Libanon

Libanon je blízkovýchodná krajina na brehu Stredozemného mora, obklopená Sýriou a Izraelom.

Libanon sa rozprestiera v oblasti, kde kedysi žili Feničania – národ obchodníkov a moreplavcov, ktorým sa prisudzuje niekoľko vynálezov, vrátane modernej abecedy a peňazí. Zároveň ide o územie, na ktorom prebehlo nespočetné množstvo konfliktov a nad jeho nadvládou sa vystriedalo 16 krajín a impérií.

Vďaka tomu je Libanon z etnického i náboženského hľadiska veľmi pestrý, žije tu najvyššie percento (40%) kresťanov zo všetkých arabských krajín a existuje tu aj židovská menšina. Pred vznikom Izraela a príchodom Palestínčanov, ktorí z neho ušli, boli dokonca arabskí kresťania majoritnou skupinou obyvateľstva.

Multikultúrne zloženie a napätie v regióne viedlo k vypuknutiu ničivej občianskej vojny, ktorá trvala vyše 15 rokov. Počas tejto vojny bola krajina do veľkej miery zničená a z tohto konfliktu sa dodnes úplne nespamätala. Na bezpečnosť v uliciach tu dohliada všadeprítomná armáda.

Z dôvodu vojny v susednej Sýrii sú niektoré oblasti Libanonu dnes považované za nebezpečné. Preto je dobré pred cestou sem konzultovať so zastupiteľským úradom aktuálnu bezpečnostnú situáciu. Medzi relatívne bezpečné oblasti patrí napríklad i hlavné mesto Bejrút.

Libanon má pomerne silnú väzbu na Francúzsko, preto sa tu dá pomerne bez problémov a bežne dohovoriť po francúzsky – i mnoho nápisov či menu v reštauráciách bývajú vo francúzštine. Angličtina je v posledných rokoch na vzostupe a tiež by ste nemali mať problém sa tu ňou dohovoriť.


Víza

Občania SR i ČR získajú víza zdarma na 1 mesiac pri vstupe do krajiny. Víza je možné zdarma predĺžiť o ďalší mesiac.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné medzinárodné letisko v krajine sa nachádza v Bejrúte. Lieta sem napríklad nízkonákladová spoločnost Pegasus Airlines cez Istanbul (alebo aj národný prepravca Turkish Airlines), prípadne FlyDubai z Dubaja. Priame lety existujú tiež z Grécka a Nemecka, pri ceste od nás je teda nutné prestupovať v niektorej z týchto krajín. Ďalšou možnosťou je let s Aeroflotom cez Moskvu.

Vzhľadom k vojne v Sýrii a nepriateľským vzťahom s Izraelom je pre turistu letecké spojenie jedinou možnosťou, ako sa do Libanonu dostať.


Ako tu cestovať?

Spojenia medzi veľkými mestami sú dobre pokryté autobusmi, ktoré sú relatívne lacné a jazdia pomerne často. Do menších miest však môže byť problém sa dostať autobusom.

Prenájom auta je možný, ale pomerne drahý. Ako všade na Blízkom východe, je treba si dávať pozor pri prenájme, aby bolo všetko zdokumentované, inak samozrejme budú od vás chcieť veľa peňazí za každý nový (podľa nich) škrabanec. Štýl šoférovania je veľmi divoký a jazdné pruhy sú ignorované.

Pre tých, čo si netrúfajú tu šoférovať, je možnosť využiť taxík, resp. najať si auto aj so šoférom na celý deň. V takom prípade je potrebné mať veľmi pevné nervy pri vyjednávaní ceny. Taktiež v Libanone som sa zatiaľ ako v jedinej krajine stretol s tým, že dohodnutá cena pred cestou prakticky nikdy neplatila a šoféri sa vždy snažili nájsť milión dôvodov, prečo by sme mali zaplatiť viac, než bolo dohodnuté. Takže je potrebné vždy mať dopredu dohodnutú cenu a itinerár, ktorý v nej je. Každý návrh typu “Nechcete sa ísť pozrieť na pekný kostol? Je to len kúsok odtiaľto.” je pokusom o vytiahnutie viac peňazí z turistu, čo však bude spomenuté samozrejme až na konci dňa pri platbe.


Kedy sem cestovať?

Libanon má veľmi príjemné podnebie a dá sa navštíviť celoročne. Pre lyžovačku treba samozrejme voliť zimné obdobie.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Bejrút – hlavné mesto, označované aj ako “Paríž Blízkeho východu” (blog o Bejrúte tu)
  • Byblos – starobylé mesto na sever od Bejrútu, údajne najstaršie permanentne osídlené mesto na svete a súčasť dedičstva UNESCO
  • Faraya – dedina v horách vzdialená necelú hodinu jazdy z Bejrútu, lyžiarske stredisko

Príroda a aktivity

  • Lyžovanie – Libanon disponuje niekoľkými lyžiarskymi strediskami, z niektorých kopcov je dokonca vidieť breh mora – veľmi malebné lyžovanie

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Libanone nie je problém zohnať ani na poslednú chvíľu, ale je drahšie, než by človek v tejto lokalite čakal. Nájsť ubytovanie z kategórie low-cost zaberie trošku viac času a napríklad v lyžiarskych strediskách je to často až nemožné.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Libanone sa platí libanonskou librou, ktorá je kurzovo pomerne pevne zviazaná s americkým dolárom.

V mestách a lyžiarskych rezortoch sú bežne k dispozícii bankomaty i terminály pre platby kartami.

Libanon je relatívne drahá krajina v pomere ku kvalite služieb, ktoré sú tu k dispozícii.

Najnovšie komentáre

Kategórie