Turkménsko
Turkménsko je jednou z najizolovanejších krajín na svete. Je to krajina veľmi suchá, pokrytá z väčšej časti púšťou, ale zároveň veľmi bizarná a plná paradoxov, vďaka nerastnému bohatstvu, ktorým disponuje.
V krajine sa dá dohovoriť rusky, aj keď ruština nie je tak rozšírená ako v iných post-sovietskych krajinách. Ľudia sú však veľmi priateľskí a turista je pre nich pomerne exotický zjav, takže sú pomerne i zvedaví. Radi vám pomôžu a prihovoria sa aj vtedy, keď sa im len zdá, že možno máte nejaké ťažkosti. Osobne sa mi stalo, že sa mi prihovoril človek na ulici, pretože som študoval len mapu a aj keď som vedel, ako sa dostať tam, kam som chcel ísť, odprevadil ma celou cestou a dokonca mi chcel i zaplatit lístok na autobus.
Je vcelku zaujímavé sledovať, ako miestne ženy dodržiavajú konvenciu v obliekaní sa – všetky nosia tradičný turkménsky odev, ktorého farba môže určovať jej aktuálne zaradenie – žiačky majú inú farbu šiat ako študentky SŠ alebo VŠ a dospelé ženy zasa inú.
Víza
Na cestu do Turkménska je potrebné vízum. Jeho získanie nie je vôbec jednoduchá záležitosť a okrem iného je vyžadovaný pozývaci list (LOI – Letter of Invitation). Tento je možné získať len z akreditovanej cestovnej agentúry.
Naviac na cestu po Turkménsku sú potrebné povolenia pre rôzne regióny a je nutné mať celý čas so sebou sprievodcu. Preto je asi najjednoduchšou cestou kontaktovať miestnu agentúru, ktorá zabezpečí celú cestu – sprievodcu, dopravu, ubytovanie a pozývací list pre víza. Aj v takom prípade je však nutná návšteva ambasády a samozrejme cena účtovaná agentúrou bude vysoká.
Ako sa sem dostať?
Lietadlom
Priame letecké spojenia existujú hlavne z Ázie (napr. Peking a Bangkok) a Blízkeho východu (napr. Dubaj a Abu Dhabi). Z EÚ je možné letieť do Ašchabadu priamo len z Frankfurtu a Londýna.
Po zemi
Existuje niekoľko pozemných prechodov. Jedným z turistami najčastejšie využívaných pozemných prechodov je prechod Alat-Farab, kúsok od Turkmenabatu. Pri prechode týmto hraničným prechodom je potrebné sa pripraviť na takmer 2-kilometrovú cestu územím nikoho popri vláčiku kamiónov. Túto cestu je nutné absolvovať pešo aj so všetkou batožinou.
Ako tu cestovať?
V Turkménsku nie je možné sa pohybovať na vlastnú päsť. V najväčších mestách (Ašchabad, Mary, Turkmenabat a Balkanabat) je možné sa pohybovať osamote, ale mimo miest je potrebný lokálny sprievodca. Navyše, pre cesty do iných regiónov je nutné povolenie pre daný región. Toto povolenie sa vydáva väčšinou s vízom. Všetky tieto záležitosti zariadi lokálna agentúra, ktorú zrejme budete musieť využiť, pokiaľ sa rozhodnete v Turkménsku cestovať aj mimo mestá.
Ceny lokálnych leteniek sú veľmi nízke, ako i ceny benzínu a teda pozemnej dopravy.
Kedy sem cestovať?
Turkménsko je púštna krajina a v lete teploty dosahujú nepríjemných hodnôt, preto je dobré sa letnému obdobiu pri ceste do Turkménska vyhnúť.
Čo tu navštíviť?
Mestá
- Ašchabad – hlavné mesto a jedno z najbizarnejších miest na svete (blog o Ašchabade tu)
- Kone Urgench – pohraničné mesto s archeologickým náleziskom zo zoznamu UNESCO
- Mary – hlavné mesto regiónu Mary ležiace kúsok od archeologického náleziska Merv, pamiatky UNESCO
- Nokhur – dedinka skrytá v horách blízko hraníc s Iránom, s veľmi špecifickými zvykmi a kultúrou
Príroda
- Derweze – “pekelná brána”, kráter vyhĺbený za čias ZSSR, v ktorom už viac ako 40 rokov horí zemný plyn (blog o Derweze tu)
- Kow Ata – jaskyňa na dne ktorej sa nachádza jazero s prírodne teplou vodou (okolo 36 stupňov Celzia)
Kde sa ubytovať
Turkménsko je veľmi izolovaná krajina a rezervovanie ubytovania cez štandardné vyhľadávače je prakticky nemožné. O rezerváciu ubytovania sa vám zrejme postará agentúra, cez ktorú budete zariaďovať celú cestu.
Čo tu nakúpiť?
Menou v Turkménsku je turkménsky manat.
Platby kartami nie sú možné takmer nikde, okrem veľkých medzinárodných hotelov v hlavnom meste. Je preto dôležité si so sebou priniesť dostatok hotovosti, ideálne americké doláre.
Hlavnou turkménskou exportnou komoditou (okrem zemného plynu) sú tkané koberce. Pre ich vývoz je potrebné exportné povolenie, preto je potrebné si ich kúpu dobre naplánovať.
Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.
Najnovšie príspevky z fóra
Najnovšie komentáre
-
Nelson Fahey Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Veliko Tarnovo, with its rich history and cultural significance, feels like a hidden gem in Bulgaria. It’s not overrun by … -
Gio Veliko Tarnovo – nedobytná pevnosť a hlavné mesto cárov Bulharskej ríše Bulharsko mohu jedině doporučit. Krásná, trochu nespravedlivě opomíjená země a skvělí lidé. -
thanchita bhatia Rozprávková a romantická Connemara – to najírskejšie Írsko After reading a few of the blogs on the site, I'm really impressed with your blogging method. I've added it …
Archív
- január 2023 (1)
- december 2019 (1)
- november 2019 (1)
- júl 2019 (1)
- apríl 2019 (2)
- marec 2019 (1)
- február 2019 (1)
- január 2019 (2)
- december 2018 (2)
- júl 2018 (1)
- jún 2018 (1)
- máj 2018 (1)
- apríl 2018 (1)
- marec 2018 (4)
- január 2018 (3)
- december 2017 (3)
- november 2017 (1)
- október 2017 (1)
- september 2017 (3)
- august 2017 (4)
- júl 2017 (2)
- jún 2017 (3)
- máj 2017 (4)
- apríl 2017 (3)
- marec 2017 (4)
- február 2017 (4)
- január 2017 (9)
- december 2016 (8)
- november 2016 (8)
- október 2016 (7)
- september 2016 (9)
- august 2016 (9)
- júl 2016 (8)
- jún 2016 (4)
- máj 2016 (6)
- apríl 2016 (8)
- marec 2016 (9)
- február 2016 (9)
- január 2016 (12)
- december 2015 (12)
- november 2015 (16)
- október 2015 (26)
- september 2015 (29)
Pridať komentár