických pamiatok obrovskej hodnoty a jej praveké stavby sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Národné parky a prírodné oblasti

  • Connemara – národný park neďaleko Atlantického pobrežia s niekoľkými ľahšími turistickými chodníkmi i dlhšími cyklotrasami. Jedno z najkrajších prírodných miest v Írsku. Nachádza sa tu i kláštor Kylemore.
  • Glenveagh – národný park na severe krajiny, známy vďaka svojmu malému hradu. Nájdete tu tiež niekoľko ľahších turistických chodníkov.
  • Malin Head – najsevernejší bod krajiny, s niekoľkými peknými útesmi a plážou, ktorá je známa tým, že sa medzi jej kamienkami dajú nájsť i polodrahokamy.
  • Moher – útesy (Cliffs of Moher) na pobreží Atlantiku, jedno z najnavštevovanejších miest v krajine. Miestne útesy vytvárajú nádhernú a unikátnu scenériu.

Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Írsku nebýva problém nájsť, dokonca ani na poslednú chvíľu (pokiaľ nejde o letnú sezónu).

Ceny sa však veľmi líšia podľa ročných období. Najdrahším obdobím je samozrejme letná sezóna. Z hľadiska lokality sú najvyššie ceny zrejme v Dubline a v miestach, kde je ubytovacích zariadení málo.

V priemere ceny hotelov začínajú od 70 EUR za noc a izbu pre 2 osoby (8/2016).

Lacnejšie alternatívy môže poskytnúť ubytovanie cez AirBnB, ale rozdiel nebýva tak zásadný, ako v iných krajinách. Izba pre 2 osoby dá tu zohnať za 40-50 EUR (6/2016).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Írska kuchyňa je do veľkej miery podobná tej britskej a z toho vyplýva, že miestne jedlo rozhodne nepredstavuje gurmánsky zážitok.

Väčšina jedla je smažená a aj keď okolité more poskytuje veľké množstvo rýb, najčastejšou úpravou je opäť smaženie. Typickým jedlom je tak fish’n’chips, teda smažená ryba s hranolkami. Našťastie sú reštaurácie často na požiadanie ochotné rybu pripraviť na grile, prípadne si môžete dať lososa, ktorého chvalabohu taktiež nesmažia. Lososy pochádzajú z miestnych výlovov, takže odporúčam vyskúšať, pretože sú výborné.

Zaujímavosťou je, že Íri servírujú prakticky k všetkému hranolky. Dokonca aj keď si dáte jedlo s ryžou, šalát alebo napríklad pizzu, vždy vám prinesú aspoň malú mištičku s hranolkami a budú sa diviť, ak si ich k pizzi nezjete.

Cena jedla vo fast foodoch sa pohybuje okolo 6-8 EUR za fish’n’chips, za lepšie jedlo v reštaurácii dáte 15-20 EUR. Fungujú tu aj obedové menu, ktoré sa zvyknú pohybovať medzi 10-12 EUR (8/2016).


Ako a čo tu nakupovať?

Vo Írsku sa platí Eurami.

Bankomaty aj platby kartami sú veľmi bežné, kartou zaplatíte aj vstupné do pamiatok a parkov alebo parkovanie.

Írsko nie je lacná krajina a ceny zodpovedajú západoeurópskemu štandardu. Najdrahšou položkou bude zrejme ubytovanie, nezanedbateľnú časť tvoria aj vstupné poplatky do rôznych pamiatok a parkov (veľa z nich je však i zdarma).

Doprava môže byť taktiež nákladnou záležitosťou, obzvlášť pokiaľ si nepožičiate auto a budete jazdiť vlakmi alebo autobusmi.

V Írsku určite nebudete mať problém zohnať suveníry – obchody s nimi sú na každom rohu a i v tých menej navštevovaných miestach sa vždy nájde nejaký ten obchodík, kde si môžete kúpiť tričká, magnety, hrnčeky a ďalšie čačky s najrôznejšími írskymi motívmi – trojlístky, srdce s korunou v dlaniach (symbol Claddagh z Galway), nápisy urážajúce Angličanov, atď, atď. Tieto obchody sú samozrejme výrazne sfarbené do zelena, írskej národnej farby, takže tomu zodpovedá i farba väčšiny suvenírov.

Z konzumovateľných suvenírov sú obľúbené samozrejme pivo Guinness a írska whiskey (píše sa s “e” na rozdiel od škótskej whisky), napríklad z distilérok Jameson alebo Tullamore Dew, ktoré sú najznámejšie, ale i množstva ďalších menších lokálnych výrobcov.

Obľúbené sú taktiež karamelky (často s prímesou vyššie spomínaných alkoholických nápojov) a čokoládové výrobky.


Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?

Írsko je veľmi bezpečnou krajinou, najmä pri porovnaní s európskym štandardom. Je samozrejme dobré sa vyhýbať tmavým uličkám veľkých miest v noci, ale vo všeobecnosti je Írsko krajinou, kde nie je nutné byť obzvlášť obozretný voči zločinu.

To isté platí aj o cestách (ako som už uviedol v sekcii o cestovaní autom v krajine) – šoféri sú veľmi ohľaduplní a aj napriek úzkym a občas neprehľadným cestám je cestovanie po nich vcelku bezpečné.

Najnovšie komentáre

Kategórie