Dánsko

Kodaň – domov najznámejšieho rozprávkara

0
Malá morská víla - Typická ikona Kodane

Kodaň je hlavné mesto Dánskeho kráľovstva, ktorého korene siahajú až do 10. storočia. Na začiatku svojej, dnes už viac ako tisícročnej histórie bolo len maličkou rybárskou dedinkou. Postupne sa jej dostalo zvláštnych privilégií, keď bola vyňatá spod kráľovskej jurisdikcie a mestečko začalo rozkvitať najmä vďaka obchodu. Peniaze však prinášajú skazu a tak bolo mesto pomerne často terčom útokov zo zahraničia. Raz sa dokonca nemeckej Hanse, ktorá sa snažila získať nadvládu nad morom v regióne, podarilo mesto úplne zničiť.

Kodaň sa však z týchto problémov pozviechala a dnes sa jedná o vyspelú európsku metropolu. Kodaň má reputáciu mesta, kde sú ľudia spokojní a šťastní aj napriek tomu, že tu panuje pomerne chladné vetristé počasie. Podľa niektorých prieskumov sa jedná o najšťastnejšie mesto na svete a obyvateľom nevadí ani jedno z najvyšších daňových zaťažení na svete (ktoré je samozrejme kompenzované jednými z najvyšších platov na svete, takže je to vcelku pochopiteľné).

Malá vsuvka: Kodaň leží v regióne Zealand, ktorý ale nie je tým, po ktorom je pomenovaný Nový Zéland (New Zealand). V skutočnosti je Nový Zéland pomenovaný podľa holandského Zeelandu, pretože ho objavil holandský moreplavec Abel Tasman.

Nyhavn – prístav plný barov

Návštevu Kodane začíname v jednej z jej najikonickejších štvrtí, Nyhavne. Nyhavn znamená doslova “nový prístav” a pochádza zo 17. storočia. Ide v podstate o umelo vybudovaný slepý kanál lemovaný farebnými budovami. Celá štvrť pôsobí veľmi malebne a jej atmosféru dokonale dotvárajú historické plachetnice, ktoré tu kotvia vedľa moderných motorových člnov. Ide o jednu z najobľúbenejších a najnavštevovanejších kodaňských štvrtí, čo je spôsobené zrejme aj tým, že ide o centrum nočného života tohto mesta. Nachádza sa tu mnoho barov a reštaurácií, pred ktorými si môžete posedieť s dobrým výhľadom na kanál a jeho okolie.

Pokiaľ si alkoholickú zábavu v tejto štvrti nemôžete alebo nechcete dovoliť, zaznamenal som v tomto meste vcelku zaujímavý alternatívny koncept – v jeho uliciach jazdia nákladné autá, na vlečke ktorých sa vozia ľudia, ktorí tu popíjajú a hulákajú na okoloidúcich. Neviem, nakoľko je to pohodlné, ale vzhľadom k vysokému počtu týchto vozidiel v uliciach predpokladám, že ide o veľmi obľúbenú miestnu buranskú zábavu.

Amalienborg – Sídlo kráľa

Prehliadka pokračuje v časti Amalienborg, ktorá tvorí kráľovské centrum mesta. Okolo osemuholníkového námestia tu stoja štyri úplne identické rokokové paláce, ktoré boli postavené v 18. storočí. Dva z týchto palácov sú prístupné verejnosti. Na námestí je možné vidieť kráľovskú stráž a s trochou šťastia môžete vidieť aj jej výmenu (na poludnie). Uprostred námestia stojí jazdecká socha Frederika V. Kúsok od námestia smerom k pobrežiu sa potom nachádza prístav Amaliehaven, kde sa nachádza veľká fontána a je možné vidieť na druhej strane zálivu modernú budovu opery.

Mramorový chrám

Severozápadná ulica od Amalienborgu vedie priamo k Frederikovmu chrámu, ktorý je známy aj pod menom Mramorový chrám. Ide zrejme o jednu z najkrajších budov v celom meste a disponuje najväčšou kupolou v celej Škandinávii. Chrám bol zrejme inšpirovaný Bazilikou sv. Petra vo Vatikáne a bol postavený v 18. storočí v rokokovom štýle na príkaz kráľa Frederika V. (odtiaľ jeho názov). Jeho prezývka Mramorový chrám vychádza z jeho bohatej interiérovej výzdoby, pri ktorej bol vo veľkej miere použitý mramor. Chrám patrí pod správu Luteránskej evanjelickej cirkvi.

