Fínsko

Hämeenlinna a Hattula

0
Granitový hrad v parku Aulanko v Hämeenlinne

Mestečká Hämeenlinna a Hattula poskytujú ideálnu možnosť podniknúť jednodenný výlet z Helsínk a skombinovať v jednom výlete históriu, prírodu, náboženstvo i väzenie.

Hämeenlinna leží asi 100 kilometrov severne od fínskej metropoly a práve z Helsínk sem viedla úplne prvá fínska železnica. Dominantou mesta je hrad Häme pochádzajúci už z 13. storočia. Aj keď asi nepôjde práve o najkrajší ani najzaujímavejší hrad, ktorý ste v živote videli, je zasadený vo veľmi príjemnom prostredí a jeho návšteva vám môže ukázať, ako sa žilo v stredovekom Fínsku (vtedy samozrejme ešte súčasti Švédska). Hneď vedľa hradu sa nachádza vojenské múzeum s technikou z rôznych období až po 2. svetovú vojnu.

V blízkosti hradu je taktiež väzenie, ktoré ešte donedávna plnilo svoju funkciu. Pri prechádzaní jednotlivými celami som sa vcelku vážne zamyslel nad porovnaním s mojím vysokoškolským internátom. Musím povedať, že v kategóriach metre štvorcové na osobu alebo komfort väzenie jednoznačne vyhrávalo.

Samotné mesto Hämeenlinna je pomerne príjemné, ale veľa zaujímavostí turistom neposkytuje. Za návštevu však stojí park Aulanko na okraji mesta, kde je možné si urobiť celkom dobrý výlet do prírody alebo sa len tak kochať výhľadom na jazero.

Pár kilometrov od Hämeenlinny sa nachádza mestečko Hattula, kde sa nachádza Kostol sv. Kríža. Kostol (resp. kostolík) pochádza z 15. storočia a je postavený z tehiel. Vo Fínsku sú jediné dve takéto stredoveké stavby – okrem tohto kostola je to vyššie zmieňovaná pevnosť Häme. Tento kostolík je výnimočný svojimi zachovalými originálnymi (niekoľko storočí starými) freskami maľovaný technikou “a secco”. Pri tejto technike sa farby miešajú s vajíčkami a nanášajú na zvlhčenú sadru. V kostolíku sa tiež nachádzajú drevené sochy staršie ako 500 rokov.

Aj keď je Fínsko destináciou, kam väčšina ľudí zrejme pôjde za prírodnými krásami a tisíckou jazier, mestečká Hämeenlinna s pevnosťou Häme a Hattula so svojím stredovekým kostolíkom určite stoja za jednodenný výlet.


Ako sa sem dostať?

Do Helsínk lieta nízkonákladová spoločnosť Norwegian z Prahy a Budapešte. Národný prepravca Finnair sem lieta z Viedne. Dá sa sem samozrejme dostať aj autom, napríklad cez Poľsko, pobaltské krajiny a trajektom z estónskeho Tallinnu. Z Helsínk (pokiaľ nemáte k dispozícii auto) je možné sa do Hämeenlinny dostať vlakom alebo autobusom na trasne Helsinky – Tampere.


Kedy sem cestovať?

Pre túry v prírode je ideálne asi leto, mestá sa dajú navštíviť celoročne – samozrejme je treba počítať s tým, že v zime je tu trošku chladnejšie, než u nás.


Kde sa ubytovať?

Hämeenlinna je malé mesto, ktoré nie je práve turistickou destináciou. Hotely tu však k dispozícii sú a keďže turistov tu je málo, nebudete mať problém nájsť ubytovanie v daný deň

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Fínsku.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie