Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty (SAE) sú federatívnou krajinou siedmych emirátov (absolutistických monarchií).

Najväčším emirátom je Abú Dhabí (niekedy v slovenskej transkripcii aj Abú Zabí), kde sa nachádza i rovnomenné hlavné mesto celej federácie. Aj keď je emirát Abú Dhabí najväčším a najbohatším (podľa niektorých údajov vlastní až 9% celosvetových zásob ropy), svetovo je známejší a populárnejší emirát Dubaj. Toto je príčinou určitej skrytej žiarlivosti  zo strany Abú Dhabí, aj sa to nikdy neprejavilo nijak otvorene a ako turisti to určite nepocítite.

Prakticky celé územie SAE je pokryté púšťou a krajina leží v páse najsuchšieho podnebia na svete. Teploty v lete tu oficiálne dosahujú takmer 50 stupňov Celzia, neoficiálne to bude zrejme i viac. Vláda krajiny tieto údaje úmyselne skresľuje z dôvodu nutnosti udeľovania pracovného voľna robotníkom v prípade, že teploty presiahnu 50-stupňovú hranicu.

Spojené arabské emiráty patria medzi ekonomicky najsilnejšie krajiny v regióne. Dovolenkovanie tu nepatrí medzi najlacnejšie, aj keď situácia sa pre nás značne zlepšila zavedením nízkonákladových letov a zrušením víz, čím sa rozpočet potrebný na cestu do SAE výrazne znížil.

SAE sú veľmi špecifickou krajinou v tom, že len zhruba 15% obyvateľstva je jeho občanmi (Emiráťanmi), zvyšok tvoria cudzinci, tzv. expati. Väčšina expatov pochádza z Indie a Pakistanu a títo tak tvoria najväčšiu skupinu populácie v krajine.

Spojené arabské emiráty sú krajinou luxusu, ktorý je možné vidieť na každom kroku, ale zároveň aj chudobných robotníkov, ktorých môžete vidieť takmer všade. Rozdiel medzi prijímami je extrémny a nájsť človeka, ktorý zarába napríklad 100-krát viac ako iný človek v SAE nie je absolútne žiadny problém. (skúste si to predstaviť – koľko ľudí na Slovensku myslíte, že mesačne zarába 100-krát viac ako vy?)

SAE sú však obľúbenou turistickou destináciou – krajina je pomerne bezpečná, v podstate takmer vôbec tu neprší a voda je teplá takmer celý rok. Navyše sú tu obrovské obchodné domy, ktoré z krajiny robia nákupný raj.

Vzhľadom ku kozmopolitnému charakteru krajiny tu slúži ako lingua franca angličtina, ktorú väčšina obyvateľov ako-tak ovláda (zďaleka však nie všetci).


Víza

Občania SR a ČR získajú pri vstupe do krajiny turistické vízum na max. 90 dní.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Z Bratislavy a Prahy lieta do Dubaja nízkonákladová spoločnosť FlyDubai, ktorá poskytuje zrejme najlacnejšiu alternatívu pre cestu do Dubaja od nás. Z Budapešte je k dispozícii spojenie taktiež do Dubaja so spoločnosťou Wizzair.

V prípade, že preferujete luxusnejší spôsob cestovania, sú k dispozícii priame spojenia so spoločnosťou Emirates z Prahy a Viedne.


Ako tu cestovať?

Aj keď existujú autobusy, ktoré jazdia medzi jednotlivými mestami, je veľmi nepravdepodobné, že ich ako turisti využijete.

Doprava taxíkmi je pomerne lacná a dá sa použiť na prepravu medzi jednotlivými emirátmi.

Alternatívou môže byť požičanie auta, ktoré je pomerne lacné, takisto ako benzín. Cesty sú vo výbornom stave, čo sa bohužiaľ nedá povedať o štýle riadenia – je treba sa vyzbrojiť silnými nervami.

V rámci miest je potom možné využívať taktiež taxíky alebo i MHD, aj keď to len v obmedzenej miere a len v Dubaji (a sčasti v Abú Dhabí).


Kedy sem cestovať?

V Spojených arabských emirátoch je teplo po celý rok a neprší tu skoro nikdy. Čo treba mať na zreteli pri voľbe obdobia na dovolenku je fakt, že v lete (júl-august) bývajú teploty neúnosne vysoké a prakticky znemožňujú dlhší pobyt na pláži. Naopak v zime klesá teplota najviac na prelome januára a februára – teplota vdzuchu môže spadnúť pod 20 stupňov, čo väčšinou nebýva veľmi na kúpanie – možno pre otužilcov.

Ideálnym obdobím na cestu sem (v prípade že cestujete za plážami a morom) je tak podľa mňa september – november alebo marec – jún.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Abú Dhabí – hlavné a najbohatšie mesto emirátov, pre turistu pomerne nezaujímavé, pár atrakcií, ktorými disponuje, sa dá obehnúť za deň
  • Dibba – pohraničné mesto na hraniciach s Ománom, obľúbená destinácia pre výlety loďou po mori, prípadne potápanie a iné vodné športy
  • Dubaj – najznámejšie mesto emirátov plné bizarných megalomanskýh projektov a nákupných centier

Príroda a aktivity

  • Nakupovanie – SAE sú rajom pre tých, čo majú v obľube nakupovanie, samozrejme za predpokladu vlastníctva dostatočne zásobenej kreditky
  • Pláže – SAE disponuje dlhým piesočným pobrežím s pomerne teplou vodou, takže predstavuje obľúbenú destináciu pre plážové dovolenky
  • Púštne safari – obľúbenou atrakciou sa stáva tzv. púštne safari (desert safari) – nemá to veľa so safari spoločné, v podstate vás povozia v džípoch po dunách a usporiadajú hostinu pod šírym nebom v púšti, kde zvykne byť sprievodný program – brušné tanečnice, jazda na ťavách, maľovanie hennou, atď.

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v SAE má veľmi široké cenové rozpätie – záleží od lokality a kvality hotela. Lacné hotely väčšinou bývajú v škaredej štvrti a ďaleko od mora. Nie vždy je centrum mesta zárukou dobrej lokality, čo platí napríklad v prípade Dubaja. Preto si pri objednávaní dobre skontrolujte, kde vlastne hotel leží a ako ďaleko je od pláže, prípadne od metra a či poskytuje dopravu na pláž, pokiaľ sa od nej nachádza ďaleko.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

 

V Spojených arabských emirátoch sa platí dirhamom. Dirham je pevne naviazaný na dolár, podobne ako ostatné meny v regióne.

Zmenárne sú k dispozícii prakticky všade, vrátane letiska či nákupných centier. To isté platí pre bankomaty.

Platby kartami sú bežne akceptované prakticky všade, snáď s výnimkou okrem malých obchodíkov.

Obľúbenými suvenírmi sú pašmíny (šatky z hodvábu, vlny alebo kašmíru), fľaštičky s farebným pieskom a samozrejme zlaté šperky.

Odporúčam taktiež miestne sušené datle, či už samotné alebo plnené orieškami a obaľované v čokoláde – vynikajúce a netypické bonboniéry.

Najnovšie komentáre

Kategórie