Mexiko

Tulum – posledná bašta Mayov na brehu Karibiku

0
El Castillo na brehu Karibiku v Tulume

Tulum je jedno z najznámejších a najobľúbenejších mayských archeologických nálezísk v Mexiku. Miestne sú unikátne tým, že sú pozostatkami mayského prístavu a ležia teda na brehu mora. Starobylé ruiny na vysokom útese obkolesené azúrovo modrým morom tvoria tak neodolateľnú panorámu, že sem prúdi najviac turistov zo všetkých mexických archeologických nálezísk, hneď po Teotihuacáne a Chichén Itzá.

Tulum leží niekoľko desiatok kilometrov južne od obľúbených letovísk Cancún a Playa del Carmen a dá sa sem dostať autobusom. Samotné mestečko nie je prakticky ničím zaujímavé a preto sme sa vydali hneď k ruinám starodávneho mayského mesta, ktoré sa kedysi volalo Zama, čo maysky znamená Mesto úsvitu. Dôvod pre tento názov je prozaický – šlo o najvýchodnejšie mesto regiónu a tak sa každý deň ako prvé tešilo z východu Slnka.

Mesto vďačilo za svoj rozkvet vďaka tomu, že sa nachádzalo na morskej i pozemnej obchodnej ceste a svoj najväčší rozkvet dosahovalo v 13. až 15. storočí. Tento rozkvet by zrejme trval aj dlhšie, ale prišli Španieli a ako dobre vieme, táto udalosť predznamenala koniec pôvodných amerických civilizácií. Tulum (resp. Zama) sa držal ešte pomerne dlho i po španielskom dobytí Mexika, ale choroby privlečené z Európy nakoniec položili i toto mesto, ktoré tak upadlo do ruín.

Tulum dnes

Dnešné mesto Tulum leží kúsok ďalej od ruín a tak nasadáme v centre do jedného z miestnych colectivos a za pár pesos sa odvážame k ruinám. Z križovatky, kde nás colectivo vysadzuje, je to ešte asi kilometer ku vchodu k archeologickému nálezisku. Keďže pre mňa ide o prvé mayské (resp. vôbec americké) ruiny, ktoré uvidím, netrpezlivo odháňam všetkých predajcov mapiek a ponúkajúcich sa sprievodcov a ponáhľam sa k tomuto vchdu.

Ruiny mayského mesta

Hneď po vstupe sa návštevníkovi naskytne pohľad na ruiny starobylého mesta. Tulum je pomerne malé nálezisko a nie veľmi zarastené vegetáciou ani hornaté, takže tu je väčšina stavieb hneď ako na dlani, čo dáva celému miestu príjemný pocit útulnosti.

Architektúra

Na rozdiel od iných mayských ruín, Tulumské stavby sú dosť chránené od kontaktu s turistami, takže si na ne nemôžete vyliezť alebo ich preskúmať zblízka, ako napríklad v neďalekej Cobe. Stavby sú tu trošku menšie, než v iných mayských mestách, ale zasa vďaka tomu, že mesto zaniklo pomerne neskoro a nie je utopené v džungli, sú jeho stavby lepšie zachované. O význame mnohých budov v mayských mestách archeológovia len špekulujú, takže účel väčšiny budov sa len odhaduje.

Najznámejšou a najväčšou budovou v Tulume je tzv. El Castillo (zámok, hrad), ktorý sa čnie nad zrázom k moru. Zrejme slúžil ako orientačný bod pre lode. Hneď vedľa neho sa nachádza Chrám zostupujúceho boha (Templo del Dios Descendente – jeden z mayských bohov) a pred ním Chrám fresiek (Templo de los Frescos), ktorý zrejme slúžil ako observatórium a v ktorom sa nachádzajú fresky z 13. storočia – bohužiaľ bežný návštevník sa dovnútra  už nepozrie. Okrem nich tu stojí i Veľký palác (El Palacio), ktorý bol najväčšou rezidenčnou budovou a zrejme ho obývala tulumská šľachta.

Leguány

Yucatánsky poloostrov je plný leguánov a Tulum nie je výnimkou. Fotogenické plazy sú trochu plaché, ale radi sa vyhrievajú na Slnku a sú veľmi fotogenické a z dostatočnej vzdialenosti sa bez problémov nechajú odfotiť.

Pláže

Tulum je sčasti známy i ako plážová destinácia, aj keď zďaleka nie na takej úrovni ako neďaleká Playa del Carmen či Cancún. Najznámejšia tulumská pláž leží priamo pod El Castillom a ich spoločné foto je typické pre všetky upútavky na Tulum v cestovkách. Bohužiaľ, v dobe našej návštevy bola pláž plná rias, takže zďaleka nebola tak fotogenická, ako na reklamných fotografiách. Na juh od ruín sa dá pešo za nejakých 20-30 minút dôjsť k ďalším plážam, ktoré sú väčšie a čistejšie ako tá pri ruinách. Navyše sú tu k dispozícii ležadlá, obsluha s drinkami a podobne.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Mexiku.


Ako sa sem dostať?

Tulum je veľmi ľahko dostupný z Playa del Carmen i Cancúnu autobusmi ADO. Z centra (neďaleko autobusovej stanice) sa k ruinám dá dostať taxíkom alebo minivanom (colectivo) za asi 20 pesos za osobu. Stačí nasadnúť na ktorékoľvek colectivo smerujúce do Playa del Carmen – pokiaľ má miesto, zastaví vám kdekoľvek po ceste.

Pokiaľ si prenajímate auto, dajú sa ruiny v Tulume ľahko navštíviť v rámci poldňového výletu z Playa del Carmen.


Kedy sem cestovať?

Obdobie dažďov a hurikánov trvá v oblasti Yucatánskeho poloostrova od júna do polovice októbra, takže najlepšie je svoju cestu smerovať na obdobie od októbra do mája.


Ako sa tu pohybovať?

Tulum je malé mestečko, ale k ruinám je to pešo príliš ďaleko. Je dobré využiť colectivo alebo pomerne lacné taxíky.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Tulume je lacnejšie ako v Playa del Carmen, ale cena taktiež závisí od lokality. V meste, teda Tulum Pueblo, sú ceny nižšie, pretože je to pomerne ďaleko od ruín i od pláží. Pri plážach je ubytovanie výrazne drahšie.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie