Kanada

Joffreho jazerá – navštívte len nedávno dobytý raj Britskej Kolumbie

0
Horné Joffreho jazero

Provinčný park Joffreho jazerá bol založený v roku 1996, ale vzhľadom k jeho ťažkej dostupnosti, bol ešte pred 60 rokmi prakticky neobjavený. Prví horolezci navštívili túto oblasť v roku 1957, ale až do roku 1970 bola ťažko dostupná a preto v podstate nenavštevovaná. Sprístupnenie oblasti prišlo až s vybudovaním cestičky slúžiacej pre ťažbu dreva v nej a v roku 1971 vybudovali až k hornému jazeru cestičku zakladatelia miestnej horolezeckej školy.

V nasledujúcich rokoch tu fungovala táto škola a poskytovala kurzy začínajúcim i pokročilým horolezcom, ale postupne si krásu miestnej prírody všimli i bežní turisti a začali ich sem prúdiť väčšie a väčšie davy. V roku 1988 boli preto Joffreho jazerá prehlásené za rekreačnú oblasť, čo donútilo horolezeckú školu definitívne uzavrieť svoju činnosť na tomto mieste. A v roku 1996 boli Joffreho jazerá prehlásené za provinčný park, čo im udelilo špeciálny status ochrany.

Riečka Joffre Creek v Provinčnom parku Joffreho jazerá v Britskej Kolumbii formuje v jednom mieste prudký vodopád

Riečka Joffre Creek v Provinčnom parku Joffreho jazerá v Britskej Kolumbii formuje v jednom mieste prudký vodopád

A rapídne rastúca popularita parku nebola bezdôvodná. Miestne tri Joffreho jazerá sú typickými reprezentantmi kanadských ľadovcových jazier s mliečne sfarbenou tyrkysovou vodou. Túto farbu im dodávajú horské riečky, ktoré ich napájajú. Tie totiž stekajú z ľadovcov a narúšajú miestne horniny, ktoré sa v nej rozpúšťajú v podobe prášku. Ten potom dáva týmto riečkam, ako i jazerám ktoré napájajú, typickú tyrkysovú farbu.

To, v kombinácii s krásnymi zelenými kanadskými lesmi a zasneženými vrcholkami hôr, dáva nádherné výhľady a malebné prostredie pre pešiu turistiku. Najviac ľudí sem prichádza počas víkendov a dní voľna, kedy sú miestne parkoviská úplne plné a na turistickej cestičke to vyzerá ako na Václaváku. Preto je lepšie si naplánovať výlet sem počas pracovných dní, pokiaľ je to pre vás možné.

Horné Joffreho jazero v provinčnom parku v Britskej Kolumbii

Horné Joffreho jazero v provinčnom parku v Britskej Kolumbii

Aj napriek jeho obľúbenosti sa nedá povedať, že by šlo o jednoduchý trek. Výstup je dosť strmý, výhodou však je že sa dá podľa potreby skrátiť a každé z jazier sa nachádza v inej nadmorskej výške. Niektorí turisti tak volia možnosť skrátiť si cestu tým, že ju ukončia pri Dolnom alebo Prostrednom jazere. Pokiaľ sa však rozhodnete absolvovať kompletný výstup až k Hornému Joffreho jazeru, pripravte sa na 4 kilometre dosť strmého výstupu. Pri Hornom jazere sa potom nachádza kemp, kam chodia Kanaďania v lete s obľubou stráviť víkend pod stanom.

Dolné Joffreho jazero sa nachádza hneď pri hlavnej ceste č. 99, vedúcej z olympijského mesta Whistleru smerom na severovýchod až k mestu Kamloops. Pri Provinčnom parku Joffreho jazerá sa nachádza malé parkovisko, ktoré však z vyššie spomínaných dôvodov kapacitne postačuje len počas pracovných dní. Počas víkendov potom postávajú zaparkované autá popri hlavnej ceste v dĺžke i niekoľkých kilometrov.

Od Dolného jazera potom vedie turistická cesta k Prostrednému jazeru, ktorá predstavuje najdlhší úsek cesty – meria zhruba 2 a pol kilometra a prekonáte počas nej značné prevýšenie. Oficiálne trvá výstup asi 50 minút, dá sa zvládnuť o niečo rýchlejšie. Nie však o veľa, pretože výškový rozdiel je naozaj značný. Vďaka tomu sa vám v niektorých momentoch otvorí krásny výhľad z výšky na Dolné jazero.

Prostredné Joffreho jazero je zo všetkých troch najmenšie a oproti Dolnému jazeru má sýtejšiu tyrkysovú farbu – zrejme sa doň dostane viac horninového prášku, vďaka jeho bližšej polohe k ľadovcom. Jazero je obklopené strmými zrázmi a kopcami, ktoré sú čiastočné pokryté lesmi. Preto je jazero trochu ťažšie prístupné, než tie ostatné a prakticky sa dá vidieť len z turistickej cestičky.

Výstup od Prostredného jazera k Hornému jazeru je potom už jednoduchší – dĺžka trasy je len polovičná (teda zhruby 1.3 kilometra) a ani prevýšenie už nie je tak veľké, ako medzi prvými dvomi jazerami. V tejto časti cesty sa turistovi nenaskytnú také dobré výhľady, pretože vedie zväčša lesom, ale je možné tu nájsť veľmi pekné miesta, vrátane menšieho vodopádu, ktorý tu tvorí miestna riečka Joffre Creek.

Horné Joffreho jazero je pre zmenu nielen najvyššie položeným, ale i najväčším zo všetkých troch. Leží tesne pod ľadovcom, ktorý ho napája a zároveň neďaleko Joffreho vrchu (Joffre Peak), ktorý dal pomenovanie celému provinčnému parku. Jazero zbadáte už pomerne skoro po vystúpaní od Prostredného jazera, pretože väčšina cesty už potom vedie priamo pori tomto jazere (a tým pádom je bez prevýšenia). Priamo pod ľadovcom na brehu jazera sa potom nachádza kemp, kde si môžete rozložiť stan a prenocovať v krásnej kanadskej prírode.

Vodopády Nairn Falls

Podobne ako Provinčný park Joffreho jazerá sa pri ceste č. 99 nachádza Provinčný park Nairn Falls. Oba parky delí po ceste 99 zhruba len 30 kilometrov, takže v prípade presunu z Kamloops do Whistleru (alebo opačne) môžete cestou navštíviť oba parky v rámci jedného dňa a jednej cesty.

Provinčný park Nairn Falls je oveľa menší, než Provinčný park Joffreho jazerá, ale zároveň i o 30 rokov starší. Jeho hlavnou atrakciou sú vodopády Nairn, prepojené úzkym kaňonom. K vodopádom vedie asi 1,5-kilometrová cestička od parkoviska a nie je potrebné prekonať prakticky žiadne prevýšenie, takže ide v podstate len o ľahšiu prechádzku. V tomto parku je v letnom období taktiež možné kempovať.


Mapa lokalít


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Kanade.


Ako sa sem dostať?

Autom

Prakticky jediným spôsobom, ako môžete navštíviť oba provinčné parky zmienené v tomto článku, je mať vlastný dopravný prostriedok. Ostatne v Kanade sa bez auta veľmi nezaobídete, obzvlášť pokiaľ chcete navštíviť miestne prírodné parky.

Pri oboch parkoch sa dá parkovať, ale parkovisko pri Joffreho jazerách je príliš malé pre množstvo návštevníkov, ktorí sem prichádzajú počas víkendov. Parkovanie je zadarmo.


Koľko to stojí?

Vstup do provinčných parkov je zdarma. Platí sa len kempovací poplatok 5 USD za noc a osobu v prípade, že sa rozhodnete v parku prenocovať (viď nižšie).


Kedy sem cestovať?

Vzhľadom vyššej nadmorskej výške sú miestne teploty nízke, ale na druhú stranu je v Britskej Kolumbii miernejšie podnebie, ako na východe Kanady či napríklad v Ontariu. Zimy sú preto teplejšie, stále však veľmi studené a turistika je tak možná len od konca jari do začiatku jesene. Oficiálne je kempovanie spoplatnené od 1. júna do 30. septembra, čo je zároveň najlepšie obdobie pre trekking v tomto parku.


Ako sa tu pohybovať?

Pešo

Po turistických cestách sa dá pohybovať samozrejme len pešo.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie priamo v Provinčnom parku Joffreho jazerá je možné len v kempe, ktorý sa nachádza priamo pri Hornom jazere. Za kempovanie sa platí poplatok 5 USD za noc a osobu (3/2017). Poplatok sa dá zaplatiť online na tejto stránke, po zaplatení si potom už len vytlačíte povolenie na kempovanie. Neexistuje rezervačný systém a počet miest je obmedzený, takže cez víkend sa park môže rýchlo zaplniť a v sobotu poobede sa vam môže stať, že už nenájdete miesto pre váš stan. Preto je dobré prísť včas a mať alternatívny plán pre prípad výskytu tejto udalosti.

Oficiálne je kempovanie spoplatnené od 1. júna do 30. septembra.

Alternatívne je možné sa ubytovať v okolitých mestečkách, kde nájdete motely i hotely.

Väčšinou sa však turisti v Provinčnom parku Joffreho jazerá zastavujú len v rámci presunu cez Britskú Kolumbiu, prípadne sem vyrazia na jednodňový výlet z Whistleru a jeho okolia, ktorý je obľúbený pre zimné športy i letnú turistiku.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie