Vietnam
Vietnam je krajina v juhovýchodnej Ázii. Na východe susedí s Laosom a Kambodžou, na severe s Čínou.
Vietnam je v posledných rokoch jednou z najobľúbenejších turistických destinácií a treba povedať, že zaslúžene. Turista tu nájde všetko, čo od dovolenky očakáva – pekné a teplé počasie, pláže, teplé more, veľa historických pamiatok, krásnu prírodu a výborné jedlo.
Vietnam je zároveň stále komunistickou krajinou a vládne tu s absolútnou mocou jedna strana už niekoľko desaťročí. Na druhú stranu však uplatňujú koncept voľného obchodu, podobne ako v Číne. Uzavretosť režimu má za následok to, že do krajiny nie je možné cestovať bez toho, aby si turista vopred musel vybaviť vízum.
História Vietnamu je pomerne krutá a krvavá a krajina bola dlhú dobu pod nadvládou rôznych mocností, hlavne Číny a Francúzska. Z tohto dôvodu sa tu odohralo veľa konfliktov a vojen, z ktorých ten posledný, proti Američanmi vedenej koalícii, bol zároveň najkrvavejším. Napriek tomu v krajine neprevláda voči “Západi” ani Američanom nevraživosť a turisti sú prijímaní veľmi priateľsky.
Dôsledkom francúzskej koloniálnej nadvlády je zaujímavý fakt, že Vietnamci ako jediný národ v tejto časti Ázie píšu latinkou, aj keď samozrejme mierne upravnou.
Vo Vietname sa rozpráva vietnamsky. Naraziť na ľudí, ktorí ovládajú angličtinu, je možné najmä v turistických oblastiach (aj to často s problémami), mimo nich je to takmer nemožné.
Víza
Pre cestu do Vietnamu budete potrebovať víza. Tie vám vedia za poplatok zabezpečiť miestne cestovne agentúry, ktoré vám vystavia pozývací list. Následne vám víza vlepia do pasu na vietnamskej ambasáde. Poplatky za víza sú pomerne vysoké.
Veľa cestovných agentúr ponúka zariadenie víz pri prílete do krajiny. Aj keď toto v praxi funguje, je treba dodať, že nejde o oficiálny spôsob získania víz, podporovaný vietnamskou vládou.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Hlavné medzinárodné letiská sa nachádzajú v Hanoji, Hočiminovom meste a Da Nangu.
Letecké spojenia z Viedne alebo Prahy (s prestupom) prevádzkuje viacero spoločností, vrátane Austrian Airlines, Air France, KLM, Qatar Airways, Emirates a ďalších.
Vlakom
Vlakové spojenie existuje s Čínou, dokonca i diaľkové spojenie z Pekingu do Hanoja.
Autobusom
Autobusom sa je možné dostať zo všetkých okolitých krajín – Číny (z Nanningu), Laosu (Vientiane) a Kambodže (Siam Reap a Phnom Penh).
Ako tu cestovať?
Vietnam je pomerne veľká (resp. dlhá) krajina a letecká doprava môže byť efektívnym spôsobom prepravy v rámci krajiny. Domáce lety operujú štátne aerolinky Vietnam Airlines. Nízkonákladová spoločnosť fungujúca na miestnom trhu je VietJetAir.
Železničná doprava vo Vietname nie je veľmi rozvinutá. Hlavný železničný ťah prechádza krajinou zo severu na juh, cesta z Hanoja do Saigonu trvá viac ako jeden celý deň.
Najrozšírenejšou hromadnou dopravou vo Vietname sú autobusy. Autobusom sa v krajine dostanete prakticky všade, občas môže byť však problémom získanie informácií o spojeniach a cestovných poriadkoch. Veľa takýchto informácií je možné nájsť na stránkach spoločnosti Hoang Long.
Prenájom vlastného auta vo Vietname nie je bežný, požičovní je pomerne málo. Navyše Vietnam neuznáva medzinárodné vodičské preukazy. Kvalita ciest je rôzna, čo je však horšie, je spôsob šoférovania – doprava je veľmi chaotická a nie je to nič pre slabšie povahy. Preto je lepšie si v prípade potreby cesty autom najať auto aj so šoférom.
V prípade, že máte radi dobrodružstvo, môžete si prenajať motorku a prejsť krajinu na motorke. Môže to byť však pomerne nebezpečné, ale mimo veľkých miest, kde nie je veľká premávka, môže ísť o pomerne efektívny spôsob dopravy.
Kedy sem cestovať?
Podnebie vo Vietname sa pomerne líši medzi severom a juhom. Na severe existujú prakticky štyri ročné obdobie, aj keď zimy samozrejme nie sú tak studené ako u nás. Ideálnym obdobím pre cestu sem býva celý rok okrem leta, kedy tu panuje veľké teplo.
Juh Vietnamu má tropické podnebie a dve obdobia – obdobie dažďov a obdobie sucha. Obdobie sucha trvá od decembra do apríla a je ideálnym obdobím pre cestovanie, aj keď teploty sú pomerne vysoké. V období dažďov tak teplo nie je, ale búrky môžu priniesť obrovské množstvo vody a záplavy.
Čo tu navštíviť?
Mestá
- Hanoj – hlavné mesto, typická ázijská metropola množstvom motoriek, elektrických káblov a smogu, ale i zaujímavých pamiatok
- Hočiminovo mesto – známe aj pod pôvodným menom Saigon, metropola južnej časti Vietnamu ležiaca neďaleko delty Mekongu
Príroda a aktivity
- Củ Chi – tunely neďaleko Saigonu, ktoré slúžili ako podzemná základňa Vietkongu počas vojny proti Američanom (blog o Củ Chi tu)
- Cuc Phuong – najväčší národný park vo Vietname, kde sa môžete prejsť džungľou, pozorovať miestnu faunu a flóru, navštíviť praveké jaskyne a pozrieť si záchrannú stanicu pre opice
- Ha Long – “dračí” záliv, jedna z najznámejších vietnamských destinácii s kopcami trčiacimi z mora (dračími zubmi), pamiatka UNESCO
- Parfémová pagoda – budhistické pútnické miesto zasadené do krásneho prírodného prostredia
- Vung Tau – plážový rezort, obľúbený viac lokálnym obyvateľstvom než zahraničnými turistami
Kde sa ubytovať
Ubytovanie vo Vietname je pomerne lacné a väčšinou nepredstavuje veľkú položku pre cestovateľský rozpočet.
Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Čo tu nakúpiť?
Vo Vietname sa platí vietnamským dongom (VND). Platby dolármi a eurami sú bežne akceptované.
Naraziť na zmenáreň nebýva problém, bankomaty sú taktiež dostupné bežne v turistických oblastiach a mestách. Platby kartami len v lepších hoteloch, reštauráciách a drahších obchodoch. Za platby kartami sa väčšinou účtuje prirážka. Preto je vo Vietname lepšie disponovať dostatočnou hotovosťou.
Vietnam je pomerne lacnou krajinou, avšak často treba o cenách vyjednávať, pretože miestni majú sklony turistom ceny výrazne nadsadzovať.
Obľúbených suvenírov z Vietnamu je mnoho, vrátane výrobkov z hodvábu alebo rôzne figúrky z kameňa a dreva. Draky, vejáre, Budhovia a proste všetko, čo by ste v juhovýchodnej Ázii čakali, tu nájdete. Pre otrlejších môže byť pekným suvenírom had nakladaný vo fľaške s alkoholom.
Najnovšie príspevky z fóra
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Najnovšie komentáre