Bielorusko

Hrad Mir – jedna z najkrajších stavieb v Bielorusku

0
Hrad Mir

Mir je dedinka v Bielorusku, ležiaca neďaleko hlavného mesta Minsk. Dedina bola založená v 14. storočí a až do 2. svetovej vojny bola súčasťou Poľska. Väčšinu času patrila poľskej šlachtickej rodine Radziwiłłovcov. Na začiatku 2. svetovej vojny zabral mesto Sovietsky zväz a odvtedy bolo súčasťou Bieloruska (najprv ako sovietskej republiky, potom ako samostatnej krajiny).

V Mire bol postavený hrad, vďaka čomu sa stalo cieľom útokov rôznych nepriateľov. Vzrástol však tým aj význam mesta, kde sa konali napríklad trhy s koňmi. Významnou časťou populácie boli Židia, ktorí pred 2. svetovou vojnou tvorili zhruba polovicu obyvateľov mestečka. Po obsadení Sovietmi boli nútení mnohí z nich z mesta odísť a tých, čo zostali, vyvraždili nacisti, ktorí územie dobyli od Sovietov. Tomuto temnému obdobiu v histórii Miru sa venuje malé múzeum v jednej z miestností hradu. V Mire sa narodil a žil tretí izraelský prezident, Zalman Šazar.

Hrad Mir

Najväčšou atrakciou dediny a v podstate dôvodom, prečo sem prúdia turisti zo zahraničia i z Bieloruska, je spomínaný hrad Mir, založený v 16. storočí. Hrad bol postavený v gotickom štýle a neskôr dekorovaný v renesančnom slohu. V 19. storočí bol hrad opustený a chátral a počas 2. svetovej vojny slúžil ako ghetto, kde bola uväznená miestna židovská populácia pred jej vyvraždením.

Po vstupe do hradu sa pred návštevníkmi zjaví rozľahlé nádvorie lemované obrannými múrmi hradu. Na nádvorie je obzvlášť dobrý výhľad z obranných hradieb a veží, na ktoré majú návštevníci prístup.

Vnútorné priestory hradu sú vyhradené múzeu, kde si môžete prezrieť množstvo objektov z každodenného života minulých storočí. Okrem brnení, zbraní, tapisérií, nábytku a iných objektov tu môžete vidieť napríklad komnaty alebo jedálne miestnych šľachticov, ako aj jedálne alebo podzemné komory s vínom. K tomu je možné tu vidieť makety ďalších bieloruských hradov, vrátane Nesviža.

Kostol sv. Trojice

V okolí hradu sa nachádza veľký park s jazerom, ktoré sú príjemným miestom k prechádzke v prípade, že vás hrad prestane baviť a budete sa chcieť ešte trochu prejsť. V areáli sa nachádza ešte niekoľko stavieb, z ktorých najvýznamnejšou je Kostol sv. Trojice zo 16. storočia. Kostol slúžil najmä pánom hradu – chodili sem na bohoslužby a boli su i pochovávaní.


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Bielorusku.

Informácie o histórii alebo cenách vstupného je možné nájsť na stránkach hradu Mir.


Ako sa sem dostať?

Z Minsku sa dá do Miru dostať autobusom. Autobusy odchádzajú z hlavnej autobusovej stanice (Avtovokzal Centraľnyj), hneď vedľa vlakovej stanice. Lístky sa dajú kúpiť priamo na tejto stanici a je možné platiť kartou. Miesta v autobuse sú priamo priradené k lístku. Cesta trvá asi 2 hodiny a autobusy väčšinou nebývajú plné, takže lístok sa dá kúpiť i pred odjazdom. Ak chcete mať istotu, môžete íst na stanicu o deň skôr a lístok si kúpiť vopred.

Autobusy jazdia včas a ide o spoľahlivý spôsob dopravy (a podľa môjho názoru najlepší) pri návšteve Miru z Minsku.

Teoreticky sa sem dá dostať i z Minsku taxíkom, cesta by nemala byť veľmi drahá, ale už treba zjednávať.

Ďalšou alternatívou je organizovaný zájazd z Minsku. Väčšina cestovných kancelárií ponúka jednodenný výlet s návštevou Miru a neďalekého Nesvižu za zhruba 50 EUR vrátane obeda. Výklad je väčšinou len v ruštine.


Kedy sem cestovať?

Vzhľadom k tomu, že ide viacmenej o mestskú turistiku, dá sa Mir navštíviť celoročne. Pamätajte však na to, že zimy bývajú v týchto končinách kruté. Leto je ideálnym obdobím pre návštevu.


Ako sa tu pohybovať?

Mir je maličká dedinka, všetko sa tu dá navštíviť pešo.


Kde sa ubytovať?

Väčšina ľudí sem prichádza na jednodňový výlet z Minsku, takže hotel má v Minsku. Priame v Mire sa nejaký hotel nájde, ale je zrejme zbytočné tu zostávať na noc. Navyše ubytovanie v Minsku je veľmi lacné.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie