Bahrajn

Bahrajn je ostrovné kráľovstvo na Blízkom východe. Štátne zriadenie je konštitučná monarchia, de facto však ide o absolutistickú monarchiu a moc drží v rukách bahrajnský kráľ.

Bahrajn bol jednou z prvých krajín Blízkeho východu, ktorá zbohatla vďaka rope. Jej zásoby sa však pomaly stenčovali a dnes už sú bahrajnské príjmy z ropy oveľa nižšie, ako kedysi. Krajina nediverzifikovala svoju ekonomiku a tak sa ocitla vo finančných ťažkostiach.

Celá situácia dospela až na prah občianskej vojny v roku 2011, keď vo svete zúrila tzv. Arabská jar. Nakoniec sa však protivládne povstanie podarilo potlačiť vďaka zásahu saudskoarabskej armády.

Bahrajn sa rozprestiera na 33 ostrovoch, avšak drvivá väčšina populácie žije na tom najväčšom a hlavnom z nich. Leží tu aj hlavné mesto Manáma, ktoré je typickou blízkovýchodnou metropolou – moderné výškové budovy sa tu prelínajú s malými starými domčekami, moderné nákupné centrá konkurujú starými tržniciam (souqom).

V Bahrajne sa okrem arabčiny oficiálne používa i angličtina a nie je problém sa tu anglicky dohovoriť prakticky kdekoľvek.


Víza

Občania SR i ČR potrebujú na cestu do Bahrajnu vízum. Vízum musí byť zabezpečené vopred, nie je možné ho obdržať pri prílete na letisko.

Víza sa dajú získať elektronicky na týchto stránkach. K dispozícii je viacero druhov víz, stačí si vybrať to, ktoré vám najviac vyhovuje dĺžkou a charakterom vašej cesty.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Medzinárodné letisko sa nachádza neďaleko hlavného mesta Manáma a od nás sa je možné sem dostať s jedným prestupom v Istanbule buď z Viedne alebo Prahy s tureckými nízkonákladovkami Pegasus, prípadne s prestupom v Dubaji s emirátskymi nízkonákladovkami FlyDubai. Samozrejme klasické aerolinky taktiež ponúkajú spojenie do Bahrajnu, vrátanie Emirates, Etihad, Turkish Airlines alebo Qatar Airways.

Autom

Existuje premostenie ostrova so Saudskou Arábiou, je však málo pravdepodobné, že toto spojenie budete môcť využiť.


Ako tu cestovať?

V Bahrajne mate prakticky len dve možnosti – prenajať si auto alebo využívať taxíky. Taxíky sú pomerne drahé a je treba zjednávať cenu, prípadne donútiť šoféra zapnúť taxameter.

Požičanie auta je najlepším spôsobom, ako preskúmať krajinu. Cesty sú veľmi dobré a široké, väčšina miest je prepojených diaľnicami. Benzín je na naše pomery veľmi lacný, ako aj prenájom auta.


Kedy sem cestovať?

Pri ceste do Bahrajnu je dobré sa vyhnúť letnému obdobiu, kedy tu (ako aj v ostatných okolitých krajinách) panuje pekelné teplo. Odporúčam preto cesty najskôr v októbri (prípadne septembri) a najneskôr v máji.


Čo tu navštíviť?

Mestá

  • Manáma – hlavné mesto, zmes arabskej, perzskej a dnes aj indickej kultúry (blog o Manáma tu)

Príroda a aktivity

  • Pláže – Bahrajn disponuje niekoľkými plážami, aj keď nie je veľmi známy ako plážová destinácia
  • Strom života – osamelý strom rastúci uprostred púšte (blog o Strome života tu)
  • Vodné športy – Bahrajn poskytuje možnosť klasických vodných (plážových) športov, vrátane vodného lyžovania alebo potápania

Kde sa ubytovať

Ubytovanie v Bahrajne nebude úplne najlacnejšou záležitosťou, ale nebýva problém ho zohnať, hotelov je k dispozícii dostatok.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

V Bahrajne sa platí dinárom, ktorý sa delí na 1000 filov (fils). Mena je veľmi silná (jeden dinár má hodnotu asi 2 a pol dolára) a preto sa používajú ceny až na tri desatinné miesta.

Saudskoarabske riály sú taktiež legálnym platidlom, kurz medzi dinárom a riálom je fixovaný na pomer 1:10.

Bankomaty sú bežne dostupné, ako aj platby kartami v hoteloch a reštauráciách.

Na nákupy je dobré navštíviť miestnu tržnicu (souq), kde sa dá kúpiť rôzne korenie alebo typické arabské oblečenie, prípadne sladkosti. Nechýbajú taktiež napodobeniny značkového oblečenia a elektroniky či hodiniek, tieto však samozrejme nakupovať neodporúčam.

Najnovšie komentáre

Kategórie