Rusko

Zabi medveďa, založ mesto – Jaroslavľ

0
Jaroslavľ - Strelka

Mesto Jaroslavľ nedávno oslávilo tisíce výročie od svojho založenia, ktoré prebehlo podľa legendy v roku 1010. Podľa tej istej legendy ho mal založiť Jaroslav I., veľkoknieža a vládca Kyjevskej Rusi. Náhodou prechádzal týmto miestom, keď bol svedkom prepadnutia obchodníkov miestnymi dedinčanmi. Odvážne preto zasiahol na obranu obchodníkov, čo spomínaných dedinčanov rozzúrilo a poštvali na princa svoje obľúbené domáce zvieratko – medveďa hnedého. Jaroslav však nelenil a chudáka medvedíka perforoval svojou kopijou. Následne tu založil pevnosť, ktorá sa neskôr rozrástla na mesto nesúce meno tohto odvážneho kniežaťa. Mesto má taktiež vďaka rovnakej legende medveďa (nesúceho halapartňu). Jaroslav I. potom stihol založiť ešte niekoľko ďalších miest, vrátane estónskeho Tartu.

Jaroslavľ je mesto ležiace na najväčšej európskej rieke – Volge. V Jaroslavli sa do nej vlieva ďalšia rieka, Kotorosl. Toto miesto sútoku sa nazýva Strelka a predstavuje srdce celej Jaroslavle. Mesto je druhým najväčším mestom centrálnej ruskej oblasti hneď po Moskve, ale rozdiel medzi nimi je obrovský – zatiaľ čo Moskva je ohromný megalopolis a metropola, Jaroslavľ má veľmi provinčný charakter a atmosféru. Nič jej to však neuberá na dôležitosti – tvorí svojím spôsobom stred tzv. ruského Zlatého kruhu, teda oblasti, ktorá sa považuje za kolísku ruskej štátnosti a kultúry a kde stojí niekoľko dôležitých stavieb, najmä náboženského charakteru (kláštory a chrámy). Centrum Jaroslavle je navyše zapísané na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO, čo je česť, ktorej sa dostalo v Rusku okrem Jaroslavle len Petrohradu. Na druhú stranu sa toto mesto zapísalo do histórie aj negatívne pred pár rokmi leteckým nešťastím, pri ktorom zahynulo miestny hokejový team.

Čo je v Jaroslavli teda tak zaujímavé? Monumentom číslo jedna je určite miestny Kláštor premenenia Spasiteľa (v origináli Spaso-Preobraženskij Monastir), ktorý zároveň plní funkciu kremľa (vláda alebo radnica) a citadely, kam sa bolo možné v zlých časoch utiahnuť, čo dokladujú biele hrubé steny obohnané okolo kláštora. Takéto usporiadanie bolo v tých dobách ostatne bežné a je možné sa s ním stretnúť i v iných mestách v tejto oblasti. Samotný kláštor bol založený už v 12. storočí, teda relatívne skoro po založení starého mesta. Keďže Jaroslavľ bola v tej dobe postavená prevažne z dreva, niekoľkokrát vyhorela vrátane kláštora. Súčasná stavba pochádza z 16. storočia a je najstaršou stavbou v celom meste. Zároveň ide zrejme o hlavný dôvod, prečo centrum Jaroslavle získalo status pamiatky UNESCO.

V kláštore samotnom sa nachádza niekoľko stavieb. Tou najstaršou je Katedrála premeny Spasiteľa, ktorá je stará už 500 rokov. Nachádzajú sa v nej krásne a zachovalé fresky z 16. storočia. Ďalším kostolom je Chrám Panny Márie, ktorý však už nie je pre účely bohoslužieb využívaný, ani otvorený pre verejnosť. Pre tú je však otvorená miestna zvonica, do ktorej môžete vyjsť po schodoch a obzrieť si kláštor, ale i okolité mesto či Volgu z výšky. Ostatné budovy slúžili kedysi mníchom a dnes fungujú ako múzeá či galérie, kde sa konajú rôzne dočasné výstavy.

Pokiaľ sa vyberiete od kláštora smerom k Volge, dostanete sa k zrejme najkrajšiemu kostolu v Jaroslavli – Chrámu proroka Eliáša. Tento stojí uprostred Sovietskeho námestia (trošku paradox) a pochádza zo 17. storočia. I tento chrám sa nezanedbateľnou mierou pričinil o získanie statusu pamiatky UNESCO pre centrum Jaroslavle. Najzaujímavejšou črtou chrámu sú opäť veľmi zachovalé fresky, taktiež zo 17. storočia.

Len kúsok od tohto kostola sa nachádza Katedrála nanebovzatia (Uspenskij Katedralnyj Sobor). Pôvodný chrám tu stál už v 13. storočí, boľševici ho však zničili. Dnešný chrám je teda úplne nový (2010) a pôsobí bez fresiek s obyčajnými bielymi stenami trochu chladne. Vnútri sa ale nachádza veľký, zlatom zdobený oltár a množstvo zlatých artefaktov. Pred kostolom sa potom nachádza starý kameň, ktorý označuje miesto, kde mal knieža Jaroslav pred viac ako tisíckou rokov mesto založiť.

Ak by vám bolo kostolov málo, v Jaroslavli sa ich nachádza mnoho ďalších. Za všetky spomeniem napríklad dva kostoly s červenou fasádou – Chrám Archanjela Michaela a Kostol Zjavenia Pána (Cerkov Bogoyavleniya). Alebo sa môžete len tak prechádzať malebnými ulicami mesta, najmä v okolí spomínaného Sovietskeho námestia a pešej ulici Kirova. Pokiaľ by ste dostali chuť utrácať, môžete zájsť na neďaleký centrálny trh (rynok) alebo do moderného obchodného centra Aura.

Najlepším a najpríjemnejším miestom na prechádzky je však promenáda popri Volge, ktorá sa vinie niekoľko kilometrov popri tejto najdlhšej rieke v Európe až po Strelku – poloostrov s hrajúcimi fontánami zakočený stĺpom so zlatou orlicou. Nezabudnite si všimnúť všadeprítomného medveďa s halapartňou – symbol mesta Jaroslavľ.


Ako sa sem dostať?

Jaroslavľ je vzdialená asi 250 kilometrov od Moskvy a existujú tu priame vlakové spojenia z Jaroslavľskej stanice (Yaroslavskiy vokzal) v Moskve. Cesta vlakom trvá asi 4 hodiny a spojenie je možné vyhľadať na stránkach Ruských železníc.

Alternatívou môže byť 5-hodinová cesta z moskovskej Centrálnej autobusovej stanice.


Kedy sem cestovať?

Jaroslavľ je hlboko v ruskom vnútrozemí a teploty nevystupujú vysoko počas celého roka. Preto je pre návštevu mesta ideálnym obdobím leto.


Ako sa tu pohybovať?

Centrum mesta je pomerne malé a nie je problém ho preskúmať celé pešo.

Autobusové i vlakové stanice (je ich tu viacero, vždy si treba overiť, odkiaľ odchádza práve váš vlak/autobus) sa nachádzajú trochu ďalej od centra.

Mestská hromadná doprava je vcelku lacná a funguje pomerne dobre, ale na potrebné spojenie sa asi budete musieť spýtať v hoteli alebo okoloidúcich. V najhoršom prípade vám poradí obsluha v autobuse/trolejbuse, ktorá je prítomná v každom z nich za účelom predaja lístkov.


Kde sa ubytovať?

Nájsť ubytovanie v Jaroslavli nie je problém a jeho ceny sú pomerne priaznivé.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Rusku.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie