Malta

Malta je malá ostrovná krajina pozostávajúca z viacerých ostrovov, z ktorých však len tri sú obývané.

Malta je známa najmä ako ostrov, ktorý bol sídlom rytierov Rádu sv. Jána Jeruzalemského alebo aj jednoducho Rád maltézskych rytierov, ktorí sa osvedčili ako odvážni bojovníci za kresťanskú vieru. Tento rád patril medzi najmocnejšie rytierske rády vôbec, jeho vplyv bol porovnateľný s Rádom templárov. Za ich statočnosť pri boji o Svätú zem a taktiež zo strategických dôvodov im bol ostrov Malta venovaný a odvtedy boli prezývaní i maltézskymi rytiermi. Rád existuje dodnes, ale jeho sídlom je Rím.

Na Malte však žijú i potomkovia pôvodného obyvateľstva, ktorí rozprávajú maltčinou, ktorá patrí do skupiny semitských jazykov. Ide o jediný semitský jazyk, ktorý je zapisovaný latinkou.

Na Malte žije taktiež veľká komunita z Veľkej Británie, ktorej kolóniou bola Malta v 19. storočí.

Malta má veľmi vysoké zastúpenie katolíckej viery medzi obyvateľstvom, čo je zrejme pozostatok pôsobenia Maltézskeho rádu. Preto tu nájdeme veľké množstvo kostolov.

Na Malte sú oficiálnymi jazykmi maltčina a angličtina, takže nie je absolútne problém sa tu dohovoriť anglicky.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné medzinárodné letisko na Malte sa nachádza v Luqe, pár kilometrov od Valletty. Lieta sem väčšina európskych aeroliniek a z Malty zabezpečuje spojenie do Európry taktiež domáci prepravca Air Malta.

Z Viedne sem lietajú Austrian Airlines, FlyNiki a Air Malta. Z Prahy je k dispozícii novozavedená linka ČSA.

Nízkonákladové lety sú k dispozícii z Nemecka a veľmi lacné letenky na Maltu sa dajú kúpiť z talianskych miest s rôznymi spoločnosťami, vrátane Ryanair.

Ryanair a Wizzair lietajú na Maltu taktiež z Budapešte.

Z letiska sa dá ľahko dostať autobusom, lístok stojí pár Eur.


Ako tu cestovať?

Pre cestovanie po Malte máte v zásade 3 možnosti – taxík, prenájom auta alebo autobus.

Cestovanie autobusmi je veľmi lacné a rozdiel medzi cenou jednorázového lístka a celodenného lístka je minimálny, takže je lepšie si kupovať celodenný. Trasy autobusov väčšinou začínajú alebo končia vo Vallette, odkiaľ lúčovo vybiehajú do všetkých častí ostrova. Pre naplánovanie cesty môžete použiť tieto stránky.

Prenájom auta na Malte je cenovo taktiež pomerne priaznivou alternatívou a ušetrí vám kopec času, pretože cesta autobusom trvá mnohonásobne dlhšie.

Pre cestovanie medzi jednotlivými ostrovmi sú k dispozícii trajekty.


Kedy sem cestovať?

Malta má príjemne teplé stredomorské podnebie a dá sa navštíviť celoročne. Väčšina pamiatok a podnikov však v zime zatvára skôr alebo úplne, preto je lepšie smerovať návštevu na neskoršiu jar alebo skoršiu jeseň. V lete ceny prudko stúpajú kvoli pobytovým zájazdom.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Mdina – niekdajšie hlavné mesto krajiny ležiace na kopci s dobrými výhľadmi do okolia a veľmi peknými zachovanými budovami a opevnením
  • Rabat – mestečko neďaleko Mdiny, taktiež domov mnohých historických budov vrátane starovekej rímskej vily
  • Sliema – moderné mestečko s množstvom obchodov, barov a reštaurácií a centrum nočného života v krajine (blog o Slieme tu)
  • Tarxien – mesto so sídlom dvoch pamiatok UNESCO – podzemného komplexu Hypogeum a megalitických chrámov starších než 5 tisícročí
  • Valletta – hlavné mesto krajiny založené v 16. storočí s typickou barokovou architektúrou, súčasť zoznamu svetového dedičstva UNESCO (blog o Vallette tu)

Príroda a aktivity

  • Pláže a vodné športy – Malta má teplé podnebie a preto je obľúbenou plážovou destináciou a na plážach sú samozrejme k dispozícii i typické vodné aktivity

Kde sa ubytovať

Ubytovanie na Malte je možné nájsť veľmi jednoducho, keďže ide o frekventovanú turistickú destináciu. Počas letnej sezóny sú ceny ubytovania výrazne vyššie, keďže Malta je obľúbenou destináciou pre pobytové zájazdy.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Malta je členom Eurozóny.

Bankomaty i platby kartami sú bežne a bez problémov dostupné.

 

Najnovšie komentáre

Kategórie