Ukrajina
Ukrajina je po Rusku druhou najväčšou európskou krajinou, čo do rozlohy.
Ukrajina je náš východný sused a tak nepredstavuje pre nás nejakú veľkú exotiku. Aj keď nepredstavuje pre našinca veľmi atraktívnu dovolenkovú destináciu, má toho (pre niektorých možno prekvapujúco) pomerne veľa čo turistovi ponúknuť.
Prebiehajúci konflikt na východe krajiny nemá na ňu veľmi pozitívny dopad, ale pre turistu je cesta na Ukrajinu bezpečná, pokiaľ sa vyhne problémovým oblastiam. Kyjev a západ krajiny je pre návštevu bez problémov a bezpečný.
Spomínaný konflikt má dopad i na ekonomiku krajiny, ktorá je jednou z najchudobnejších v Európe. Pre turistu to znamená, že väčšina služieb je tu veľmi lacných a to ako ubytovanie, tak i jedlo alebo doprava, či vstupné do pamiatok. Chudobu je vidieť všade, najmä vo forme množstva žobrákov a bezdomovcov.
Ďalším z dôsledkov spomínaného konfliktu je výrazná averzia voči Rusku a Rusom alebo napríklad i bojkotovanie ruských firiem a výrobkov. Atmosféra v krajine je kvôli tomuto konfliktu takmer až hmatateľne negatívna.
Ukrajinci majú trochu južanskú povahu v prístupe k práci – sú extrémne nedochvíľni a všetko im trvá neskutočne dlho, takže treba počítať s tým, že check-in v hoteli alebo príprava jedla v reštaurácii môže zabrať neúnosne dlhú dobu (sám som zažil hotelový check-in, ktorý trval pol hodiny bez toho, aby tam bol ktokoľvek iný, okrem mňa).
Na Ukrajine sa rozpráva ukrajinsky, anglicky rozpráva málokto a je problém nájsť anglicky hovoriacich ľudí i v hoteloch. Drvivá väčšina Ukrajincov rozpráva rusky, ale ruština je vzhľadom k prebiehajúcemu konfliktu na ústupe a Ukrajinci ju často používať nechcú.
Víza
Občania EÚ nepotrebujú vízum pre cesty na Ukrajinu do 90 dní.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Dve hlavné medzinárodné letiská v krajine sa nachádzajú pri Kyjeve.
ČSA prevádzkujú priame lety do Kyjeva z Prahy a Košíc, Ukraine Airlines zasa z Viedne. Tieto lety sú operované na hlavné ukrajinské letisko, Boryspiľ.
Nízkonákladové spoločnosti lietajú na druhé kyjevské letisko, Žuľanyj. Sem sa dostanete napríklad z Budapešte alebo z Katowíc priamymi letmi spoločnosti Wizzair.
Vlakom
Priame vlakové spojenia na Ukrajinu sú k dispozícii z Bratislavy, Prahy, Viedne, Varšavy i Budapešte. Je však treba počítať s niekoľkohodinovým zdržaním na hraniciach, pretože je nutné preložiť vlak na širokorozchodnú železnicu. Lepšou voľbou býva cesta na hranice a zmena vlaku.
Autom
Ukrajina je ako susedná krajina samozrejme veľmi ľahko dostupná autom. K dispozícii sú dva hraničné prechody – Malyj Bereznyj-Ubľa a Užhorod-Vyšné Nemecké. Doba odbavenia na hraniciach môže byť značne dlhá.
Autobusom
K dispozícii je množstvo autobusov idúcich z východného Slovenska na Ukrajinu, hlavne z Košíc a Michaloviec. Veľmi veľa priamych autobusových spojení existuje i z Prahy.
Ako tu cestovať?
Domáce letecké spojenia operujú národné aerolinky Ukraine Airlines. Vnútroštátne letenky však môžu byť pomerne drahé.
Ukrajina má vcelku dobré železničné pokrytie a cestovanie vlakom je nenákladné. Informácie o vlakových spojeniach a cenách je možné nájsť na stránkach Ukrajinských železníc. Užitočná stránka pre cestovanie vlakom po Ukrajine môže byť i táto, kde je možné si taktiež zakúpiť lístky.
Autobusová doprava je na Ukrajine najrozšírenejšou formou hromadnej dopravy a dostanete sa nimi prakticky všade. Pre vyhľadávanie spojení slúži táto stránka, bohužiaľ však nie je dostupná v angličtine, takže je nutné použiť translator.
Vlastný automobil môže byť pre cesty po Ukrajine taktiež schodnou voľbou, treba však vziať do úvahy, že kvalita ciest je pomerne nízka a štýl jazdy veľmi neopatrný. Pozitívom je, že bol podľa niektorých reportov zaznamenaný výrazný pokles korupcie polície, takže už by sa nemalo stávať tak často ako v minulosti, že vás policajti zastavia len preto, že chcú úplatok.
Kedy sem cestovať?
Ukrajina má prakticky rovnaké podnebie ako my (kupodivu), takže sa dá navštíviť celoročne.
Čo tu navštíviť?
Mestá
- Kyjev – hlavné mesto krajiny a domov viacerých kláštorov a iných náboženských stavieb, z ktorých mnohé sú na zozname svetového dedičstva UNESCO (blog o Kyjeve tu)
Kde sa ubytovať
Ubytovacích kapacít má Ukrajina dostatok a keďže sem nesmerujú práve davy turistov, väčšinou nie je problém zohnať ubytovanie i na poslednú chvíľu. Ceny sú veľmi nízke.
Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Čo tu nakúpiť?
Na Ukrajine sa platí hrivnami (UAH).
Bankomaty sú bežne dostupné v mestách, platby kartami taktiež. Nájsť zmenáreň taktiež nebýva problém, na letisku sa dajú nájsť akceptovateľné kurzy (ale nie v príletovej hale, ale skôr v odletovej – v príletovej hale sa pohybujú taktiež veksláci ponúkajúci veľmi nevýhodné kurzy).
Ukrajina je extrémne lacná krajina a ceny v podstate všetkého sú pre našinca veľmi nízke – hotelové ubytovanie, doprava (MHD aj taxi), vstupné do pamiatok alebo jedlo, ceny tohto všetkého sa pohybujú výrazne nižšie než u nás.
Najnovšie príspevky z fóra
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Najnovšie komentáre