Svätá Lucia

Svätá Lucia je ostrovná krajina v Karibiku, ktorá je súčasťou skupiny Malých Antíl. Leží na juh od Martiniku a na sever od Svätého Vincenta a Grenadín.

Svätá Lucia je krajina, ktorá drží niekoľko zaujímavých prvenstiev. Je napríklad pomenovaná po Svätej Lucii zo Syrakúz a je tak jedinou krajinou na svete, ktorá je pomenovaná podľa ženy. Taktiež ide napríklad o jeden z posledných ostrovov v Karibiku, kde miestni domorodí Karibovia dokázali odolávať snahám o kolonizáciu Európanmi a niekoľkokrát dokázali osadníkov zo Starého sveta z ostrova vyhnať. Ďalšou zaujímavosťou je, že zo Svätej Lucie pochádzajú dvaja nositelia Nobelovej ceny, čo je pri počte obyvateľov okolo 180 tisíc obdivuhodný výkon.

Svätá Lucia priťahuje každoročne množstvo turistov, najmä vďaka svojim prírodným krásam. Jedna z nich, vrcholky Pitons, sú dokonca súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Petit Piton (Malý vrchol), jeden z vrcholov Pitons, symbolov Svätej Lucie a prírodnej pamiatky UNESCO

Petit Piton (Malý vrchol), jeden z vrcholov Pitons, symbolov Svätej Lucie a prírodnej pamiatky UNESCO

Svätá Lucia je vďaka svojej prírode obľúbenou destináciou Američanov a Kanaďanov a taktiež frekventovanou zastávkou veľkých výletných lodí. Tieto lode väčšinou turistov vylodia v hlavnom meste Castries, kde ich naložia do autobusov a hromadne prepravia k miestnym atrakciám. Preto je dobre sa týmto davom vyhnúť, pokiaľ nechcete zdieľať napríklad termálne jazierka Soufrière s ďalšími päťdesiatimi obtlstlými turistami zo Severnej Ameriky.

Ostrov Svätá Lucia pôvodne obývali Aravakovia, čo bolo mierumilovné domorodé etnikum (“Indiáni”). Ostrovu dali meno Iouanalao, čiže “Krajina leguánov”, ktorých tu asi žilo veľa. Aravakovia neskôr doplatili na svoju mierumilovnosť a boli vyhnaní agresívnymi Karibmi, ktorí vyvraždili mužov a privlastnili si ženy.

Bujná vegetácia ostrova Svätá Lucia

Bujná vegetácia ostrova Svätá Lucia

Kto z Európanov ostrov objavil sa presne nevie, faktom však zostáva, že počas celého 16. storočia sa nikto ostrov neodvážil kolonizovať. Prvý pokus prebehol až začiatkom 17. storočia, keď tu založili kolóniu Holanďania a neskôr aj Briti, ktorí sa tu však ocitli omylom. Kolonizácia však bola neúspešná a miestni Karibovia osadníkov z ostrova vyhnali. Rovnako dopadol aj ďalší britský pokus o kolonizáciu ostrova. Svätá Lucia sa tak stala jedným z posledných útočísk a miest odporu kmeňa Karibov.

S trvalejšou kolonizáciou uspeli až Francúzi, ktorým sa podarilo tu založiť osadu v polovici 17. storočia a uzavrieť pakt s Karibmi tým, že si guvernér osady vzal za manželku karibskú ženu. Francúzi ostrov pomenovali Sainte Lucie po starovekej mučenníčke sv. Lucii, ktorá bola zavraždená počas prenasledovania kresťanov rímskym cisárom Diokleciánom.

Záliv Rodney Bay a pláž Pigeon Island Beach

Záliv Rodney Bay a pláž Pigeon Island Beach

Ostrov bol po stáročia sporným územím, o ktoré sa preli Briti aj Francúzi. Svojho majiteľa zmenil viac ako desaťkrát za menej ako 100 rokov a vždy šlo buď o Francúzov alebo Britov, kto sa ostrova zakaždým zmocnil. Nakoniec sa v roku 1814 stal definitívne britskou dŕžavou. Meno ostrova sa medzitým trochu poangličtilo na Saint Lucia, aj keď Francúzi stále používajú pôvodný francúzsky názov Sainte Lucie.

Svätá Lucia získala úplnú samostatnosť v roku 1979 a keďže tento prechod bol mierumilovný, tak podobne ako niektoré ďalšie karibské ostrovy zostala Svätá Lucia súčasťou Commonwealthu a uznáva anglickú kráľovnú ako oficiálnu hlavu krajiny.

Bahenné jazierka a výpary síry a vody stúpajúce z útrob aktívnej sopky Soufrière

Bahenné jazierka a výpary síry a vody stúpajúce z útrob aktívnej sopky Soufrière

Krajina je chudobná a miestni obyvatelia preto hľadajú každú možnosť, ako vydrankať od turistov nejaký ten dolár. Pokiaľ vám tu bude niekto ponúkať nejaký “darček” či “službičku”, môžete si byť istí, že to nebude zadarmo, dokonca aj v prípade takých maličkostí, ako ukázanie správnej cesty. Nebývajú však dotieraví, na rozdiel od iných karibských národov.


Víza

Občania SR a ČR nepotrebujú víza pre vstup na Svätú Luciu za účelom turizmu, stačí platný cestovný pas. Je potrebné sa taktiež preukázať letenkou pre odlet zo Svätej Lucie, prípadne lístkom na trajekt.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Na ostrove sa nachádzajú dve medzinárodné letiská, George FL Charles Airport (SLU) na severe a Hewanorra International (UVF) na juhu. SLU je oveľa bližšie hlavnému mestu i rezortom na severe ostrova, UVF je väčšie letisko, ale cesta z neho taxíkom na sever môže vyjsť veľmi draho.

Na Svätú Luciu s obľubou lietajú najmä Američania, takže najviac diaľkových letov na tento ostrov prichádza práve zo Severnej Ameriky. Z Európy sa sem dá dostať priamymi letmi z Británie (z Londýna) vďaka britským aerolinkámi British Airways a Virgin Atlantic.

Do Londýna sa dá dostať lacno nízkonákladovkami z viacerých miest nielen na Slovensku (Bratislava, Košice), ale i z okolitých krajín (Praha, Brno, Budapešť, Katovice, atď.). Do Londýna lietajú Wizzair, Ryanair aj Easyjet (a ďalšie).

Keďže letenky na Svätú Luciu z Británie bývajú pomerne drahé, môže byť lacnejšou možnosťou letieť na iný karibský ostrov (napríklad Martinik alebo Guadeloupe, kam lieta Air France) a odtiaľ pokračovať miestnou aerolinkou alebo loďou na Svätú Luciu – lietadlom sem exituje spojenie zo všetkých susedných i niektorých vzdialenejších ostrovov. Tieto spojenia zabezpečujú napríklad aerolinky LIAT.

Z oboch letísk sa dá dostať taxíkom, cena do Castries z UVF sa pohybuje okolo 80 USD (3/2016), z letiska SLU je to oveľa menej (okolo 25 USD).

MHD je tiež možnosťou, ako sa dostať z oboch letísk, ide však o veľmi nespoľahlivú formu dopravy (viď nižšie cestovanie MHD).

Loďou

Na Svätú Luciu sa dá dostať trajektom z Martiniku.

Bohužiaľ tu neexistuje veľká konkurencia, takže ceny lístkov na trajekt sa blížia cenám leteniek, resp. môžu byť ešte vyššie. S dostatočným predstihom sa dá lístok na túto trasu zohnať za 69 EUR (3/2016). Jedinou spoločnosťou prevádzkujúcou pravidelné trajektové linky z Martiniku je L’Express des Îles.

Ak zvolíte tento druh dopravy, počítajte s tým, že plavba môže byť odložená aj o niekoľko hodín kvôli nepriazni počasia (resp. rozbúrenému moru). S tým treba uvažovať v prípade, že sa chcete preplaviť na iný ostrov a hneď absolvovať nadväzujúci let.

Svätá Lucia je tiež častou zastávkou veľkých výletných lodí, ktoré často kotvia pri móle v Castries a zaplavia mesto a ostrov turistami.


Ako sa tu pohybovať?

Autobusom

Autobusy (presnejšie skôr minivany) obsluhujú niekoľko trás na Svätej Lucii. Informácie o trasách autobusov sa dajú nájsť na týchto stránkach.

MHD však nepredstavuje spoľahlivý ani efektívny spôsob dopravy. Cestovné poriadky prakticky neexistujú, takže nikdy nemáte istotu, kedy sa na miesto určenia dostanete a či vôbec.

Cena dopravy závisí od vzdialenosti a pohybuje sa od 1.50 ECD až do 11 ECD. V noci sú ceny o polovicu vyššie. Informácie o cenách medzi jednotlivými destináciami nájdete na týchto stránkach.

Autom

Prenájom vlastného dopravného prostriedku je zrejme najlepším spôsobom pre prieskum ostrova.

Prenájom auta sa dá zohnať zhruba za 60-70 USD za deň (3/2016).

Pre jazdenie na Svätej Lucii budete potrebovať miestny vodičský preukaz, ktorý vám požičovňa vybaví za 12 USD na deň alebo 22 USD na 3 mesiace (3/2016). V prípade, že si požičiate auto od niekoho domáceho (túto službu poskytujú napríklad niektorí ubytovatelia cez AirBnB), môžete šoférovať s medzinárodným vodičským preukazom od nás.

Šoféruje sa vľavo (britská ex-kolónia) a hlavné cesty sú na Svätej Lucii dobré.

Benzín stojí okolo 10 ECD za galón (cca 3.8 litra) (3/2016).

Skútrom

Skúter je dobrou alternatívou pre prieskum ostrova, ale nájsť spoločnosť prenajímajúcu skútre nie je jednoduché. Platia to isté, ako v prípade áut – je potrebný miestny vodičský preukaz.

Taxíkom

Taxíky sú na Svätej Lucii ľahko dostupné, najmä v miestach s koncentráciou turistov.

Ceny taxíkov sú veľmi vysoké, cesta z jednej strany ostrova na druhú môže vyjsť až na 80-90 USD. Je možné si taxík prenajať aj na vyhliadkovú cestu okolo ostrova za zhruba 150 USD. Pokiaľ nechcete túto službu dojednávať priamo s taxikármi, môžete v hoteli požiadať, aby vám takýto výlet zabezpečili.

Vzhľadom k cenám taxíkov bude prenájom auta alebo skútra (dosť obtiažne zohnať) oveľa lepšou alternatívou pre prieskum ostrova.


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím pre návštevu Svätej Lucie sú mesiace december až máj. Obdobie dažďov trvá od júna do novembra, sezóna hurikánov začína v septembri.


Ako sa tu dorozumieť?

Na Svätej Lucii sa rozpráva po anglicky.

Miestna angličtina je kreolská, takže turistovi môže spôsobovať zo začiatku trochu problém miestnym obyvateľom porozumieť.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Soufrière (blog) – východzie mesto pre Sírne pramene (Sulphur Springs) alebo vrcholy Pitons.

    Soufriére Bay - Záliv v mestečku Soufriére

    Soufriére Bay – Záliv v mestečku Soufriére

Príroda a aktivity

  • Pláže (blog) – na Svätej Lucii sa nachádza niekoľko pekných pláží, dostupných i skrytých. Tie najpopulárnejšie sa nachádzajú v zálive Rodney Bay, spolu s luxusnými hotelovými rezortmi.

