
Upolu je hlavný ostrov tichomorského súostrovia Samoa, aj keď nie je jeho najväčším ostrovom – tento primát patrí susednému ostrovu Savai’i. Na Upolu sa nachádza i Apia, hlavné mesto tejto krajiny. Na šírku má Upolu asi 70 kilometrov, na dĺžku asi len 30. Napriek tomu je však Upolu (a vlastne celá Samoa) nádherne zeleným tropickým rajom s hustou exotickou vegetáciou a krásne modrým morom. Samozrejme nechýbajú ani pláže s bielym i čiernym pieskom. A pokiaľ chcete ušetriť na ubytovaní, môžete si toto všetko vychutnať vo fale – typickom “ubytovaní” na Samoe pozostávajúcom z pár stĺpov zakrytých slamenou strechou.
Samoa patrí medzi polynézske ostrovy, ale jej kultúra sa vyznačuje niektorými veľmi špecifickými črtami. Najznámejšou a najkurióznejšou je asi existencia tzv. fa’afafine, čo v preklade znamená “ženským spôsobom”. V podstate ide o mužov, ktorí boli a sú vychovávaní spôsobom, ako keby boli dievčatá, resp. ženy. Biologicky sú síce mužského pohlavia, ale ich správanie je výrazne zženštilé, obliekajú sa ako ženy a i v rámci rodiny sa k nim pristupuje ako k ženám. Keď sa tak nad tou definícou teraz zamyslím, tak mi to pripadá, že táto kultúra už začína byť pomerne rozšírená i u nás, stačí sa prejsť po ulici.
Poďme však naspäť na Samou. Muži fa’afafine sú už odmalička vedení k “ženským” domácim prácam a v rodine i spoločnosti je tento jav pomerne bezproblémovo tolerovaný. Títo jedinci sa tu v podstate pokladajú za príslušníkov tretieho pohlavia – mávaju bežne vzťahy s mužmi, ženami, ale zriedkakedy navzájom medzi sebou. Tento fenomén je o to pozoruhodnejší, že obyvatelia Samoy sú hlboko veriaci kresťania a nájdeme tu pomerne veľké množstvo kostolov.
Apia
Dosť však bolo transvestitov, poďme sa pozrieť, čo ponúka ostrov Upolu nám, bežným turistom. Pokiaľ by ste tu mali stráviť jeden deň a chceli toho vidieť čo najviac, môžete začať v Apii, hlavnom meste krajiny. Treba však na férovku povedať, že toto “mesto” nemá toho turistovi príliš čo ponúknuť. Nájde sa tu nejaká ta katedrála, nejaký ten pseudomonument v podobe veže s hodinami a nejaká tá tržnica. Čo však stojí za návštevu na okraji mesta je rezervácia Palolo – nachádza sa tu jedna z mála pláží v meste a jeho okolí (nie veľmi pekná) a morská rezervácia s množstvom koralov a bohatým podmorským životom. S trochou šťastia tu vraj stretnete aj korytnačky, čo sa nám však nepodarilo.
Jaskynné jazierko Piula
Keďže dnes však chceme stihnúť preskúmať celý ostrov za jeden deň, nebudeme sa zdržiavať šnorchlovaním a vyrážame z Apie smerom na východ. Nachádza sa tu jazierko Piula, plné vody vyvierajúcej z podzemnej jaskyne. Aj keď sa jazierko nachádza v bezprostrednej blízkosti mora, voda je sladká, pretoža pochádza z podzemného prameňa a nie z mora. Jazierko pokračuje smerom do malej jaskyne, do ktorej môžete vplávať a preskúmať ju. Voda je veľmi čistá a pomerne chladná, keďže pochádza z podzemného prameňa a žijú v nej dokonca pomerne veľké ryby (avšak neagresívne a rady si s vami zaplávajú).
Stretávame sa tu aj s miestnou mládežou, ktorá zvedavo zisťuje, odkiaľ sme. Kupodivu poznajú Československo a nadšene sa nám chvália, že sa nedávno v škole učili o Európe a Hitlerovi. Pochválime aktuálnosť miestnych učebných osnov a vyrážame na ďalšiu cestu.
Vodopád Fuipisia
Smerujeme na juh po úzkej ceste a prichádzame na nenápadné miesto označené len kartónovou kabicou – Fuipisia. Samoa je plná spektakulárnych vodopádov a Fuipisia je jedným z nich. Platíme malé vstupné miestnej domorodkyni, ktorá tvrdí, že pozemok patrí jej rodine a tá sa oň stará. Po krátkej ceste hustým porastom sa dostávame k 55 metrov vysokému vodopádu, ktorý padá do krásne zelenej doliny – tak zelenej, že z toho až bolia oči. Celá dolina je neskutočne krásna a príroda tu vyzerá ako v typickej predstave tropického raja – zrejme žiadna fotka nemôže zachytiť skutočný pohľad na toto miesto. K vrcholu vodopádu sa dá bez problémov dostať, ale samozrejme najlepší pohľad naň je z bočnej strany údolia.
Oceánska priekopa To Sua
Pokračujeme ďalej na juh ostrova, až k jeho južnému pobrežiu. Tu sa nachádza najznámejšia atrakcia Samoy, oceánska priekopa To Sua. Ide opäť o dieru v zemi naplnenú vodou, podobne ako v prípade Piuly, avšak v tomto prípade ide o morskú vodu – v podstate je to jaskyňa vyhĺbená príbojom oceána. Zem nad jaskyňou sa do nej prepadla a tak sa dnes jedná o jazierkou nachádzajúce sa v hĺbke 30 metrov. Je tu vybudovaný drevený rebrík, aby sa k nemu dalo pohodlne zísť, odvážnejší si však kľudne môžu aj skočiť – skákanie je však zakázané počas odlivu, kedy je voda príliš nízko na to, aby bol skok do nej bezpečný. Keďže priekopa má spojenie priamo s oceánom, je možné z jazierka cez zatopenú jaskyňu pod vodou preplávať priamo do oceána – odporúča sa to však len zdatným plavcom.
Okolie priekopy je tvorené hotelom a prostredie je veľmi pekné a príjemné. Navyše si tu môžete vychutnať výhľad na Tichý oceán a pobrežie, prípadne pozorovať fenomén blowholes – príbojová voda vystrekujúca v gejzíroch (viac som o blowholes písal v článku o Tonge).
Pláž Maninoa
Vydávame sa smerom na západ, aby sme si dali obed a trošku si oddýchli na pláži. Naším cieľom je Maninoa, pekná pláž lemovaná viacerými rezortmi. Aj keď ostrov Upolu nie je destináciou s najkrajšími plážami v Tichomorí, nájdu sa tu aj veľmi pekné miesta na kúpanie a opaľovanie sa a Maninoa je jedným z týchto miest.
Vodopád Papapapaitai
Po relaxe sa vydávame naspäť smerom do Apie a cestou sa zastavujeme pri vodopáde, ktorému meno vymyslel asi niekto koktavý. Vodopád Papapapaitai je pomerne vysoký a rúti sa k zemi z výšky 100 metrov. Opäť je zasadený do krásne zelenej vegetácie, bohužiaľ však nepôsobí tak pekne ako oveľa menší vodopád Fuipisia (takmer polovičná výška), pretože je možné si ho obzrieť len z pomerne veľkej diaľky.

