Srí Lanka

Srí Lanka je malá ostrovná krajina v Ázii. Rozlohou je niekde medzi Českom a Slovenskom, 20-miliónovým počtom obyvateľov však prevyšuje počet obyvateľov oboch našich krajín dokopy.

Malý zelený ostrov na juhovýchod od indického subkontinentu láka na piesočné pláže, čajové polia, tisícročia staré pamiatky a chrámy skryté v horách.

Krajina Srí Lanky je až neskutočne zelená a bohatá na miesta, na ktoré by sa dalo pozerať i celý deň, z ktorých každá fotka bude ako pohľadnica. Aj keď väčšina lesa na Srí Lanke bola dávno odstránená, ostrov aj tak pôsobí dojmom, že je celý pokrytý lesom. Pri pohľade z kopca mesto väčšinou vyzerá ako pár striech trčiacich z nekonečnej zelene.

Miestni obyvatelia sú veľmi priateľskí a atmosféra je príjemne uvoľnená, nikto sa nikam neponáhľa. Viac ako 90% obyvateľstva je budhistického vierovyznania, čo sa prejavuje napríklad tým, že uprostred cesty často spí pes a všetky autá i motorky ho poslušne obchádzajú aj za cenu zdržania premávky.

Netreba sa však báť, že by sa snažili na vás preniesť svoju vieru, takže napríklad nevegetariánskeho jedla je všade dostatok 😉 Jediné, čo je treba dodržiavať, je vyzúvať sa na najposvätnejších miestach (budete na to upozornení) a neobracať sa chrbtom k sochám Budhu pri fotografovaní sa.

Ďalším fenoménom, v ktorom sme za Srí Lankou pozadu, je fajčenie na verejnosti – to je v celej krajine zakázané.

Oficiálnymi jazykmi Srí Lanky sú sinhálčina a tamílčina. Celkovo však na Srí Lanke existuje viacero jazykov. Väčšinou nebýva problém sa dohovoriť po anglicky, keďže pre ostrov je turizmus dôležitou súčasťou príjmov.


Víza

Pre vstup na Srí Lanku sú potrebné víza, ktoré sa dajú zariadiť kompletne online na www.eta.gov.lk (je nutné zaplatiť vízový poplatok). Víza nie je nutné mať so sebou vytlačené, úradníci majú všetko v systéme automaticky. Maximálna doba pobytu na turistické vízum sú tri mesiace.

Získať vízum je možné i pri prílete na letisku, poplatok je v takom prípade o trochu vyšší, než v prípade elektronickej registrácie.


Ako sa sem dostať?

Lietadlom

Keďže Srí Lanka je ostrov, jediným dopravným prostriedkom pripadajúcim pre väčšinu cestovateľov v úvahu bude lietadlo.

Hlavným letiskom je medzinárodné letisko v Negombe, kúsok od de facto hlavného mesta Colombo. Existujú priame letecké spojenia z Európy z Talianska alebo Nemecka, ale pre nás je zrejme najvýhodnejším (i po finančnej stránke) spojením let s prestupom v Dubaji. Z Bratislavy a Prahy je možné letieť nízkonákladovými FlyDubai, z Viedne a Prahy potom i s Emirates. Z Budapešte je možné nakombinovať let s Wizzair a FlyDubai. Z Viedne sa potom ešte dajú nájsť spojenia cez Dohu s Qatar Airways.


Ako tu cestovať?

Aj keď Srí Lanka je pomerne malá krajina, je treba počítať s tým, že presuny akýmkoľvek dopravným prostriedkom sú veľmi zdĺhavé. Cesta z letiska k Zlatému trojuholníku môže trvať i 4 hodiny, aj keď vzdialenosť je len niečo cez 100 km.

Cesty sú úzke a jazdí sa veľmi pomaly. Vo výstavbe je niekoľko diaľnic, hlavne na juhu ostrova.

Autobusové spojenia sú dostupné medzi jednotlivými destináciami a pomerne lacné, takže pokiaľ máte obmedzený rozpočet a veľa času, môže ísť o dobrú voľbu. Autobusy však môžu byť dosť preplnené, takže nejde o veľmi pohodlný druh dopravy.

Tuk-tuky sú dostupné všade a cena dopravy nimi závisí od vašich vyjednávacích schopností. Výborná možnosť pre krátke výlety, ale nie veľmi schodná voľba pri ceste s väčšou batožinou.

Najflexibilnejšou voľbou bude samozrejme prenájom auta. Je treba zopakovať, že na Srí Lanke sa jazdí pomaly a s ohľadom na množstvo ďalšej dopravy (tuk-tuky, bicykle, motorky, chodci) a polihujúce zvieratá. Pokiaľ si na šoférovanie netrúfate, je možné si najať šoféra i s autom, kľudne na celý pobyt – v takom prípade majú hotely špeciálne miestnosti pre nocľah šoférov pre zákazníkov zdarma. Profesionálni šoféri však majú nocľahy zabezpečené u svojich známych v rôznych lokalitách.

Srí Lanka má pomerne dobré pokrytie železnicou, o vlakoch však platí to isté, čo o cestnej doprave – je síce lacná, ale veľmi pomalá, často pomalšia než cesta autobusmi. Zároveň je nespoľahlivá, pretože vlak môže meškať i hodiny, prípadne neísť vôbec (aj keď o tom sa väčšinou vie vopred – je dobré sa informovať na stanici).

Z hľadiska zážitku je však cesta vlakom (najmä v centrálnej časti krajiny v okolí Nuwara Eliya) asi najlepšou voľbou a odporúčam každému cestovateľovi si ju aspoň raz vyskúšať. Vlak sa škriabe po okrajoch kopcov a poskytuje neskutočné výhľady na zelené vrchy čiastočne prekryté ľahkou hmlou. Vlaky dokonca poskytujú vagóny so špeciálnou úpravou pre pozorovanie krajiny (observation cars). Tieto je však nutné rezervovať vopred, pri kúpe lístkov na stanici pred odjazdom vlaku už bývajú vypredané.


Kedy sem cestovať?

Aj keď je Srí Lanka pomerne malý ostrov, počasie a obdobia dažďov sa veľmi líšia región od regiónu.

Západ a hornatý stred Srí Lanky je zasahovaný monzúnom prinášajúcim zrážky od mája do septembra.

Východ ostrova je zasa naopak zasahovaný monzúnom, ktorý prináša dažde na východ ostrova od novembra do marca.

V októbri a novembri sa potom môžu vyskytnúť búrky na celom ostrove.

Na Srí Lanku sa teda dá cestovať celoročne, ale určite sa môžete pripraviť na teplo a vlhko..


Čo tu navštíviť?

Mestá

 • Anuradhapura – starobylé hlavné mesto kráľovstva a dnes pamiatka UNESCO (blog o Anuradhapure tu)
 • Dambulla – mesto v centrálnej časti ostrova známe vďaka jaskynným chrámom
 • Ella – dedinka v horách navštevovaná najmä kvôli kráse krajiny, ktorá ju obklopuje
 • Galle – prístavné mesto na juhu ostrova s holandským a portugalským dedičstvom
 • Kandy – najdlhšie existujúce kráľovstvo v histórii, ukryté v horách v srdci ostrova, súčasť dedičstva UNESCO (blog o Kandy tu)
 • Matale – mestečko kúsok od Kandy so zaujímavo zdobeným hiduistickým chrámom
 • Nuwara Eliya – najchladnejšie mesto Srí Lanky, skryté v horách a obklopené čajovými plantážami a malebnou krajinou, označované aj ako malé Anglicko
 • Polonnaruwa – ďalšie zo starobylých hlavných miest a dnes taktiež pamiatka UNESCO
 • Sigiriya – dnes opustené mesto vybudované na vrchole skaly
 • Tissamaharama – skrátene aj Tissa, mesto na juhu ostrova s krásnymi jazerami a vstupná brána do parku Yala

Príroda

 • Čajové plantáže – Srí Lanka je známa výrobou čaju a je tu možnosť navštíviť rôzne čajové plantáže (napr. Mackwoods) a oboznámiť sa s jeho výrobou aj jednotlivými druhmi a samozrejme ho ochutnať a nakúpiť
 • Farmy – niekedy označované i botanické záhrady, kde pestujú rôzne druhy plodín a predávajú miestne výrobky z nich, často za účelom liečby. Pozor na tzv. srílanskú nutellu, predávanú ako recept na potenciu, obsahujúci marihuanu
 • Kosgoda – záchranná stanica pre korytnačky, ktorá pomáha hlavne so starostlivosťou o práve vyliahnuté korytnačky
 • Minneriya – prírodná rezervácia s veľkým jazerom, safari destinácia pre sledovanie slonov a s trochou šťastia aj nejakého leoparda
 • Pinnawala – záchranná stanica pre slony, hlavne osirelé mláďatá
 • Rawana – vodopády kúsok od dedinky Ella
 • Yala – národný park a obľúbené miesto na srílanské safari

Kde sa ubytovať

Srí Lanka je orientovaná na turizmus a nájdenie vhodného ubytovania nie je žiadny problém pre všetky typy ubytovania, od ubytovní až po luxusné hotely. Cena ubytovania je na naše pomery pomerne nízka, ale posledné roky má vzostupnú tendenciu.

Pre nájdenie ubytovania môžete použiť štandardné vyhľadávače, ako Booking.com alebo HotelsCombined.com.


Čo tu nakúpiť?

Na Srí Lanke sa platí srílanskými rupiami.

Na Srí Lanke je dostatok bankomatov, platby kartami však nie sú bežne rozšírené, preto je dobré mať so sebou vždy dostatok hotovosti.

Obľúbenými suvenírmi sú výrobky rastlinného charakteru miestnej produkcie, ďalej oblečenie (batik) a drevené výrobky (taktiež miestnej výroby). Pre tých, čo chcú utrácať viac, sa na Srí Lanke ťažia drahé kamene, z ktorých je možné zakúpiť množstvo výrobkov v špecializovaných obchodoch, prípadne v tzv. múzeach drahokamov.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné položky sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Najnovšie komentáre

Kategórie