Albánsko

Albánsko je malá balkánska krajina ležiaca na pobreží Jadranského mora.

Albánsko je jednou z najchudobnejších krajín Európy a Albánci zrejme národom, ktorý ma v Európe suverénne najhoršiu reputáciu.

To však neznamená, že návšteva Albánska nemôže byť zaujímavá. Aj keď Albánsko nemá veľa historických pamiatok ani veľmi zaujímavé mestá, stále sa tu nájdu miesta, ktoré za návštevu stoja a dokonca i niekoľko pamiatok UNESCO.

Zároveň má Albánsko krásnu prírodu – majestátne hory a veľmi pekné jadranské pobrežie.

Nevýhodou je katastrofálna disciplína albánskych šoférov. Ešte v 90-tych rokoch bolo v Albánsku registrovaných len 600 (!) áut, ktoré navyše boli k dispozícii len prominentným predstaviteľom komunistického režimu. Odkedy môžu jazdiť aj bežní občania neuplynulo ešte veľa času a nestihla sa vybudovať šoférska kultúra, resp. ľudia ešte úplne nepochopili, že cesta nie je scéna z počítačovej hry Carmageddon.

Viac ako polovica Albáncov sa hlási k islamu, v krajine žije aj kresťanská menšina.

V Albánsku vládol 40 rokov komunistický diktátor Enver Hoxha, ktorý v krajine zaviedol jeden z najtvrdších komunistických režimov vôbec. Albánsko sa za jeho vlády stalo prvou úplne ateistickou krajinou na svete – náboženstvo bolo úplne zakázané a mešity i kostoly zbúrané. Albánsko sa takto protináboženskej dogmy držalo ešte tvrdšie, než samotný Sovietsky zväz.

Komunistická diktatúra spôsobila zbedačenie krajiny a jej zaostanie za svetovým vývojom, ktoré dnes ťažko doháňa.

V Albánsku sa hovorí albánsky, nájsť anglicky hovoriaceho človeka je pomerne ťažké a to niekedy i v hoteloch. Väčšia sanca je naraziť na nemecky hovoriaceho človeka.


Víza

Na cestu do Albánska stačí občanom EÚ len občiansky preukaz.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Medzinárodné letisko sa nachádza v Tirane. Priame letecké spojenia existujú z viacerých európskych miest, z ktorých nám je najbližšia Viedeň (Austrian Airlines).

Nepriame lety sú možné cez Ľubľanu, Istanbul alebo Atény.

Vlakom

Medzinárodné vlaky do Albánska neexistujú.

Autobusom

Autobusové spojenia do Albánska sú k dispozícii zo všetkých susedných krajín a taktiež z Bulharska a Turecka.

Autom

Do Albánska sa dá pomerne ľahko dostať autom, ide však už o pomerne dlhú cestu. Väčšina cesty je po diaľnici, jej koniec (Čierna Hora a Albánsko samotné) už bohužiaľ nie, čo cestu ešte o niečo predĺži. Navyše šoférovanie v Albánsku je pomerne riskantná záležitosť, viď nižšie.


Ako tu cestovať?

Väčšina hromadnej dopravy je v Albánsku obsluhovaná autobusmi a minibusmi. Autobusy predstavujú bezpečnejšiu voľbu, lebo sú viac pod kontrolou. Informácie o niektorých (zďaleka nie všetkých) spojeniach je možné nájsť na týchto stránkach.

Železničné pokrytie krajiny je skromné a vlaky pomalé, takže cestovanie vlakom je pomerne zdĺhavé, ale poskytuje krásne scénické výhľady. Informácie o spojeniach nájdete na stránkach Albánskych železníc (bohužiaľ len v albánčine, je nutné použiť Google Translate).

Cestovanie autom v Albánsku je peklo. Nielen, že kvalita ciest je príšerná a najmä v horách je kopec neoznačených obrovských dier, ale nikde v Európe zrejme nie sú štandardy šoférovania tak nízke, ako tu. Šoferóvanie v tejto krajine je len pre otrlých, ktorým nevadí, že občas sa niekto idúci v protismere rozhodne predbiehať 100 metrov pred ním.


Kedy sem cestovať?

Albánsko má pomerne teplé podnebie, ktoré je vo vnútrozemí trochu regulované vysokými horami. Vďaka tomu sa tu dá cestovať prakticky celoročne.

Pokiaľ sa sem chystáte za teplom a morom tak je samozrejme dobré smerovať obdobie návštevy na letné mesiace.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Kruje – pevnosť v horách a domovské mesto albánskeho hrdinu Skanderbega
  • Skadar – alebo aj Shkodër, mesto na severe krajiny na brehu Skadarského jazera, majúce skôr charakter prímorského rezortného mesta
  • Tirana – hlavné mesto krajiny, ktoré sa po architektonickej stránke stále spamätáva z nedávno skončeného komunustického režimu (blog o Tirane tu)

Príroda a aktivity

  • Ochridské jazero – jazero, ktoré Albánsko zdieľa s Macedónskom, jedno z najstarších (a najkrajších) jazier v Európe
  • Skadarské jazero – ďalšie hraničné jazero, zdieľané s Čiernou Horou na severe krajiny a neďaleko Jadranského mora

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Albánsku je vcelku lacné a aj keď tu turizmus ešte nie je úplne rozvinutý, je ho k dispozícii pomerne dosť.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Albánskou menou je lek (ALL).

Zmenárne, bankomaty i platby kartami sú bez problémov dostupné v mestách. Mimo miest môžu byť platby kartami obmedzené.

Obľúbeným suvenírom je miestny (tvrdý) alkohol raki.

Najnovšie komentáre

Kategórie