Uruguaj

Uruguaj je malá (druhá najmenšia) juhoamerická krajina vtiesnená medzi Argentínu, Brazíliu a Atlantický oceán.

Uruguaj je pomerne chudobná krajina, ale zároveň je považovaný za jednu z najbezpečnejších krajín na kontinente. Vďačí tomu najmä stabilnej politickej situácii a pomerne stabilnej ekonomike.

Uruguaj bol istú dobu prezývaný i Švajčiarskom Južnej Ameriky, vďaka politickému systému každoročného striedania prezidenta, vyberaného Výkonným úradom. Neskôr došlo k vojenskému prevratu, ktorý mal za následok destabilizáciu krajiny, z ktorej sa postupne spamätávala až do konca minulého storočia.

Podobne ako v celej Južnej Amerike, ľudia sú v Uruguaji veľmi priateľskí a nápomocní.

Meno Uruguaj je odvodené z pôvodného miestneho indiánskeho jazyka a znamená “rieka farebných vtákov”.

V Uruguaji sa rozpráva španielsky a podobne ako na zvyšku kontinentu, je pomerne ťažké nájsť anglicky hovoriaceho človeka.


Víza

Občania SR a ČR nepotrebujú pre vstup do Uruguaja víza.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Medzinárodné letisko sa nachádza pri hlavnom meste Montevideo. Uruguaj nemá národné aerolinky, takže sem lietajú len tie zahraničné. Priame spojenia sú k dispozícii zo Santiaga de Chile, Asunciónu a São Paula. Existuje i veľmi krátke letecké spojenie z Buenos Aires (avšak pomerne drahé).

Loďou

Z Buenos Aires sa dá do Uruguaja dostať loďou, či už do turisticky obľúbeného mestečka Colonia del Sacramento alebo to hlavného mesta Montevideo. Za týmto účelom je možné využiť jednu z troch spoločností – Buquebus, Seacat a Colonia Express (do Montevidea poskytuje spojenie len prvá menovaná spoločnosť). Doba plavby je zhruba 1 hodina do Colonie a 3 hodiny do Montevidea. Ceny sa môžu výrazne podľa času plavby a včasnosti rezervácie lístkov. Je treba myslieť aj na to, že v prípade platby kartou je cena ešte vyššia kvôli použitiu oficiálneho kurzu argentínskeho pesa oproti svetovým menám (väčšinou znevýhodnenie o 50%). Preto je lepšie zaplatiť v hotovosti v pesos, avšak túto možnosť máte len v prípade, že už ste v Argentíne.


Ako tu cestovať?

Autobusová doprava v Uruguaji je pomerne kvalitná. Najfrekventovanejšou linkou je Montevideo – Colonia del Sacramento. Pre informácie o autobusových spojoch sa môžete obrátiť na tieto stránky.

Prenájom auta je v Uruguaji jednoduchou záležitosťou, stačí mať vodičský preukaz a kreditnú kartu. Cesty sú v dobrom stave a šoférovanie bezproblémové.


Kedy sem cestovať?

Uruguaj má príjemné teplé podnebie a je možné ho navštíviť prakticky celoročne.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Colonia del Sacramento – hlavná turistická atrakcia krajiny, malebné mestečko na dohľad od Buenos Aires, jedno z najstarších v Uruguaji a súčasť svetového dedičstva UNESCO (blog o Colonii del Sacramento tu)

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Uruguaji je možné nájsť pomerne ľahko. Ceny ubytovania sú porovnateľné s tými u nás a spektrum kategórií je široké.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Uruguaji sa platí uruguajskými pesos.

Na turistických miestach nie je problémom platiť v dolároch. Miestne bankomaty umožňujú výber hotovosti v dolároch namiesto pesos.

Bankomaty sú k dispozícii v dostatočnom množstve a platby kartami sú bez problémov a terminálmi disponujú dokonca i predajcovia na niektorých trhoch (väčšinou stánky so suvenírmi). Platby kartami sú často spoplatnené dodatočnou daňou, ktorú vyberá uruguajská vláda. Nemusí sa to vzťahovať však na všetky zahraničné karty, je lepšie si to preto overiť na mieste.

Uruguaj je pomerne drahá krajina, i na naše pomery. V krajine sa toho vyrába veľmi málo a všetko, čo je z dovozu, je veľmi drahé kvôli vysokým clám.

Obľúbenými suvenírmi z Uruguaja bývajú nádobky pre pitie nápoja yerba mate.

Najnovšie komentáre

Kategórie