Švédsko

Sigtuna – mesto Vikingov, kde sa zrodilo Švédsko

0
Ruiny chrámu sv. Olafa v Sigtune

Mesto Sigtuna založil podľa legendy v 10. storočí vikingský kráľ Erik Víťazný na jazere Mälaren. Aj keď sa o tomto panovníkovi veľa nevie, býva označovený ako prvý švédsky kráľ a Sigtuna bola de facto hlavným mestom Švédska zhruba do 13. storočia, keď mesto svoju pozíciu stratilo vďaka rastúcemu vplyvu Uppsaly a Štokholmu. Sigtuna je najstarším mestom vo Švédsku a je tak považovaná za kolísku tejto krajiny.

Dnes je Sigtuna maličkým mestečkom s pár chalúpkami, ktoré je živené hlavne ako turistická atrakcia a tiež z akého nacionalistického pátosu, ktoré Švédi cítia k mestu považované za rodisko Švédska. Leží asi 50 kilometrov od Štokholmu a predstavuje tak ideálnu destináciu pre poldňový výlet z rušného hlavného mesta. Jazero Mälaren je príjemné pre prechádzky a neďaleko neho leží Stora Gatan, hlavná ulička Sigtuny, kde stojí i malá drevená stará radnica.

Kostol sv. Petra

V Sigtune sa nachádza niekoľko ruín starých chrámov. Jednou z nich je Kostol sv. Petra (St. Per), ktorý bol postavený zrejme v 12. storočí a zničený v 17. storočí, keď celé mesto zasiahli postupne tri veľké požiare a mesto úplne zničili. Preto bola Sigtuna niekoľko storočí opusteným mestom duchov a bola obnovená neskôr len pre svoj symbolický význam.

Prvý kostol vo Švédsku

Neďaleko sa týči veža Kostola sv. Olafa (St. Olof), ktorý je taktiež už len ruinou. Tento chrám bol postavený na prelome 11. a 12. storočia a je dosť pravdepodobné, že bol možno prvým kostolom vo Švédsku vôbec. Kostol sv. Olafa je síce ruinou, ale i so svojím okolím pôsobí ako veľmi pokojné miesto, zrejme aj preto, že priamo pred ním leží menší cintorín. Vďaka nemu je na ruiny bývalého chrámu veľmi dobrý a neblokovaný výhľad.

Priamo oproti ruinám stojí luteránsky Kostol sv. Márie (Mariakyrkan), ktorý je dodnes plne funkčný a je tak jediným kostolom v Sigtune z obdobia stredoveku, ktorý sa zachoval dodnes. Kostol bol postavený v 13. storočí dominikánmi a je bol tehlovým kostolom v celej oblasti. Architektonický štýl by sa dal charakterizovať ako prechodový medzi románskym a gotickým a v jeho vnútri sa dajú nájsť zachované stredoveké fresky.

Vikingské runy

Keďže Sigtuna bola pôvodne založená ako vikingské mesto, dá sa tu nájsť niekoľko objektov a pamiatok pripomínajúcich túto starú civilizáciu. Ide predovšetkým o balvany, na ktorých sa zachovali nápisy runovým písmom a ktoré dodnes vďaka tomuto spojeniu so starou vikingskou kultúrou pôsobia veľmi magicky.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Švédsku.


Ako sa sem dostať?

Verejnou dopravou

Do Sigtuny je možné sa dostať zo Štokholmu zhruba za hodinu verejnou dopravou (kombinácia vlak + autobus). Pre naplánovanie cesty môžete použiť tieto stránky.

Autom

Sigtuna je dobre dostupná automobilom, švédska cestná sieť je dobrá a zo Štokholmu sa je možné dostať do Sigtuny zhruba za pol hodinky po diaľnici E4, podľa dopravnej situácie.


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím pre cestovanie je tu leto, rovnako ako zrejme vo väčšine Švédska, keďže miestne podnebie nie je práve najteplejšie.


Ako sa tu pohybovať?

Sigtuna je maličké mestečko a nemá význam sa tu pohybovať inak ako po vlastných.


Kde sa ubytovať?

Väčšina turistov sem prichádza na poldňový výlet zo Štokholmu a tak si ubytovanie zariadi tam. Je asi zbytočné sa v meste zdržiavať i cez noc.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie