Fínsko

Národný park Nuuksio – jeden z najmladších v krajine tisícich jazier

0
Jazero v Národnom parku Nuuksio

Národný park Nuuksio je excelentným reprezentantom prototypu fínskej prírody s hustými lesmi a množstvom krásnych jazier. Bol založený v roku 1994 a je jedným z najmladších národných parkov vo Fínsku. Účelom jeho vzniku bolo uchovať nedotknutú panenskú prírodu, ktorá sa tu udržala najmä vďaka tomu, že miestna pôda je veľmi kamenistá a nevhodná pre poľnohospodárstvo.

Poloha parku relatívne neďaleko veľkého mesta je pomerne neobvyklá, ale robí z neho ideálnu možnosť úniku na jednodňový výlet z Helsínk. Tie síce nie sú vyslovene rušným veľkomestom, ale Nuuksio je cez víkend aj tak plné obyvateľov fínskej metropoly. Národný park je veľmi dobre dostupný i verejnou hromadnou dopravou.

Park Nuuksio je určený predovšetkým pre pešiu turistiku (trekking, resp. hiking) a k dispozícii je niekoľko okruhov. Základné tri sú značené a rozdelené podľa dĺžky. Nejedná sa o nijak dlhé trasy, najdlhšia z nich má okolo 12 km, takže všetky tri sa dajú prejsť pohodlne za jeden deň. Celková dĺžka značených trás je cez 30 km. Fínsko je samozrejme známe ako krajina tisícich jazier a i v Nuuksiu ich uvidíte niekoľko. Okrem typickej fínskej flóry môžete zahliadnuť i zástupcov fauny – nám sa však podarilo nájsť len jednu žabu.

Medzi ďalšie aktivity, ktoré sú v Nuuksiu dostupné, patrí napríklad rybárčenie, lyžovanie (bežky) a hlavne cyklistika – k dispozícii je cez 30 km cyklistických trás. Najlepším spôsobom, ako si park vychutnať, je však jednoznačne pešia turistika za krásneho slnečného dňa. Pohľad na smaragdovo zelené lesy okolo zrkadlovo jasných jazier, od ktorých hladiny sa odrážajú.

Národný park Nuuksio síce nie je veľký, ale jeho krásna príroda je prototypom toho, čo by ste od fínskej divočiny očakávali. Ide jednoznačne o ideálny spôsob, ako stráviť deň alebo dva mimo Helsík, pokiaľ náhodou máte cestu do fínskej metropoly a zachce sa vám trochu prírody a čistého vzduchu. Ak budete mať chuť a navštívite park v tej správnej sezóne, môžete tu dokonca zbierať lesné plody alebo huby.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Fínsku.

Ďalšie informácie sa dajú nájsť na stránke fínskych národných parkov.


Ako sa sem dostať?

Najlepším spôsobom pre návštevu Nuuksia je mať k dispozícii vlastné auto.

Dá sa sem dostať i verejnou dopravou napríklad z Helsínk, cesta však vyžaduje jeden prestup a celkovo trvá asi hodinu a pol. Pre naplánovanie vašej cesty môžete použiť túto prehľadnú stránku.


Kedy sem cestovať?

Národný park Nuuksio sa dá navštíviť celoročne, možnosť konkrétnych aktivít závisí od ročného obdobia. Pamätajte na to, že fínske zimy sú pomerne tuhé.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo alebo na bicykli.


Kde sa ubytovať?

Väčšina turistov sem vyráža na jednodňový výlet s Helsinkami ako základňou. Hotely v Helsinkách nie sú najlacnejšie, ale ak máte auto, môžete ušetriť ubytovaním mimo centra mesta.

Ak chcete stráviť v Nuuksiu dlhší čas, k dispozícii je niekoľko stanovacích miest. Informácie nájdete na stránkach parku.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie