Gruzínsko
Gruzínsko je jednou z kaukazských republík, ktoré vznikli po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991.
Gruzínsko je veľmi špecifická krajina, čo sa jej obyvateľov a ich kultúry týka. Nie sú totiž etnicky ani kultúrne príbuzní s obyvateľmi žiadnej z veľkých krajín v ich okolí – ani s Rusmi, ani s Iráncami (Peržanmi), ani s Turkami. Ich jazyk nie je príbuzný so žiadnym z jazykov v okolitých krajinách, aj keď niektoré teórie hovoria o určitom spojení medzi Gruzíncami a Baskami na severe Španielska, ktorí sú taktiež jazykovo a etnicky veľmi špecifickou a izolovanou skupinou. To iste platí aj pre ich abecedu, ktorá je veľmi odlišná od ostatných “majoritných” abeced. Gruzínsky názov pre Gruzínsko je Sakartvelo.
Gruzínsko je krajinou, ktorá je veľmi hrdá na svoju kultúru a kuchyňu – gruzínsky tanec je obľúbenou kultúrnou udalosťou a gruzínske reštaurácie sú preslávené v podstate vo všetkých krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Gruzínsko bolo jednou z prvých kresťanských krajín na svete a jeho kresťanská história a kultúra je tu cítiť na každom kroku.
Relatívne nedávny vojenský konflikt s Ruskom, výsledkom ktorého bolo oddelenie dvoch regiónov (Abcházsko a Osetsko) od krajiny, stále vrhá tieň na náladu v celom Gruzínsku a je lepšie neprejavovať akúkoľvek náklonnosť voči Rusku. Jedným z dôsledkov konfliktu je aj pomerne slabý výkon ekonomiky, čo však pre turistu znamená pomerne nízke náklady na pobyt.
Gruzínci sú veľmi priateľskí ľudia a zakladajú si na svojej pohostinnosti. Veľmi radi a ochotne pomôžu v prípade akýchkoľvek ťažkostí s orientáciou alebo hľadaním konkrétneho miesta. Vo väčších mestách sú taktiež turistické informačné centrá, ktoré fungujú veľmi dobre a zamestnanci vedia veľmi slušne anglicky.
Aj keď gruzínčinu ovláda máloktorý turista, nepredstavuje to v krajine žiadny problém. Je možné tu nájsť pomerne dosť ľudí, ktorí ako-tak ovládajú angličtinu a takmer každý tu rozpráva alebo aspoň trochu rozumie ruštine.
Víza
Občania SR a ČR nepotrebujú žiadne víza pre pobyt v Gruzínsku do dĺžky až 1 roka. Gruzínsko dokonca umožňuje občanom EÚ cestovať do krajiny len s občianskym preukazom.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Hlavné medzinárodné letisko sa nachádza v hlavnom meste Tbilisi. Letecké spojenie sem zabezpečuje viacero európskych spoločností, vrátane priamych letov z Viedne (Austrian) a Varšavy (LOT).
Z letiska v Tbilisi je možné sa dostať pomerne lacno taxíkom (20 lari / 8 Eur) alebo autobusom č. 37 (0.50 lari / 20 centov).
Najlacnejšou alternatívou, ako sa dostať do Gruzínska letecky z našich končín, je pravdepodobne let s nízkonákladovou spoločnosťou Wizzair – tá lieta na medzinárodné letisko v Kutaisi z Budapešte, Varšavy a Katovíc. Z tohto letiska je potom možné sa dostať autobusom do centra Kutaisi, ale existujú i priame autobusy z tohto letiska do Tbilisi.
Vlakom
Existuje jedno nočné vlakové spojenie denne z azerbajdžanského Baku do Tbilisi. Vlaky sú čisté a celkom pohodlné a vagóny sú k dispozícii v 3 kategóriách – ležadlový otvorený, lôžkový pre 4 osoby a lôžkový pre 2 osoby. Najjednoduchšie je zakúpiť si lístky priamo na stanici, väčšinou sa dajú zohnať i v deň odjazdu, pre ich zakúpenie je nutné mať k dispozícii pas. Lístky je možné zakúpiť na stránkach Azerbajdžanských železníc.
Ďalšou možnosťou je vlakové spojenie z Arménska (Jerevan).
Autobusom
Priame autobusové spojenia existujú s Azerbajdžanom a Tureckom.
Autom
Cesty v Gruzínsku sú relatívne dobré, ale štýl jazdy je pomerne agresívny a nebezpečný. Rýchlostné limity sa nedodržiavajú, a to ani v prípade prítomnosti polície (ktorú je vidieť pomerne často). Auto poskytuje efektívny spôsob dopravy a umožní vám vidieť z krajiny čo najviac, ale vzhľadom k pomerne veľkému objemu hromadnej dopravy, ktorý je k dispozícii, môže byť prenájom auta niekedy zbytočný luxus.
Ako tu cestovať?
Gruzínsko je pomerne malá krajina a najjednoduchším spôsbom cestovania sú maršrutky, teda zdieľané minivany a mikrobusy. Maršrutkou sa dostanete prakticky kdekoľvek a za viac než priaznivú cenu. Menším problémom môže byť rozmernejšia batožina, keďže na túto maršrutky zväčša nemajú úložný priestor.
Pre výlety do okolia miest sú dobré aj taxíky, ktoré sú taktiež pomerne lacné, najmä pokiaľ sa o náklady delíte viacerí. To isté platí o cestách v rámci jedného mesta.
Alternatívou pre presuny medzi mestami môže byť vlak. Železničné spojenie však existuje len medzi väčšími mestami a nie je veľmi frekventované, preto je dobre si informácie o spojeniach zistiť vopred na stanici alebo na stránkach Gruzínskych železníc. Cesta vlakom je vždy o dosť dlhšia než autobusom alebo maršrutkou, zároveň je však výrazne lacnejšia (dalo by sa povedať takmer zadarmo – lístok Gori – Tbilisi stojí asi 1.50 lari, teda zhruba 60 centov). Vlaky sú priestranné a pohodlné.
Ďalšou možnosťou je prenájom auta, nie je to však nič pre nervóznych alebo neskúsených šoférov – štýl jazdy je pomerne agresívny a dopravné predpisy, ako aj cestné pruhy, majú skôr orientačný charakter. Na druhú stranu predstavuje najefektívnejší spôsob dopravy, umožňujúci maximalizovať množstvo navštívených miest za obmedzený čas. Ceny benzínu sa pohybujú minimálne o tretinu nižšie, než u nás.
Aj keď sa v Gruzínsku jazdí rovnako ako u nás vpravo, polovica áut v krajine má volant na opačnej (pravej) strane, čo k bezpečnosti premávky neprispieva. Dôvodom je pravdepodobne lacný import ojazdených automobilov z Japonska.
Kedy sem cestovať?
Gruzínsko, podobne ako ostatné kaukazské štáty, poskytuje ideálnu možnosť pre predĺženie si leta, pretože podnebie je tu teplejšie ako u nás. Preto sú najlepšími obdobiami pre jeho návštevu jar a jeseň. Letá bývajú značne horúce, zima je ideálna na návštevu v prípade záujmu o lyžovačku.
Čo tu navštíviť?
Mestá
- Ananuri – veľmi pekný kláštor zasadený do malebnej krajiny na brehu jazera
- Džvari – v angl. transkripcii Jvari, malebný kláštor na kopci a miesto, kde stál jeden z prvých krížov v Gruzínsku
- Gori – mesto v strede krajiny, známe ako rodisko Džugašviliho (J. V. Stalina), v ktorom stále cítiť silný kult jeho osbnosti
- Kutaisi – metropola západného Gruzínska, v okolí ktorej sa nachádzajú kláštor Gelati a katedrála Bagrati, pamiatky UNESCO
- Mccheta – v angl. transkripcii Mtskheta, staré historické hlavné mesto krajiny, v ktorom sa nachádza veľká katedrála, pamiatka UNESCO
- Signagi – mesto lásky, obľúbená destinácia manželstva chtivých párikov a miesto posvätného kláštora Bodbe (blog o Signagi a Bodbe tu)
- Stepancminda – mestečko na severe krajiny nachádzajúce sa neďaleko hory Kazbek a kláštora Gergeti v pohorí Kazbegi
- Tbilisi – hlavné mesto skryté v údolí medzi horami, pomerne rozťahané v údoliach, skrývajúce veľmi pekné miesta
- Udabno – malička dedinka v blízkosti azerbajdžanských hraníc, známa najmä kláštorom David Garedža a umelo vytvorenými jaskyňami s freskami
- Uplisciche – v angl. transkripcii Uplistsikhe, mesto vytesané do pieskovcovej skaly pred tisícročiami, veľmi zaujímavé a malebné miesto, kandidát na pamiatku UNESCO
Príroda a aktivity
- Jaskyňa Prometheus – veľmi pekná a rozsiahla jaskyňa s rafinovane osvetlenými kvapľami, kde bol údajne prikovaný gruzínsky bájny hrdina Amirani, ktorý mal podobný osud ako Prométheus
- Gudauri – obľúbené lyžiarske stredisko na severe krajiny
- Kacheti – úrodná oblasť na východe krajiny, obľúbený vinársky región (blog o Kacheti tu)
- Kazbegi – národný park na severe krajiny, poskytujúce výborné možnosti pešej horskej turistiky
Kde sa ubytovať
Ubytovanie v Gruzínsku je dostupné v dostatočnom množstve (najmä v mestách) a dá sa zohnať veľmi lacno.
Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Čo tu nakúpiť?
Gruzínskou menou je lari, ktoré sa rozdeľuje na 100 tetre.
Bankomaty i zmenárne sú dostupné bez problémov v mestách i na letisku. Platby kartami sú už rozšírené pomenej, väčšinou len v hoteloch a väčších reštauráciách.
Gruzínsko je pomerne chudobná krajina a ceny služieb a tovarov sú pre našinca vcelku nízke. Jedlo v lokálnych reštauráciách je extrémne lacné, večera v hlavnom meste vyjde i s nápojom bez problémov do 10 lari (4 Eur). Ubytovanie je taktiež pomerne lacné, hotelová izba pre dve osoby v centre Tbilisi sa dá zohnať za menej ako 100 lari (40 Eur). Doprava i so šoférom (v podstate prenajatý taxík) vyjde v Tbilisi napríklad zhruba 20 lari (8 Eur) za celé auto pre 4 osoby za 3-hodinový výlet do Mcchety a Džvari.
Ako vždy, najlepšie suveníry sú tie, ktoré sa dajú skonzumovať. V Gruzínsku je jednoznačne najoceňovanejším artiklom víno miestnej produkcie a pokiaľ sa rozhodnete si nejake priviezť, rozhodne nenechávajte kúpu na poslednú chvíľu na letisko – ceny tu sú aj 3-násobne vyššie než v obchode alebo vo vinohrade priamo u výrobcu. Ďalšou obľúbenou pochúťkou je gruzínske “snickers”, resp. čurčchala.
Najnovšie príspevky z fóra
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Najnovšie komentáre