Srí Lanka

Kandy – posledné cejlónske kráľovstvo

0
Opice v Kráľovskej botanickej záhrade

Kandy je mesto v srdci Srí Lanky, nachádzajúce sa zhruba uprostred ostrova v horách. Kedysi bolo hlavným mestom kráľovstva, ktoré na Srí Lanke pretrvalo až do 19. storočia, zatiaľ čo pobrežie ostrova bolo už pod kontrolou európskych veľmocí, najmä Holanďanov a Portugalcov. Obyvatelia Kandy ťažili z ťažkej dostupnosti mesta v horách pokrytých džungľou. Kráľovstvo dokonca podnikalo nájazdy na európske dŕžavy na pobreží a dokonca sa im podarilo na nejakú dobu ostrov získať späť od Holanďanov. Pomsta nenechala na seba dlho čakať a armáda pobrežie získala späť.

Európania podnikali i útoky do vnútra ostrova, ale džungľa a teplo v kombinácii s tropickými chorobami armádu vždy tak zdecimovali, že sa Kandy dokázalo zakaždým ubrániť. Nakoniec v dobývaní posledného srílanského (resp. vtedy ešte cejlónskeho) kráľovstva uspeli Briti, ktorí si v roku 1815 mesto podmanili a začalo tradičné vykorisťovanie kolónie. Spod britského područia sa Kandy a celý Cejlón vymanili až po 2. svetovej vojne.

Kandy je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Chrám Relikvie zubu

Dnes je Kandy predovšetkým duchovným a kultúrnym centrom krajiny a nachádza sa v ňom Chrám Relikvie zubu, ktorý je jedným z najposvätnejších miest budhizmu. Ako už jeho názov napovedá, chrám ukrýva relikviu – zub samotného Budhu. Na Srí Lanke je možné nájsť množstvo chrámov s týmto názvom a to z dôvodu, že relikvia postupne putovala z jedného hlavného mesta do druhého. Relikvia dnes však spočíva v Kandy a aj keď je možné chrám i relikviu navštíviť, bohužiaľ nie je možné v ňom fotografovať.

Samotný chrám nie je z architektonického hľadiska nijak omračujúci a miestni si zrejme viac vážia jeho duchovný význam. Okolie chrámu je však veľmi malebné, čomu pomáha i priliehajúce jazierko Bogambara.

Tanec z Kandy

Miestne kultúrne centrum usporiadava tanečné vystúpenia, ktoré vám priblížia tradičný tanec z regiónu Kandy. Súčasťou predstavenia sú aj tance v rôznych maskách. Vystúpenie je zakončené chodením po žeravých uhlíkoch a hltaním ohňa. Pokiaľ teda chcete pochytiť niečo z tradičnej lokálnej kultúry, môžete zamieriť do miestneho Kandyan Cultural Center blízko jazera. Je treba sa obrniť proti rôznym otravným týpkom, ktorí sa budú snažiť ukecať na nejaké predstavenie, pretože potom dostávajú províziu.

Kráľovská botanická záhrada Peradeniya

Neďaleko Kandy, v mestečku Peradeniya, sa nachádza miestna univerzita, ktorá prilieha ku Kráľovskej botanickej záhrade, ktorá je zrejme najväčšou a najlepšou botanickou záhradou na Srí Lanke. Botanická záhrada je ohraničená riekou Mahaweli Ganga (špinavá rovnako ako naozajstná Ganga) a nájdete tu všetko, čo by ste od botanickej záhrady očakávali – kopec stromov, kvetov, kríkov a sklenníky a domčeky s rôznymi kvetinami či rastlinami, ktoré nemôžu byť len tak vonku. V jednom zo sklenníkov stretávame dokonca skupinu asi 15 Slovákov, ktorí sem taktiež vyrazili na dovolenku.

V botanickej záhrade však okrem rastlín žijú aj rôzne zvieratká. Okrem všadeprítomných príslušníkov vtáčej ríše a psov sa tu nájdu napríklad i netopiere alebo opice.

Spice garden

Na Srí Lanke sa nachádza viacero tzv. Spice Gardens, teda záhrad korenia. Tieto farmy sa väčšinou špecializujú na pestovanie a predaj rôznych druhov korenia. Vstup býva zdarma a nie je ani povinnosť si niečo kúpiť, ale budú vás k tomu samozrejme silno lákať. My sme bohužiaľ dorazili v dobe, keď stromy a kríky ešte nemali žiadne plody, takže sme toho veľa nevideli, ale miestny obchodík bol zásobený kvalitne. Najviac sa nám snažili so sprisahaneckým žmurknutím vnútiť “srílanskú nutellu”, čo je nátierka podobná nutelle, ale plná samých zdravých rastliniek a… marihuany.

Chrám Sri Muthumariamman Kovil

Hinduizmus je na Srí Lanke menšinovým náboženstvom (väčšina Srílančanov sú budhisti), ale i tak sa tu nájde pomerne veľa hinduistických chrámov. Jeden z najhonosnejších sa nachádza neďaleko Kandy v mestečku Matale. Chrám Sri Muthumariamman Kovil je starý vraj už 200 rokov a má výzdobu typickú pre hinduistické chrámy, s množstvom malých postavičiek vytvárajúcich neforemnú masu.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Srí Lanke.


Ako sa sem dostať?

Do Kandy sa dá ľahko dostať z iných miest medzimestskými autobusmi.

Veľmi dobrou možnosťou je i cesta vlakom, z ktorého je možné obdivovať nádherné scenérie Srí Lanky. Vlakové spojenie je k dispozícii z Colomba a Baduly.

Pokiaľ cestujete ako väčšia skupina, môžete požiadať vo vašom hoteli, aby vám zohnali minivan i so šoférom, ide o bežnú službu a v každom hoteli poznajú niekoho, kto vám transport zabezpečí.

Vo všeobecnosti platí, že cestovanie na Srí Lanke je zdĺhavé i napriek tomu, že ide o malú krajinu. Cesty sú úzke a jazdí sa pomaly, vlaky zasa často meškajú.


Kedy sem cestovať?

Kandy je dobrou destináciou pre turistické cesty celoročne. Podnebie je tropické, takže dažde môžu prekvapiť kedykoľvek. Pokiaľ preferujete čo najstabilnejšie počasie, smerujte svoju návštevu do obdobia sucha, ktoré trvá zhruba od decembra do apríla. V tejto dobe je zároveň najchladnejšie (ale to neznamená, že vám bude zima). I v období sucha však môže zapršať, pravdepodobnosť je však nižšia.


Ako sa tu pohybovať?

Kandy je malé mestečko a dá sa tu pohybovať pešo. Pokiaľ chcete ísť mimo mesta  (napr. do botanickej záhrady), je dobré využiť miestne tuk-tuky alebo si prenajať skúter.


Kde sa ubytovať?

Ubytovacích možností v Kandy je dostatok a ceny ubytovania sú vcelku nízke (čo platí všeobecne pre celú Srí Lanku).

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie