Taiwan

Taiwan je ostrovná krajina ležiaca asi 100 kilometrov od juhovýchodného čínskeho pobrežia a asi 800 kilometrov na juhozápad od Japonska.

Názov Taiwan je anglickou transkripciou, ktorá je veľmi často používaná i v slovenčine. Niekedy sa používa i zastaralý názov Tchaj-wan (i s pomlčkou).

Status krajiny je komplikovaný kvôli zložitému vzťahu s Čínou. Komunistická Čínska ľudová republika (ČĽR) považuje Taiwan za jeden zo svojich regiónov a presadzuje politiku jednej Číny. Naopak Taiwan sa považuje za legitímneho pokračovateľa Čínskej republiky, ktorá vznikla ešte pred 1. svetovou vojnou. Kontinentálnu Čínu Taiwan považuje za integrálnu súčasť svojho územia, ktorá je však okupovaná komunistickým režimom.

Paradoxne tak ČĽR i Taiwan považujú kontinentálnu Čínu a taiwanský ostrov za jednu krajinu, ale každá z vlád považuje tú druhú za nelegitímnu. Faktom však zostáva, že Čína nemá nad Taiwanom žiadnu kontrolu a vice versa, obe krajiny tak teda existujú nezávisle a autonómne.

Čína využíva svoj medzinárodný vplyv na to, aby Taiwan nebol uznaný ako samostatná krajina a aj z tohto dôvodu ho neuznala žiadna európska krajina, okrem Vatikánu. Ďalším dôsledkom tohto tlaku je napríklad to, že na Taiwane nenájdete žiadnu pamiatku na zozname UNESCO – táto organizácia z opatrnosti žiadne taiwanské zápisy na zoznam momentálne nezvažuje.

Aj napriek tomuto “nepriateľskému” postoju však medzi Čínou a Taiwanom nie je prerušená doprava a k dispozícii je veľké množstvo leteckých liniek medzi obomi krajinami. Navyše sú k dispozícii letecké spojenia i s Hong Kongom, Macaom a s Japonskom, s ktorým má Taiwan silné historické a kultúrne puto.

Z turistického hľadiska je medzi inými ázijskými krajinami Taiwan trochu Popoluškou. Veľa ľudí sem necestuje, ale pritom je to krásna a zaujímavá krajina, ktorá má turistovi čo ponúknuť – vysoké hory, more aj supermoderné mestá. Navyše je extrémne bezpečná a turisticky priateľská – každé mesto má turistické informačné centrum a i v prírodných destináciach je vždy k dispozícii dostatok informácií v angličtine.


História

.


Víza

Občania EÚ môžu Taiwan navštíviť na 90 dní bez nutnosti zaobstarať si vízum za predpokladu, že platnosť ich pasu vyprší za viac ako 6 mesiacov od momentu vstupu do krajiny.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavným medzinárodným letiskom je Taoyuan (TPE), ktoré je zároveň hlavným letiskom obsluhujúcim hlavné mesto Tchaj-pej. Letisko Taoyuan je veľmi moderné, takže tu nájdete všetko, čo budete potrebovať – obchody, hotely, reštaurácie alebo Wi-Fi.

Letisko Taoyuan na Tchaj-wane

Letisko Taoyuan na Taiwane

Lietajú sem prakticky všetky veľké letecké spoločnosti, aj keď z Európy to je väčšinou s prestupom. Najčastejšie to bude zrejme v Dubaji (Emirates) alebo v Číne (viacero aeroliniek, vrátane China Airlines, China Eastern, a ďalších). Z Európy sú potom dostupné lety s prestupom v Paríži (Air France) a Amsterdame (KLM). Ceny spiatočných leteniek sa štandardne pohybujú okolo 600 EUR z Viedne alebo Prahy.

Národný prepravca Taiwanu je EVA Air a ponúka priame lety z Európy do Tchaj-peja z Viedne (a taktiež Amsterdamu, Londýna a Paríža). Ceny priamych letov sa pohybujú okolo 750-800 EUR za spiatočnú letenku.

Nízkonákladovka TigerAir sem lieta z Macaa, pričom tieto lety sú oveľa lacnejšie, ako napríklad zo susedného Hong Kongu (jednosmerná letenka sa dá kúpiť za 50 EUR). Z Japonska sa sem zasa môžete dostať nízkonákladovými aerolinkami Peach, jednosmerná letenka z Tokia vyjde na 60 EUR (1/2017).

Vcelku šikovný nápad - zamykateľné skrinky s nabíjačkami na letisku Taoyuan na Tchaj-wane

Vcelku šikovný nápad – zamykateľné skrinky s nabíjačkami na letisku Taoyuan na Taiwane

Z letiska v Taoyuane sa dá dostať viacerými spôsobmi. Jednou z nich je služba AirPoPo, čo je shuttle van, ktorý vás odvezie až pred dvere hotela v Tchaj-peji, cena sa pohybuje od 150 do 400 NTD za pasažiera (1/2017).

Ďalšou možnosťou sú expresné autobusy, ktorých cena sa pohybuje okolo 150 NTD a informácie o ich odjazdoch zistíte ľahko v kioskoch jednotlivých spoločností, ktoré sa nachádzajú na termináli autobusov. Na ten vás navedú šípky na letisku.

Len o niečo drahšou (a často rýchlejšou) možnosťou je potom využitie rýchlovlaku (THSR – Taiwan High Speed Rail). Stanica sa nachádza mimo letiska, preto je nutné sa na ňu dopraviť autobusom UBUS (lístok kúpite opäť na autobusovom termináli, kde vám aj povedia, na ktorý autobus máte nasadnúť). Cesta trvá asi 20 minút a stojí 30 NTD (1/2017). Zo stanice Taoyuan potom stoja rýchlovlaky v Novom Tchaj-peji (stanica Banqiao) a následne na hlavnej stanici v Tchaj-peji. Cena lístka je maximálne 160 NTD a líši sa podľa času odjazdu (1/2017). Cesta vlakom trvá 20 minút a tak vám celá cesta z letiska na stanicu zaberie menej ako hodinu, pri dobrom načasovaní spojov. Pokiaľ je vaše ubytovanie v blízkosti hlavnej stanice alebo Banqiao, ide zrejme o najlepšiu alternatívu dopravy.

Pokiaľ sa chcete z letiska dostať do iného mesta na západnom pobreží než Tchaj-pej, bude zrejme najlepším spôsobom takisto autobus na stanicu rýchlovlaku THSR a odtiaľ už sa dostanete rýchlovlakmi všade, kam budete potrebovať.

V marci 2017 je taktiež plánované dokončenie výstavby linky metra z Tchaj-peja až na letisko Taoyuan.


Ako sa tu premiestňovať?

Lietadlom

Domáce lety na Taiwane prevádzkuje spoločnosť UNI Air, ktorá je dcérskou spoločnosťou národného prepravcu EVA Air. Letov je k dispozícii dostatok medzi väčšími mestami a ceny leteniek sa blížia cenám dopravy rýchlovlakmi (takže je asi lepšie cestovať rýchlovlakom).

Vlakom

Taiwan má výborné pokrytie železnicou a Tchaj-pej je hlavným železničným uzlom v krajine, takže sa sem dostanete prakticky z každého mesta na ostrove.

Pre cestu vlakom máte dve možnostiklasické vlaky (TRA – Taiwan Railway Administration) a rýchlovlaky (THSR – Taiwan High Speed Rail). Na stránkach oboch spoločností (TRA pre klasické vlaky a THSR pre rýchlovlaky) je možné vyhľadávať spojenia i zakúpiť si lístky. Lístky sa dajú zakúpiť i priamo na stanici v automatoch a na prepážkach. Za lístky sa dá platiť i kartami v automatoch i na prepážkach.

Rýchlovlak 700T na Tchaj-wane

Rýchlovlak 700T na Taiwane

Železničná linka rýchlovlakov prechádza celým západným pobrežím zo severu na juh a vlaky stoja vo väčších mestách. Na severe začína v Keelungu a Tchaj-peji a na juhu končí v Kaohsiungu. Východné pobrežie rýchlovlakmi pokryté nie je, sú tu však klasické vlakové linky prechádzajúce taktiež zo severu na juh.

Nevýhodou rýchlovlakov je okrem vyššej ceny i to, že stanice sú väčšinou ďaleko od centier miest, často i ďaleko od ich okrajov. Zo staníc HSR (High Speed Rail) sú k dispozícii autobusy, ktoré vás zadarmo odvezú do mesta, prípadne miestne vlaky (ktoré sú však platené). Celkovo sa tak môže stať, že čas ušetrený rýchlovlakom stratíte dopravou na a z HSR stanice. Preto je rýchlovlak dobrá voľba len v prípade, že cestujete na väčšie vzdialenosti (alebo napríklad z letiska).

Rýchlovlaky majú väčšinou 9 povinne miestenkových vagónov a 3 vagóny bez povinnej rezervácie miesta. Taiwanské rýchlovlaky sú importované z Japonska a ide o modely 700T, teda štandardný model identický s japonskými šinkanzenmi. Ide o jedinú krajinu na svete, kam Japonci exportujú svoje vlaky, takže stojí za to si aspoň raz cestu rýchlovlakom na Taiwane vyskúšať.

Klasický miestny vlak na Tchajwane

Klasický miestny vlak na Taiwane

Klasické (TRA) vlaky sú o dosť pomalšie, ale stanice sú väčšinou v blízkosti centra mesta, čo z nich robí lepšiu alternatívu pri preprave medzi bližšími mestami. Takisto ide o jedinú alternatívu železničnej dopravy na východe ostrova.

Vlaky väčšinou umožňujú i státie. Počas špičky a na začiatku a konci víkendov môžu byť pekne preplnené, preto je lepšie si kúpiť lístok aspoň deň vopred a mať istotu sedenia. Sedadlá sa dajú vybrať i pri kúpe lístkov i v automatoch.

Vo vlakoch je možné si zakúpiť jedlo a pitie z vozíkov, s ktorými prechádzajú stewardi po vagónoch. A prechádzajú i vtedy, keď sú vagóny úplne plné…

Vlaky obsluhujú dopravu i v jednotlivých regiónoch v okolí veľkých miest. Tieto lokálne vlaky sú veľmi pomalé (a lacné).

Autobusom

Autobusová doprava na Taiwane je dobre rozvinutá a predstavuje síce pomalšiu, ale lacnejšiu alternatívu k vlakom, pokiaľ ide o medzimestskú (diaľkovú) dopravu.

Linky sú operované viacerými dopravcami, ale k dispozícii je integrovaná stránka, kde môžete nájsť autobusové spojenia všetkých spoločností po celej krajine.

Autobusy sú väčšinou nové a pohodlné a ide o spoľahlivú formu dopravy na Taiwane.

Autom

Na Taiwane je možné šoférovať s medzinárodným vodičským preukazom maximálne po dobu 30 dní, na dlhší čas je potrebný miestny vodičák.

Vlastné auto je výborný prostriedok pre spoznanie ostrova, treba však počítať s vyššími nákladmi – prenájom auta je o dosť drahší ako u nás, parkovné je taktiež drahé a vo veľkých mestách býva problém ho nájsť. Ďalším problémom vo veľkých mestách môžu byť zápchy, ale tie pomaly sa pohybujúce sú tu skôr výnimkou. Benzín stojí o trochu menej ako u nás (zhruba o 15-20%).

Diaľnicespoplatnené (tie s nepárnymi číslami) a mýto sa platí podľa kilometrov – 1.20 NTD za kilometer. Mýtne je platené elektronicky a zrejme vám ho naúčtuje vaša požičovňa pri vrátení auta.

Cesty na Taiwane sú vo výbornom stave, čo sa však bohužiaľ nedá úplne povedať o štýle šoférovania. Šoféri sú veľmi nepozorní a často agresívni a sám som bol svedkom dvoch dopravných nehôd za asi 5 dní.

Taiwan je krajinou zrejme s najväčším počtom mopedov na počet obyvateľov a pokiaľ budete jazdiť autom, tak na šoférov mopedov je treba obzvlášť dávať pozor – sú schopní sa znenazdania objaviť a vtesnať aj tam, kde by to človek nečakal.


Kedy sem cestovať?

Taiwan sa dá navštíviť bez problémov celoročne. Z hľadiska počasia je najlepšie sa vyhnúť letnému obdobiu, kedy sú teploty vysoké a dažde prinášajú mnoho zrážok. Počet daždivých dní je počas celého roka zhruba rovnaký, ale v lete sú dažde oveľa výdatnejšie.

Veľmi príjemným obdobím sú Vianoce, pretože Taiwanci ich milujú a oslavujú v pompéznom štýle. Teploty sa v zime cez deň pohybujú okolo 25 stupňov, čo však domácim nebráni nosiť zimné bundy a čiapky.


Ako sa tu dorozumieť?

V krajine existuje niekoľko jazykov a dialektov, ale lingua franca je mandarínčina. Nápisy a informácie sú vždy aj v angličtine, ale miestne obyvateľstvo tento jazyk veľmi neovláda. Nepočítajte s tým, že by ste sa od šoféra v autobuse dozvedeli nejakú informáciu a väčšinou ani od ľudí na zastávke.

V turistických informačných centrách na staniciach sú zamestnanci schopní podať informácie v angličtine.


Čo sa tu dá robiť a navštíviť?

Mestá

  • Tchaj-čung – moderné a tretie najväčšie mesto na ostrove, ležiace v centrálnej časti Taiwanu. Slúži často ako základňa pre výlety k jazeru Riyue (náme aj ako Sun Moon Lake, teda Jazero Slnka a Mesiaca), ale i mesto samotné má čo ponúknuť turistovi.
  • Tchaj-nan – najstaršie mesto ostrova a jeho bývalé hlavné mesto. Vďaka svojej bohatej histórii siahajúcej až do čias európskej kolonizácie je veľmi zaujímavé pre turistov a nájdete tu napríklad i pevnosť založenú ešte Holanďanmi.
  • Tchaj-pej (blog) – moderná metropola s veľmi príjemnou atmosférou, ktorá má čo ponúknuť turistovi – supermoderné budovy (Taipei 101, kedysi najvyššia budova sveta), obrovské množstvo obchodov ale i tržníc, autentickú architektúru, kultúru, múzea, chrámy, ale i prírodu.

    Čankajškov pamätník v Tchaj-peji

    Čankajškov pamätník v Tchaj-peji

  • Ťia-i – malé mesto v centrálnej časti ostrova, ktoré slúži predovšetkým ako základňa pre návštevu prírodného parku Ališan, ale disponuje i pár turistickými atrakciami.

Príroda a aktivity

  • Ališan – v anglickej transkripcii Alishan, prírodný park a jedna z hlavných prírodných atrakcií v krajine známa vďaka svojim prastarým a vysokým cyprusovým stromom. Miestne cyprusy tvoria tak trochu rozprávkové lesy a romantiku dopĺňa ešte stará horská železnica. Ališan je známy aj vďaka množstvu čajových plantáží a najlepší taiwanský čaj Oolong pochádza práve odtiaľto.
  • Riyue – jazero známe viac ako Sun Moon Lake (Jazero Slnka a Mesiaca) je najväčším jazerom Taiwanu a obľúbeným cieľom turistov, s množstvom atrakcií vo svojom okolí a na svojom pobreží.
  • Taroko – národný park a veľmi obľúbená turistická destinácia, najmä vďaka svojej krásnej prírode a turistickým chodníčkom.

Kde sa ubytovať?

Ceny ubytovania v hoteloch na Taiwane nie sú nízke, aj napriek ich vysokému množstvu a teda značnej konkurencii. V mestách s nižším počtom ubytovacích kapacít je situácia ešte horšia.

Pokiaľ budete rezervovať v dostatočnom predstihu, počítajte s tým, že za malú izbu pre 2 osoby zaplatíte v Tchaj-peji minimálne 30 EUR za noc a viac (1/2017), resp. skôr viac. Čím neskôr budete robiť rezerváciu, tým raketovejšie ceny stúpajú, obzvlášť cez sviatky a víkendy.

Na Taiwane existujú i takzvané kapsulové hotely (známe hlavne v Japonsku), častejšie sú však “cube” hotely. V nich väčšinou máte k dispozícii len malý box s posteľou, kde však máte viac priestoru ako v kapsuli (ale takisto minimálne súkromie).

Ubytovaním cez AirBnB (registráciou cez tento odkaz získate kredit 22 EUR na ubytovanie) sa dá dosť veľa ušetriť. AirBnB je tu dosť populárne a izba pre dvoch sa dá v Tchaj-peji zohnať i za 15 EUR za noc (1/2017).

Hotelové ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Taiwan je kulinárskym rajom a tí, čo majú radi dobré a rôznorodé jedlo, tu budú ako v siedmom nebi. Dominantnou je samozrejme ázijská kuchyňa, takže na cestoviny a ryžu narazíte na každom kroku. Nájdete tu snáď všetky druhy čínskej kuchyne, ale je tu zrejmý i japonský vplyv a japonské jedlá sú takisto veľmi široko dostupné. Z ostatných ázijských kuchyní tu nájdete napríklad i tú thajskú a vietnamskú.

Základné a bežné jedlo na Tchaj-wane zahŕňa väčšinou ryžu a kura alebo bravčové mäso, doplnené zeleninou a vajíčkom

Základné a bežné jedlo na Taiwane zahŕňa väčšinou ryžu a kura alebo bravčové mäso, doplnené zeleninou a vajíčkom

Pokiaľ ázijskej kuchyni neholdujete, nie je problémom nájsť i reštaurácie s európskou a americkou kuchyňou, takže si tu môžete dopriať i pizzu alebo hamburger. Bola by to však škoda, pretože miestna ázijská kuchyňa je naozaj vynikajúca.

Za zmienku stoja tiež pekárne, ktoré sú na Taiwane veľmi obľúbené a preto ich tu nájdete na každom kroku. Miestne pečivo je výborné a predávajú sladké koláče i slané pečivo plnené mäsom, ale napríklad aj francúzske bagety.

Na Taiwane sa vo veľkom pestujú snáď všetky druhy ovocia, vrátane toho exotického. Ovocie je bežne dostupné počas celého roka a je vždy výborné a čerstvé v obchodoch i na tržniciach. Daňou za čerstvosť je to, že dostupnosť ovocia bude závisieť od ročného obdobia – v zime sú dostupné najmä banány, v lete zasa mango. Od dostupnosti niektorých druhov sa potom odvíja i dostupnosť niektorých produktov v obchodoch, ako napríklad džúsy alebo zmrzlina.

Na ulici Dihua v Tchaj-peji nakúpite výborné čerstvé ovocie - zima je banánová sezóna a v jednom malom obchode nájdete viac druhov banánov, ako vo všetkých nákupných centrách u nas dokopy

Na ulici Dihua v Tchaj-peji nakúpite výborné čerstvé ovocie – zima je banánová sezóna a v jednom malom obchode nájdete viac druhov banánov, ako vo všetkých nákupných centrách u nas dokopy

Veľmi rozšírenou pochúťkou sú tzv. železné vajíčka (iron eggs), ktoré našincovi nemusia pripadať na prvý pohľad veľmi lákavo. Na čierno sfarbené vajcia naložené v omáčke sa predávajú takmer všade, dokonca i v minimarketoch. Tento pokrm pochádza priamo z Taiwanu.

Tchaj-wanská pochúťka Iron Eggs (železné vajcia)

Taiwanská pochúťka Iron Eggs (železné vajcia)

Ďalším taiwanským vynálezom v oblasti gastronómie je bublinkový čaj (bubble tea), čo je pestrofarebný nápoj rôznych farieb, na ktorého dne ležia želé guľôčky. Bistrá a bary s bublinkovými čajmi sú všade na uliciach, ale kúpite ich aj na trhoch.

Pouličné stánky na ulici Dihua v Tchaj-peji predávajú napríklad i typický bublinkový čaj

Pouličné stánky na ulici Dihua v Tchaj-peji predávajú napríklad i typický bublinkový čaj

Na Taiwane nájdete mnoho stánkov a obchodíkov s rôznymi pochúťkami, ktoré väčšinou ani nemajú meno v našom jazyku. Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí radi navštevujú tieto stánky a obchodíky a ochutnávajú atypické jedlá a pochúťky, zrejme budete mať problém nájsť v sebe dosť miesta na všetko možné, čo sa tu dá kúpiť.

Kokosová pochúťka plnená zmesou ryže a iných ingrediencií

Kokosová pochúťka plnená zmesou ryže a iných ingrediencií

Z cenového hľadiska sa ceny jedla na Taiwane pohybujú na veľmi širokej škále. Najlacnejšie je jedlo v pouličných stánkoch, kde si môžete dať misku polievky s cestovinami aj za 50 NTD. V bistre alebo foodcourte dáte za jednoduché jedlo (kura s ryžou) 120-150 NTD. Obyčajné reštaurácie majú potom jednotlivé chody za 200-300 NTD a samozrejme nie je problém nájsť i luxusné reštaurácie s oveľa vyššími cenami (1/2017).

Typické malé bistro na Tchaj-wane

Typické malé bistro na Taiwane

Zdieľanie stolov v reštauráciach na Tchaj-wane je bežnou daňou za preľudnenosť - môže to byť však i štýlové

Zdieľanie stolov v reštauráciach na Taiwane je bežnou daňou za preľudnenosť – môže to byť však i štýlové


Ako a čo tu nakupovať?

Na Taiwane sa platí novými taiwanskými dolármi (NTD).

Zmenárne sú k dispozícii na letisku, ale i bežne v mestách. Je dôležité mať nepoškodené bankovky (ako všade v Ázii), inak môžete mať problém ich vymeniť.

Istejšou alternatívou je vybrať si hotovosť v bankomate, ktorých je k dispozícii všade dostatok.

Čo sa týka platieb kartou, situácia je podobná ako v Japonsku – možnosti sú obmedzené a väčšinou sa nimi dá platiť v hoteloch, drahších reštauráciach a v supermarketoch. Inde sa platí len v hotovosti a preto sa bez určitého množstva hotovosti na Taiwane nezaobídete.

Nákupné centrum pod mrakodrapom Taipei 101 v Tchaj-peji je obrovské a rozprestiera sa cez niekoľko poschodí

Nákupné centrum pod mrakodrapom Taipei 101 v Tchaj-peji je obrovské a rozprestiera sa cez niekoľko poschodí

Nákupné možnosti sú široké – od supermoderných obrovských nákupných centier až po tržnice (denné, nočné, víkendové). Taiwan je nákupným rajom a obľúbeným artiklom je elektronika, ktorá tu je o dosť lacnejšia než u nás, keďže sa tu vyrába veľa značiek.

Medzi konzumovateľné suveníry patria typické koláčiky (ktoré sa dajú zohnať i v iných častiach Číny alebo Japonsku), plnené ovocnou náplňou. A samozrejme tým najtypickejším suvenírom je taiwanský čaj. Na Taiwane vznikol svetoznámy čaj Oolong a ten najkvalitnejší je z hôr Ališanu. Dá sa kúpiť priamo v Ališane, ale i v supermarketoch v celej krajine – v oboch prípadoch však počítajte s tým, že ide o celkom drahú komoditu.

Ďalším typickým suvenírom sú výrobky z nefritu (jade) – rôzne šperky, sošky a podobne.

Na trhoch a tam, kde nie sú uvedené ceny, je bežné zjednávanie o cene. Tržnice sú veľmi rozšírené a cez víkendy sa niektoré ulice zmenia na pešie zóny, len aby uvoľnili miesto stánkom a nakupujúcim. Obľúbené a rozšírené sú aj takzvané nočné trhy, ktoré otvárajú vždy až večer a ktoré nájdete v každom meste.

Ku každému nákupu dostanete okrem účtenky aj ústrižok, ktorý na sebe má čiarový a QR kód. Tento ústrižok slúži ako lístok do účtenkovej lotérie, ktorá na Taiwane existuje už mnoho rokov. Ľudia bežne dávajú tieto lístky na charitu – pred obchodmi často uvidíte rôzne boxy na príspevky rôznym charitatívnym organizáciam a ak sa vám účtenku nechce nosiť, môžete ju pokojne vhodiť do jedného z týchto boxov namiesto peňazí (a tým sa vzdať potenciálnej výhry v prospech charity).

Box s príspevkami na charitu v Tchaj-peji - väčšinu príspevkov tvoria zlosovateľné účtenky

Box s príspevkami na charitu v Tchaj-peji – väčšinu príspevkov tvoria zlosovateľné účtenky


Ako je to s bezpečnosťou a na čo si dávať pozor?

Taiwan je veľmi bezpečná krajina a násilná kriminalita je prakticky neexistujúca. Turisti sa žiadneho prepadnutia báť nemusia ani v nočných uliciach.

Drobné krádeže sa vyskytujú na preplnených miestach ako sú trhy, ale stačí štandardná obozretnosť, aby vás vreckári neobrali. Rozhodne však nejde o frekventovaný problém.

Jediná vec, ktorá turistom (a nielen im) hrozí, je katastrofálny štýl jazdy – autá i autobusy jazdia dosť agresívne a skútre často ignorujú semafory (najmä v menších mestách). Prednosť na prechodoch neexistuje a dopravné nehody sú veľmi časté. Navyše chodníky často fungujú ako parkovisko, reštaurácia, sklad a podobne a tak chodec musí často kráčať po ceste.

Je preto dôležité byť obzvlášť opatrný na cestách, pokiaľ to samozrejme viete ovplyvniť. V autobuse vám nezostane nič iné než dúfať, že dorazíte do cieľa celí.

Dopravná nehoda v uliciach Tchaj-nanu

Dopravná nehoda v uliciach Tchaj-nanu


Mapa zaujímavých a dôležitých miest

Najnovšie komentáre

Kategórie