Malajzia

Na víkend v Kuala Lumpur

0
Petronas Towers v Kuala Lumpur

Kuala Lumpur je moderné a príjemné hlavné mesto Malajzie. Je ďalším z viacerých obrovských miest v juhovýchodnej Ázii, ktoré vyrástli z maličkej osady až na megalopolis v priebehu veľmi krátkej doby 150-200 rokov. Kuala Lumpur vošlo do povedomia najmä vďaka svojmu typickému monumentu – Petronas Towers. Dvojičky mrakodrapov boli na prelome tisícročí najvyššou budovou sveta a dodnes zostávajú najvyššími mrakodrapovými dvojičkami na svete.

Treba úprimne povedať, že Kuala Lumpur nemá mnoho pamiatok, miest či budov, ktoré by sa dali označiť ako must-see. Ja som mal na mesto zhruba víkend a myslím, že je to dostatočný čas na to vidieť z neho to najdôležitejšie. Hlavnou devízou Kuala Lumpur je podľa mňa skôr jej príjemná atmosféra, ktorú cítiť pri túlaní sa mestom.

Nákupné strediská

Kuala Lumpur je rajom pre tých, čo si radi užívajú nákupy. Nachádzajú sa tu desiatky veľkých nákupných centier, okrem iného aj Low Yat Plaza (LYP), 12-poschodový obchodný dom špecializovaný na IT a elektroniku – nájdete tie aj najnovšie elektronické hračky a v podstate všetku elektroniku, aká vám napadne, vrátanie množstva značiek, o ktorých ste v živote nepočuli. Ďalším obľúbeným mallom je Pavillion, ktorý patrí medzi najmodernejšie v meste. Obchodné domy sa nachádzajú väčšinou v štvrti Bukit Bintang.

Petronas Towers – KLCC

“Dvojičky” sú ikonou celého mesta a boli od roku 1998 do 2004 najvyššou budovou sveta. Tento primát si stále držia v kategórii “dvojičiek”. Štvrť, kde stoja, býva označovaná ako KLCC – Kuala Lumpur City Centre. Základňa oboch veží slúži ako ďalší obrovský obchodný dom a pred vchodom do celého komplexu je svetielkujúca fontána a park s bazénom, kde sa môžu okoloidúci osviežiť. Dvojičky sú prepojené mostom vo výške 170 metrov, z ktorého si môžete vychutnať výhľad na Kuala Lumpur.

Vtáčí park

Pokiaľ už budete mať plné zuby modernej architektúry a zachce sa vám trochu prírody, môžete zamieriť do miestneho vtáčieho parku (KL Bird Park). Kuala Lumpur je celkovo veľmi zelené mesto a juhozápadne od centra sa nachádza pomerne veľká zelená plocha, ktorá zahŕňa botanickú záhradu, park orchideí, motýlí park, rôzne zvieracie rezervácie a taktiež spomínaný vtáčí park, ktorý som si pre návštevu vybral ja. V parku žijú mnohé vtáky v sčasti voľnom prostredí, pretože sa voľne pohybujú medzi turistami a pred odletom preč im bráni len vysoká sieť natiahnutá nad parkom. Nachádza sa tu mnoho typických ázijských vtákov, ale i vtákov, ktoré s Áziou nemajú nič spoločné – napríklad mnoho druhov papagájov.

Vtáky sú pomerne zvyknuté na ľudí a neboja sa ich, takže je možné si tu vcelku urobiť celkom dobré fotky zblízka. Park organizuje i rôzne programy vrátane kŕmení, kde sa môžete pozrieť na vtáky pri hostine alebo ich nakŕmiť sami – pre toto tu slúžia večne hladné a veľmi priateľské papagáje lori z Austrálie. Takisto si tu môžete “zapožičať” niektoré vtáky pre pózovanie s vami na fotografii.

Námestie Merdeka

Hlavným námestím Kuala Lumpur je Merdeka, na ktorom sa nachádza niekoľko budov ešte z čias, keď Malajzia bola britskou kolóniou. Toto obrovské námestie bolo svedkom vyhlásenia nezávislosti Malajzie v 60-tych rokoch. Okrem iného tu stojí Mestská galéria, Priemyselný dvor alebo Národné múzeum. Dominantou celého námestia je budova Sultan Abdul Samad, ktorá bola postavená Britmi v 19. storočí ako vládna budova. I dnes slúži vláde, ale samozrejme tej malajzijskej, konkrétne ako Ministerstvo informácií, komunikácií a kultúry.

Ulica Petaling

Ulica Petaling (Jalan Petaling) je pešia zóna v srdci Čínskeho mesta v Kuala Lumpur, ktoré kedysi bolo centrom celého mesta. Dá sa teda pokladať za akési historické centrum a dnes tu môžete nakúpiť všetky možné (a väčšinou falošné) výrobky, od oblečenia cez hodinky až po elektroniku.

Menara KL

Veža Kuala Lumpur (KL Tower alebo aj Menara KL) je siedmou najvyššou vežou sveta a aj keď nie je vyššia než dvojičky Petronas Towers, je z nej lepší výhľad, pretože jej vyhliadka sa nachádza o 100 metrov vyššie, než Sky Bridge dvojičiek. Keď k tomu prirátame fakt, že vstupné je sem lacnejšie ako na vyhliadku Petronas Towers, máme jasného víťaza v prípade, že sa rozhodnete absolvovať v Kuala Lumpur len jednu vyhliadku. Navyše má Menara KL ešte jednu výhodu oproti vyhliadke z Petronas Towers – vidieť z nej Petronas Towers 😉

Ľudia a náboženstvo

Na záver som si nechal otázku náboženstva. Malajzia je moslimský štát, islam je oficiálne štátnym náboženstvom zakoreneným v ústave. Ústava však zaručuje slobodu ostatným náboženstvám a tak tu nájdeme pomerne veľké skupiny kresťanov. Nájdeme tu kostoly rôznych vierovyznaní, tým najstarším je však anglikánska Katedrála Panny Márie na námestí Merdeka, ktorá bola postavená ešte Angličanmi v roku 1894. Ide o najstarší kostol v meste, ale vzhľadom k účasti na bohoslužbe (asi 4 alebo 5 ľudí) usudzujem, že anglikáni nepatria k veľkým komunitám v meste. Naopak obrovská katolícka Katedrála sv. Jána bola narvaná, takže zrejme čo sa týka kresťanských vierovyznaní, rímskokatolícka komunita vedie. Čo sa týka majoritného náboženstva, hlavnou mešitou je Národná mešita, ktorá sa nachádza neďaleko železničnej stanice a vtáčieho parku. Tento titul ma vcelku pobavil, “národnú” mešitu som ešte nikde na svete dovtedy nevidel. Každopádne táto je naozaj obrovská, má kapacitu 15 tisíc veriach a bola postavená pred 50 rokmi, takže má vcelku moderný geometrický štýl.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Malajzii.


Ako sa sem dostať?

Do Kuala Lumpur sa dá dostať viacerými leteckými spoločnosťami zo všetkých letísk z nášho okolia – Prahy, Viedne i Budapešte. Lety sem operujú prakticky všetky veľké európske aerolinky a taktiež tie blízkovýchodné (Turkish Airlines, Emirates, Etihad, Qatar Airways, …).

Z letiska sa dá pohodlne dostať do mesta priamymi vlakmi i autobusmi, takže nie je nutné využívať predražené taxíky. Vlak má navyše výhodu, že sa neoneskorí kvôli zápche.

Pokiaľ sa už v juhovýchodnej Ázii nachádzate, zrejme sa môžete dostať do Kuala Lumpur niektorou z miestnych nízkonákladových spoločností, napríklad Air Asia alebo Tiger Airways. V takom prípade však nezabúdajte na to, že nízkonákladové linky lietajú na iné letisko, označované ako klia2. I z tohto letiska (a naň) sa dá dostať z centra mesta priamymi vlakmi a autobusmi.


Kedy sem cestovať?

Hlavné obdobie dažďov v Malajzii trvá od novembra do marca a potom “ľahšie” obdobie dažďov od júna do septembra. Samozrejme týmto obdobia je lepšie sa vyhnúť. Teploty sú v Malajzii pomerne vysoké celoročne a zima vám rozhodne nebude, nech už priletíte v ktorýkoľvek mesiac.


Ako sa tu pohybovať?

Jednotlivé časti Kuala Lumpur sa dajú preskúmať pešo, ale pre presun medzi nimi budete musieť využiť niektorý z dopravných prostriedkov.

MHD v Kuala Lumpur je na vcelku dobrej úrovni a najmä vďaka metru sa dostanete pomerne a lacno rýchlo kamkoľvek.

V prípade, že sa rozhodnete prenajať si auto, musíte počítať s tým, že mesto pomerne často trpí dopravnými zápchami a nájsť parkovanie tiež nebýva najľahšou úlohou. Preto dobre zvážte nutnosť tejto alternatívy.


Kde sa ubytovať?

Kuala Lumpur je veľké mesto a poskytuje veľké množstvo ubytovacích možností. S trochou snahy sa dá v meste nájsť pomerne dobré a lacné ubytovanie. Ideálne je voliť bývanie v blízkosti stanice metra.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie