Maďarsko

Maďarsko je naším južným susedom a teda jednou z najdostupnejších cestovateľských destinácií.

Aj keď ľudí väčšinou lákajú vzdialenejšie destinácie a cesty do susedných krajín nebývajú dostatočne atraktívne alebo “exotické”, Maďarsko je krajinou, ktorá si určite zaslúži pozornosť cestovateľa zo Slovenska či Česka. Krajina ponúka rozmanité možnosti dovolenkovania, ale i krátkych víkendových výletov. Jeho blízkosť navyše dáva výhodu výrazne nižších dopravných nákladov.

Viacero miest v Maďarsku je zaradené do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, vrátane celého historického centra Budapešte. Taktiež sa tu nachádza niekoľko lokalít zo zoznamu biosférických rezervácií UNESCO.

Do Maďarska je tak možné ísť sa prírodnou turistiku, ale mestskou alebou zdravotnou (vďaka veľkému počtu termálnych prameňov a kúpeľov).

V Maďarsku sa rozpráva maďarsky, nájsť anglicky hovoriacich ľudí väčšinou nebýva problém v Budapešti.


Ako sa sem dostať?

Autom

Dostať sa do Maďarska autom nepredstavuje žiadny problém, je treba však myslieť na zakúpenie elektronickej známky pre používanie diaľnic pri vjazde do Maďarska. Túto možnosť poskytujú stanoviská za každým diaľničným hraničným prechodom.

Vlakom

Do Maďarska je možné sa pohodlne dostať i vlakom z viacerých slovenských i českých miest, samozrejme vrátane Bratislavy a Prahy. Spojenia je možné vyhľadávať na stránkach štátnych dopravcov v jednotlivých krajinách, ako i na stránkach Maďarských železníc.

Autobusom

Autobusové spojenia do Maďarska prevádzkuje viacero spoločností, z tých maďarských napríklad firma Volánbusz (lokálne zastúpenie Ecolines). Ďalšími spoločnosťami prevádzkujúcimi medzinárodné autobusové spoje do Maďarska sú napríklad Student Agency alebo Orangeways.


Ako tu cestovať?

Cestovanie v Maďarsku autom je bezproblémové, cesty sú v dobrom stave. Pre diaľnice je potrebné zaplatiť diaľničný poplatok. Tento je plne elektronický, nie je nutné nalepovať vignety. Za diaľnice sa dá zaplatiť pri vstupe do krajiny. Jediným menším problémom môže byť pomerne značná nedisciplinovanosť maďarských šoférov, ktorí často jazdia na naše pomery trochu agresívne a napríklad smerovky veľmi nepoužívajú.

Krajina ma dobré železničné pokrytie a vlakom sa dostanete všade bez problémov, najmä z Budapešte. Spojenia je možné vyhľadať na stránkach Maďarských železníc.

Taktiež autobusová doprava v Maďarsku poskytuje dobré pokrytie pre cestovanie po krajine a asociácia Volán integruje cestovné poriadky všetkých maďarských autobusových spoločností.


Kedy sem cestovať?

Maďarsko sa dá bez problémov navštíviť celoročne, resp. v závislosti od toho, za akými aktivitami cestujete.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Budapešť – hlavné mesto ležiace na Dunaji s veľmi pekným historickým centrom, označované za jedno z najkrajších miest v Európe vôbec (blog o Budapešti tu)

Príroda a aktivity


Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Maďarsku je pomerne lacné a je ho k dispozícii dostatok, dá sa zohnať bez problémov i na poslednú chvíľu.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Maďarskou menou je forint.

Bankomaty a platby kartami sú bežne dostupné.

Obľúbenými suvenírmi z Maďarska sú miestne klobásy alebo salámy a samozrejme víno (Tokajské).

Najnovšie komentáre

Kategórie