Uzbekistan
Uzbekistan (alebo aj Uzbecká republika) je post-sovietska republika spadajúca do Strednej Ázie. Uzbekistan má podobný osud, ako ostatné krajiny v tejto oblasti – vznikol po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 a následne sa tu vlády ujal autoritatívny režim bývalých komunistických pohlavárov. V Uzbekistane dokonca vládne už 25 rokov (od jeho vzniku, resp. ešte pred jeho vznikom) stále ten istý prezident.
Uzbekistan má pomerne napäté vzťahy so svojimi susedmi, najmä s Tadžikistanom. Toto je spôsobené tým, že hranice stredoázijských republík v rámci ZSSR boli stanovené ešte Stalinom veľmi umelo. Dôsledkom bolo napríklad to, že v Uzbeckej republike žilo mnoho Tadžikov alebo v Turkménsku veľa Uzbekov. Účelom bolo oslabiť jednotlivé etnické vplyvy v oblasti a po rozpade ZSSR zostali tieto hranice zachované. Dnes tieto etnicky zmiešané oblasti spôsobujú napätie, kde si jednotlivé krajiny nárokujú územie iných krajín v oblasti.
Kultúrne najdôležitejšími mestami Uzbekistanu sú Buchara a Samarkand, ktoré boli v stredoveku samostatnými a mocnými kráľovstvami. Samarkand sa označuje aj ako “križovatka kultúr”, čo však znamená i to, že tu prebehlo veľké množstvo vojenských konfliktov. Dostal sa sem so svojou armádou dokonca aj Alexander Macedónsky a prehnali sa tadiaľto Mongoli.
Najslávnejším panovníkom v histórii krajiny bol Timúr (alebo aj Tamerlán), ktorý v 14. storočí vytvoril v Strednej Ázii obrovské impérium a urobil zo Samarkandu jeho hlavné mesto. Nešlo však o žiadneho láskavého vládcu. Jeho výpravy boli ničivejšie ako tie mongolské a zanechával po sebe väčšinou len spúšť a obrovské množstvo mŕtvych. Dokázal poraziť i Osmanskú ríšu a chystal sa na dobytie Číny, keď ho zastihla smrť.
V Uzbekistane sa rozpráva uzbecky, ale vďaka veľmi silnej ruskej populácii a samozrejme minulosti v ZSSR je tu bežne rozšírená ruština, ktorou sa tu bez problémov dorozumiete všade. Pokiaľ viete dobre rusky, môžete sa vydávať za lokálnych obyvateľov (samozrejme nie Uzbekov, ale Rusov). Výhodou takéhoto konania potom je, že sa vám nebudú snažiť účtovať “turistické” ceny, či už pri doprave alebo pri vstupoch do pamiatok.
Víza
Občania SR i ČR potrebujú pre cestu do Uzbekistanu víza. Ich získanie môže byť pomerne zdĺhavý a bolestivý proces.
V prvom rade je potrebné vyplniť a vytlačiť elektronický formulár, ktorý je k dispozícii online.
Následne (alebo ešte predtým) je treba si zaistiť pozývací list (Letter Of Invitation – LOI). Ten vám môže za poplatok zabezpečiť miestna agentúra, ktorá vám ho zašle e-mailom.
S vytlačeným pozývacím listom, formulárom, fotokópiou pasu, pasom a nejakými tými fotkami potom musíte ísť na ambasádu, kde vám víza vystavia (treba sa pripraviť na ďalší poplatok samozrejme).
Celý proces je pomerne dlhý (najmä čakanie na pozývací list, tento totiž musí byť schválený ministerstvom zahraničia v Uzbekistane), takže si pred cestou na víza nechajte dostatočnú rezervu. V mojom prípade (cesta s Uzbekistan Airlines) dokonca nebolo možné si zakúpiť letenku skôr, než som mal víza v pase.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Hlavné medzinárodné letisko v krajine sa nachádza v Taškente. Operujú tu Uzbekistan Airways, online si však na ich stránkach letenku nekúpite – je nutné ísť osobne do kanceláre, kde majú zastúpenie a zakúpiť letenku tam. V takom prípade je vyžadované mať na daný termín už vystavené vízum.
Letisko má pomerne málo spojení s inými krajinami, väčšina letov, ktoré sem smerujú, prichádzajú z bývalých štátov ZSSR a z Číny. Z ostatných aeroliniek sem operuje priame lety z Istanbulu Turkish Airlines.
Vlakom
Vlakom je možné sa dostať do Uzbekistanu až z Ukrajiny alebo Ruska. Všetky takéto vlaky musia samozrejme prejsť Kazachstanom.
Autobusom
Autobusové spojenia existujú so susednými krajinami.
Taxíkom
Taxi doprava (prípadne zdieľané taxíky) je cenovo pomerne dostupná, najmä pokiaľ viete dobre rusky a môžete predstierať, že ste miestni. Taxíkom sa dá odviezť k hraniciam, hranice prekročiť pešo a následne si najať nový taxík v druhej krajine.
S Turkménskom je takto priechodný prechod medzi Alatom (Uzbekistan) a Farabom (Turkménsko). Je treba počítať s asi 1-2 km chôdze cez územie nikoho. V Turkménsku si už samozrejme taxík len tak neprenajmete, pretože v krajine musia mať turisti vopred zabezpečeného sprievodcu a šoféra cez certifikovanú agentúru.
Ako tu cestovať?
Železničné spojenie existuje medzi najdôležitejšími mestami v krajine, je však pomerne pomalé. Jediné rýchle spojenie existuje medzi Taškentom a Samarkandom (2 hodiny), je však potrebné si zabezpečiť lístky niekoľko (aspoň 2) dni vopred, inak sa môže stať, že vlak bude i na nasledujúci vypredaný (ako sa stalo mne).
Najčastejším spôsobom dopravy v krajine sú zdieľané taxi. Cenu je potreba si dohodnúť vopred a pokiaľ nedokážete taxikára oklamať, že ste miestni, budete platiť oveľa vyššiu cenu, než lokálni obyvatelia cestujúci s vami. Je dobré si zistiť bežnú cenu dopravy medzi jednotlivými mestami vopred, aby ste vedeli kam pri vyjednávaní smerovať. Taxíky vyrážajú zo stanoviska po zaplnení, čo väčšinou netrvá dlho.
Kedy sem cestovať?
Uzbekistan má pomerne veľké teplotné rozdiely medzi jednotlivými ročnými obdobiami, takže v lete tu prakticky neprší a je extrémne teplo, zatiaľ čo v zime môžu udrieť veľmi kruté mrazy. Preto sú najlepšími obdobiami pre cestu do Uzbekistanu jar a jeseň.
Čo tu navštíviť?
Mestá
- Buchara – historické mesto, ktorému kedysi vládol emír, dnes súčasť kultúrneho dedičstva UNESCO (blog o Buchare tu)
- Samarkand – kedysi hlavné mesto Timúrovej ríše, “križovatka kultúr” a ďalšia položka na zozname dedičstva UNESCO (blog o Samarkande tu)
- Taškent – hlavné mesto krajiny, vybudované najmä v dobe ZSSR v typicky sovietskom štýle – s betónovými monštrami a širokými ulicami
Kde sa ubytovať
Ubytovanie v Uzbekistane je pomerne lacné a je ho dostatok, krajina je z tohto hľadiska pomerne dobre pripravená na turizmus.
Je dôležité mať z každého hotela potvrdenie o ubytovaní (malá kartička). Tieto potvrdenia by mali pokrývať celý váš pobyt, čo môžu (ale nemusia) kontrolovať policajti pri opustení krajiny.
Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Čo tu nakúpiť?
V Uzbekistane sa platí sumami. Nominálny kurz je pomerne nízky (1 EUR = 5000 sumov; september 2015), ale prakticky jedinými používanými bankovkami sú tie 1000-sumové. To v praxi znamená, že budete na miestnu hotovosť potrebovať batoh.
Bankomatov je žalostne málo a platby kartami sú k dispozícii málokde – väčšinou len v hoteloch. Je preto dôležité mať so sebou vždy dostatok hotovosti.
Zmenárne a banky sú k dispozícii v mestách, ale kurzy sú stanovené umelo (oficiálne), čo samozrejme znamená nevýhodne pre vás. Je možné vymeniť peniaze na ulici (čiernom trhu) za oveľa výhodnejší kurz, ale na tento úkon je lepšie poveriť niekoho domáceho (pokiaľ niekoho miestneho poznáte).
Platby valutami (dolármi) sú vo všeobecnosti bez problémov akceptované (a vítané), ale je treba si dávať pozor, aby pri konverzii bol použitý reálny a nie oficiálny (nevýhodný) kurz.
Je treba si dať pozor ešte na jedno špecifikum – pri vstupe do krajiny musíte deklarovať objem vašej hotovosti v cudzích menách. Pri opustení krajiny musíte tento objem deklarovať znovu a tento objem nesmie byť vyšší (ideálne by mal byť nižší), než pri vstupe. Priznávajte hodnoty správne, pretože vám colníci kľudne môžu otvoriť peňaženku a doláre či eurá v nej prepočítať. Toto opatrenie má za účel zamedziť odtoku valút z krajiny.
Obľúbenými suvenírmi sú farební panáčikovia – babajčikovia a typické uzbecké čierne čiapočky – tubetejky.
Najnovšie príspevky z fóra
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Najnovšie komentáre