Podnestersko

Podnestersko je maličká krajina medzi Moldavskom a Ukrajinou.

Ide o separatistickú republiku podporovanú Ruskom, ktorá si svoju nezávislosť vydobyla krvavým konfliktom v rokoch 1990-92.

Je charakteristická najmä svojím socialistickým konzervativizmom – dodnes tu vládne komunistická strana. Preto sú všade vidieť komunistické symboly a sochy boľševických hrdinov a tak je krajina akýmsi obrazom dnes už neexistujúceho Sovietskeho zväzu.

Sovietske symboly pri príjazdovej ceste do Tiraspoľa

Sovietske symboly pri príjazdovej ceste do Tiraspoľa

Podnestersko nebolo uznané žiadnym štátom, okrem niekoľkých iných separatistických republík. Moldavsko však nemá nad krajinou žiadnu kontrolu, krajina má vlastnú vládu, parlament alebo aj menu.

Väčšinu obyvateľstva tvoria Rusi, žijú tu však i významná ukrajinská a moldavská menšina.

Obyvatelia sú veľmi slušní a priateľskí voči turistom a často aj zvedaví, keďže sem turistov veľmi veľa necestuje.


Víza

Pre cesty do Podnesterska stačí občanom SR a ČR len občiansky preukaz.

Pre istotu je však dobré mať so sebou aj cestovný pas, pretože pravidlá nie sú jednoznačné, resp. nie sú aplikované úplne jednoznačne.

Pri vstupe dostanete vstupnú kartu, ktorú je dôležité mať so sebou až do opustenia krajiny.

Pokiaľ vstúpite do Podnesterska z Ukrajiny a následne prejdete do Moldavska, môže sa stať, že budete mať problém pri opustení Moldavska, pretože vstup do krajiny cez Podnestersko Moldavci považujú za nelegálny (podobná situácia ako medzi Srbskom a Kosovom). Preto je lepšie opustiť Podnestersko smerom do rovnakej krajiny, z ktorej ste doň prišli.


Ako sa sem dostať?

Vlakom

Vlaky premávajú medzi Kišiňovom a Odesou, zastavujúc sa cestou v Podnestersku, konkrétne v Tiraspoli a Bendery. Keďže spojenia sú veľmi obmedzené (1 vlak denne), nejde o optimálny spôsob na to, ako sa do Podnesterska dostať.

Autobusom

Autobusom sa dá dostať do Tiraspoľu z Kišiňova, autobusy jazdia pomerne často (asi každú polhodinu). Východzím bodom v Kišiňove je hlavná autobusová stanica (za mestskou tržnicou) a v Tiraspoli železničná stanica (gara-vokzal).

Cena lístka sa pohybuje okolo 3 EUR za jeden smer.

Na hraniciach je nutné prejsť kontrolou rovnako, ako pri ceste maršrutkou (viď nižšie).

Maršrutkou

Maršrutky (minivany) taktiež pokrývajú spojenie medzi Kišiňovom a Tiraspoľom. Ceny sú podobné ako v prípade cesty autobusom, teda okolo 3 EUR (5/2016).

Na hraniciach medzi Moldavskom a Podnesterskom musia všetci pasažieri vystúpiť a prejsť pasovou a colnou kontrolou. Táto väčšinou prebehne rýchlo a teoreticky vám stačí občiansky preukaz, ale je lepšie pre istotu mať pas. Na hraniciach vám vystavia vstupnú kartu, ktorú je treba si schovať, pretože ju od vás môžu vyžadovať pri opustení Podnesterska.

Následne pasažieri nastúpia do maršrutky a pokračujú v ceste.

Kontrola prebieha len na podnesterskej strane, Moldavci hranice neuznávajú a tak pasovú kontrolu nerobia.

Autom

V prípade cesty autom cez hranice je situácia trochu komplikovanejšia. V prvom rade musíte byť majiteľmi auta alebo mať od majiteľa notársky overené splnomocnenie k jeho užívaniu.

V druhom rade je nutné si na hraniciach vybaviť vstupnú kartu (rovnako ako v prípade maršrutky) a zaplatiť poplatok (zrejme cestnú daň), ktorého výška nie je veľmi jasná – zdá sa, ako keby ju úradníci strieľali od boku. V našom prípade to bolo 20 EUR za auto (5/2016).

V každom prípade na všetko, čo zaplatíte, dostanete papier, úplatky tu už nefungujú ako v minulosti, pretože miestne autority bojujú s korupciou polície a všade sú kamery, takže úradníci ani policajti žiadny úplatok vziať nemôžu.

Kontrola prebieha len na podnesterskej strane, Moldavci hranice neuznávajú a tak pasovú kontrolu nerobia. Kontrolujú však zaplatenie moldavskej cestnej dane, preto si nezabudnite potvrdenie o jej zaplatení, ktoré ste dostali pri vstupe do Moldavska.

Taxíkom

Z Kišiňova do Tiraspoľu je relatívne jednoduché i lacné sa dostať taxíkom. Cena sa pohybuje okolo 25 EUR a taxikár vám pomôže zariadiť i formality na hraniciach, pokiaľ si na to netrúfate sami.


Ako sa tu prepravovať?

Autobusom

Autobusové spojenia sú k dispozícii medzi väčšími mestami, ale dostupnosť spojení je obmedzená – je dobré sa informovať na stanici v príslušnom meste (autovokzal).

Maršrutkou

Maršrutky, resp. minivany, sú typické dopravné prostriedky v postsovietskych krajinách. Je možné si ich zastaviť kdekoľvek na ceste a dá sa nimi dostať prakticky všade. Sú trošku drahšie, ako klasické autobusy, ale do svojho cieľa sa nimi dostanete rýchlejšie.

V každom meste majú maršrutky svoje stanovisko, odkiaľ vyrážajú na cestu do ostatných miest – stačí sa spýtať v hoteli alebo hocikoho na ulici. Pokiaľ však maršrutka má voľné miesto, bez problémov vás nechá nastúpiť i kdekoľvek na ceste, stačí zamávať.

Autom

Najjednoduchším a najefektívnejším spôsobom pre prieskum Podnesterska je mať auto – či už vlastné alebo z požičovne. Doprava nie je hustá a žiadne zápchy nehrozia ani v hlavnom meste Tiraspoli. Benzín je oveľa lacnejší ako u nás, cesty sú zhruba rovnaké ako v Moldavsku – väčšinou samá záplata, ale nie deravé, takže sa tu jazdí bez problémov.

V prípade, že máte auto z požičovne v Moldavsku, uistite sa, že poisťovňa povoľuje použitie auta aj v Podnestersku. Ak cestujete vlastným autom, musíte byť majiteľom auta uvedeným v technickom preukaze alebo mať od notára overené povolenie majiteľa auta, že ním môžete jazdiť.

Benzín stojí zhruba 65 centov za liter, nafta 50 centov (5/2016).

Benzín v Podnestersku je o takmer polovicu lacnejší než u nás

Benzín v Podnestersku je o takmer polovicu lacnejší než u nás

Taxíkom

Cesta taxíkom môže byť dobrou a prekvapivo nie drahou alternatívou. Za 50 EUR by nemal byť problém nájsť taxikára ochotného vás voziť celý deň. Cesta z Tiraspoľa do Kišiňova by mala stáť zhruba 25 EUR. Na cene je treba sa dohodnúť vopred.


Kedy sem cestovať?

Podnesterské podnebie je podobné tomu nášmu, len je trošku (naozaj len trošku) teplejšie. V lete môžu byť preto teploty pre cestovanie nepríjemné, ideálnym obdobím je tak jar alebo jeseň.


Ako sa tu dorozumieť?

V Podnestersku sa rozpráva hlavne po rusky.

Existuje tu i ukrajinská a moldavská menšina, ale ruština je jednoznačne dominantným jazykom a taktiež všetky nápisy sú v azbuke a po rusky.

Anglicky sa tu nedohovoríte prakticky nikde, maximálne v Tiraspoli v lepších reštauráciach a hoteloch sa môže vyskytnúť osoba (zväčša mladšia), ktorá ovláda pár anglických slov.


Čo tu navštíviť?

Mestá a regióny

  • Bendery (blog) – pohraničné mesto medzi Podnesterskom a Moldavskom, v ktorom sa nachádza niekoľko storočí stará pevnosť

    Nádvorie pevnosti v Bendery

    Nádvorie pevnosti v Bendery

  • Tiraspoľ (blog) – hlavné mesto krajiny, veľmi malé a pokojné, ale bez významnejších pamiatok či atrakcií

    Dom sovietov

    Dom sovietov – kolosálna budova v sovietskom gýčovom štýle – a samozrejme pred ňou busta Lenina


Kde sa ubytovať

Väčšina turistov sem vyráža na jednodňový výlet z Kišiňova, kde je ubytovacích kapacít k dispozícii viac než dosť. Ceny ubytovania sú pomerne priaznivé, keďže Moldavsko celkovo nepatrí medzi drahé krajiny.

Pokiaľ chcete zostať na noc v Podnestersku, máte najviac možností asi v meste Tiraspoľ. Ubytovanie by malo byť taktiež lacné, aj keď zrejme ako cudzincom vám môžu naúčtovať vyššiu cenu – vo výsledku tak môže byť ubytovanie drahšie ako v Moldavsku. Navyše počet ubytovacích zariadení a kapacít je v Tiraspoli výrazne nižší nez v Kišiňove.

Ubytovanie v hoteli vyjde okolo 40 EUR za izbu pre dvoch, jedlo v reštaurácii zhruba 5-6 EUR (5/2016).

Ubytovanie môžete nájsť napríklad na stránkach Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Ako sa tu stravovať?

Jedlo má v Podnestersku bližšie k ruskej než k moldavskej (resp. rumunskej) kuchyni.

Stravovať sa v reštauráciach vyjde veľmi lacno, za 4-5 EUR dostanete hlavný chod aj s polievkou a nápojom.

Pokiaľ nevládnete ruštinou a netrúfate si na experimentovanie, môžete vyskúšať reťazec Andy’s Pizza – tieto reštaurácie sa nachádzajú prevažne v Moldavsku, ale niekoľko ich je aj v Podnestersku a disponujú i anglickým menu, dokonca niekedy vie pár slov anglicky i personál.

Jedna z budov na tiraspoľskej hlavnej ulici 25. októbra

Jedna z budov na tiraspoľskej hlavnej ulici 25. októbra – s ľudovými motívmi a pizzeriou


Ako a čo tu nakupovať?

Podnesterskou menou je podnesterský rubeľ (PRB), rozdelený na 100 kopejok.

Podnesterský rubeľ nie je medzinárodne uznanou menou, takže zohnať či vymeniť ruble mimo Podnesterska je prakticky nereálne.

Okrem kovových mincí experimentuje podnesterská vláda i s mincami z kompozitu - vyzerajú ako žetóny zo stolnej hry

Okrem kovových mincí experimentuje podnesterská vláda i s mincami z kompozitu – vyzerajú ako žetóny zo stolnej hry

Platby medzinárodnými kartami preto nie sú možné nikde v celej krajine a bankomaty vydávajú len ruské ruble (tie sa dajú vymeniť za podnesterské ruble). Preto je lepšie cestovať sem len s hotovosťou – oveľa výhodnejšie sú Eurá než doláre, na ktoré je často až o 20% horší kurz.

Zmenárne sú k dispozícii všade, v Tiraspoli na každom rohu. Niektoré sú dokonca otvorené non-stop.

Obľúbeným suvenírom je miestne brandy, ktoré je lacné. Je treba dávať pozor na maximálne povolené množstvo alkoholu, ktoré je možné previezť cez hranice – colníci však väčšinou idú viac po cigaretách, keďže tieto sú tu veľmi lacné a preto sa často pašujú.

Zmenární je v Podnestersku dostatok, zahraničné valuty sú cenené

Zmenární je v Podnestersku dostatok, zahraničné valuty sú cenené


Ako je to s bezpečnosťou?

Podnestersko je veľmi bezpečnou krajinou, aj napriek svojej povesti vojnovej zóny. Od jeho návštevy vás budú odrádzať napríklad aj v susednom Rumunsku.

Pravda je však taká, že ulice Tiraspoľa pôsobia oveľa bezpečnejšie, než ulice Bukurešte.

Je dobré sa samozrejme vyhýbať akýmkoľvek politickým (protikomunistickým) provokáciam a fotografovaniu vojenských objektov.

Vo všeobecnosti však platí, že Podnestersko je pre turistov bezpečnou krajinou a ľudia sú voči cudzincom veľmi priateľskí a často zvedaví.

Najnovšie komentáre

Kategórie