Slovinsko

Maribor – mestečko vína s históriou nenávisti

0
Námestie slobody v Maribore

Maribor leží neďaleko rakúskych hraníc a je po Ľubľane druhým najväčším mestom Slovinska. Neznamená to však, že by šlo o veľké mesto – práve naopak, Maribor na prvý dojem pôsobí ako ospalé mestečko, kde sa toho veľmi veľa nedeje. Pre nás šlo však o nútenú zastávku na dlhej ceste smerom na juh a tak sme sa rozhodli mu necelý deň venovať.

História Mariboru je pomerne turbulentná a trochu temná. Založený bol zrejme niekedy v 12. storočí ako hrad Marchburg a ešte na začiatku 20. storočia bol obývaný prevažne rakúskymi Nemcami, Slovinci tvorili asi len šestinu obyvateľstva. Mesto v tej dobe stálo nieslo nemecký názov Marburg (celým názvom Marburg an der Drau). Po prvej svetovej vojne a rozpade Rakúsko-Uhorska si na mesto robili nárok Rakúšania i novovzniknuté kráľovstvo juhoslovanských národov, budúca Juhoslávia. Aj keď v menšine, podarilo sa Slovincom vojensky dostať mesto pod kontrolu.

Neskôr však prišlo pokojné zhromaždenie Nemcov žijúcich v Maribore, ktorí chceli privítať americkú mierovú delegáciu. Slovinské ozbrojené zložky to zrejme videli ako provokáciu (skutočný dôvod nie je známy) a spustili paľbu do neozbrojeného davu. V Nemecku sa písalo o Mariborskej krvavej nedeli, celá udalosť však nebránila vláde pokračovat v protinemeckých aktivitách – bola zavedená “kultúrna asimilácia” – nemecké spolky a organizácie boli zakázané a zatvorené. Napriek tomu všetkému tvorili Nemci v Maribore pred 2. svetovou vojnou stále štvrtinu obyvateľstva.

Ako vidíte, Slovinci aplikovali pomerne fašistické praktiky voči Nemcom ešte skôr, než obdobné praktiky aplikovali samotní Nemci. A Nemci prišli – počas druhej svetovej vojny bolo mesto anektované nacistickým Nemeckom a karta sa obrátila – nastala silná re-germanizácia a odporcovia boli v lepšom prípade vyhnaní, v tom horšom odvlečení do koncentráku. Po druhej svetovej vojne nastal obrat znovu a nemecky hovoriace obyvateľstvo bolo z mesta vyhnané. Navyše príslušníci kolaborantských militantných zložiek boli vyvraždení a pochovaní v masových hroboch.

Nuž, tak krvavá je história tak malého a na prvý pohľad nezaujímavého mestečka v Slovinsku, ktoré je dnes predovšetkým mestom vína, ktoré sa v jeho okolí pestuje už tisícročia. Poďme sa pozrieť, čo okrem vína môže Maribor návštevníkovi ponúknuť.

Slomškovo námestie

Námestie pomenované podľa biskupa Slomška je kultúrnym centrom mesta. Ide o veľmi príjemné miesto a stoja tu budovy dôležitých inštitúcií mesta – Slovinské národné námestie, Slovinská pošta a Mariborská univerzita – vďaka ktorej je Maribor univerzitným mestom.

Na námestí stojí i Mariborská katedrála (nazývaná i Stolnica) zasvätená Jánovi Krstiteľovi. Pôvodný chrám pochádza z 12. storočia, dnešná podoba je gotická a pochádza zo 14. a 15. storočia.

Hlavné námestie a Námestie slobody

Hlavné námestie (Glavni trg) je centrom mesta a nachádza sa tu Mariborská radnica. Rovnako malebné je menšie Námestie slobody, kde si v prípade priazne počasia môžete dopriať obed pod otvoreným nebom.

Mariborský zámok

Mariborský zámok stojí na Námestí slobody a pochádza z 15. storočia. Dnes hosťuje malé múzeum a je asi jedinou zaujímavou pamiatkou v meste. Múzeum je veľmi skromné a nenavštevuje ho veľa turistov, takže keď sme prišli my, tak mali správcovia veľkú radosť. Návšteva múzea zahŕňa i anglický výklad so sprievodcom, takže ide o dobrú možnosť sa dozvedieť niečo o histórii mesta. Najzaujímavejšou súčasťou expozícií je asi stará lekáreň, ktorá je údajne jedna z najstarších v Európe.

Ptuj

Keďže Maribor nám už nemal čo veľmi ponúknuť a deň nebol ešte na konci, rozhodli sme sa navštíviť neďaleké mestečko Ptuj. Ptuj je jedným z najstarších miest v Slovinsku. Je staré 2000 rokov a existovala tu samostatná kolónia už za čias rímskeho cisára Trajána. Ptuj leží rovnako ako Maribor na rieke Dráva a ide o ešte menšie a pokojnejšie mesto než Maribor, ale zároveň asi aj trochu malebnejšie. V centre stojí Ptujský hrad z 12. storočia, ktorý tu bol postavený ako obranná pevnosť proti nájazdom Maďarov.

Povedzme, že Maribor a Ptuj nebudú asi na nikoho “must-see” zozname, ale ako nútená prestávka na dlhšej ceste nepredstavujú až takú zlú možnosť. Navyše Maribor je taktiež známe lyžiarske centrum, takže v zime sa tu môžete povenovať i zimným športom.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Slovinsku.


Ako sa sem dostať?

Do Mariboru sa dá dostať veľmi ľahko autom, celá cesta je od nás po diaľnici (cez Rakúsko). Ptuj je dostupný z Mariboru autom v priebehu 15-20 minút.

Informácie o autobusových spojoch do Mariboru môžete nájsť na tejto stránke.

Slovinsko má dobré porkytie železničnou sieťou a vlakom je možné sa dostať i do Mariboru a Ptuja. Informácie o spojeniach je možné nájsť stránkach Slovinských železníc.


Kedy sem cestovať?

Maribor má obdobné podnebie ako my, takže sa tú dá cestovať prakticky celý rok. V zime sú ceny vyššie kvôli lyžiarskej turistike.


Ako sa tu pohybovať?

Maribor je veľmi malé mesto a najlepšie je ho preskúmať pešo.


Kde sa ubytovať?

Väčšina hotelov v Maribore sa orientuje na klientelu, ktorá sem chodí lyžovať, kapacít je tu preto dostatok najmä mimo zimy. Ubytovanie je pomerne drahé, ako v celom Slovinsku.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie