Fidži

Tavewa – opustený ostrov na Fidži

0
Pláž Coconut Beach na Fidži

Súostrovie Yasawa je známe panenskými plážami, ktoré poslúžili ako filmovacia lokácia pre známy film Modrá lagúna. Fidži evokuje v ľuďoch predstavu typického tropického raja so zlatým pieskom, modrým morom a zelenými palmami. Na to, aby sa vám táto predstava splnila, je potreba zvoliť ten správny z takmer tisícovky ostrovov a ostrovčekov. A v prípade, že zvolíte niektorý zo sústrovia Yasawa, určite neurobíte chybu. My sme si (vcelku náhodne) pre našu návštevu zvolili ostrov Tavewa.

Yasawa je skupinou ostrovov ležiacich na severozápad od hlavného ostrova Fidži, Viti Levu. Mnoho z týchto ostrovov je neobývaných a na ostatných sa väčšinou nachádza len jeden alebo dva hotelové rezorty. Ten náš nás pred ubytovaním vo svojich chatkách privítal lokálnou hudbou a spevom, čo je na Fidži bežný zvyk. Mnohé ostrovy nemajú žiadny alebo len obmedzený zdroj vody, čo je aj prípad ostrovu Tavewa. Preto zo sprchy a umývadla tečie jemne slaná voda – úžitková voda sa tu totiž za účelom šetrenia mieša s morskou.

V hoteli si dávame ľahký obed a môžeme sa pripraviť na ťažký relax. Na ostrove prakticky okrem paliem a pláží nič nie je, takže tu nie je iná možnosť stravovania, než v hoteli samotnom. Tento druh stravovania nie je najlacnejší, ale jeho zaplatenie je často podmienkou pre ubytovanie v danom rezorte. Toto je prax, ktorá sa aplikuje na ostrovoch na Fidži bežne. Asi nechcú riskovať, že by im tam šetrní turisti zomreli od hladu. Takisto tým pádom môžete zabudnúť na prípadné plány typu “zabalíme paštéty a vyrazíme”. Dostávame ešte briefing o tom, kam nemáme plávať ani kajakovať, pretože prúd by nás strhol na more a najbližšia pevnina je Austrália a môžeme vyraziť na prieskum ostrova.

Najkrajšou plážou na ostrove je zrejme Coconut Beach (Kokosová pláž), na ktorej budete zrejme úplne sami, keďže turistov je tu málo a na celom ostrove sú len dva malé rezorty. Z južného cípu pláže je veľmi dobre vidieť na náprotivné ostrovy, z ktorých jeden sa volá Nanuya Lailai alebo aj Korytnačí ostrov (Turtle Island). Tento ostrov sa preslávil ako filmovacia lokalita vo filme Modrá lagúna. More na pláži Coconut Beach je plné koralov, čo nie je veľmi príjemné na čľapkanie sa vo vo vode, ale na druhú poskytuje výborné možnosti pre šnorchlovanie.

To však nie je ešte nič oproti šnorchlovaniu na náprotivnej pláži zo spomínaného filmu Modrá lagúna. Bohužiaľ som na nej nemal so sebou fotoaparát, lebo som nechcel riskovať, že ho pri ceste loďkou utopím, ale už pri ceste tam bolo vidieť , že miestne rybky sú zvyknuté na návštevy turistov a našu loď prenasledovali vediac, že sa zrejme nesie nejaká pochutina. Domorodec nás vysadil pri pláži, hodil nám jeden chlieb a odplával aj s loďkou. Rybičky už očividne vedeli, čo bude nasledovať, čo sa však nedalo povedať o nás. Po vhodení prvého kúsku chleba sa vytvoril val rýb, cez ktorý nebolo vidieť – takéto množstvo rýb som nevidel snáď ani pri potápaní na Zanzibare. Pláž z Modrej lagúny je jednoducho rybím rajom a pri šnorchlovaní tu ich uvidíte neskutočné množstvo a to i vrátane pár riadne veľkých kúskov, ktoré sú však trochu plachejšie a držia sa v úctivejšej vzdialenosti od ľudí. Naopak malé rybičky, obzvlášť tie čiernobielo zebrované, vás budú prenasledovať permanentne.

Na ostrovoch Yasawa je samozrejme k dispozícii i možnosť potápania sa, ktoré som si taktiež vyskúšal. Musím však uznať, že vzhľadom k výborným možnostiam šnorchlovania tu potápanie trošku stráca pridanú hodnotu. Miestne dive shopy si toto uvedomujú a preto ponúkajú rôzne “bonusy” – okrem napríklad pomerne štandardného nočného potápanie aj potápanie k žralokom kladivohlavým (jeden z najagresívnejších druhov žraloka), ktoré dokonca kŕmia surovým mäsom. Inštruktori pri tomto potápaní “vtipne” poznamenávajú, aby ste veľmi  nevytŕčali ruky ani nohy od tela.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Fidži.


Ako sa sem dostať?

Na ostrovy sa dá dostať loďou Yasawa Flyer. Lístky na túto loď sa väčšinou zabezpečujú cez miestne hotely, pretože tieto väčšinou disponujú prepážkou, ktorá slúži ako cestovná agentúra. Táto prepážka vám zabezpečí ubytovanie i dopravu na ostrovy a informuje vás o tom, ktoré môžete navštíviť. Ak sa rozhodnete si ubytovanie zabezpečiť sami (čo môže byť niekedy výhodnejšie), môžete si nechať zabezpečiť len dopravu. Loď vás naberie z vášho ostrova a prevezie do vašej destinácie.

Funguje to jednoducho tak, že veľká loď (Yasawa Flyer) zastaví pri každom ostrovčeku, na ktorom je aspoň jeden hotel. K veľkej lodi príde malá loďka z hotela, vyloží turistov, ktorí sú na odchode a naloží tých, ktorí práve dorazili a odvezie si ich do daného hotela.

Pokiaľ máte vyšší rozpočet, je možný aj rýchlejší a flexibilnejší spôsob dopravy hydroplánom alebo helikoptérou.


Kedy sem cestovať?

Obdobie dažďov na Fidži trvá od decembra do marca, takže tejto časti roka je lepšie sa vyhnúť.


Ako sa tu pohybovať?

Na malých ostrovoch ako je Tavewa žiadna pozemná doprava neexistuje, dá sa tu pohybovať len pešo.

Po mori sa dá pohybovať kajakmi alebo kanoe a hotely poskytujú i výlety na susedné ostrovy svojimi motorovými člnmi.


Kde sa ubytovať?

Ubytovancie kapacity na ostrove Tavewa sú obmedzené v podstate len na 2 možnosti. Obe je možné rezervovať cez štandardné rezervačné systémy (viď nižšie) alebo vám ubytovanie sprostredkujú z ktoréhokoľvek hotela na Fidži. Hotely na Fidži disponujú rezervačnou prepážkou, kde vám zariadia výlet (dopravu a ubytovanie) na akýkoľvek iný ostrov.

Pozor! Pri porovnávaní cien je dôležité si všimnúť, či cena zahŕňa stravovanie. Pokiaľ nie, treba si skontrolovať cenu tohto stravovania, pretože toto je často povinnou položkou.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie