Kanada

Ottawa – gotika a mrakodrapy v jednom

0
Kanadský parlament

Ottawa by sa dala označiť ako mesto vyvolené kráľovnou. Aj keď v skutočnosti bol výberom hlavného mesta Kanady poverený celý štáb ministrov, symbolicky bolo oficiálne toto privilégium priznané anglickej kráľovnej Viktórii, ktorá teda “vybrala” Ottawu. Toto mesto bolo zvolené preto, že bolo dosť ďaleko od USA a bolo dobre chránené pred potenciálnym útokom a tiež pretože bolo niekde na polceste medzi Torontom a Montréalom, teda najväčšími mestami anglofónnej a frankofónnej časti Kanady. No a posledným dôvodom bolo, že mesto bolo príliš malé na to, aby mu hrozili masové nepokoje, ktoré sa stali v predchádzajúcich hlavných mestách (napr. v Montréale bol vypálený parlament). V roku 1857 sa tak Ottawa stala piatym mestom v Kanade, ktoré sa pýšilo statusom  hlavného mesta, ktorý mu zostal dodnes.

Hlavné mesto Kanady leží na pomedzí anglofónnej a frankofónnej časti krajiny. Lepšie povedané, nachádza sa tu vlastne jedno mesto, ktoré je riekou rozdelené na dve, podobne ako kedysi Budapešť bola rozdelená Dunajom na Budín a Pešť. Rieka Ottawa (fr. Rivière des Outaouais) rozdeľuje toto mesto na dve samostatné entity, z ktorých jedna má názov Ottawa a druha Gatineau. Rieka tak mesto rozdeľuje nielen na dve menšie mestá, ale zároveň tvorí hranicu medzi provinciami, takže mesto Ottawa leží v Ontariu, ale Gatineau v Québecu. Pokiaľ teda prídete do Ottawy zo severu prechádzajúc cez Gatineau, naskytne sa vám zaujímavý úkaz, keď prejdete cez most a zrazu všetky informačné tabule prejdú z francúzštiny do angličtiny.

Hlavnou atrakciou Ottawy je Parlamentný vrch (Parliment Hill), kde sa nachádza niekoľko historických budov. Jadro budov na tomto vrchu je postavené v štýle, ktorý pripomína gotickú architektúru. Samozrejme v dobe, keď Európe vládla gotika, sa v Kanade preháňali iba Indiáni. Historické budovy v Ottawe pochádzajú z 19. a 20. storočia a preto sa ich štýl označuje ako revival gotickej architektúry, prípadne aj neogotický štýl.

V Centrálnej budove (tzv. Central Block) sa nachádza Dolná komora parlamentu (House of Commons) a kanadský senát. Tieto priestory sú prístupné verejnosti v rámci organizovaných prehliadok so sprievodcom. Na takúto prehliadku sa dá dostať zadarmo, ale je potrebné si zaobstarať lístok v informačnom centre nachádzajúcom sa oproti Centrálnej budove. Keďže počet lístkov je obmedzený, je dobre sa dostaviť na toto informačné centrum už ráno. V rámci prehliadky je umožnený prístup i do Parlamentnej knižnice (Library of Parliment), ktorá je najstaršou časťou Centrálneho bloku, pretože bola ušetrená požiarom, ktorý tu vypukol v roku 1916. Zároveň si trúfam povedať, že ide o jej najkrajšiu časť.

V spomínanom informačnom centre je možné takisto dostať lístky (opäť zdarma) pre prístup do Veže mieru (Peace Tower), ktorá bola postavená na na pamiatku padlých v 1. svetovej vojne. Ako je v Severnej Amerike dobrým zvykom, nie je tu v obľube veľká námaha a je tu pomerne veľa obéznych ľudí a preto sa nahor dostanete pohodlne výťahom. Zhora je potom pekný vyhľad na celé mesto Ottawa, ako aj na Gatineau na druhom brehu rieky.

V rámci prehliadky veže sa dá dostať i do ostatných verejných priestorov budovy – Pamätná komora (Memoria Chamber) venovaná Kanaďanom padlým vo vojne a Rotunda (alebo aj Confederation Hall) – impozantná vstupná hala.

Priamo oproti Parlamentému vrchu sa nachádza moderné centrum Ottawy, ktoré má typicky severoamerickú atmosféru a vzhľad – obrovské sklenené mrakodrapy a ponáhľajúci sa úradníci a biznismani. Hneď vedľa moderného downtownu sa nachádza ottawská radnica a ďalšie vojnové monumenty.

A hneď vedľa je kanál Rideau, ktorý je veľmi príjemnou časťou mesta. Je dlhý niekoľko kilometrov a je možné si zaplatiť okružnú plavbu po ňom. Ešte lepším spôsobom, ako si vychutnať túto tichú oázu v centre metropoly je jazda na bicykli alebo prechádzka. V zime kanál zamrzne a premení sa na najväčšie klzisko pod otvoreným nebom na svete. Kanál Rideau predstavuje jednu z najdôležitejších stavieb v meste a je dokonca na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Hneď za kanálom sa nachádza štvrť Byward Market. Aj keď by sa mohlo podľa názvu zdať, že ide o trhovisko, skôr by sa dalo povedať, že je to klasická štvrť s vyššou koncentráciou obchodov a reštaurácií. Pokiaľ vás teda v Ottawe prepadne hlad alebo chuť nakupovať, toto je práve štvrť, kam by ste mali zamieriť.

Na okraji Byward Marketu sa nachádza hlavný ottawský katolícky chrám (rímsko-katolícke náboženstvo je najpočetnejšie zastúpenou vierou v Kanade) – Katedrálna bazilika Notre-Dame. Strieborný lesk jej vežičiek (v skutočnosti sú cínové) je možné poľahky zahliadnuť z veže Peace Tower na Parlamentnom vrchu ako i z vrchu samotného. Kostol pochádza z 19. storočia (čo je na kanadské pomery starovek) a je najväčším a najstarším chrámom v celej Ottawe. Interiér je priamo úchvatný a v Kanade ho krásou predčí zrejme len montréalska katedrála rovnakého mena.

Pre milovníkov výtvarného umenia bude ďalšou povinnou zastávkou Národná galéria priamo oproti Katedrále Notre-Dame, ostatní môžu pokračovať v ceste od katedrály smerom od centra ešte pár desiatok metrov a prídu ku Kráľovskej kanadskej mincovni. Tu je k dispozícii taktiež prehliadka s výkladom (tentokrát už za poplatok), ktorá je veľmi zaujímava a kde sa dozviete mnoho z histórie kanadskej meny. Taktiež sa napríklad dozviete, ako sa určuje orientácia portrétov britských monarchov vyobrazených na kanadských minciach alebo prečo na nich ako jediných na svete nemá kráľovná korunu.

V Ottawe sa nachádza i mnoho múzeí, ako sa na hlavné mesto patrí. Podľa názorov, ktoré som našiel na internete, stojí za návštevu najmä Kanadské vojnové múzeum (Canadian War Museum), ale to bohužiaľ neviem potvrdiť. Každopádne múzeí je tu toľko, že si určite každý príde na svoje.

Aj keď Kanada nie je krajinou, kam sa oplatí ísť za mestskou turistikou, Ottawa je jednou z mála výnimiek, ktorej sa oplatí obetovať aspoň jeden celý deň. Pre mňa osobne to bolo jedno z tých príjemných prekvapení a určite ide o zaujímavejšie a príjemnejšie mesto, než napríklad Toronto, ktoré bolo skôr sklamaním. Ale o tom zas v inom príspevku.


Ako sa sem dostať?

V Ottawe je medzinárodné letisko, kam lietajú linky z Európy, od nás to však bude určite s prestupom. Taktiež sa sem dá samozrejme dostať aj z iných kanadských miest kanadskými národnými aerolinkami Air Canada alebo nízkonákladovkami WestJet. Bohužiaľ, lokálne lety v Kanade sú veľmi drahé a úroveň služieb zodpovedá low-costu (aj v prípade Air Canada). Do Ottawy sa samozrejme môžete dostať i po zemi – benzín je pomerne lacný, prenájom auta vás vyjde o trošku drahšie než v USA.


Kedy sem cestovať?

Pre Ottawu platí asi to, čo pre väčšinu východnej časti Kanady – je lepšie sem íst na jar alebo v lete, v zime len v prípade, že ste vyznávačmi tuhých mrazov.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie je pomerne drahé (ako všade v Kanade) a i v prípade, že zvolíte motel na okraji mesta, cena bude zrejme vyššia, než za podobné ubytovanie v susedných USA. “Susedné” mesto Gatineau taktiež poskytuje ubytovacie možnosti, ale opäť nepôjde o lacnú záležitosť.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Kanade.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie