Južná Kórea
Južná Kórea (oficiálny názov Kórejská republika) je krajina rozprestierajúca sa na južnej časti Kórejského poloostrova.
Krajina je známa predovšetkým ako ekonomický tiger regiónu a výrobca špičkovej elektroniky (Samsung) a nie veľmi špičkových áut (aj keď to je asi vec názoru).
Jediným susedom krajiny je Severná Kórea a obe krajiny sú výsledkom konfliktu v 50-tych rokoch známeho pod názvom Kórejská vojna.
Kórejci môžu človeku pripadať trochu nevychovaní – na ulici bežne do vás vrazia bez toho, aby sa nad tým akokoľvek pozastavili. V radoch sa predbiehajú, neštítia sa zatvoriť vám dvere od výťahu pred nosom a v metre rozhodne nečakajú, kým voľnú sedačku obsadí niekto iný. Je to dané tým, že hustota osídlenia ja veľmi vysoká a všade je veľa ľudí. Navyše viac ako 90% percent obyvateľstva žije v mestách, čo je jedna z najvyšších mier urbanizácie na svete. Obyvatelia môžu pôsobiť zamračene a nepríjemne, občas až arogantne. Rozhodne sa tu nedočkáte rešpektu či úctivého správania ako napríklad v Japonsku.
Kórea je veľmi homogénna krajina z demografického hľadiska – 99% populácie sú etnickí Kórejci. Aj preto môžu byť cudzinci videní ako neznámy element, aj keď sa nedá hovoriť o nejakom nepriateľstve voči nim.
Víza
Občania SR a ČR nepotrebujú víza pre vstup do Južnej Kórey za účelom turizmu pre pobyty do 90 dní. Občas sa môže stať, že imigračný úradník požaduje letenku do nasledujúcej destinácie (prípadne spiatočnú), preto je dobré mať tento dokument pri sebe – po zemi totiž krajinu opustiť nie je možné.
To isté sa vám môže stať aj pri odlete z krajiny inam, než je vaša domovská krajina – ak napríklad letí Slovak z Kórey do Japonska, môže sa stať, že kórejská obsluha pri check-ine na letisku bude požadovať letenku pre odlet z Japonska, aj keď je to všade inde vo svete neštandardná a taktiež nelogická prax.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Keďže hranica so Severnou Kóreou je uzatvorená, drvivá väčšina turistov cestuje do Južnej Kórey letecky. Lietajú sem prakticky všetky veľké aerolinky, vrátane domácich Korean Air a Asiana. Pre lokálne lety v rámci juhovýchodnej Ázie bývajú výhodne ponuky od lowcost prepravcov, vrátane Jeju Air, Peach, Tiger Air a ďalšie.
Loďou
Z Japonska sa je možné dostať do Južnej Kórey i trajektom. Medzi spoločnosti operujúce trajektové spojenia medzi týmito dvomi krajinami patria JR Kyushu Beetle prevádzkujúca rýchlolode a Pukwan Ferry Company prevádzkujúca pomalšie spojenia. Ďalšou možnosťou je využiť lode spoločnosti Panstarline.
Z Ruska je možné sa dostať do Južnej Kórey trajektom z Vladivostoku vďaka spoločnosti DBS Cruise Ferry.
Do Južnej Kórey sa dá trajektom dostať aj z Číny, zoznam spoločností prevádzkujúcich trajekty je možné nájsť na týchto stránkach.
Ako tu cestovať?
Lietadlom
Južná Kórea síce nie je veľmi veľká krajina, ale napriek tomu je k dispozícii slušné množstvo domácich leteckých liniek. Linky sú operované klasickými domácimi dopravcami ako Korean Air a Asiana, ale i nízkonákladoví dopravcovia ako Jeju Air alebo Air Busan. Cenové rozdiely medzi vnútroštátnymi letenkami klasických a nízkonákladových dopravcov bývajú často zanedbateľné.
Vlakom
Vlaková doprava v Južnej Kórei je vcelku nevýhodná – vlaky nepokrývajú celú krajinu (takže sa nimi nedostanete všade) a sú pomalé a drahé v porovnaní s autobusovou dopravou.
Výnimku tvoria vlaky KTX (Korea Train Express), čo je označenie pre vysokorýchlostné vlaky, ktoré spájajú najväčšie kórejské mestá. Z jednej strany krajiny na druhú (Soul – Busan) to zvládnu tieto vlaky pod 3 hodiny, čo je čas oveľa lepší oproti klasickými vlakom (tým to trvá okolo 5 hodín). Cesta Soul – Busan stojí asi 60 tisíc wonov (5/2016).
Získať informácie o cestovných poriadkoch ako i zakúpiť si lístky môžete na stránkach spoločnosti Korail, ktorá prevádzkuje kórejské železnice.
Podobne ako v Japonsku, aj v Južnej Kórei je možné používať špeciálny pass pre cestovanie po miestnych železniciach. Jeho výhodnosť je však diskutabilná, aj vzhľadom k vyššie uvedeným nedostatkom železničného cestovania v Južnej Kórei. Informácie o KR Passe môžete nájsť na týchto stránkach.
Autobusom
Autobusová doprava je najčasteším spôsobom hromadnej prepravy v Južnej Kórei. Pokrytie je veľmi dobré, autobusom sa v krajine dostanete prakticky všade a väčšinou aj lacnejšie ako vlakom.
Autobusové spojenia je možné vyhľadávať na týchto stránkach.
Autom
Cestná sieť v Južnej Kórei je dobrá a cestovanie autom môže byť dobrou alternatívou pre tých, ktorí chcu maximalizovať počet navštívených atrakcií a miest. Neodporúča sa cestovanie autom vo veľkých mestách, kde bývaju obrovské zápchy.
Kedy sem cestovať?
Južná Kórea má podobne ako my štyri ročné obdobia, teplotné rozdiely medzi nimi môžu byť však vyššie ako u nás. V praxi to znamená, že letá sú extrémne horúce a vlhké, zatiaľ čo zimy nepríjemne studené. Preto sú najlepšími obdobiami pre návštevu krajiny jar a jeseň.
Ako sa tu dorozumieť?
V Južnej Kórei sa rozpráva kórejsky, s angličtinou býva problém sa dohovoriť, málokto jazyk ovláda na komunikatívnej úrovni. Ľudia však väčšinou majú sklony snažiť sa pomôcť (rukami a nohami) v prípade, že ich oslovíte s prípadnou prosbou o informácie.
Kórejské písmo je výrazne jednoduchšie ako čínske alebo japonské, takže ak sa naučíte jeho znaky, môže byť váš pobyt v tejto krajine značne zjednodušený.
Čo tu navštíviť?
Mestá
- Busan – druhé najväčšie mesto krajiny, ktoré sa rozrástlo najmä počas vojny v Kórei, ponúkajúce niekoľko zaujímavých pamiatok, ale i pekné výlety v prírode, vďaka svojmu hornatému terénu
- Gamcheon (blog) – malá štvrť v Busane, známa ako “Santorini Východu“, ktorá vznikla ako chudobná štvrť obývaná prisťahovalcami – utečencami počas Kórejskej vojny. Dnes je z nej veľmi malebná dedinka na svahu kopec, vytvárajúca malebné výhľady vďaka pestrofarebným domčekov
- Soul – hlavné mesto krajiny, obrovská metropola s veľkým množstvom pamiatok, mrakodrapov, parkov, obchodných domov a ešte väčším množstvom ľudí
Kde sa ubytovať
Ubytovanie v Južnej Kórei nie je problém nájsť cez internet. Taktiež tu celkom dobre funguje ubytovanie cez AirBnB. Ceny ubytovania sú zhruba na európskej úrovni (takže vyššie, ako v Ázii všeobecne), Soul je výrazne drahší než zvyšok krajiny.
Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Ako sa tu stravovať?
Kórejské jedlo je zväčša pomerne korenisté a pikantné a často obsahuje vysoké množstvo soli.
Tradičným pokrmom jej kimchi (kimči), čo je vlastne príloha podávaná takmer ku každému jedlu. Jedná sa o nakladanú kapustu s čili a cibuľou a celé to môže byť veľmi pikantné, takže pri ochutnávaní pozor.
Hlavnou súčasťou stravovania Kórejcov je ryža, polievka a samozrejme mäso. Väčšina mäsa v kórejských pokrmoch je buď bravčová alebo z morských živočíchov. Kuracie mäso je pomerne málo časté. Mäso je často vysmážané.
V menších reštauráciách často nebýva k dispozícii menu v angličtine, ale len v kórejčine a personál málokedy bude vedieť čo i len slovo anglicky. Často našťastie pomôžu obrázky, prípadne makety hotových jedál vo vitríne – stačí ukázať prstom na to, čo chcete.
Jednoduché jedlo - kuracie mäso s ryžou, doplnené o (neodmysliteľnú) polievku
Kórejská polievka, servírovaná (ako inak) v kovovej miske
Tradičné kórejské pokrmy i s vysvetlivkami (etnografické múzeum)
Celkom dobre sa dá najesť vo veľkých obchodných domoch – food courty väčšinou nedisponujú klasickými fastfoodmi, ale maličkými reštauráciami, kde vám jedlo pripravia vždy čerstvé. Pozor však na to, že obchodné domy zatvárajú dosť skoro a food courty ešte skôr, takže po 8. hodine večer sa tu už zrejme nenajete. Najesť sa dá aj na trhoch, ktorých je v mestách kopec.
Špeciálnym prípadom sú rybie trhy, ktoré nájdete v prístavných mestách. Tu je veľké množstvo predajcov, od ktorých si môžete nielen kúpiť čerstvo ulovené ryby, ale ich aj priamo ochutnať v pridružených reštauráciách, kde vám ich podľa želania pripravia. Alebo jednoducho môžete preskočit fázu výberu rýb a priamo skociť rovno do jednej z týchto reštaurácií. Veľa obchodníkov tu tiež predáva už priamo tepelne upravené (väčšinou vysmážané) ryby a ostatné morské plody.
Zaujímavosťou je, že v Kórei pri servírovaní jedla výrazne dominuje kov. Taniere a misky sú väčšinou kovové a pri jedení sa takmer všade používajú kovové paličky (a nie drevené alebo plastové ako v Japonsku alebo Číne), čo môže byť problém pre človeka neskúseného jesť s paličkami. Našťastie príbory sú pre takéto prípady k dispozícii prakticky všade.
Ako a čo tu nakupovať?
V Južnej Kórei sa platí wonmi (KRW).
Zmenárne sú v Južnej Kórei bežne k dispozícii, tak ako aj bankomaty. Bankomaty však môžu mať problémy s niektorými zahraničnými kartami, preto je dobré hľadať tie, ktoré sú označené logom vašej karty.
Platby kartami sú v Južnej Kórei (prekvapivo) vcelku problém. Väčšie hotely a reštaurácie ich prijímajú, ale pri platbách bežných výdajov môžete s kartou naraziť. Platba kartou nie je možná ani na trhoch či v metre. Naopak malé obchodíky s potravinami karty prijímajú bez problémov.
Typickým suvenírom z Kórey je všetko vyrobené zo ženšenu, keďže Kórea je dominantným producentom tohto korenia.
Južná Kórea je zároveň známa vďaka svojej elektronike, takže tu môžete nakúpiť výrobky rôznych značiek za výhodnejšie ceny, ako u nás.
Ako je to s bezpečnosťou?
Južná Kórea ja veľmi bezpečná krajina a aj vo veľkých mestách sa dá bez problémov pohybovať i v noci. Je samozrejme dobré si zachovať prirodzenú ostražitosť, hlavne pred vreckármi.
Do problémov sa môžete dostať v bare, ak sa zapletiete s podguráženými Kórejcami, ale to sa môže stať v takmer každej krajine – je dobré sa problémom spojeným s alkoholom vyhýbať.
Najnovšie príspevky z fóra
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Najnovšie komentáre