Austrália

Sydney – najväčší prírodný prístav na svete

0
Opera v Sydney

Sydney bolo založené ako trestanecká kolónia v roku 1788 v teritóriu objavenom kapitánom Jamesom Cookom. Keďže USA, kam Briti i iné európske krajiny “vyvážali” trestancov, vyhlásili nezávislosť na Británii, začali sa Britom trošku prepĺňať väznice. Rozhodli sa teda otvoriť novú trestaneckú kolóniu a voľba padla na Austráliu, vtedy ešte pre Európanov pomerne panenské územie. Nešlo však o žiadnu rozprávkovú krajinu – aj keď tu nebolo väzenie v pravom slova zmysle (nebolo kam ujsť), trestom bola skôr samotná cesta a nútený pobyt v Austrálii, kde museli odsúdenci tvrdo pracovať a žiť v nedôstojných podmienkach kde bol na kažodennom poriadku hlad (keďže miestna pôda nie je veľmi úrodná) a choroby. Tento údel s nimi museli znášať i samotní dozorcovia, takže život prvých prisťahovalcov na nový kontinent bol pomerne tvrdý. Dnes však je Sydney najväčším a najznámejším autstrálskym mestom vôbec. V roku 2000 hostilo olympiádu, ktorá je dodnes hodnotená ako jedna z najlepších v histórii. Sydney je moderná metropola, ktorá však na rozdiel od iných mrakodrapových miest zároveň nepôsobí tak uponáhľane a má mnoho príjemných zákutí a zelene.

Aj keď je Austrália pomerne veľkou krajinou (6. najväčšia na svete) a Sydney je jej najväčším mestom, prekvapivo nejde o tak obrovskú metropolu, akú by človek očakával. Centrum mesta je pomerne kompaktné a vytrvalejší chodci ho zvládnu prebádať i pešo. Sydney je veľmi príjemné mesto, ktoré síce nemá toľko konkrétnych či historických monumentov, ktoré by stáli za návštevu, ako napríklad európske mestá, ale napriek tomu je zaujímave sa túlať jeho ulicami a štvrťami, prípadne stretávať obyčajných ľudí, ktorí sú tu veľmi príjemní aj napriek faktu, že ide o potomkov delikventov 😉 A Sydney je domovom jednej z najznámejších hardrockových skupín na svete – AC/DC.

Chinatown a Darling Harbour

Hneď vedľa hlavnej vlakovej stanice sa nachádza čínska štvrť, ktorej veľkú časť zaberá tržnica, kde môžete kúpiť takmer čokoľvek. Zároveň ide o najlepšiu lokalitu pre nákup suvenírov, výber je veľký a suveníry oveľa lacnejšie, ako v exponovanejších uliciach v centre mesta. Zároveň sa tu nachádza kopec reštaurácií a iných občerstvovacích zariadení, ktoré sú taktiež cenovo dostupnejšie, než na iných, viac “posh” miestach.

Medzi tie “posh” miesta rozhodne patrí oblasť prístavu Darling Harbour, ktorý obkolesuje záliv Cockle Bay. Ten leží v bezprostrednom susedstve čínskeho mesta a je plný moderných a štýlových reštaurácií, obchodov, ale nájdeme tu napríklad i kiná alebo akvárium. Všetky tieto zariadenia lemujú prímorskú pešiu promenádu, kde sa s obľubou chodí prechádzať mnoho miestnych obyvateľov. Táto promenáda je jedným z najpríjemnejších miest v celom meste a obkolesuje celé centrum, takže sa ňou dá dostať napríklad i k najznámejšej stavbe celého mesta – svetoznámej opere.

Opera

Napriek tomu, že Sydney nedisponuje mnohými architektonickými skvostmi, Opera v Sydney je samozrejme výnimkou a najikonickejšou stavbou mesta, ktorú pozná celý svet. Stavba v tvare pripomínajúcom napnuté plachty stojí v čele výbežku prístavu v Sydney a bola realizovaná na základe víťazného návrhu dánskeho architekta Jørna Utzona. Príbeh jeho vzťahu s austrálskymi úradmi bol pomerne neveselý a skončil dokonca tým, že architekt počas stavby od projektu ustúpil a odišiel z krajiny a už nikdy sa tam nevrátil, takže svoje dielo vo finálnej forme nikdy nevidel na vlastné oči. Dôvodom nezhôd bol hlavne rozpočet – konštrukcia začala v roku 1959 a mala skončiť v roku 1963 a stáť v prepočte 7 miliónov amerických dolárov. Vo finále bola však stavba otvorená až o 10 rokov neskôr v roku 1973 kráľovnou Alžbetou II. a stála 102 miliónov dolárov, teda viac ako 14-násobne viac, než bol pôvodný plán. Kam sa hrabe tunel Blanka…

Nič to ale nemení na tom, že Opera v Sydney je považovaná za jednu z najvýznamnejších stavieb 20. storočia. Zároveň je jednou z najvyťaženejších operných scén na svete vôbec, odohrá sa tu každoročne okolo 1500 predstavení. Hlavná scéna je pomenovaná podľa najslávnejšej austrálskej sopranistky Joan Sutherland. Zaujímavosťou je, že vstupná hala (foyer) je kompletne potiahnutá fialovým plátnom a keď sem prišiel na návštevu Luciano Pavarotti, tak odmietol do foyeru vstúpiť, pretože bol (ako každý Talian) poverčivý a v Taliansku je fialová považovaná za farbu smrti. Preto sa celá slávnosť, catering a hostia museli presunúť inam, aby spevák mohol vojsť iným vchodom. Nakoniec mu to aj tak veľmi nepomohlo a aj tak zomrel.

Ďalšou zaujímavosťou, ktorú sa pri prehliadke opery môžete dozvedieť, je že keramické dlaždice, ktorými je pokrytý povrch opery, sú samočistiace. Sú totiž pokryté jemnou glazúrou, vďaka ktorej sa na nich neudrží špina a dážď ju z nich vždy zmyje. Dlaždice boli vyrobené vo Švédsku a je ich viac ako milión. Dlaždice tvoria pri pohľade na operu z diaľky jednoliaty celok a človek má pocit, že strecha opery je kompaktná, pri pohľade z bližšia je však vidieť, ze je tvorený práve miliónom malých dlaždičiek, ktoré sú navyše v rôznych farbách. Cieľom bolo, aby stavba kontrastovala s tmavou hladinou miestneho mora, ale zároveň nesplývala s oblohou ani neodrážala slnečné svetlo a bola tak dobre viditeľná zo všetkých uhlov. Či sa to podarilo, môžete posúdiť sami. Tak či onak, dnes je Opera v Sydney na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Zoologická záhrada

Hneď vedľa opery sa nachádza prístavisko Circular Quay, odkiaľ z jedného z mól odchádza loďka do zoologickej záhrady Taronga, ktorá leží na náprotivnom brehu sydneyského prístavu. ZOO sa rozprestiera na kopci, z ktorého majú zvieratká jeden z najlepších výhľadov na Sydney v okolí. Zoologická záhrada nepatrí medzi najrozľahlejšie, ale je veľmi pekne zorganizovaná a nájdeme tu samozrejme niekoľko austrálskych živočíchov, ktoré nežijú nikde inde na svete, vrátane koál, klokanov, ježúr, wobmatov či vtákopyskov. Zoologická záhrada má celkom dobre premyslený biznis model, pretože za rôzne príplatky si môžete dopriať napríklad súkromnú fotku so svojím obľúbeným zvieratkom.

Jeden deň v uliciach Sydney

Keďže Sydney bolo len mojou prestupnou stanicou na Nový Zéland, nemal som bohužiaľ na mesto veľa času – prakticky len jeden celý deň. Preto som bohužiaľ nemal čas na návštevu múzeí, ktorých je v Sydney mnoho. Sústredil som sa tak na návštevu mesta v jeho exteriéroch.

Pokiaľ dostanete chuť na utrácanie, väčšina obchodov a nákupných centier je sústredených medzi dve paralelné ulice George Street a Pitt Street, ktoré sa tiahnu od prístavu až k hlavnej železničnej stanici. Väčšina nákupných centier sa nachádza v historických budovách, ako je tomu napríklad v prípade Queen Victoria Building, ktorá pochádza z 19. storočia a pôvodne bola používaná ako tržnica. Dnes je tu síce moderný obchodný dom, interiéry však nič nestratili na svojej štýlovosti. V jej útrobách sa skrýva niekoľko nádherných historických hodín a veľkých sklenených vitráží.

Medzi ďalšie ikonické stavby mesta patrí napríklad Prístavný most (Sydney Harbour Bridge), ktorého oblúková oceľová koštrukcia preklenuje prístav a spája centrum Sydney s komerčným obvodom mesta (CBD), kde sídli množstvo firiem v moderných výškových budovách. Samotný most pochádza z medzivojnového obdobia a je hlavným mostom mesta – miestni ho volajú jednoducho Most (The Bridge). Je z neho výborný výhľad na Operu, keďže sa nachádza v jej blízkosti. Pre najlepšie výhľady je dobré si vyjsť na vyhliadku nachádzajúcu sa na jednom z jeho pilierov. Ak by ste chceli este vyšší výhľad na mesto, môžete vyraziť na Sydney Tower (známku aj ako Sydney Tower Eye), najvyššiu stavbu mesta a druhú najvyššiu vyhliadku na južnej pologuli.

V Sydney sa nachádza taktiež množstvo kostolov a katedrál, keďže tu (podobne ako v USA) funguje niekoľko rôznych kresťanských vierovyznaní. Hlavným katolíckym chrámom je Katedrála Nepoškvrnenej Bohorodičky, ktorá taktiež pochádza z medzivojnového obdobia a je pekným príkladom novogotickej architektúry. Zároveň ide o najdlhší kostol v celej Austrálii. Aj keď bola Austrália britskou kolóniou, rímskokatolícke (a nie anglikánske) vyznanie je hlavným náboženstvom v krajine. Okrem toho sa tu samozrejme nachádza i anglikánska Katedrála sv. Ondreja, ktorá stojí hneď vedľa Sydneyskej radnice. Opäť ide o novogotickú stavbu pochádzajúcu z roku 1868, čo z nej robí najstaršiu katedrálu v Austrálii vôbec.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Austrálii.


Ako sa sem dostať?

Sydney ako austrálska metropola má množstvo leteckých spojení na všetky ostatné kontinenty. Od nás sú zrejme najlepšou alternatívou lety s prestupom v Ázii, napríklad v Dubaji (Emirates) alebo Katare (Qatar Airways). Ak vám nevadí viac prestupov, často sa dajú nakombinovať lacnejšie letenky cez Indonéziu alebo Malajziu, odkiaľ lietajú ázijskí nízkonákladoví prepravcovia, napríklad Air Asia.

Z letiska sa do centra Sydney na hlavnú stanicu dostanete veľmi rýchlo a ľahko vlakom. Cestovné je pomerne drahé a pokiaľ ste v skupine traja alebo štyria, taxík vás môže vyjsť lacnejšie.


Kedy sem cestovať?

Sydney sa dá bez problémov navštíviť celoročne. Letu (december – február) je však lepšie sa vyhnúť (pokiaľ nechcete stráviť nejaký čas i na miestnych plážach), pretože teploty môžu dosiahnuť pomerne vysoké hodnoty.


Ako sa tu pohybovať?

Mestská doprava v Sydney je veľmi dobrá a dostanete sa ňou prakticky kdekoľvek v meste. K dispozícii sú vlaky, autobusy a lode. Pre plánovanie ciest po meste je dobrá stránka Transport New South Wales. Pre platby sa používa karta Opal Card. Na jednu kartu nemôže cestovať viacero osôb, takže každý zo skupiny potrebuje svoju vlastnú. Kredit na karte možno ľubovoľne dobíjať.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Austrálii nepatrí medzi najlacnejšie, ale Sydney má väčšinou dostatočné kapacity a nie je problém zohnať hotel za rozumnú cenu. Dobrou alternatívou sú taktiež tzv. serviced apartments, kde síce chýba pár hotelových služieb, ale kvalita ubytovania je na dobrej úrovni. Tieto “byty so službami” sa dajú taktiež vyhľadať cez štandardné vyhľadávače.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie