Chorvátsko
Chorvátsko krajina ležiaca na juhovýchode Európy, z ktorej takmer presne polovica sa rozprestiera na Balkánskom poloostrove.
Bizarný tvar krajiny je dôsledkom občianskej vojny, ktorá sa odohrala na Balkáne po rozpade Juhoslávie. Chorvátsko na mape vyzerá, ako keby obaľovalo Bosnu a Hercegovinu, čo je zapríčinené tým, že veľká oblasť obývaná prevažne Chorvátmi (Hercegovina) pripadla práve tejto trochu umelo vytvorenej krajine. Navyše Chorvátsko muselo dať Bosne a Hercegovine kúsok územia na pobreží, aby táto krajina mala prístup k moru. Výsledkom tak je to, že Dubrovník, ktorý je súčasťou Chorvátska, je od zvyšku krajiny izolovaný a nie je tak možné po zemi prejsť z Chorvátska do Dubrovníku bez nutnosti prekročenia štátnych hraníc.
Jeho jadranské pobrežie, známe ako Dalmácia, patrí medzi najkrajšie v Európe, vďaka čistému moru a plážam, ktoré sú síce zväčša kamenisté, ale veľmi malebné.
Vďaka blízkosti Apeninského poloostrova tu po tisícročia mali vplyv najväčšie impériá, vrátane rímskeho alebo benátskeho. Preto je jadranské pobrežie plné antických pamiatok a archeologických nálezísk z obdobia Rímskej ríše a zároveň tu nájdeme pekné kamenné domčeky a mestá v typicky benátskej architektúre.
Chorvátsko je najmladšou členskou krajinou EÚ a preto je možné sem cestovať aj na občiansky preukaz, nie je však členom Schengenského priestoru ani Eurozóny.
Chorvátsko je pomerne drahá krajina a rozpočet na jej preskúmanie stúpa čím viac sa blížite k jadranskému pobrežiu a k hlavnej letnej sezóne.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Do Chorvátska lieta mnoho vlajkových i nízkonákladových leteckých spoločností, avšak väčšinou zo vzdialenejších kútov západnej Európy. Od nás a nášho okolia je ponuka letov skromnejšia, stále však umožňuje sa do tejto krajiny dostať letecky i z našich končín. Túto možnosť využíva však málokto, najmä však na obchodné cesty. Vzhľadom k relatívne malej vzdialenosti využívajú ľudia pre cesty do Chorvátska za účelom turizmu iné dopravné prostriedky.
Vlakom
Vlak začína byť populárnym dopravným prostriedkom pre cesty do Chorvátska. Priame vlakové spojenia existujú s mnohými krajinami v Strednej Európe, vrátane Nemecka, Rakúska, Česka a Maďarska. Mnoho vlakov umožňuje i prepravu auta, takže sa môžete vyhnúť únavnej ceste do Chorvátska a stále využiť výhody auta pri cestovaní po krajine. Alternatívou môže byť samozrejme prenájom auta na mieste.
Vlakom sa sem dá dostať i zo Srbska, Talianska alebo Grécka.
Autobusom
Autobusové spojenia existujú so všetkými susednými krajinami, ale i Talianskom či Macedónskom.
Autom
Väčšina ľudí od nás sem cestuje vlastným autom, keďže Chorvátsko je vo vcelku dobrej dojazdovej vzdialenosti, navyše sem vedú dobré diaľnice. Nevýhodou sú pomerne vysoké náklady na takúto cestu, pretože diaľnice v Rakúsku i Slovinsku sú spoplatnené (vigneta) a v Chorvátsku sa platí podľa prejdenej vzdialenosti pri každom použití diaľnice. Navyše sú ešte extra spoplatnené tunely v týchto krajinách.
Ako tu cestovať?
Poplatky za chorvátske diaľnice sú pomerne vysoké a v prípade, že máte dostatok času, sa im môžete vyhnúť cestou po lokálnych cestách, ktoré vedú napríklad po jadranskom pobreží. Kvalita týchto lokálnych ciest i diaľnic je veľmi dobrá.
Železničná doprava bola v Chorvátsku v posledných rokov výrazne zlepšená a dnes predstavuje dobrú alternatívu pre cestovanie v krajine. Veľké mestá sú spojené vysokorýchlostnými vlakovými spojmi. Informácie o spojeniach, trafikonoch a cenách je možné nájsť na stránkach Chorvátskych železníc.
Veľmi rýchle medzimestské spojenia umožňuje i autobusová doprava. V Chorvátsku operuje niekoľko autobusových dopravných spoločností, ponúkajúcich medzimestské spojenia – AKZ, CroatiaBus, Autotrans, AP alebo Contus.
Lodná doprava umožňuje spojenie miest na jadranskom pobreží a hlavne dopravu na chorvátske ostrovy, na ktoré sa samozrejme po zemi dostať nedá. Národnou lodnou prepravnou spoločnosťou je Jadrolinija, ale okrem nej v krajine funguje množstvo ďalších súkromných spoločností. Spojenia je možné vyhľadávať i cez agregačnú stránku Croatia Ferries.
Kedy sem cestovať?
Väčšina turistov sem smeruje hlavne počas letných dovoleniek, kedy je more teplé a počasie vhodné pre plážové aktivity. Pokiaľ smerujete na jadranské pobrežie kvôli pamiatkami a mestskej turistike, je najlepšie sa letnej sezóne vyhnúť a vyraziť sem na jar alebo na jeseň.
Vnútrozemie krajiny má vďaka vyššej nadmorskej výške podobné podnebie a teploty, ako my, takže v Záhrebe môžete očakávať podobné počasie ako na Slovensku v rovnakom období.
Čo tu navštíviť?
Mestá
- Dubrovník – krásne historické mesto ležiace na úplnom juhu krajiny, zaradené na zoznam svetového dedičstva UNESCO (blog o Dubrovníku tu)
- Pula – mesto na juhu Istrie, kedysi talianske územie, dodnes tu je okrem chorvátčiny úradným jazykom i taliančina
- Salona – archeologické nálezisko na mieste niekdajšieho veľkého rímskeho mesta, ktoré bolo neskôr zničené barbarmi
- Split – prístavné mesto na dalmáckom pobreží, miesto kde leží palác rímskeho cisára Diokleciána, ktorý je súčasťou dedičstva UNESCO
- Záhreb – hlavné mesto hlboko vo vnútrozemí, vzdialené od pobrežia a hlavného turistického ruchu
Príroda a aktivity
- Jadranské pobrežie – zahŕňa Dalmáciu, Istriu a chorvátske ostrovy a ponúka všetky typické plážové aktivity. Pláže sú väčšinou kamenisté, ale veľmi pekné a more je priezračne čisté
Kde sa ubytovať
Chorvátsko je výrazne turisticky orientovaná krajina a v lete sem smerujú ohromné davy kúpaniachtivých návštevníkov. Krajina sa však tomuto trendu prispôsobila a ubytovanie je možné nájsť i v hlavnej sezóne pomerne operatívne a v rôznych kategóriách, od luxusných hotelov až po obyčajné bungalovy a kempy. Je však treba počítať s tým, že čím neskôr si ubytovanie zabezpečíte, tým viac zaň zaplatíte.
V prípade, že do Chorvátska cestujete za pamiatkami a prírodou a nie za plážami, je najlepšie sa hlavnej letnej sezóne vyhnúť.
Mimo pobrežia, napríklad v hlavnom meste Záhreb, je nájdenie ubytovania oveľa jednoduchšie a lacnejšie.
Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Čo tu nakúpiť?
Chorvátskou menou je kuna.
Zmenárne sú k dispozícii prakticky všade a najmä v turisticky exponovaných destináciách s ich nájdením nebudete mať žiadny problém. Taktiež väčšinou nebýva problém zaplatiť priamo Eurami.
Bankomaty sú taktiež dobre dostupné, platby kartami už pomenej. Karty sú bežne akceptované v hoteloch, v reštauráciách je to tak 50:50, je dobré si možnosť platby overiť vopred. Väčšinou vás odkážu na najbližší bankomat, v takom prípade je dobré poďakovať a proste nájsť inú reštauráciu, kde vám platbu kartou povolia.
V Chorvátsku majú nejaký špecifický systém účtovania, pretože býva veľkým problémom rozdelenie účtu, pokiaľ o tom neinformujete obsluhu vopred. Preto je lepšie na to upozorniť už pri objednávaní.
Dobrými suvenírmi sú výrobky z rastlín pestovaných v Chorvátsku – bylinky, olivy, atď. Môže ísť o rôzne oleje, kozmetické prípravky, soli do kúpeľov, mydlá, atď.
Najnovšie príspevky z fóra
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Najnovšie komentáre