Veľkou turistickou atrakciou je možnosť výstupu na jeho kupolu a vyhliadka z nej na celú Kodaň. Mesto je veľmi ploché a tak je možné z kupoly vidieť naozaj ďaleko, žiadne kopce tu neprekážajú vo výhľade. Z vyhliadky je možné vidieť napríklad i známy hybridný mosto-tunel Øresund. Výstup na kupolu je možný väčšinou až poobede a len v prípade, že to dovoľuje počasie. Pri výstupe ku kupole je možnosť vidieť ešte pár expozícií, napríklad náčrty chrámu alebo sadrový model. Podľa mňa je tento chrám ako i jeho vyhliadka rozhodne povinnosť pre každého návštevníka Kodane.

Kastellet a Malá morská víla

Úplne najznámejšou ikonou Kodane je samozrejme Malá morská víla. Bronzová socha rozprávkovej bytosti tu sedí už od roku 1913, keď ju zafinancoval dánsky mecenáš a odvtedy sa stala turistickou atrakciou. Inšpiráciou je samozrejme rozprávka od Hansa Christiana Andersena, ktorý žil a zomrel práve v Kodani. Socha malej morskej víly má však pomerne pohnutý osud a niekoľko útokov, dvakrát jej odrezali hlavu a raz dokonca pod ňou odpálili výbušninu, ktorou ju odtrhli od skaly a zhodili do mora. Napriek týmto útokom však stále zostáva na mieste, kde bola prvýkrát predstavená pred vyše 100 rokmi.

Čo by kameňom dohodil od malej morskej víly sa nachádza pevnosť Kastellet zo 17. storočia. Pevnosť má pôdorys päťuholníka (alebo päťcípej hviezdy) a je obkolesená vodným kanálom. Patrí k najlepšie zachovaným pevnostiam v severnej Európe. V pevnosti sa nachádza viacero zaujímavých budov, vrátane malého kostolíka a veterného mlyna. Časť pevnosti je stále využívaná armádou, drvivá väčšina z nej je však prístupná verejnosti ako park a je to jedno z najpríjemnejších a najpokojnejších miest v meste, ideálne pre pokojnú prechádzku v zeleni.

Komplex sv. Trojice

Presunieme sa teraz (samozrejme pekne po dánsky – pešo, na bicykli alebo MHD) do centrálnej časti mesta, ku Komplexu sv. Trojice (Trinitatis Complex) zo 17. storočia. Komplex pozostáva z Kostola sv. Trojice, akademickej knižnice a veže s observatóriom a bol postavený na príkaz kráľa Kristiána IV. Veža je pomerne ľahko rozoznateľná svojím zaujímavým kruhovým tvarom, preto sa nazýva i Kruhová veža (Rundetårn). Z veže je veľmi dobrý výhľad na Kodaň a na jej vrchole sa nachádza dodnes funkčné observatórium, ktorého miestne zariadenie si môžete vyskúšať. Veža bola ako observatórium koncipovaná už od začiatku a nikdy nebola používaná ako veža (zvonica) tohto kostola. V období výstavby sa totiž astronómia stávala prominentnou vedou v Európe. Zaujímavým prvkom je spôsob výstupu na vežu – nenachádza sa tu schodisko, ale výstup prebieha po šikmej špirálovitej ploche. Vďaka tomu sa tu každý rok môžu konať preteky na jednokolkách, kedy súťažiaci musia na tomto zariadení vyjsť na vrchol veže a naspäť dolu.

Slotsholmen a Indre By

Indre By je považované za centrum Kodane a nachádza sa tu niekoľko peších ulíc, kostolov a mnoho (väčšinou značkových) obchodov. Táto štvrť je doplnená ostrovom Slotsholmen, doslova Ostrov zámkov. Ako už jeho názov napovedá, tento ostrovček je charakteristický väčšou koncentráciou rozľahlých budov – zväčša zámkov a múzeí, nájde sa tu však aj Kráľovská knižnica. Hlavný palác je Christiansborg, v ktorom sídli aj Dánsky parlament. Výstavba na tomto ostrove začala počas vlády biskupa Absalona, ktorého sochu taktiež nájdeme na námestí hneď pri tomto ostrove. Biskup Absalon bol kľúčovou postavou rozvoja Kodane a vďaka nemu sa mesto rozrástlo z rybárskej dediny na významné obchodné centrum. Bez neho by dnes zrejme Kodaň nebola metropolou celého kráľovstva.

Katedrála Matky Božej

Hlavným kodaňským a dánskym kostolom nie je Mramorový chrám (aj keď ten je samozrejme najkrajším miestnym kostolom), ale Katedrála Matky Božej ležiaca neďaleko Kruhovej veže. História tohto kostola sa datuje až do 12. storočia, bola však niekoľkokrát poničená a súčasná podoba chrámu pochádza z 19. storočia. Katedrála je postavená a dekorovaná vo veľmi strohom neoklasicistickom štýle. Vedľa katedrály sa nachádza rektorát Kodaňskej univerzity.

Christianshavn

Christianshavn, resp. Kristiánov prístav, je jedna z centrálnych štvrtí Kodane, oddelená od kráľovského centra morským kanálom. Bola vybudovaná najmä počas vlády spomínaného kráľa Kristiána IV. za účelom zlepšenia obranyschopnosti mesta. Dnes je to veľmi kľudná a tichá rezidenčná štvrť, ideálna na malý výlet na bicykli v rámci mesta. Nachádza sa tu aj Štátna opera, ktorá je údajne jednou z najdrahších operných domov sveta, čo do ceny konštrukcie budovy – jej výstavba stála viac ako pol miliardy amerických dolárov. Okrem nej sa tu nachádzajú aj malé dláždenné uličky, pri prechádzaní ktorými sa vám ani nebude chcieť veriť, že ste takmer v centre európskej metropoly. Kúsok od opery navyše môžete vidieť menší prístav s vojenskými loďami a ponorkou.

Na záver snáď len dodám, že v meste Hansa Christiana Andersena je toho k videniu samozrejme oveľa viac. Pokiaľ budete mať viac času, určite stojí za návštevu mnoho múzeí, ktoré sa tu nachádzajú, vrátane Ny Carlsberg Glyptotek, glyptotéky s veľmi vzácnymi artefaktmi z oblasti Stredozemia. V prípade, že preferujete ľahšiu zábavu, nachádza sa tu zábavný park Tivoli (taka dánska obdoba Disneylandu), ktorý môže uspokojiť vaše záujmy – nebude to však lacná záležitosť.

Zároveň však treba povedať, že pokiaľ je váš čas obmedzený, Kodaň určite stojí aj za krátku (napríklad víkendovú) návštevu.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Dánsku.


Ako sa sem dostať?

Do Dánska sa dá dostať priamymi letmi z Prahy, Budapešte aj Viedne.

Z Prahy sem lieta nízkonákladová spoločnosť Norwegian a vlajková ČSA. Z Budapešte lietajú nízkonákladovky Norwegian a Ryanair. Z Viedne bohužiaľ len vlajkové Austrian Airlines.

Autom sa dá do Kodane dostať veľmi jednoducho, cez Nemecko. Časť cesty je možné absolvovať trajektom, inak je cesta o asi 300 km dlhšia (a vyžaduje platbu mýtneho pri prejazde mosta).

Autobusové spojenie zabezpečuje (cez Brno) spoločnosť Student Agency.


Kedy sem cestovať?

Ideálnym obdobím pre návštevu Kodane je samozrejme leto, kedy tu nie je tak chladno a vetristo ako po zvyšok roka.


Ako sa tu pohybovať?

Kodaň nie je veľké mesto a centrum sa dá pohodlne prejsť i pešo.

Mesto disponuje veľmi dobrou MHD, ktorá pozostáva z metra, autobusov a lodí. Lístky sú pomerne drahé a pokiaľ chcete MHD využívať intenzívne, je dobré investovať do celodenných či ešte dlhšie platných lístkov (passov).

Ideálnym dopravným prostriedkom je však bicykel, pretože mestská infraštruktúra je pre cyklistov veľmi priateľsky navrhnutá a zároveň je terén veľmi rovný, bez kopcov.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie v Kodani je veľmi drahé a to i v prípade hostelového ubytovania, či dokonca kempovania.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie