Švédsko
Švédsko je kráľovstvo (konštitučná monarchia) v Škandinávii.
Švédsko je rozlohou treťou najväčšou krajinou Európskej Únie (po Francúzsku a Španielsku), ale jeho počet obyvateľov je nižší, než v Českej Republike. Je to teda krajina s veľmi nízkou hustotou osídlenia, čo zvýrazňuje ešte fakt, že je tu vysoká miera urbanizácie. Takže mimo miest stretnete veľmi málo ľudí a veľmi veľa lesov.
Švédsko je však v rámci Škandinávie stále asi najlacnejšou krajinou, rozhodne sa nedá povedať, že by tu bolo lacno, práve naopak. Najdrahšie sú tu samozrejme najmä služby.
Oficiálnym jazykom je švédčina, žije tu i početná fínska menšina. Vo Švédsku, rovnako ako v celej Škandinávii, ovláda drvivá väčšina obyvateľov angličtinu na veľmi dobrej úrovni, takže s dorozumením sa tu absolútne nie je problém.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Hlavné medzinárodné letisko krajiny je v Štokholme. Ďalším je letisko v Göteborgu.
Je možné taktiež letieť na hlavné dánske letisko v Kodani, ktoré sa nachádza kúsok od Malmö.
Do Švédska lieta mnoho leteckých spoločností. Existujú priame spojenia z Prahy, Viedne alebo Budapešte (nízkonákladové spojenie s Wizzairom). Z Bratislavy sa dá letieť napríklad s prestupom v Prahe.
Vlakom
Vlakové spojenia existujú s obomi susedmi (Fínsko a Nórsko). Navyše je možné sa do Švédska dostať vlakom z Dánska cez svetoznámy “mosto-tunel” Öresund. Týmto mostom prechádzajú i vlakové spojenia z Nemecka, Švajčiarska alebo Holandska.
Autobusom
Autobusové spojenia do Švédska z Európy prechádzajú cez Kodaň a most Öresund. Autobusové spojenia operuje napríklad spoločnosť Eurolines.
Loďou
Švédsko má množstvo spojení trajektom z mnohých krajín – zo Škandinávie, pobaltských krajín, Fínska, Poľska, Nemecka, Belgicka alebo Británie. Ceny trajektov bývajú pomerne vysoké, obzvlášť pokiaľ na lodi budete potrebovať kajutu (to sa týka najmä nočných plavieb). Trajekty sú pre dlhšie plavby vybavené rôznymi predstaveniami a programom, ale aj reštauráciami, obchodmi, saunami alebo kasínami.
V sezóne bývajú pomerne plné a spojení nemusí byť za deň veľa, preto je dobré si cestu dobre naplánovať a objednať lístky s dostatočným predstihom.
Autom
Autom je možné cestovať do Švédska pomerne bez problémov, cesty sú v dobrom stave a šoférovanie bezpečné. Nevýhodou je, že vás to môže vyjsť pomerne draho – budete totiž musieť zrejme využiť, niektorý z trajektov alebo most Öresund a ani jedna z týchto alternatív nie je práve najlacnejšia.
Ako tu cestovať?
Vnútroštátne lety vo Švédsku operuje najmä národný prepravca SAS. Nízkonákladovou alternatívou sú aerolinky Norwegian. Vo všeobecnosti ale platí, že vnútroštátne lety vo Švédsku sú pomerne nákladné (ostatne asi ako všetko v tejto krajine).
Švédsko má veľmi dobré pokrytie železnicami a lístky je možné si zakúpiť online na stránkach Švédskych železníc. Najlacnejšie lístky sú uvoľňované do predaja 90 dní pred odjazdom daného vlaku, preto je to najlepšie obdobie pre kúpu lístkov.
V krajine problém pohodlne cestovať ani autobusmi. Operuje tu niekoľko autobusových spoločností, tými najväčšími sú – Swebus, gobybus, Y-buss a Härjedalingen.
Najvyššiu flexibilitu a časovú úsporu získate samozrejme pri cestovaní autom. Nie je nutné si auto prenajímať, do Švédska sa dá celkom ľahko dostať vlastným autom i od nás.
Vo Švédsku sa neplatia ďiaľničné poplatky. Platí sa však za vjazd do Štokholmu (tzv. zápchová daň). Táto daň sa neplatí v prípade príjazdu skoro ráno, cez víkendy alebo počas mesiaca júla.
Cesty vo Švédsku sú v dobrom stave a maximálne rýchlosti pomerne nízke, takže sa tu jazdí pomerne bezpečne.
Kedy sem cestovať?
Švédsko ako severská krajina disponuje oveľa chladnješím podnebím, než je to naše. Ideálnym obdobím pre návštevu je preto leto – dni a otváracie doby sú dlhšie a počasie príjemnejšie. Navyše v období prázdnin sa mestá vyprázdňujú.
Čo tu navštíviť?
Mestá
- Jönköping – malé mestečko ležiace pri piatom najväčšom jazere v Európe
- Malmö – kedysi dánske mesto, na dohľad od Kodane, svoj najväčší rozvoj dosiahlo najmä počas industrializácie
- Sigtuna – malebné stredoveké mesto, najstaršie v celom Švédsku
- Štokholm – hlavné a najväčšie mesto krajiny, rozprestierajúce sa na mnohých ostrovoch
- Uppsala – malé mesto s najstaršou univerzitou v Škandinávii a sídlo švédskeho arcibiskupa (blog o Uppsale tu)
Príroda a aktivity
- Plavba štokholmskými ostrovmi – Štokholm sa rozprestiera na mnohých ostrovoch a v jeho okolí sa nachádzajú tisícky ďalších. Plavba pomedzi tieto ostrovy je zážitkom, aj pokiaľ ju absolvujete “len” na trajekte napríklad do Fínska
Kde sa ubytovať
Ubytovacích kapacít má Švédsko dostatok a dajú sa bez problémov zohnať i na poslednú chvíľu. Ubytovanie tu však je (rovnako ako takmer všetko) pomerne drahé. Dajú sa však zohnať i lacnejšie hostely a mimo miest je možné bez problémov kempovať.
Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Čo tu nakúpiť?
Švédsko je síce členom EÚ, ale nie Eurozóny, takže má vlastnú menu – Švédsku korunu.
Bankomaty, banky, zmenárne i platby kartami sú rozšírené a bez problémov dostupné všade.
Typickým švédskym suvenírom sú drevené výrobky, hlavne koník Dala.
Najnovšie príspevky z fóra
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Najnovšie komentáre