    Pláž v národnom parku Pigeon Island

    Pláž v národnom parku Pigeon Island

  • Potápanie a šnorchlovanie – Svätá Lucia je obľúbenou destináciou pre šnorchlovanie a potápanie.
  • Sírne pramene (blog) – miesto s geotermálnou aktivitou, kde z útrob aktívnej sopky vyviera para a horúca voda i bahno. V tejto bahnistej termálnej (veľmi horúcej!) vode sa dá kúpať a je údajne liečivá.

    Jazierko s teplou čiernou vodou vyvierajúcou z útrob sopky

    Jazierko s teplou čiernou vodou vyvierajúcou z útrob sopky

  • Vodopády (blog) – vo vodopáde Piton Falls tečie termálna voda, takže jazierka pod ním slúžia ako termálne kúpele.

    Teplý vodopád Piton Falls

    Teplý vodopád Piton Falls


Kde sa ubytovať?

Svätá Lucia je drahá destinácia a ubytovanie môže odkrojiť veľkú časť rozpočtu.

Cena ubytovania v základných hoteloch a apartmánoch začína od 80 EUR za noc pre 2 osoby, tých je však k dispozícii dosť málo. V prípade plážových rezortov sú ceny samozrejme o dosť vyššie, v takom prípade treba počítať so stovkami Eur za noc (3/2016).

Ušetriť sa dá ubytovaním sa cez AirBnB. Izba (prípadne aj celý apartmán) pre dvoch sa dá zohnať za zhruba 60 EUR na noc pre 2 osoby (3/2016).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Kuchyňa na Svätej Lucii je typická kreolská. Základom je mäso, doplnené a uvarené so zeleninou v hrnci vo vlastnej šťave.

Obľúbené je aj barbecue, keď často miestni obyvatelia opekajú mäso a predávajú ho popri ceste pred domami. Barbecue prebieha väčšinou v piatok alebo sobotu večer.

V mestečkách je kopec malých reštaurácií, základné jedlo tu väčšinou stojí okolo 20 USD (3/2016).

Jedlo je na Svätej Lucii dosť drahé. Ušetriť sa dá stravovaním sa v rôznych stánkoch popri ceste, jedlo tu však je väčšinou smažené a nie veľmi chutné.


Ako a čo tu nakupovať?

Na Svätej Lucii sa platí východokaribskými dolármi (ECD, resp. XCD).

Východokaribský dolár je fixovaný na americký dolár v pomere 1 USD = 2.70 ECD a preto je možné na ostrove bez problémov platiť aj americkými dolármi.

Bankomaty sú k dispozícii len v najväčších mestách.

To isté platí aj pre banky, ktoré zároveň fungujú aj ako zmenárne. Banky majú pomerne krátku otváraciu dobu a cez víkend sú zatvorené.

Platby kartami sú k dispozícii v lepších reštauráciach, obchodoch a hoteloch, rozumné množstvo hotovosti je bohužiaľ pre prežitie nutné.

Hypermarkety na Svätej Lucii nenájdete, existuje tu však niekoľko supermarketov a menších obchodov, kde sa dá platiť kartami.

V hlavnom meste Castries je väčší obchodný dom určený pre turistov a duty-free nakupovanie, kde zoženiete predovšetkým suveníry a značkový tovar.

Na Svätej Lucii sa toho veľa nevyrába, takže je ťažké nájsť nejaké typické suveníry. Väčšinou sú v ponuke len rôzne ručne vyrábané šperky. Ďalšou možnosťou je miestny rum a punč (nápoj z rumu).


Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?

Svätá Lucia je relatívne bezpečná krajina a okrem štandardných nešvarov ako vreckári alebo nepoctiví taxikári tu turistom nehrozí väčšie nebezpečenstvo. Stále však platí, že rozumná miera ostražitosti nikdy nie je na škodu. Nenoste so sebou zbytočne veľa hotovosti alebo drahé šperky či elektroniku.

Najnovšie komentáre

Kategórie