Vodopád Papapapaitai
Album | Upolu - Papapapaitai |
Category | Travel |

Vodopád Papapapaitai
Album | Upolu - Papapapaitai |
Category | Travel |

Vodopád Papapapaitai
Album | Upolu - Papapapaitai |
Category | Travel |

Vodopád Papapapaitai
Album | Upolu - Papapapaitai |
Category | Travel |

Vodopád Papapapaitai
Album | Upolu - Papapapaitai |
Category | Travel |

Vodopád Papapapaitai
Album | Upolu - Papapapaitai |
Category | Travel |

Vodopád Papapapaitai
Album | Upolu - Papapapaitai |
Category | Travel |

Vodopád Papapapaitai
Album | Upolu - Papapapaitai |
Category | Travel |
Kde nájsť viac informácií?
Napríklad na stránke o Samoe.
Ako sa sem dostať?
Na Samou sa dostanete len letecky, medzinárodné letisko Faleolo sa nachádza na ostrove Upolu.
Lieta sem Air New Zealand z Aucklandu, Fiji Airways z Nadi a Virgin z Austrálie.
Kedy sem cestovať?
Je dobré sa vyhnúť obdobiu dažďov, ktoré na Samoe trvá od novembra do apríla. Okrajové mesiace (apríl a november) už bývajú väčšinou bez problémov, čo sa počasia týka.
Ako sa tu pohybovať?
Na Upolu je síce verejná doprava, je však malá šanca, že sa vám podarí váš pobyt zorganizovať tak, aby ste mohli ostrov precestovať len pomocou nej – cestovný poriadok prakticky neexistuje.
Väčšina návštevníkov sa pohybuje po ostrove pomocou taxíkov, ktoré majú pevne stanovené ceny medzi jednotlivými destináciami. Cenu však napriek tomu treba dopredu zjednať, inak budete určite oklamaní.
Je možné si tu i prenajať auto, čo predstavuje najjednoduchší a najflexibilnejší spôsob, ako ostrov preskúmať. Jazdí sa vľavo.
Ďalšou možnosťou, pokiaľ si netrúfate na Samoe šoférovať, je najať si auto aj so šoférom – v Apii nebudete mať problém niekoho zohnať. Dôležité je si presne dohodnúť, čo chcete vidieť a že výlet bude napríklad na celý deň. Neplaťte žiadnu zálohu, ale celú sumu až po skončení cesty. Šofér snažiť z vás rýchlo len vytiahnuť peniaze a ukončiť cestu čo najrýchlejšie – nenechajte si obmedzovať svoj čas na jednotlivých miestach a nenechajte sa oklamať rôznymi tvrdeniami, že to a to miesto je práve dnes zatvorené – vždy trvajte na tom, že chcete vidieť na vlastné oči, že to tam je zatvorené.
Kde sa ubytovať?
Zohnať ubytovanie na Samoe nie je problém a cenové rozpätie je pomerne široké – od luxusných rezortov ponúkajúcich typické chatky nad vodou až po hostely. Pokiaľ máte obmedzený rozpočet a zároveň chcete vyskúšať, ako kedysi bývali miestni domorodci, môžete si prenajať fale – pár stĺpov zakrytých slamenou či listovou strechou. Ide o veľmi sparťanské ubytovanie (ak sa to dá nazvať ubytovaním) a batožinu si budete musieť uschovať na recepcii, ale určite sa jedná o veľmi lacnú alternatívu a noci na Samoe sú teplé.
Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
amalada Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The daily ceremony at the Attari border between India and Pakistan is a captivating spectacle, merging national pride with theatrical … -
crypto7Orath Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom Urgent TON Crypto Inside information! The Open Network (TON) has experienced a remarkable surge in popularity throughout 2024, with … -
Nelson Fahey Attari – bizarné divadlo na hraniciach medzi Indiou a Pakistanom The spectacle at the Attari border between India and Pakistan is truly a unique experience, blending national pride with theatrical …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár