Trinidad a Tobago

Trinidad a Tobago je ostrovný štát v Karibiku, nachádzajúci sa na úplnom juhu pásu Malých Antíl (Náveterné ostrovy), na dohľad od brehov Južnej Ameriky (20 km od Venezuely).

Hlavnými ostrovmi sú Trinidad a Tobago, ktoré sú výrazne odlišné – Trinidad je niekoľkonásobne väčší než Tobago a je orientované najmä na priemysel (vrátane ropného), Tobago má na dĺžku asi len 40 kilometrov a priemysel tu prakticky neexistuje – zato tu je krásna príroda a pláže a jeho ekonomika sa orientuje na turizmus.

Trinidad je považovaný za pomerne nebezpečný ostrov a neodporúča sa potulovať po mestách po zotmení a nechávať cennosti v autách. Na Tobagu naopak kriminalita takmer neexistuje.

Trinidad a Tobago boli objavené Krištofom Kolumbom a tak sa stali najprv španielskou kolóniou. Po niekoľkých výmenách sa ich zmocnili Briti, ktorí zrušili otroctvo a výrazne podporovali imigráciu z Európy a Indie, takže krajina má pomerne vysoké percento obyvateľov indického pôvodu. Na rozdiel od okolitých karibských krajín je tak Trinidad a Tobago pomerne multietnickou krajinou.

Na Trinidade a Tobagu sa rozpráva anglicky, aj keď chce to trochu praxe, aby človek rozumel miestnej (kreolskej) angličtine.


Víza

Občania SR a ČR nepotrebujú víza pre vstup na Trinidad a Tobago za účelom turizmu. Imigračný úradník môže chcieť vidieť letenku, ktorou opustíte krajinu.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavným letiskom je Piarco International Airport, nachádzajúce sa neďaleko hlavného mesta Port of Spain na Trinidade. Lietajú sem všetky miestne (karibské) aerolinky, takže dostať sa sem z ostatných ostrovov nie je problém. Dostanete sa sem i z Južnej Ameriky a USA viacerými linkami. Z Európy sem lietajú British Airways z Londýna.

Na Tobagu sa nachádza oveľa menšie letisko, na ktoré však taktiež smerujú medzinárodné lety z Londýna (British Airways) a Frankfurtu (Condor).

Z Trinidadu na Tobago lieta niekoľkokrát denne miestna aerolinka Caribbean Airlines za pomerne priaznivé ceny.


Ako tu cestovať?

Lietadlom

Z Trinidadu na Tobago lieta niekoľkokrát denne miestna aerolinka Caribbean Airlines za pomerne priaznivé ceny.

Loďou

Lodné spojenie (trajekt) je k dispozícii medzi Port of Spain (Trinidad) a Scarborough (Tobago). Cena je 50 TTD za jeden smer (2/2016), informácie je možné nájsť na týchto stránkach.

Autobusom

Autobusy obsluhujú oba ostrovy, avšak nejde o veľmi efektívny spôsob dopravy. Lístky stoja 2 TTD (2/2016) a je nutné si ich zakúpiť vopred, nie je možné platiť až v autobuse. Pre informácie o spojeniach je nutné sa vždy spýtať okoloidúcich či ostatných spolucestujúcich.

Autom

Prenájom auta je dobrou možnosťou k prieskumu krajiny, najmä na Trinidade. Cesty sú široké a v dobrom stave, benzín je lacný.

Skútrom

Skúter je výborný prostriedok pre dopravu na Tobagu, kde premávka nie je tak vysoká (okrem Scarboroughu) a ostrov je malý, takže sa rýchlo dostanete všade.


Kedy sem cestovať?

Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, takže je lepšie návštevu smerovať na obdobie december – máj. V období dažďov však zrážky nebývajú nejak extrémne.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Port of Spain – hlavné mesto krajiny, disponujúce hlavným medzinárodným letiskom
  • Scarborough – hlavné mesto Tobaga, maličké a nie veľmi zaujímavé, nachádza sa tu však pevnost Fort King George

Príroda a aktivity

  • Pláže – hlavným lákadlom, najmä Tobaga, sú pláže, ktorých je tu nespočet a všetky sú krásne
  • Vodné aktivity – je možné tu praktizovať snáď všetky typické plážové aktivity, vrátane šnorchlovania, vodného lyžovania, potápania, atď.

Kde sa ubytovať

Ubytovanie na Trinidade a Tobagu je veľmi nákladnou položkou (ako v celom Karibiku), ktorá zrejme ukrojí najväčšiu časť rozpočtu. Oplatí sa zvážiť ubytovanie cez AirBnB (ktoré však stále bude pomerne drahé, aj keď lacnejšie než štandardné hotely).

Pre nájdenie hotelového ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Na Trinidade a Tobagu sa platí trinidadsko-tobagskými dolármi (TTD). Táto mena je nezameniteľná na ostatných ostrovoch, preto sa pred opustením krajiny uistite, že ste sa jej zbavili.

Prakticky nikde nie je problém platiť americkými dolármi, takže teoreticky nemusíte vôbec peniaze vymieňať.

Výmena peňazí je najlepšia priamo v bankách, ktoré sú však zatvorené cez víkend. Výber z bankomatov je bez problémov a môže byť výhodnejší, než výmena hotovosti.

Platby kartami sú možné i v menších obchodíkoch, ale nie na ulici či tržniciach.

Na Trinidade a Tobagu sú ceny pomerne vysoké (ako v celom Karibiku), drahé je najmä to, čo je importované – čo je takmer všetko. V Karibiku sa toho veľa nevyrobí a aj to málo, čo vyprodukujú, predávajú turistom za napálené ceny.

Typickými suvenírmi sú väčšinou lokálne výrobky z kokosových orechov či koralov – náramky, prívesky a iná bižutéria.

Najnovšie komentáre

Kategórie