Dánsko

Dánsko je najmenšia škandinávska krajina, pokiaľ nerátame autonómne územie Grónska.

Rozlohou (opäť bez Grónska) i počtom obyvateľov je Dánsko veľmi podobné Slovensku.

Dánsko je konštitučnou monarchiou a okrem piatich regiónov v kontinentálnej Európe mu patria dve zámorské oblasti s vysokou mierou autonómie – Faerské ostrovy a Grónsko.

Dánsko je jednou z najbohatších krajín na svete a jednou z krajín s najvyššími príjmami na obyvateľa.

Dánsko je jednou zo zakladajúcich členov NATO a OSN. Zároveň je členom EÚ a Schengenského priestoru, nie však Eurozóny.

Úradným jazykom v Dánsku je dánčina, ale takmer všetci obyvatelia ovládajú veľmi dobre angličtinu, takže dohovoriť sa anglicky nie je problém. Jej používanie však nie je rozšírené natoľko, aby sa používala pri rôznych nápisoch a informáciách pre verejnosť, takže napríklad sa môže stať, že parkovacie hodiny na vás budú rozprávať len dánsky.

Dánsko je známe ako rodisko stavebnice Lego.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Hlavné medzinárodné letiská sa nachádzajú v Kodani a Billunde. Nízkonákladové spojenia do krajiny zabezpečujú spoločnosti Norwegian, Ryanair, Easyjet a Transavia.

Z Prahy sem lietajú ČSA a nízkonákladové Norwegian, z Viedne Austrian Airlines, z Varšavy SAS a z Budapešte sa dajú veľmi lacné letenky zohnať s Ryanairom (a tiež Norwegian).

Celkovo letecké spojenia z uvedených krajín do Dánska sú dosť lacné a preto sa jedná o ideálnu destináciu na víkendový výlet.

Vlakom

Vlakové spojenia do Dánska prichádzajú najmä z Nemecka a Švédska (cez známy hybridný tunelo-most Øresund). Existujú taktiež priame spojenia z Amestedamu, Bazileja a dokonca i Prahy.

Autobusom

Autobusom sa dá do Dánska dostať z okolitých krajín – Švédska a Nemecka. Autobus predstavuje lacnejšiu alternatívu k ceste vlakom.

Autobusové spojenie od nás do Dánska operuje spoločnosti Student Agency (prestup v Brne).

Autom

Dánsko je pomerne dobre dostupné od nás aj autom. V podstate sú dve alternatívy, ako sa dostať autom z Nemecka do Dánska – po zemi a moste (za ktorý sa platí pomerne vysoké mýtne) alebo trajektom z Rostocku alebo Hamburgu (Rostock je z hľadiska dĺžky cesty samozrejme lepšia voľba). Lístok na trajekt cestu trošku predraží, ale zasa ušetríte za benzín na pár stoviek kilometrov a za mýtne na spomínaný most.

Loďou

Trajektové spojenia existujú do všetkých susedných krajín.


Ako tu cestovať?

Dánsko je malá krajina a ideálnym prostriedkom pre jej prieskum je auto.


Kedy sem cestovať?

Dánsko má pomerne chladné podnebie a ideálnym obdobím na jeho návštevu je leto, kedy je možné si užiť príjemné teploty a dlhé dni.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Kodaň – hlavné mesto, ležiace mimo hlavného poloostrova, domov najslávnejšej sochy malej morskej víly (blog o Kodani tu)

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Dánsku je pomerne drahá záležitosť (ostatne ako všetko ostatné). Jeho kvalita je však veľmi vysoká a to i v zariadeniach hostelového typu.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Dánsku sa platí dánskou korunou.

Bankomaty a platby kartami sú bez problémov dostupné všade.

Dánsko je veľmi drahá krajina a pri jeho návšteve je obvykle potreba operovať s pomerne vysokým rozpočtom.

Najnovšie komentáre

Kategórie