Lotyšsko

Riga – nemecké dedičstvo v Pobaltí

0
Dom Čiernohlavcov v Rige

Riga je hlavným mestom Lotyšska už od konca prvej svetovej vojny v roku 1918. Bola založená nemeckým biskupom Albertom ako základňa pre severské križiacke výpravy. Pobaltie bolo totiž jedným z posledných regiónov v Európe, kde ešte nebolo rozšírené kresťanstvo a vyznávali sa tu pohanské kulty. To samozrejme trhalo srdce pápežovi, ktorý nechcel, aby členovia miestnych pobaltských kmeňov boli odsúdení na večné zatratenie a preto spolu s nemeckými rytiermi zorganizoval výlet spomínanému biskupovi Albertovi do tejto oblasti. Výletu sa zúčastnili osadníci, obchodníci a samozrejme bojovníci, ktorí takto spolu založili mesto Riga, aby tu mohli širiť mierumilovné kresťanstvo.

Riga bola pod nemeckým vplyvom dlhé stáročia a nemecky hovoriace obyvateľstvo patrilo k hornej vrstve spoločnosti, zatiaľ čo “domáci” lotyšský jazyk používala neurodzená chudobnejšia časť obyvateľstva. Tento paradox bol podobný situácii v Anglicku, kde šľachta rozprávala francúzsky a angličtina bola jazykom sedliakov. Riga bola neskôr dlhú dobu pod ruskou nadvládou a úlohu hlavného mesta si premiérovo vyskúšala v medzivojnovom období, keď Lotyšsko získalo prvýkrát nezávislosť. Po vojne sa Lotyšsko stalo súčasťou Sovietskeho zväzu a bolo vystavené silnej rusifikácii, vďaka čomu dnes Rusi tvora 40% populácie Rigy. Z týchto historických dôvodov je v Lotyšsku cítiť značnú averziu voči Rusku a Rusom.

Vzhľadom k tomu, že sme mali to šťastie sa v Rige vyskytnúť práve, keď tam prebiehali majstrovstvá sveta v chórovom speve (áno, taká vec naozaj existuje), nezohnali sme v meste prakticky žiadne voľné ubytovanie a tak sme mali na jeho prieskum len jeden deň. Vzali sme to však pozitívne – aspoň sme sa mohli zúčastniť tejto ojedinelej akcie a všade v uliciach i parkoch si vypočuť koncert zdarma. A pravdupovediac, jeden deň na návštevu Rigy vcelku stačí. Riga je totiž vcelku malé mesto, ale za návštevu rozhodne stojí, pretože kamenné uličky jej starého mesta majú veľmi príjemný stredoveký charakter a nie náhodou bola Riga vďaka svojmu historickému centru zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

Art Nouveau – Jugendstil

Riga je údajne miestom s najvyššou koncentráciou budov postevených v architektonickom štýle nemeckého Art Nouveau, nazývaného aj Jugendstil. Tento architektonický štýl vznikol na konci 19. storočia a bol populárnym na začiatku 20. storočia. V Rige je možné nájsť množstvo takýchto budov na Albertovej ulici (Alberta iela, pomenovaná podľa spomínaného zakladateľa mesta biskupa Alberta) a Alžbetinej ulici (Elizabetes iela).

Rižská katedrála

Katedrálne námestie (Doma laukums) je jedným z námestí v historickom centre Rigy, ktoré je celé zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Katedrálne námestie je veľmi malebné a pekné miesto a okrem samotnej katedrály sa tu nachádza napríklad Múzeum umenia. Rižská evanjelická katedrála (Rižský dóm) je jedným z najväčších kostolov v Pobaltí vôbec a pochádza z 13. storočia, teda je skoro rovnako stará, ako mesto samo. Disponuje aj pekným dvorom (ambitom) s arkádami, kde je vystavených niekoľko zaujímavých artefaktov, vrátane diel alebo pôvodného kohúta, ktorý stál na špičke veže (dnes je tam kópia).

Radničné námestie a Dom Čiernohlavcov

Neďaleko katedrály sa nachádza Radničné námestie (Rātslaukums), ktoré je centrom správy celého mesta, keďže sa tu nachádza Rižská radnica. Radnica je vcelku peknou budovou, bohužiaľ však tá pôvodná bola zničená počas 2. svetovej vojny a tá dnešná bola postavená v roku 2003. Naviac nie je prístupná verejnosti, takže si ju môžete obzrieť len zvonku. Nachádza sa tu taktiež najznámejšia budova celej Rigy – Dom Čiernohlavcov (Melngalvju nams). Táto budova pochádza zo 14. storočia a slúžila Čiernohlavcom – cechu slobodných (neženatých) nemeckých obchodníkov. Táto budova mala podobný osud ako radnica – bola zničená Nemcami počas 2. svetovej vojny a zrekonštruovaná na konci tisícročia.

Za Domom Čiernohlavcov sa nachádza Múzeum okupácie Lotyšska (Latvijas Okupācijas muzejs), ktoré pripomína a dokumentuje okupáciu krajinu Sovietmi a Nemcami od roku 1940 až po 1991. Ide o pomerne zaujímavé a poučné múzeum so značne sugestívnymi exponátmi, vrátane chatrče z gulagu.

Chrám sv. Petra

Neďaleko stojí evanjelický Chrám sv. Petra, ktorého veža je najobľúbenejšou a najlepšou vyhliadkou v Rige. Kostol pochádza z 13. storočia, ale pôvodná stavba dnes už neexistuje. Stavba súčasnej podoby chrámu bola započatá v 15. storočí a trvala až do 17. storočia. V tej dobe disponovala vežou, ktorá bola najvyššou drevenou stavbou na svete. Nevýhodou dreva však je fakt, že veľmi dobre horí a to sa presne kostolu prihodilo krátko po jeho dokončení, v 18. storočí. Takmer úplne zničený kostol bol zrekonštruovaný, aby bol následne znovu zničený počas 2. svetovej vojny a znovu zrekonštruovaný po nej. Z jeho veže môžete vidieť napríklad i Rižskú televíznu vežu, ktorá je najvyššou stavbou v Pobaltí a treťou najvyššou televíznou vežou v Európe.

Monument slobody a okolie

Monument slobody (Brīvības piemineklis) stojí v parku už trochu ďalej od centra mesta a predstavuje pamätník všetkým obetia lotyšskej vojny za nezávislosť. Bol paradoxne postavený v roku 1935, čiže len chvíľku predtým, že krajina nezávislosť opäť a na dlhú dobu stratila. Neďaleko stojí tiež Lotyšské múzeum vojny, ktorého súčasťou je Prašná veža (Pulvertornis), ďalšia zo známych stavieb tohto mesta. Okrem toho je možné v okolí Monumentu slobody vidieť napríklad Lotyšskú univerzitu alebo Národnú operu. Všetky tieto stavby obkolesujú park okolo Monumentu slobody, ktorý je príjemným miestom pre oddych po náročnom dni v meste.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Lotyšsku.


Ako sa sem dostať?

Lotyšská spoločnosť Air Baltic operuje letecké spojenia do viacerých európskych miest, vrátane Popradu, Prahy, Budapešte a Viedne. Z Prahy je taktiež možné letieť s ČSA.

Do Rigy nie je problém sa dostať taktiež autom, ale bohužiaľ vzhľadom ku kvalite ciest v Poľsku i Pobaltí (a taktiež u nás a prechodom do Poľska) je treba si ju rozložiť do dvoch dní.


Kedy sem cestovať?

Riga sa dá navštíviť celoročne, ale ideálnym obdobím pre jej návštevu je vzhľadom k chladnému podnebiu Lotyšska leto.


Ako sa tu pohybovať?

Riga je malé mesto a dá sa ľahko preskúmať pešo.

Mestská hromadná doprava v Rige je obsluhovaná električkami, autobusmi a trolejbusmi. Je výhodné si kúpiť elektronickú kartu, pri použití ktorej je cestovné lacnejšie, ako pri priamej kúpe od vodiča. K dispozícii sú taktiež výhodné celodenné a viacdenné lístky pre prípad, že chcete MHD využívať intenzívnejšie. Informácie o linkách ako aj aktuálnych cených je možné nájsť na stránkach Rižskej MHD.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Rige je pomerne lacné a väčšinou je ho dostatok (pokiaľ nemáte to “šťastie”, že sa trafíte do práve prebiehajúcej svetovej akcie).

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie