Poľsko

Vroclav – česká stopa v poľskej histórii

0
Pohľad na Katedrálny ostrov vo Vroclavi

Vroclav (taktiež Vratislav alebo Wroclaw) je mesto ležiace v dolnosliezskom regióne Poľska na rieke Odra. Vroclav čaká v nasledujúcom roku niekoľko veľkých udalostí, z ktorých zrejme najvýznamnejšou je úloha Európskeho mesta kultúry. Okrem toho sa stane Svetovým mestom knihy alebo sa tu bude konať Divadelná olympiáda či udeľovanie Európskych filmových cien.

Aj bez týchto celosvetových udalostí nie je Vroclav v našich končinách neznámym mestom a je obľúbenou destináciou pre kratšie či víkendové výlety. Z Česka je dostupná ešte lepšie a českých turistov tu je možné stretnúť taktiež veľmi veľa. Nie každý však vie, že mesto bolo dokonca založené ako české už v 10. storočí, keď tu dal postaviť pevnosť Vratislav I., české knieža. Z tohto dôvodu nesie mesto v češtine (a niekedy i v slovenčine) názov Vratislav. Mesto niekoľkokrát prešlo z českej nadvlády pod poľskú a naspäť, ale paradoxne väčšinu svojej existencie bolo súčasťou Česka (zhruba 500 rokov), či už v rámci Českého kráľovstva alebo Rakúska-Uhorska. Súčasťou Poľska bolo dokopy len necelých 200 rokov v stredoveku a potom od konca 2. svetovej vojny dodnes.

Dokonca ani v minulom storočí nebolo mesto tradične poľské. Celý región bol viac ako 200 rokov súčasťou Pruského kráľovstva a neskôr Nemeckého impéria. Mesto sa volalo Breslau a žilo tu prevažne nemecké obyvateľstvo a ani po skončení 2. svetovej vojny tomu nebolo inak – Poliaci tvorili asi  len 9% populácie, zatiaľ čo Nemcov tu žilo viac ako 10-krát viac. Počas 4 rokov po vojne však nemecké obyvateľstvo bolo vyhnané alebo systematicky presídľované do Nemecka, zatiaľ čo do mesta prúdili desaťtisíce Poliakov, často vyhnaných z domovov, pre zmenu obsadených Sovietmi.

Poďme sa však pozrieť, čo môže turistovi ponúknuť dnešná Vroclav, okrem už spomínaných chystaných kultúrnych udalostí.

Staré mesto

Časť Staré mesto (Stare Miasto) tvorí historické i politické centrum celého mesta. Nachádza sa tu napríklad Kráľovský palác, ktorý bol využívaný pruskou kráľovskou rodinou za čias nemeckej (resp. pruskej) nadvlády. Budova pochádza z 18. storočia a je postavená vo viedenskom slohu s barokovými prvkami a rokokovým interiérom. Dnes tu sídli mestské múzeum. Ďalšími budovami, ktoré tu stoja za zmienku sú Vroclavská opera, krásna Univerzitná knižnica alebo neoklasicistická Vroclavská synagóga, všetky pochádzajúce z 19. storočia.

V Starom meste sa nachádza niekoľko ďalších dôležitých stavieb, ktorým venujem samostatné časti.

Bazilika sv. Alžbety

Bazilika sv. Alžbety je ikonickou stavbou celého mesta. Gotický svätostánok zo 14. storočia nie je na prvý pohľad malebnou stavbou a to ani zvonku, kde na vás pozerá ošuntelá tehličková fasáda a provizórne dokončená veža, ani zvnútra, keďže mu dominujú väčšinou len holé steny. Stojí v centre Starého mesta Vroclavi, kúsok od Trhového námestia.

V jej veži je však možné po 365 schodoch vystúpať až k jej vrcholu a vychutnať si širokú panorámu celého mesta z vtáčej perspektívy.

Trhové námestie

Trhové námestie (poľsky “rynek”, zastaralo po slovensky “rýnok”) je centrálnou pešou zónou celého Starého mesta. Ide o turistami zrejme najviac sa hemžiace priestranstvo v meste a okrem veľmi malebných farebných domčekov lemujúcich kamenné námestie si tu môžete obrzieť hneď dve najväčšie radnice v celom Poľsku (starú a novú). Okrem toho v jeho rohu stojú už spomínaná Bazilika sv. Alžbety. Aj keď námestie pochádza už z 13. storočia, väčšina budov na ňom bola postavených v barokovom a klasicistickom štýle, teda väčšinou v 17. a 18. storočí. Námestie bolo do veľkej miery zrekonštruované po 2. svetovej vojny, počas ktorej bolo značne poničené.

Mestská tržnica

Pokiaľ vás prepadne chuť nakupovať, môžete zamieriť do severnej časti Starého mesta, kde nedaľeko Odry stojí mestská tržnica. Väčšina sortimentu sa orientuje na ovocie a zeleninu, ale dajú sa tu kúpiť aj ďalšie veci, ako napríklad kvety alebo domáce potreby.

Stredomestie a ostrovy na Odre

Presunieme sa teraz zo Starého mesta do časti zvanej Śródmieście (Stredomestie), ktorá zahŕňa okrem iného nikoľko ostrovov na rieke Odra. Najväčším z nich je Katedrálny ostrov, pomenovaný podľa Katedrály sv. Jána Krstiteľa (viď nižšie), ktorá sa na ňom nachádza. Ostrov je pomerne veľký a okrem spomínanej katedrály sa tu nachádza niekoľko ďalších kostolov, parkov alebo železničná stanica. Južná časť ostrova v okolí katedrály patrí k veľmi príjemným a pokojným miestam – je tu kompletne pešia zóna a oveľa menej turistov, než v Starom meste. Katedrálny ostrov je taktiež prepojený s ostatnými blízkymi ostrovmi na Odre pešími mostmi. Najznámejším je asi Most Tumski, ktorý prepája Katedrálny ostrov s Pieskovým ostrovom. Most Tumski je obľúbeným romantickým miestom zamilovaných dvojíc a novomanželské páry si tu často robia svadobné fotografie.

Katedrála sv. Jána Krstiteľa

Vroclavská katedrála leží (prekvapivo) práve na Katedrálnom ostrove. Katedrála bola vysvätená v 13. storočí a šlo už o  štvrtý chrám postavený na tomto mieste po tom, čo predchádzajúce tri boli zničené. Katedrála je sídlom vroclavskej arcidiecézy a bola postavená v gotickom štýle. Neskôr bola niekoľkokrát poškodená požiarmi a opravená a rozšírená v novogotickom slohu. Na konci 2. svetovej vojny ju Červená armáda prakticky úplne zničila a celá katedrála musela byť zrekonštruovaná po vojne. Dnes ide o jednu z najkrajších stavieb v meste.

Hala storočia

Vo Vroclavi sa nachádza i jedna pamiatka zo zoznamu UNESCO, Hala storočia alebo aj Hala ľudu. Hala bola postavená na začiatku minulého storočia pri príležitosti 100. výročia (odtiaľ jej názov) povstania obyvateľov Pruska a Nemecka proti napoleonskej okupácii. Práve vo Vroclavi, ktorá bola vtedy ešte nemeckým (pruským) mestom Breslau, pruský kráľ Frederik Viliam III. vyzval obyvateľstvo k spomínanému vzopretiu sa Napoleonovi.

Betónový moloch mal slúžiť pre hudobné a športové akcie, k čomu slúži dodnes. Leží trochu mimo mesta, ale nie je problém sa sem dostať električkou. Osobne si však trošku nie som istý, či práve táto stavba, podobajúca sa trošku na mimozemský lietajúci tanier, si zaslúži byť zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Poľsku.


Ako sa sem dostať?

Do Vroclavi je možné sa dostať veľmi ľahko z Prahy autobusom. Spojenie zabezpečujú spoločnosti Eurolines, Polskibus alebo Simplexpress.

Z Bratislavy je možné použiť napríklad spoločnosť Polskibus, ale je nutný jeden prestup v Katoviciach.

Ideálnym prostriedkom pre cestu do Vroclavi je automobil – mesto nie je veľmi vzdialené (zo Slovenska 4-6 hodín cesty) a môžete si tak výlet zorganizovať podľa vlastnej potreby.


Kedy sem cestovať?

Vroclav sa dá bez problémov navštíviť celoročne.


Ako sa tu pohybovať?

Jednotlivé časti Vroclavi sú dosť malé na to, aby sa dali preskúmať pešo. Pre presun medzi nimi je dobré použiť MHD, ktorá je vo Vroclavi veľmi dobrá.

Informácie o vroclavskej MHD je možné nájsť na týchto stránkach. Lístky sa dajú kúpiť v automatoch, ktoré sú v rôznych jazykoch a umožňujú platby kartami.


Kde sa ubytovať?

Ubytovacích kapacít vo Vroclavi je dostatok a ceny sú vcelku nízke (ako všade v Poľsku).

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie