Malta

Valletta – pevnosť maltézskych rytierov

0
La Valletta pri pohľade zo Sliemy

Valletta (alebo aj La Valletta) je hlavným mestom Malty, ostrova ležiaceho na juh od Sicílie. Je najjužnejším hlavným mestom Európy, nachádzajúc sa južnejšie než cyperská Nikózia, ale dokonca i severoafrické metropoly Alžír a Tunis. Historické centrum Valletty je plné historických budov postavených zväčša v barokovom štýle z miestne ťaženého pieskovca a je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Mesto založil veľmajster Rádu maltézskych rytierov Jean de Valette ako jednu z obranných pevností na ostrove. Jean de Valette sa preslávil ako jeden z najväčších veľmajstrov rádu vďaka tzv. Veľkému obliehaniu Malty, keď v 16. storočí turecké vojská 3 mesiace obliehali ostrov v snahe o jeho dobytie. Kresťanská posádka sa dokázala ubrániť obrovskej presile elitných tureckých bojovníkov a po tom, čo dorazila pomoc, bola turecka armáda porazená. Veľmajster Jean de Valette tak založil mohutnú pevnosť, ktorej dokončenia sa nikdy nedožil, ale ktorá bola pomenovaná na počesť jeho úspechov po ňom – La Valletta.

Moja návšteva Valletty bola obmedzená na jediný deň, čo by normálne bez problémov stačilo, keďže mesto je veľmi malé (resp. jeho historická časť). Bohužiaľ sa však tento deň rozhodol byť veľmi daždivý a tak prehliadka mesta i fotky z nej neboli najvyššej kvality. Navyše bol koniec marca, čo je na Malte považované za obdobie mimo sezóny, keď je mnoho miest ešte zatvorených, prípadne zatvára veľmi skoro. Nič sa však nedalo robiť, musel som z toho dňa vytrieskať maximum.

Kráľovský operný dom

Hneď po prejdení brány v mohutnom opevnení mesta by sa jeho návštevníkovi pred 100 rokmi ukázala jedna z najkrajších a naikonickejších budov Valletty, Kráľovský operný dom (Royal Opera House). Počas druhej svetovej vojny dostala však opera niekoľko priamych zásahov nemeckými bombami a dnes z nej možno vidieť už len pár ruín a stĺpov. Aj keď bolo niekoľko plánov pre rekonštrukciu budovy, prípadne na stavbu budovy pre úplne iný účel, nakoniec sa tieto ruiny zachovali také, aké boli, slúžiac tak ako memento najkrvavejšej svetovej vojny. Dnes tu je improvizované pódium a auditórium, takže sa tu aspoň symbolicky konajú koncerty pod holým nebom.

Námestie Jeana de Valetta

Námestie pomenované podľa zakladateľa mesta je jedným z prvých miest, kam sa po prejdení bránou Valletty dostanete. Predstavuje perfektnú ochutnávku architektúry mesta, pretože tu stoja tri barokové budovy – Kostol sv. Kataríny, Kostol Panny Márie Víťaznej a Auberge de Castille. Všetky tri stavby pochádzajú zo 16. storočia a neskôr boli rozšírené a upravné v barokovom slohu. Kostol sv. Kataríny slúži ako farný kostol pre taliansku komunitu v krajine. Kostol Panny Márie Víťaznej bol postavený na počesť víťazstva nad Turkami a bol tu pochovaný i veľmajster De Valette, ktorého hrob bol však neskôr presunutý do Katedrály sv. Jána (viď nižšie). Auberge de Castille, ako už jeho názov napovedá, slúžil pôvodne rytierom rádu pochádzajúcim z Kastílska a Portugalska. Dnes tu sídli Úrad premiéra Malty.

Katedrála sv. Jána

Patrónom maltézskych rytierov bol sv. Ján Krstiteľ a preto mu bol zasvätený i hlavný chrám v meste, Katedrála sv. Jána (resp. ide o tzv. spolu-katedrálu). Katedrála bola postavená v 16. storočí a pôsobí trochu ako pevnosť – bola postavená tesne po obliehaní Turkami, takže sa pri jej stavbe myslelo na najhoršie. Budova je zvonku strohá a masívna a i pri vstupe do nej je možné vidieť, aké mohutné sú jej steny.

V katedrále sa stáročia nachádzala najvzácnejšia relikvia rádu – pravá ruka Jána Krstiteľa (údajne vzácnejšia než ľavá, pretože pravou rukou sv. Ján krstil Ježiša). Ruka sa tu dnes už nenachádza, pretože bola prenesená najprv do Ruska a dnes je v Čiernej Hore, ale nachádzajú sa tu neuveriteľne krásne interiéry. Celá katedrála je vyzdobená zlatom a freskami s výjavmi zo života Jána Krstiteľa. Za pozornosť stoja i bočné kaplnky, ktoré boli venované jednotlivým frakciám Maltézskeho rádu – rytieri boli rozdelení podľa toho, z ktorej krajiny alebo regiónu pochádzali. Katedrála je zrejme najväčší “highlight” celej Valletty a jej návšteva je jednoducho povinnosť pri ceste na Maltu. Vstupné do nej zahŕňa i audiosprievodcu, takže sa môžete dozvedieť veľa o jej histórii a konštrukcii.

Kostoly vo Vallette

Vo Vallette sa okrem spomínanej katedrály nachádza mnoho ďalších kostolov, čo je dôsledkom úzkej väzby na Cirkev práve vďaka rytierskemu rádu, ktorý tu pôsobil. Takže tu nájdeme ďalšie zaujímavé chrámy, z ktorých najväčším je Bazilika Matky Božej patriaca rádu karmelitániek. Bazilika disponuje najväčšou kupolou v meste a je dominantou jeho “skylinu” a jeho charakteristickou črtou, ktorou je okamžite identifikované. Bohužiaľ však bazilika bola úplne zničená počas 2. svetovej vojny a celý chrám bol nanovo postavený pred zhruba 30 rokmi. Takže až tak veľmi mi ľúto nebolo, keď som zistil, že bol v deň mojej návštevy zatvorený.

Malta bola ešte donedávna pod kontrolou Veľkej Británie, dôsledkom čoho tu stále žije pomerne veľká britská komunita. Z toho dôvodu sa tu nachádza napríklad anglikánska Katedrála sv. Pavla, postavená v neoklasicistickom štýle v 19. storočí, teda práve v dobe, keď Malta bola britskou kolóniou. Anglikánska katedrála stojí hneď vedľa spomínanej Baziliky Matky Božej.

Palác veľmajstra

V úplnom srdci mesta sa nachádza Palác veľmajstra, ktorý bol postavený v 16. storočí a slúžil ako sídlo veľmajstra Rádu maltézskych rytierov (Rád sv. Jána). Neskôr po obsadení Britmi slúžil ako sídlo guvernéra a nakoniec ako maltský parlament. Verejnosti je prístupné len nádvorie, zbrojnica a niekoľko štátnických sál, vrátane trónnej miestnosti.

Sliema

Oproti Vallette leží štvrť (resp. mesto) Sliema, ktoré od nej oddeľuje malý záliv. Sliema je akýmsi doplnkom Valletty – zatiaľ čo Valletta je plná histórie a kultúry, Sliema je známa skôr modernou architektúrou a nočným životom. A vzhľadom k značnému počtu britských obyvateľov sa tu nepije málo. Taktiež tu nájdete veľké obchodné centrum alebo marínu – prístav pre jachty. Pobrežie Sliemy je príjemným miestom pre prechádzky, navyše s výborným výhľadom na Vallettu (nesmie však liať tak, ako keď som tam bol ja).

Pevnosti

V najvzdialenejšom výbežku Valletty do mora leží Pevnosť sv. Elma, ktorá zohrala významnú rolu pri ďalšom pokuse Turkov obsadiť Maltu. Turci sa totiž po spomínanom neúspešnom 3-mesačnom obliehaní Malty vrátili o 14 rokov neskôr s oveľa väčšou armádou a pokúsili sa ostrov dobyť. Pevnosť sv. Elma, postavená tesne po prvom obliehaní v 16. storočí, v tom zohrala zásadnú rolu. Bránilo ju asi len 150 rytierov a 600 vojakov a vydržali ju brániť mesiac, kým do posledného padli a Turci pevnosť dobyli. Medzitým však táto dlhá doba získala dostatok času pre ostatné pevnosti v okolí sa pripraviť na obliehanie a zároveň i pre posily, ktoré sa priplavili zo Španielska a spoločne s obrancami ostrova Turkov vyhnali v krvavom masakri. V Pevnosti sv. Elma sa dnes nachádza Vojenské múzeum. V dobe mojej návštevy tu prebiehala rekonštrukcia, ale podľa informácií z webu je pevnosť už znovu otvorená.

Ďalšou známou pevnosťou v okolí Valletty je Pevnosť Manoel, ktorá sa nachádza na ostrove rovnakého mena. Ostrov leží v blízkosti Valletty, resp. medzi Vallettou a Sliemou, takže je z neho veľmi dobrý výhľad na mesto. Pevnosť je oveľa mladšia (pochádza z 18. storočia) a čaká už takmer 20 rokov na zápis na zoznam UNESCO a momentálne tu taktiež prebieha rekonštrukcia. Prechádzka v miestnom prístave je však veľmi príjemná a okrem veľkého počtu túlavých mačiek tu môžete vidieť i útulok pre kačky a inú hydinu.

Na záver pridávam ešte mix nezaradených fotiek z ulíc Valletty.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Malte.


Ako sa sem dostať?

Hlavné medzinárodné letisko na Malte sa nachádza v Luqe, pár kilometrov od Valletty. Lieta sem väčšina európskych aeroliniek a z Malty zabezpečuje spojenie do Európry taktiež domáci prepravca Air Malta.

Z Viedne sem lietajú Austrian Airlines, FlyNiki a Air Malta. Z Prahy je k dispozícii novozavedená linka ČSA.

Nízkonákladové lety sú k dispozícii z Nemecka a veľmi lacné letenky na Maltu sa dajú kúpiť z talianskych miest s rôznymi spoločnosťami, vrátane Ryanair.

Ryanair a Wizzair lietajú na Maltu taktiež z Budapešte.

Z letiska sa dá do Valletty ľahko dostať autobusom, lístok stojí pár Eur.


Kedy sem cestovať?

Malta má veľmi príjemné a teplé podnebie a dá sa navštíviť prakticky celoročne. Je však lepšie navštíviť ju počas sezóny (apríl/máj – september), pretože v zime je k dispozícii menej leteckých spojení a taktiež mnoho atrakcií a obchodov je otvorených kratšie, prípadne vôbec. V lete sú samozrejme ceny najvyššie, keďže sem smerujú turisti vyhľadávajúci pobytové dovolenky na miestnych plážach.


Ako sa tu pohybovať?

Vo Vallette sa dá pohybovať prakticky len pešo. Autom sa dá dostať do jej okolia, ale parkovanie môže byť problematické. Do Valletty smerujú prakticky všetky autobusy z celého ostrova.


Kde sa ubytovať?

Malta je turistická destinácia a k dispozícii je veľa hotelov, trochu menej už v samotnej Vallette. Nie je však problémom ubytovať sa kdekoľvek na ostrove a do Valletty sa dostať autom, taxíkom alebo autobusom, keďže ostrov je pomerne malý.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie