Kosovo
Kosovo nachádza na Balkáne, na sever od Macedónska, a je momentálne sporným územím, ktoré považuje Srbsko za svoju súčasť. Aj keď bolo Kosovo niektorými krajinami uznané (Česko) a inými zasa nie (Slovensko), realita je taká, že Kosovo je de facto samostatnou krajinou, keďže jeho vláda kontroluje takmer celé územie tejto republiky.
Dôsledky vojenského konfliktu, ktorý v Kosove prebehol v rokoch 98-99, sú dodnes na krajine viditeľné. Existujú územia, kde sa neodporúča vychádzať mimo cesty, pretože môžu byť zamínované. Väčšina infraštruktúry je zničená, aj keď sa tu buduje ostošesť.
Jedným z dôvodov, prečo si Srbi zakladajú na tomto území, je jeho historický a náboženský význam. Práve tu totiž siahajú počiatky srbskej ortodoxnej cirkvi a tu leži niekoľko najdôležitejších kláštorov tejto cirkvi, z ktorých niektoré sú dokonca na listine kultúrneho dedičstva UNESCO.
Krajina je rozdelená medzi znesvárené etniká – Srbov a Albáncov. Srbi, ktorých je v celej krajine asi 10%, žijú prevažne na severe krajiny. Práve tu je možné vidieť množstvo srbských zástav a bilboardy s nápismi “This is Serbia!”. Čím viac sa potom presúvate na juh, tým viac začínajú prevládať červené albánske vlajky a kostoly striedajú mešity. Dalo by sa povedať, že hranicou medzi nimi je mesto Mitrovica (alebo aj Kosovská Mitrovica).
Je zaujímavé vidieť, koľko áut tu jazdí bez ŠPZ-ky. Srbi totiž neuznávajú kosovskú vládu a nechávajú si registrovať autá v Srbsku, teda so srbskými číslami (SRB). Kosovskí Albánci si naopak autá registrujú v Kosove a tak majú na značkách skratku RKS (Republika Kosovo). Podľa značky je tak hneď poznať, či auto patrí Srbovi alebo Albáncovi, čo môže byť v niektorých oblastiach nebezpečné, minimálne pre auto. A tak mnohí volia variantu jazdiť úplne bez ŠPZ-ky.
V každom prípade Kosovo je veľmi smutná krajina, ktorá na väčšinu turistov zrejme musí pôsobiť deprimujúco. Z turistického hľadiska sú tu veľmi zaujímavé kláštory patriace pod srbskú ortodoxnú cirkev, ale otázkou je, či je to dostatočný dôvod pre to, aby sem vôbec niekto cestoval.
Väčšina obyvateľstva v Kosove rozpráva albánsky. Angličtina veľmi rozšírená nie je, ale medzi mladými ľudmi je možné občas naraziť na niekoho, kto ju ako-tak ovláda.
Víza
Občanom SR i ČR (resp. celej EÚ) stačí na cestu do Kosova len občiansky preukaz. Maximálna dĺžka pobytu je 90 dní.
Je treba myslieť na to, že Srbsko považuje Kosovo za svoje územie. Pokiaľ vstúpite do Kosova z inej krajiny, než zo Srbska (z Macedónska, Albánska či Čiernej Hory), bude toto srbskými úradmi považované za ilegálny vstup na územie Srbska. To pre vás v konečnom dôsledku znamená to, že prípadný pokus o vstup do Srbska z Kosova vám bude zamietnutý.
Takisto pokiaľ vstúpite do Kosova zo Srbska a opustíte ho do inej krajiny, bude to Srbskom považované za ilegálne opustenie územia. V zásade platí, že pre každý vstup do Kosova zo Srbska je potrebné v pase mať príslušnú pečiatku o výstupe z Kosova do Srbska.
Pokiaľ cestujete na občiansky preukaz, tak sa vás samozrejme tento problém netýka, keďže do tohto sa žiadne pečiatky nedávajú.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
V kosovskom hlavnom meste Priština sa nachádza medzinárodné letisko. Kosovo má relatívne slušné letecké spojenia so zvyškom Európy. Z Viedne existujú priame lety s Austrian alebo nepriamoe s Turkish (prestup v Istanbule). Z Prahy je taktiež možné letieť s Turkish.
Ďalšie priame spojenia existujú z Nemecka (Lufthansa) a zo Švajčiarska (Swiss).
Autobusom
Autobusové spojenia existujú so všetkými susediacimi krajinami, vrátane Srbska. Existujú dokonca i autobusové spojenia s Istanbulom, prechádzajúce macedónskym Skopje.
Vlakom
Vlakové spojenia existujú zo Srbska (Kraljevo) a z Macedónska (Skopje).
Autom
V Kosove neplatí všeobecné európske poistenie vozidla, preto je nutné si zakúpiť poistenie na hraniciach (30 EUR). Podľa informácií, ktoré sme mali pred cestou, je toto poistenie povinné, ale z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že ho na hraniciach od nás nikto nevyžadoval.
Odbavenie na hraničnom prechode je veľmi rýchle. Navyše pokiaľ pôjdete do Kosova zo Srbska, bude to ešte rýchlejšie, pretože Srbi hranicu nepovažujú za medzištátnu. Srbská kontrola tu síce je, ale veľmi formálna.
Ako tu cestovať?
Cesty sa v Kosove momentálne ešte budujú, ale precestovať ho autom v zásade nepredstavuje veľký problém. Z dôvodu konštrukcie nových ciest je však treba počítať s možnými kolónami najmä v okolí hlavného mesta Priština. Šoférovanie môže byť pomerne zážitok, z vlastnej skúsenosti musím povedať, že Albánci sú zrejme najhorší šoféri v celej Európe.
Pokiaľ šoférovať nechcete alebo nedisponujete v Kosove autom, môžete pre prepravu medzi väčšími mestami použiť autobus alebo vlak. Ceny oboch sú nízke (vlaky pre domácich dokonca zadarmo).
Kedy sem cestovať?
Kosovo sa síce nachádza už takmer v južnej časti Európy, je však pomerne vysoko v horách. Preto by sa jeho podnebie a ročné obdobia (resp. teploty počas nich) dali porovnať s tými našimi.
Čo tu navštíviť?
Mestá
- Gračanica – kláštor srbskej ortodoxnej cirkvi a pamiatka UNESCO, nachádza sa v srbskej enkláve kúsok od hlavného mesta (blog o Gračanici tu)
- Priština – hlavné mesto mladej republiky s pomerne ponurou a sivou architektúrou (blog o Prištine tu)
Príroda a aktivity
Kde sa ubytovať
Kosovo nie je turistickou destináciou a preto jeho turistická infraštruktúra nepatrí medzi najrozvinutejšie. Hotelové ubytovanie v mestách dostupné je, aj keď v pomerne obmedzenom množstve. Cena je na pomery v celom regióne vcelku vysoká.
Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Čo tu nakúpiť?
V Kosove sa platí Eurom. V srbských enklávach a na srbskom severe krajiny sa platí srbskými dinármi.
Zmenárne i bankomaty sú v mestách bežne k dispozícii, platby kartami sú tiež väčšinou bez problémov.
Najnovšie príspevky z fóra
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Najnovšie komentáre