San Maríno

San Maríno – najstaršia a najmenšia republika na svete

0
Čestná stráž v San Maríne

San Maríno je maličká krajina na kopci celom obklopenom Talianskom, ktorá nesie svoje meno podľa svojho zakladateľa, svätého Marína. Podľa legendy pochádzal z Dalmácie (vtedy pod správou Rímskej ríše, dnes súčasť Chorvátska) a bol povolaním kamenár. Patril medzi prvých kresťanov, ktorí však boli za vlády cisára Diokleciána (taktiež pôvodom z Dalmácie) kruto prenasledovaní. Preto svätý Marínus ušiel z Rimini, kde vtedy žil, do blízkych hôr a na jednom z kopcov založil kláštor, ktorý sa neskôr rozrástol na mesto a to neskôr na samostatný a nezávislý štát. Toto všetko sa malo udiať v roku 301 a tak sa San Maríno deklaruje za najstaršiu kontinuálne existujúcu republiku na svete. Mimochodom pred druhou v poradí (Holandsko) majú veľmi solídny náskok takmer 13-tich storočí.

Zároveň je svojou rozlohou 61 km2 (čo je zhruba rozloha mesta Poprad) jednou z najmenších krajín sveta. Spomedzi republík ide dokonca o najmenšiu krajinu s republikovým zriadením na svete. San Maríno si dokázalo udržať svoju nezávislosť dlhé storočia najmä vďaka svojej hre na Švajčiarsko a opakovaným vyhlásením neutrality vo väčšine konfliktov, ktoré vo svete nastali. S Napoleonom sa skamarátili a tak ich nechal na pokoji. Počas prvej svetovej vojny vyhlásili neutralitu, čo sa nepáčilo Talianom a tak poslali 20 vojakov bojovať na front, čo sa zasa nepáčilo Rakúšanom. Našťastie pre San Maríno však prvú svetovú vojnu Rakúšania prehrali a tak si svoju nezávislosť udržalo. V druhej svetovej vojne sa opäť rozhodli pre neutralitu, ale Angličania ich ku koncu vojny pre istotu aj tak zbombardovali.

San Marínčania však neboli žiadni svätúšikovia a radi experimentovali s rôznymi extrémistickými vládami. Celých 20 rokov tu vládla fašistická vláda, čo trvalo aj počas druhej svetovej vojny. Aby toho nebolo dosť, v roku 1945 si ako prví na svete demokraticky zvolili komunistickú vládu, ktorá im vydržala 12 rokov. Vzhľadom k tomu, že fašistická i komunistická vláda boli obe zvolené demokraticky, opakovane a hneď po sebe, stojí za zamyslenie, či voliči v San Maríne boli v tej dobe úplne pri zmysloch. Samozrejme, vtedajšiu dobu je z dnešnej perspektívy zrejme len veľmi ťažké pochopiť.

Presuňme sa však do súčasnosti a do pozície turistu smerujúceho do tejto minirepubliky. San Maríno nie je súčasťou Európskej únie, ale na hraničnú kontrolu tu nenarazíte. Prichádzajúc sem autobusom z Rimini si povšimnete, ako sa okolitá krajina pomaličky dvíha, až ku kopcu, pod ktorým vás autobus vysadí na malom parkovisku slúžiacom zároveň ako autobusová stanica. Tento vrch sa volá Monte Titano a je srdcom celého San Marína, pretože sa na ňom rozprestiera celé jeho historické centrum. Celý vrcho spolu so spomínaným historickým centrom je pamiatkou na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Prvou zaujímavou budovou, na ktorú zrejme cestou k vrcholu Monte Titano narazíte, bude Palazzo Pubblico. Pochádza z 19. storočia a slúži ako radnica a zároveň ako úrad vlády. Vyzerá trošku ako miniatúra radnice Palazzo Vecchio vo Florencii a zrejme tu stretnete aj stráže v národnej sanmarínskej uniforme.

Hlavným chrámom krajiny je katolícka Bazilika sv. Marína. Postavená bola v 19. storočí v neoklasicistickom štýle. Z toho vyplýva, že i jej interiér je pomerne strohý a nie veľmi zdobený. Ide však o veľmi majestátnu a impozantnú stavbu, ktorá uchováva pozostatky zakladateľa republiky. Zároveň sa tu konajú koncerty vážnej hudby.

Charakteristickými stavbami San Marína sú jeho tri veže, ktoré sa nachádzajú na vrchole Monte Titano a sú vyobrazené i na vlajke San Marína. Najstaršou vežou je Guaita, ktorá bola skonštruovaná v 11. storočí a slúžila aj ako väzenie. Veža je vlastne takou malou pevnosťou. V jej areáli sa okrem veže samotnej nachádza aj kaplnka, múzeum a pár diel. Na vežu sa dá vyliezť pre ešte lepší výhľad. V jej vnútri sú pozostatky pôvodných dekorácií. Z vrcholu veže je možné za jasného dňa dovidieť až k jadranskému pobrežiu a mestu Rimini.

Z prvej veže je vidieť aj druhú (prostrednú) vežu s názvom Cesta. Táto má opäť charakter malej pevnosti a nachádza sa na najvyššom bode vrchu Monte Titano. Veža pochádza z 13. storočia a v jej vnútri nájdete múzeum s pomerne slušnou zbierkou zbraní. Samozrejmosťou je opäť luxusný výhľad do okolia.

Tretia a posledná veža sa volá Montale a je najmenšia a najmladšia zo všetkých troch. Bola postavená v 14. storočí a ako jediná nie je prístupná verejnosti. Vstupné dvere do nej boli umiestnené až sedem metrov nad úroveň zeme. Dôvodom bol fakt, že veža slúžila ako väznica.

Centrum San Marína je veľmi malebné miesto s kamennými úzkymi a točitými uličkami, ktorými je príjemné len tak blúdiť a prechádzať sa. Pokiaľ dostanete hlad, nachádza sa tu niekoľko reštaurácií a po dobrom obede si ešte môžete odskočiť do niektorého z miestnych múzeí. K dispozícii sú napríklad Múzeum voskových figurín, Múzeum upírov a vlkodlakov, Múzeum mučenia alebo Múzeum kuriozít. Z tých “serióznejších” tu je Múzeum starobylých zbraní, Múzeum moderných zbraní alebo Vládne múzeum. Ak by ste na múzeá chuť nemali, môžete vyraziť na nákupy do miestnych obchodíkov – ceny sú tu nižšie než v okolitom Taliansku, takže sem chodia nakupovať i Taliani.


Ako sa sem dostať?

San Maríno je veľmi ľahko dostupné asi polhodinovou jazdou autobusom z talianskeho Rimini. Autobusy odchádzajú zo stanoviska oproti hlavnej železničnej stanici v Rimini a prichádzajú na parkovisko priamo pod vrcholom Monte Titano. Autobusy odchádzajú každých 60-90 minút.

Pokiaľ cestujete autom, nemali by ste mať s cestou do San Marína žiadny problém.


Kedy sem cestovať?

San Maríno sa dá navštíviť bez problémov celoročne.


Ako sa tu pohybovať?

Centrum mesta je veľmi malé a nie je problém ho preskúmať celé pešo. Je treba počítať s tým, že je to trošku do kopca, ale nejde o nič, čo by vyžadovalo vysokohorský tréning.


Kde sa ubytovať?

V San Maríne je k dispozícii niekoľko hotelov a ubytovanie vo všeobecnosti nie je problém nájsť. Je možné sa taktiež ubytovať v neďalekom Rimini a podniknúť do San Marína jednodňový výlet.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o San Maríne.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie