Švédsko

Uppsala – centrum vzdelanosti severu

0
Hrad v Uppsale

Uppsala je pomerne malé mestečko ležiace severne od Štokholmu, má však pomerne veľký kultúrny význam a niekoľko zaujímavých “naj”. Dala by sa kľudne označiť ako škandinávsky Oxford alebo švédsky Vatikán. Zaujímavosťou k videniu sú tu kanóny namierené na katedrálu. Uppsala je takisto domovským mestom jednej zo švédskych kráľovských dynastií (Vasa).

Dominantou celého mesta je hrad, ktorý kopci v centre mesta. Keďže sme dorazili autom, zaparkovali sme priamo pod zámkom a dali sme sa hľadať cestu k nemu. Po menšom krúžení sa nám to podarilo a tak sa o chvíľu ocitáme na jeho nádvorí. Vnútri však zisťujeme, že Uppsalský hrad má len jednu stranu, takže zvonku síce pôsobí ako mohutná pevnosť, ale vo vnútri zistíte, že ostatné steny tohto hradu chýbajú, taže nádvorie je hradom lemované len z jednej strany.

Uppsalský hrad pochádza zo 16. storočia a bol založený kráľom Gustavom I., prvým panovníkom z dynastie Vasa. Táto dynastia pochádza práve z tejto oblasti Švédska a vládla krajine viac ako 100 rokov. V 18. storočí hrad vyhorel a kamene z neho poslúžili ako stavebný materiál pre kráľovský palác v Štokholme. Dnes je hrad zrekonštruovaný a je možné v ňom navštíviť i múzeum. Vonku sú zasa k videniu kanóny, ktoré dal panovník schválne namieriť na katedrálu, ako gesto voči arcibiskupovi,  ktorý taktiež sídlil (a sídli) v Uppsale. Toto gesto malo vyjadrovať nadradenosť kráľovskej moci nad tou cirkevnou.

Hneď vedľa hradu sa rozprestiera campus Uppsalskej univerzity. Táto univerzita bola založená v 15. storočí a je najstaršou univerzitou v celej Škandinávii. Z Uppsaly tiež pochádzalo niekoľko známych vedcov. Jedným z nich bol Anders Celsius, astrónom, fyzik a matematik, ktorý navrhol Celziovu stupnicu pre meranie teploty. Ďalším je Carl von Linné, botanik a zoológ, ktorý zaviedol binomickú nomenklatúru a považuje sa za otca ekológie. Súčasťou campusu univerzity je i niekoľko parkov a botanická záhrada. Oranžéria tejto botanickej záhrady sa nazýva Linnéanum, práve na počesť tohto švédskeho biológa. Campus univerzity a jeho parky ponúkajú možnosť príjemnej prechádzky v prípade, že máte na prehliadku mesta viac času.

Uppsala je zároveň náboženským centrom krajiny – kedysi bola centrom pohanského kultu, ktorý tu bol uctievaný pred príchodom kresťanstva. Zrejme z tohoto dôvodu bola v 12. storočí Uppsala zvolená ako sídlo biskupa a o niečo neskôr sa stala arcibiskupstvom a centrom kresťanskej viery v celom Švédsku. Uppsalský arcibiskup je tak najvyšším náboženským šéfom cirkvi vo Švédsku nepretržite už takmer deväť storočí. Pravda, pôvodne šlo o rímskokatolícku cirkev, zatiaľ čo dnes už ide o Luteránsku protestantskú cirkev.

K biskupovi samozrejme patrí i katedrála a tá v Uppsale pochádza z 13. storočia a je postavená v gotickom štýle. Ako som už spomínal, z neďalekého hradu na ňu mieria delá, ako reminiscencia na dlhý konflikt medzi svetskou a cirkevnou mocou. Uppsalská katedrála je najvyšším chrámom v celej Škandinávii. Vo vnútri je to fascinujúca gotická stavba s vysokými a štíhlymi stĺpmi a zaujímavými múzejnými exponátmi, vrátane krížov starých niekoľko storočí, zlatých a strieborných šperkov a relikviára. Zároveň tu nájdeme obnovené fresky, ktoré boli v dobe protestantskej reformácie zamaľované. Neskôr však boli objavené pod vrstvou náteru a postupne reštaurované do pôvodnej podoby. V katedrále je pochovaných viacero švédskych osobností, vrátane niekoľkých kráľov a členov kráľovskej rodiny, ale napríklad i spomínaný vedec Carl Linné.

Vedľa katedrály (Domkyrka) sa nachádza ešte jeden menší kostol, Chrám sv. Trojice (Helga Trefaldighetskyrkan), ktorého najstaršie časti pochádzajú taktiež až z 13. storočia.

Uppsala je malé, ale príjemné a kľudné mesto, kde stretnete minimum turistov. Pokiaľ tu budete mať k dispozícii viac času, dá sa v jeho uliciach túlať aj niekoľko hodín. Riečka Fyrisån tu vytvára úzky kanál, ktorý vám môže v kombinácii s tehlovými budovami v jeho okolí pripomenúť Amsterdam. Dá sa sem podniknúť jednodňový výlet zo Štokholmu, ktorý je možné navyše spojiť s návštevou ďalšieho historického mestečka Sigtuna – najstaršieho v celom Švédsku.


Ako sa sem dostať?

Uppsala leží asi 80 kilometrov severne od Štokholmu.

Dá sa sem dostať za menej ak hodinu zo Štokholmu vlakom. Tie sú prevádzkované spoločnosťami SJ a SL.

Autobusy zo Štokholmu do Uppsaly operujú spoločnosti Swebus a Bus4You. Existujú i autobusové spojenia zo štokholmského letiska.

Najjednoduchším spôsobom, ako sa sem dostať, je samozrejme auto. Zo Štokholmu sem vedie diaľnica a je možné cestou sem alebo naspäť navštíviť napríklad mesto Sigtuna.


Kedy sem cestovať?

Švédsko je krajina s veľmi chladnými podnebím, preto je ideálnym obdobím pre cestu sem leto, kedy tu je veľmi príjemne.


Ako sa tu pohybovať?

Uppsala je malé mestečko a je možné ho bez problémov preskúmať pešo.


Kde sa ubytovať?

Väčšina ľudí podniká cestu do Uppsaly ako jednodňový výlet zo Štokholmu. Pokiaľ sa však rozhodnete v Uppsale prespať, nie je problém si tu nájsť ubytovanie cez štandardné vyhľadávače.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Švédsku.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie