Čile

Farebný prístav Valparaíso

0
Štvrť Bellavista vo Valparaíse

Čilské mesto Valparaíso leží na pobreží Pacifiku, neďaleko hlavného mesta Santiago. Príjmy mesta prúdia najmä z turizmu a z miestneho veľkého prístavu, ktorý je dôležitým logistickým uzlom v krajine. Valparaíso má povesť bohémskeho mesta, tak trochu charakteristického ako mesto hippies a je známe vďaka svojim nástenným maľbám, graffiti a farebným domčekom, vďaka ktorým sa celé mesto dostalo na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Keďže profil mesta je značne hornatý, nachádza sa tu niekoľko lanoviek (historických), ktoré vás vyvezú na miestne kopce, odkiaľ je možné obdivovať krásne výhľady na najväčší oceán.

Zaujímavosťou je, že v týchto končinách Čile ešte donedávna žili tučniaky, aj keď je tu už pomerne teplo. Talianska majiteľka hotelu mi povedala, že ešte pred 30-40 rokmi sa v uliciach Valparaísa miesto túlavých psov ponevierali túlavé tučniaky. Ako sa však mesto rozrástlo, prestalo byť pre tučniakov zaujímavým a odsťahovali sa inam.

Zo Santiaga jazdia do Valparaísa autobusy so zhruba polhodinovým intervalom. Bohužiaľ mne itinerár vyšiel tak, že cesta do Valparaísa bola v piatok večer pred predĺženým víkendom, takže samozrejme už neboli lístky. Trh v Čile však funguje veľmi pružne a na stanici bolo niekoľko týpkov vykrikujúcich “Valparaíso! Valparaíso!”, ktorí organizovali “nelegálne” autobusy do Valparaísa a privyrábali si tak peniaze, ktoré oficiálne autobusové spoločnosti nechceli. Vonku pred stanicou tak postávali hlúčiky ľudí, ku ktorým sa stačilo pridať a keď čierni dopracovia usúdili, že majú dostatok cestujúcich, telefónom zavolali autobus a pristavili ho na ceste pri stanici. Cestujúci potom nastúpili a autobus vyrazil, zatiaľ čo peniaze priekupník vybral už priamo za jazdy. Férové je, že si nelegálni prepravcovia účtujú rovnaké ceny ako tí “legálni”, takže túto službu bežne využívajú i domáci. Počas tejto novej skúsenosti sa dávam do reči s jedným z cestujúcich, ktorý mi vysvetľuje, že je to pred Vianocami bežná situácia a veľa ľudí cestuje na víkendy k moru. Taktiež mi prezrádza, že pracuje ako baník v bani na meď, ktorá je tradičným čilským artiklom.

Caleta Portales

Caleta znamená “rybí trh” a vo Valparaíse by ste si ju rozhodne nemali nechať ujsť. Nachádza sa v časti Portales, hneď vedľa rovnomennej stanice miestneho metra. Ráno sem prichádzajú rybárske lode s úlovkom, ktorý tu predajcovia ponúkajú v miestnych stánkoch. Čerstvejšie ryby či plody mora ťažko zoženiete, všetky ryby sú tu porcované a vypitvané krátko po ich ulovení a pokiaľ sa vám nechce variť, smažiť či piecť, tak vám ich tu i pripravia podľa ľubovôle, tepelne alebo ako šalát. Môžete tu ochutnať rôzne ryby, ktoré žijú len pri čilskom pobreží, za seba odporúčam reinetu, ale výborný je i miestny mečúň.

Rybí trh je veľmi autentický zážitok, pretože sem chodia nakupovať hlavne miestni obyvatelia a majitelia reštaurácií. Čo je však pre turistov často ešte väčším zážitkom, je miestne safari. Predajcovia totiž odhadzujú odrezky a vnútornosti z rýb do pripravených vedier, z ktorých si ich berú okoloidúci a turisti, ktorí ich hádžu uškatcom čakajúcim na brehu mora na maškrty. Keďže vďaka tomu nemusia loviť a majú pravidelný prísun jedla, sú poriadne vypasené. Okrem nich sa tu zdržujú i tisícky čajok a pelikány, ktoré taktiež čakajú, či sa im niečo ujde. Zvieratá a trhovníci tak vytvárajú neuveriteľne hlučný kolorit, ktorý sa ťažko popisuje slovami – lepšie to snáď ilustruje nasledujúce video.

Cerro Polanco

Štvrť Polanco sa nachádza na kopci (ako väčšina štvrtí vo Valparaíse), už pomerne ďaleko od centra mesta. Pod týmto kopcom sa nachádza široká ulica Avenida Argentina, ktorá je hlavnou dopravnou tepnou privádzajúcou do mesta cestnú dopravu zo Santiaga. Na tejto ulici sa nachádza taktiež dlhá tržnica, kde môžete nakúpiť najmä ovocie a zeleninu.

Vo Valparaíse sa nachádza niekoľko lanoviek, ktoré vás dopravia do štvrtí na jednotlivých kopcoch. V Polancu sa však nachádza jediná, ktorá je vertikálna – takže prakticky ide vlastne o výťah. Jeho veža je jednou z ikon mesta a cesta ním stojí len 100 pesos (asi 3 koruny, resp. 10 centov). Výťah v Polancu slúži obyvateľom už sto rokov – bol dokončený v roku 1915. Po vystúpení z neho sa pred vami otvorí nádherný výhľad na celé mesto.

Samotná štvrť Polanco je charakteristická množstvom graffiti, aj keď veľa turistov sa sem nezatúla – štvrť je považovaná i domácimi za nebezpečnú – ani nie tak v zmysle násilnej kriminality, ako v množstve krádeží, ktoré sa tu odohrajú. Počas denného svetla je to však celkom bez problémov, takže pokiaľ máte radi nástenné maľby a graffiti, určite návštevu tejto štvrte nevynechajte.

Cerro Alegre a Cerro Concepción

Štvrte Alegre a Concepción tvoria jadro celého mesta. Miestne uličky opäť disponujú množstvom malieb a graffiti a ide o turisticky najfrekventovanejšiu lokalitu. Na rozdiel od iných častí mesta sú tieto štvrte považované za bezpečné i v noci a veľa turistov sa ich uličkami túla aj neskoro večer, keď navštevujú miestne bary a diskotéky. Zároveň je tu pomerne veľa reštaurácií, v ktorých sa dá chutne a lacno najesť. Väčšinou sú v ponuke samozrejme miestne ryby, ktoré sú zároveň najlepšou voľbou na výbornú a ľahkú večeru.

Výhľad z týchto štvrtí väčšinou nie je tak dobrý ako z iných častí mesta, ale kompenzuje to záplava malieb a celková atmosféra, ktorou toto miesto disponuje. Tieto štvrte sú zrejme jedným z dôvodov, prečo bolo celé mesto zaradené na zoznam UNESCO.

Cerro Bellavista

Zo štvrte Alegre sa môžete odviezť mikrobusom O do štvrte Bellavista, odkiaľ (ako už názov napovedá) sú opäť veľmi pekné výhľady na celé mesto i more. Navyše sa tu nachádza dom La Sebastiana, v ktorom žil a pôsobil čilský básnik Pablo Neruda, ocenený Nobelovou cenou za literatúru. Z jeho domu je urobené pekné múzeum a nájde sa tu i obchod, kde je možné si zakúpiť zbierky jeho básní, čo je veľmi pekný suvenír pre každého milovníka literatúry, obzvlášť keď sú tieto knižky dostupné i v iných jazykoch (najmä angličtina a francúzština, prípadne zrkadlové dvojjazyčné vydania v kombinácii so španielčinou).

Keď zídete dolu od múzea La Sebastiana, je dobré sa trafiť na ulicu Rudolph – odtiaľto sú opäť výborné výhľady na more a najmä na farebné domčeky, ktorými je Valparaíso charakteristické – odtiaľto pochádza väčšina fotiek Valparaísa, ktoré nájdete na internete. Odtiaľto (alebo aj sem) sa potom môžete opäť zviezť lanovkou za 100 centov.

Prístav

Stanica metra Puerto je poslednou (resp. prvou) stanicou miestneho metra a ako jej názov napovedá, nachádza sa priamo v miestnom prístave. Odtiaľto štartujú výletné i nákladné lode a toto miesto je považované miestnymi opäť za jedno z tých “menej bezpečných”. Okrem toho tu nájdete niekoľko predajcov suvenírov a obchodov s remeselnými výrobkami e luxusnejšiu reštauráciu, kam je občas nutné vystáť frontu na stôl. Inak sa tu však veľa zaujímaveho nenachádza a preto sa môžete vybrať rovno smerom k štvrti Playa Ancha.

Playa Ancha

Štvrť Playa Ancha sa rozprestiera v severnom výbežku mesta a keďže je opäť na kopci, nájdeme tu zasa pár lanoviek. Keďže sem už smeruje viac turistov ako napríklad do Polanca, cena cesty lanovkou je už 300 pesos, teda trojnásobok oproti ostatným – stále však ide o 10 korún, resp. 30 centov, takže je to pomerne zanedbateľná položka. Playa Ancha ponúka podobne ako predchádzajúce štvrte pekné výhľady na mesto a hlavne na prístav. Taktiež tu nájdeme ďalšie graffiti a farebné domčeky, ale i kaviarne a reštaurácie a Múzeum námorníctva. Krátka ulička hneď pri lanovke je okupovaná stánkami s rôznymi suvenírmi, vrátane vlnených šálov z lamy.

Viña del Mar

Pokiaľ budete mať vo Valparaíse dostatok času, môžete sa vybrať na výlet do susedného mestečka Viña del Mar. Toto mestečko je spojené s Valparaísom metrom, takže dostať sa tam nepredstavuje žiadny problém. Viña del Mar je miestny plážový rezort a obyvatelia Valparaísa vás budú upozorňovať, že na rozdiel od ich mesta nie je vo Viña del Mar nič zaujímave k videniu. A budú mať pravdu, pretože mesto je pomerne nové, takže väčšina budov sú moderné činžiaky. Nachádza sa tu obrovská pláž lemovaná promenádou s predajcami suvenírov a hotelmi, ale more je tu pomerne studené a nekúpu sa v ňom ani miestni.

Odjazd a futbal

Juhoameričania sú futbalovými fanatikmi a Čiľania nie sú výnimkou. Samozrejme v deň odchodu z Valparaísa sa musela situácia opäť skomplikovať a kvôli futbalovému zápasu miestneho klubu s vedúcim teamom súťaže (Colo-Colo) bolo zatvorené metro. Miestne výlohy a okná boli vymlátené a na uliciach sa všade váľalo sklo a tak k preprave na terminál poslúžil autobus u ktorého som sa trošku obával, aby nedostal defekt. Samozrejme po príjazde na terminál boli už všetky lístky do Santiaga vypredané a tak sa opäť opakovalo riešenie s cestou “nelegálnym” autobusom. Počas čakania naň sme si s ostatnými cestujúcimi pozreli v televízii na stanici ako davy pseudofanúšikov demolujú štadión a ako sa zápas zrušil 20 minút pred jeho začiatkom…


Kde nájsť viac informácií?

Napríklad na stránke o Čile.


Ako sa sem dostať?

Spôsob dopravy do Valparaísa je popísaný v tomto článku. V skratke – zo Santiaga sem premávajú autobusy, ktoré odchádzajú z terminálu nachádzajúceho sa na stanici metra Universidad de Santiago. Cesta autobusom trvá asi hodinu a pol a stojí od 3 do 7 tisíc pesos podľa toho, kedy chcete cestovať – najdrahšia je samozrejme cesta v piatok večer a naspäť v nedeľu večer. Vo Valparaíse končia autobusy na miestnom termináli na ulici Avenida Argentina, neďaleko stanice metra Baron.


Kedy sem cestovať?

Valparaíso má príjemné podnebie umožňujúce cesty sem prakticky počas celého roka. Večery bývajú pomerne chladné a to i v lete.


Ako sa tu pohybovať?

Vo Valparaíse jazdí metro, ktoré mesto spája i so susednou Viña del Mar. Na metro je nutné si zakúpiť kartu, ktorá stojí 1350 pesos a na ktorú si môžete následne dobíjať kredit. Cesta stojí od 300 do 600 pesos podľa počtu prejdených pásiem (Valparaíso je jedno pásmo). Na jednu kartu môže cestovať viacero cestujúcich.

V meste jazdia aj autobusy a mikrobusy, v nich je potrebné platiť v hotovosti. Cena cestovného závisí od vzdialenosti, pohybuje sa zhruba v rovnakom cenovom rozpätí ako metro.

Taxíky sú pomerne lacné a po meste je možné sa odviezť za 1-3 tisíc pesos, podľa vzdialenosti a zjednávacích schopností.


Kde sa ubytovať?

Ubytovanie vo Valparaíse je drahšie ako v Santiagu, ale stále pomerne dostupné. Pokiaľ plánujete cestovať do Valparaísa cez víkend alebo pred sviatkami (alebo oboje), je dobré si rezervovať ubytovanie vopred. Ideálne je bývať v častiach Cerro Alegre alebo Cerro Concepción.

V prípade, že máte s nájdením ubytovania vo Valparaíse problém, môžete skúsiť susednú Viñu del Mar, kde je ubytovacích kapacít viac.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.



Booking.com

Related Posts

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie