Belgicko

Gent – flámska textilná veľmoc

0
Hrad Gravensteen

Gent patril v stredoveku medzi najväčšie mestá Európy, bol väčší než Moskva alebo Kolín. Na sever od Álp bol väčší len Paríž. Gent v tejto dobe zároveň jedným z najbohatších miest sveta najmä vďaka obchodu a textilnému priemyslu. Obchod s vlnou priviedol mesto k takému rozkvetu, že tu v stredoveku vznikla prvá industrializovaná zóna v Európe. Ruka v ruke s týmto bohatstvom šiel samozrejme i záujem o umenie a tak v meste pôsobilo mnoho umelcov – maliarov, architektov, či sochárov. Aj keď skutočne zlatý vek zažíval Gent v stredoveku, dodnes ide o veľmi príťažlivé a malebné mesto plné histórie a umenia.

Gent sa nachádza niekde na polceste železnicou medzi Bruselom a Bruggami. Keďže väčšina turistov absolvuje túto trasu v rámci jednodenného výletu z Bruselu, Gent je nimi zaplavený oveľa menej než práve Bruggy. A rozhodne neprávom, pretože už keď vystúpite na železničnej stanici v Gente, očarí vás jej historická budova. Nachádza sa však trošku mimo mesta a preto zrejme budete musieť použiť nejaký ďalší dopravný prostriedok, aby ste sa dostali do historického centra.

Už prvá prechádzka po ňom padne dobre každému, kto má rád stredovekú architektúru a kamenné uličky. Tie v Gente sú veľmi čisté, úhľadné a človeku by sa nimi dokázal prechádzať aj celý deň. V Gente je však niekoľko pamiatok, ktoré by bolo hriechom vynechať pri prechádzke mestom.

Ak začneme prechádzať centrom z východu, prvou väčšou budovou, na ktorú narazíme, je palác Geeraard de Duivelsteen (Gerard prezývaný Diabol). Tento gotický hrad z 13. storočia je naozaj impozantný a z jednej strany ju obmýva kanál Reep, takže pri pohľade od neho vyzerá ako skutočná pevnosť s vodným kanálom. Pôvodne ide naozaj o pevnosť, ktorá mala chrániť mesto pred prípadným útokom z tejto strany. Neskôr slúžila charite ako sirotinec a domov pre duševne chorých.

Hneď za touto pevnosťou stojí pár metrov smerom do centra najväčší a najvýznamnejší chrám v celom Gente, Katedrála sv. Bava. Svätý Bavo (alebo aj Baaf) nie je v našich končinách veľmi známy – pochádzal z Belgicka a bol to mladý šľachtic, ktorý počas svojho života objavil vieru, konvertoval na kresťanstvo a zasvätil svoj život pomoci blížnym. Rozdal celý svoj majetok a založil kláštor, kde sa stal mníchom a pokračoval v dobročinnej práci. Zomrel v Gente, ktorého je dnes patrónom. Je mu zasvätená spomínaná gentská katedrála, ktorej základy boli postavené pred viac ako tisíc rokmi, v 10. storočí. Chrám bol postupne v priebehu storočí rozširovaný a tak tu nájdeme prvky románskej, gotickej i barokovej architektúry. Pôvodné základy je možné dodnes vidieť v krypte. Celá katedrála je impozantná zvonku (bohužiaľ hlavná veža bola v dobe mojej návštevy v rekonštrukcii) a ešte viac zvnútra. Skutočný poklad tejto katedrály je však ukrytý v jednej z jeho bočných lodí prístupnej len za poplatok. Nachádza sa tu oltárny obraz s názvom “Zbožňovanie tajomného baránka”, ktorý namaľovali bratia Hubert a Jan van Eyck. Išlo o prominentných flámskych umelcov 15. storočia. V chráme sa nachádzajú ďalšie vzácne diela, napr. od ďalšieho flámskeho maliara Petra Paula Rubensa.

Katedrála je orientovaná na námestie, ktoré nesie pomenovanie taktiež po sv. Bavovi (Sint-Baafsplein), pričom na druhej strane tohto námestia sa nachádza gentská radnica spolu so zvonicou. Radničné zvonice sú typickou črtou flámskych stredovekých miest a sú hromadne na zozname svetového dedičstva UNESCO. Na zvonicu v Gente je možné vyliezť a pokochať sa výhľadom na celé mesto z vtáčej perspektívy.

Za radnicou nasleduje ďalšie centrálne námestie, tentokrát Emila Brauna. Na jeho opačnej strane stojí ďalší kostol, ktorý je taktiež jedným z najstarších chrámov v meste. Neskorogotický Kostol sv. Mikuláša pochádza z 13. storočia a slúžil najmä cechom, ktoré tu mali vlastné kaplnky. Pri kostole sa nachádza Korenmarkt (Obilný trh), ktorý je spolu s nábrežiami blízkeho kanálu (Korenlei a Graslei) súčasťou historického obchodného centra mesta.

Z týchto nábreží sa môžete vydať na plavbu miestnymi kanálmi, kde vám kormidelník porozpráva i zaujímavosti z histórie mesta a ukáže hlavné pamätihodnosti.

Jednou z nich je ďalší hrad, tentokrát s názvom Gravensteen (Grófsky hrad). Ide o robustnú pevnosť (múry sú hrubé 2 metre) z 12. storočia, ktorá mala opäť obranný charakter. Pokiaľ by jej základné obranné mechanizmy zlyhali (hrubé múry a ochranné veže), vnútri sa nachádza ďalšia minipevnosť, ktorá mala obrancov uchrániť v najzúfalejšej situácii. Dnes môžete pevnosť oboplávať na spomínanej plavbe loďkou alebo ju navštíviť i vo vnútri.

Nad spomínaným kanálom vedie turistami najfotografovanejší most v Gente, Most sv. Michala. Hneď vedľa neho smutne stojí Kostol sv. Michala – smutne preto, že má odseknutú vežu. Kostol bol založený v 15. storočí, teda v plnom rozkvete mesta, cechom pivárov. Keďže piva sa pilo (a pije) veľa, cech bol bohatý a celý projekt kostola megalomanský. Bohužiaľ bol však megalomanský natoľko, že sa ho nikdy nepodarilo dokončiť. V 19. storočí to s ním vzdali a jeho nedokončenej veži urobili rovné zakončenie, takže tá dnes vyzerá ako odseknútá – jej vrchná časť však nikdy neexistovala a nepridala tak štvrtú vežu k tradičnému gentskému skylinu (ten tvoria tri veže už spomínaných stavieb – zvonica, katedrála a Kostol sv. Mikuláša).

Miest, ktoré stoja za návštevu a budov, ktoré stoja za prehliadku, je v Gente ešte nespočetne. Len z hlavy – Vrijdagmarkt (Piatkový trh – koná sa každý piatok už od 13. storočia), Kostol sv. Jakuba (ďalší krásny gotický chrám), Vleeshuis (bitúnok, resp. trh s mäsom, hneď pri Grófskom hrade – niečo ako posh obchod s potravinami, keďže kedysi bola kúpa mäsa privilégiom boháčov), Gentská univerzita, opera a ďalšie.

Gent je jednoznačne mesto, ktorý stojí za celodenný výlet a určite bude pre vás (ako bol i pre mňa) príjemným prekvapením, pokiaľ sa rozhodnete mu dať šancu. A keby náhodou nenaplnil vaše očakávania, má aj (ako sa na správne mesto v Beneluxe patrí) svoju Red Light štvrť 😉


Ako sa sem dostať?

Gent je veľmi dobre dostupný vlakmi z ktoréhokoľvek belgického mesta (hustota železničnej siete v Belgicku je údajne najvyššia na svete). Spojenie je možné vyhľadávať na stránkach Belgických železníc.

Je možné priletieť napríklad nízkonákladovou spoločnosťou na letisko v Charleroi, odkiaľ sa autobusom dostanete do Bruselu a odtiaľ vlakom alebo autom už kamkoľvek v Belgicku.


Kedy sem cestovať?

Belgicko je malá krajina, ktorá sa da navštíviť celoročne.


Kde sa ubytovať?

Možností ubytovania v Gente je menej ako v Bruseli, takže je aj o niečo drahšie, ale stále vcelku dostupné. Je však možné Gent navštíviť i v rámci jednodňového výletu z Bruselu.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Belgicku.

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie