San Maríno

San Maríno je miništát, ktorý je kompletne obklopený Talianskom. Jeho historické centrum sa nachádza na kopci Monte Titano a je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

V San Maríne sa rozpráva po taliansky. Neznamená to však, že by sa Sanmarínčania považovali za Talianov. Sú veľmi hrdí na svoju krajinu a ozačiť ich za Talianov sa považuje za pomerne urážlivé.

San Maríno predstavuje ideálnu destináciu pre jednodňový výlet v prípade, že dovolenkujete v blízkom prímorskom letovisku Rimini.


Víza

San Maríno nie je členom EÚ a oficiálne ani Schengenu, hraničné kontroly však neexistujú a je možné sa tu voľne pohybovať. Pri pobyte nad 10 dní by však mal každý cudzinec požiadať o povolenie k pobytu.


Ako sa sem dostať?

Autobusom

San Maríno je veľmi ľahko dostupné asi polhodinovou jazdou autobusom z talianskeho Rimini. Autobusy odchádzajú zo stanoviska oproti hlavnej železničnej stanici v Rimini a prichádzajú na parkovisko priamo pod vrcholom Monte Titano. Autobusy odchádzajú každých 60-90 minút, podľa sezóny.

Autom

Pokiaľ cestujete autom, nemali by ste mať s cestou do San Marína žiadny problém.


Ako tu cestovať?

Centrum mesta je veľmi malé a nie je problém ho preskúmať celé pešo. Je treba počítať s tým, že je to trošku do kopca, ale nejde o nič, čo by vyžadovalo vysokohorský tréning.


Kedy sem cestovať?

San Maríno sa dá navštíviť bez problémov celoročne.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • San Maríno – historické centrum miništátu rozprestierajúce sa na vrchu Monte Titano (blog o San Maríne tu)

Príroda


Kde sa ubytovať

V San Maríne je k dispozícii niekoľko hotelov a ubytovanie vo všeobecnosti nie je problém nájsť. Je možné sa taktiež ubytovať v neďalekom Rimini a podniknúť do San Marína jednodňový výlet.

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

San Maríno je členom eurozóny.

Platby kartami ako i bankomaty sú bežne k dispozícii.

Je možné tu nakúpiť rovnaké výrobky ako v Taliansku, ktoré sú tu však poznateľne lacnejšie. Toto sa týka i talianskych výrobkov ako je oblečenie či kabelky. V mnohých obchodoch sa dá dokonca i zjednávať o cene.

Najnovšie komentáre

Kategórie